Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 0:06



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 321 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 22  Następna strona
 Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów? 
Autor Wiadomość
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
zefciu napisał(a):
Quinque napisał(a):
Życie na takim świecie jest wątpliwym "Darem" i powodem do radości
Ale dlaczego? Ja na przykład cieszę się z życia. Pytanie, jaki problem ma Quinque, że cieszyć się nie potrafi.


Po pierwsze- życie jest za długie. 40 lat by starczyło
Po drugie- jest w opór nudne
Po trzecie - jako osoba niebywale leniwa, irytuje mnie że muszę robić cokolwiek
Po czwarte - zachowania ludzi, utwierdzają mnie w mojej mizantropii
Po piąte- nic mnie nie interesuje
Po szóste- tu gdzie mieszkam nie ma żadnych możliwości rozwoju. Kiedyś to były przynajmniej sianokosy, i inne absorbujące prace
Po siódme- trzeba skończyć dobrą szkołę żeby nie tyrać fizycznie. A i tak praca nie jest pewna. Dawniej to przynajmniej były PGR'y
Po ósme - nie podoba mi się wizja przyszłości. A prawdopodobnie do niej dożyję
Po dziewiąte- uszczelka od płynu do chłodnicy mi pękła i robi się smar w komorze silnika
Po dziesiąte - rok temu nabyłem sobie grę(a robię to rzadko) i do tej pory w nią nie grałem. Bo mój komputer to żęch
Po jedenaste- nie jestem bogatym milionerem. Który może sobie mieszkać w Tokio, Górzystej Szwajcari lub Słonecznym Miami

Oto kilka powodów przez które uważam życie za beznadziejne. Może gdybym miał miliony na koncie i na zakupy bym sobie latał do Florencji, a Zimię spędzał na Małritiusie to bym się życiem cieszył. A tak mnie irytuje i czekam aż się zakończy


So lut 24, 2018 23:39

Dołączył(a): Pt kwi 26, 2013 19:36
Posty: 171
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Przychylam się do Twoich jedenastu punktów Quinque. Ale w rzeczywistości jest jeszcze jeden, 12 punkt.
Po dwunaste - Osoby posiadające olbrzymie majątki, fortuny pieniężne, i barwne ekscentryczne życie, również mają poprzedzające 11 punktów, o podobnym charakterze, tylko nieco inaczej ujęte. ;)
Nie jesteś sam, w tym nuuuuuuudnym świecie.


N lut 25, 2018 2:23
Zobacz profil
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Quinque napisał(a):
Po pierwsze- życie jest za długie. 40 lat by starczyło
A dlaczego akurat tyle?
Cytuj:
Po drugie- jest w opór nudne
Po trzecie - jako osoba niebywale leniwa, irytuje mnie że muszę robić cokolwiek
Ech. Parafrazując „nie mam ochoty się za nic wziąć, niczym się zainteresować, ja chcę leżeć do góry brzuchem, a świat niech mnie zabawia”.
Cytuj:
Po czwarte - zachowania ludzi, utwierdzają mnie w mojej mizantropii
Za to Ty – kryształowy.
Cytuj:
Po szóste- tu gdzie mieszkam nie ma żadnych możliwości rozwoju. Kiedyś to były przynajmniej sianokosy, i inne absorbujące prace
Pipsztolisz od rzeczy. Masz czas (bo masz kiedy pisać na tych forach). Masz dostęp do Internetu. Możesz robić tysiąc rzeczy, uczyć się tysięcy dziedzin. Naprawdę ktoś ma za Ciebie wymyślać, jak się masz rozwijać?
Cytuj:
Po siódme- trzeba skończyć dobrą szkołę żeby nie tyrać fizycznie. A i tak praca nie jest pewna. Dawniej to przynajmniej były PGR'y
Aha – w PGR-ach jak wiadomo nie tyrało się fizycznie. To były ośrodki pracy intelektualnej. Sam nie widzisz, co piszesz.
Cytuj:
Po ósme - nie podoba mi się wizja przyszłości. A prawdopodobnie do niej dożyję
No jeśli nie umarłeś po napisaniu tego posta, to dożyłeś przyszłości. Ale nie wiem, o co Ci chodzi.
Cytuj:
Po dziesiąte - rok temu nabyłem sobie grę(a robię to rzadko) i do tej pory w nią nie grałem. Bo mój komputer to żęch
I co? Liczysz że sam się upgrade'uje? Weź tę grę sprzedaj i kup sobie coś, z czego możesz korzystać. Twój błąd, że nie sprawdziłeś wymagań.
Cytuj:
Po jedenaste- nie jestem bogatym milionerem.
Ja też nie.
Cytuj:
Może gdybym miał miliony na koncie i na zakupy bym sobie latał do Florencji, a Zimię spędzał na Małritiusie to bym się życiem cieszył.
A ja myślę, że i tak byś jęczał, że masz za mało. I i tak byś znalazł powody do narzekania, bo Ci ktoś zarysował Maybacha. I i tak byś był zbyt leniwy, aby nauczyć się, jak się pisze „Mauritius”. Ostatecznie pieniądze byś zwyczajnie przepuścił.

No chyba że zmienisz postawę, czego Ci z całego serca życzę.

Tenkred napisał(a):
Nie jesteś sam, w tym nuuuuuuudnym świecie.
Zdecydowanie ten świat nie jest nudny. Do czego by się na tym świecie nie zabrać: matematyki, muzyki, języków, sportu, gier, czegokolwiek – zawsze się okazuje, że nie starczy życia, żeby cokolwiek zgłębić. Jeśli ktoś się na tym świecie nudzi, to jest to jego osobysty wybór, a nie cecha świata.


N lut 25, 2018 17:17

Dołączył(a): Pt kwi 26, 2013 19:36
Posty: 171
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Daj spokój zefciu. Nie czepiaj się tak Quinque, i nie bierz wszystkiego tak dosłownie. Troszkę między wierszami czytaj bro.
Mimo pięknego świata, kryzys egzystencjalny, czy wieku średniego, czy tak zwyczajnie pod natchnieniem chwili, różne nas dopadają refleksje.
Można mieć pasje czy jakiś cel w życiu, ale nie oznacza to, że w jakimś momencie, nie straci to wszystko sensu.
Jesteśmy tylko ludźmi. Nie oceniaj tak pochopnie.


Pn lut 26, 2018 0:37
Zobacz profil
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Tenkred napisał(a):
Daj spokój zefciu. Nie czepiaj się tak Quinque
Nie czepiam się. Autentycznie chcę mu pomóc się wygrzebać.
Cytuj:
i nie bierz wszystkiego tak dosłownie. Troszkę między wierszami czytaj bro.
Wybacz, ale jeśli ktoś nie umie wyrazić myśli jasno, to ja nie będę zgadywał, o co mu chodziło.
Cytuj:
Mimo pięknego świata, kryzys egzystencjalny, czy wieku średniego, czy tak zwyczajnie pod natchnieniem chwili, różne nas dopadają refleksje.
Owszem – ale nie wolno nam racjonalizować naszych depresyjnych uczuć. Wręcz przeciwnie – na poziomie racjonalnym powinniśmy pamiętać, że to wszystko tylko emocje. Że można żyć wbrew nim.


Pn lut 26, 2018 6:17

Dołączył(a): Pn lut 26, 2018 9:03
Posty: 22
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Bog nie stworzył ludzi tylko Stworzyciel to po 1.
Planeta jest zła bo jest przeklęta przez zło które żeruje na naszych grzechach to po 2.
a po 3 jesteśmy przeklęci przez stary system jaki nam dali królowie i trwamy w nim do dziś zamiast wpaść na nowy lepszy porządek świata

_________________
"CO Z TEGO ŻE MLEKA NIE DAJE Z JEGO ODCHODÓW 3 RAZY WIĘCEJ CI UROŚNIE"


Pn lut 26, 2018 15:19
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
sorry, ale głoszenie tu urojonych fantazji kosmogonicznych nie przejdzie.
Zastanów się, czy chcesz rozmawiać na poważnie czy wypisywać produkty jakichś urojeń.

W twoim przypadku nie zastosuję żadnego innego systemu ostrzeżeń poza tym wpisem.
Kolejny wpis zawierający podobne urojenia poskutkuje trwałym banem.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pn lut 26, 2018 15:32
Zobacz profil WWW
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Eubulides napisał(a):
O ile mi wiadomo, chyba nie ma takiego dogmatu, że "szatan nie może się nawrócić". Może się mylę, ale ta kwestia jest chyba nie "prawdą wiary" tylko teorią teologiczną.
W 543 sobór w Konstantynopolu w kanonie 9 orzekł: "Jeśli ktoś twierdzi lub sądzi, że kara szatanów i złych ludzi jest tymczasowa i że kiedyś nastąpi jej koniec, czyli że nastąpi "apokatastaza" dla diabłów i bezbożnych ludzi -- niech będzie wyklęty." (Breviarium Fidei VIII, 101).

Dogmatycznie orzeczono, że kara "szatanów i złych ludzi" jest wieczna i nigdy się nie skończy, co wynika oczywiście właśnie z tego, że oni się nigdy nie nawrócą.


Cz maja 31, 2018 18:59

Dołączył(a): N lut 05, 2012 16:34
Posty: 858
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
akruk napisał(a):
Dogmatycznie orzeczono, że kara "szatanów i złych ludzi" jest wieczna i nigdy się nie skończy, co wynika oczywiście właśnie z tego, że oni się nigdy nie nawrócą.
Myślę, że to zdanie Soboru nie całkiem odpowiada temu, do czego się odnosiłem, bo tam jest mowa o wieczności kary, nie zaś o samym nastawieniu i myśleniu diabła. I choć prawdą nieomylną (za Soborem) jest to, że się nie nawrócą, to nie oznacza to tego, że jest tak, iż "nie może się nawrócić". A o to mi chodziło, bo pojawia się kwestia wolności woli potępionych. Jeśli nie mógłby się nawet hipotetycznie nawrócić, to nie jest istotą wolną, a jeśli nie jest wolny, to żadne jego poczynania nie mogłyby zostać określone ani jako "złe", ani jako "dobre". Bo jak nie jest wolny, to nie posiada przecież żadnej odpowiedzialności za swoje wybory. Taka była intencja mojego postu, by zwrócić na to uwagę, w żadnym wypadku nie zamierzałem optować za apokatastazą.

_________________
Cogito ergo credo. / Dei servitus vera libertas.


Cz maja 31, 2018 19:14
Zobacz profil
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Wieczność kary jest ściśle powiązana z tym, że "szatani i źli ludzie" nigdy się nie nawrócą. Gdyby istniała taka możliwość, ich kara w tej sytuacji kończyłaby się. Wbrew dogmatowi. Nic dziwnego, że Katechizm Kościoła Katolickiego wyraźnie stwierdza i ostrzega, że piekło jest losem ostatecznym. To oznacza, że nawet jeśli uznajemy, że szatani oraz źli ludzie w piekle mają wolną wolę, to prawdą wiary pozostaje, że nigdy w jej wyniku się nie nawrócą, nigdy takiej decyzji nie podejmą. Nie ma takiej możliwości -- czyli po prostu nie mogą się nawrócić.

Eubulides napisał(a):
Jeśli nie mógłby się nawet hipotetycznie nawrócić, to nie jest istotą wolną, a jeśli nie jest wolny, to żadne jego poczynania nie mogłyby zostać określone ani jako "złe", ani jako "dobre".
Argumentacja z "wolnej woli" ma w stosunku do dogmatu mówiącego o przyszłości szatanów i złych ludzi w piekle taki sam sens, jak zastosowana w stosunku do przyszłości Chrystusa: "Podobno Chrystus na pewno przyjdzie ponownie w Czasach Ostatecznych. Ale jeśli nie może, nawet hipotetycznie, zmienić zdania i nie przyjść powtórnie w chwale etc., to znaczy, że nie jest istotą wolną. A zatem może nie przyjść -- albo też nie ma wolnej woli". Taka argumentacja i takie wnioski -- w obu przypadkach -- to z punktu widzenia Kościoła zaprzeczanie prawdom wiary, czyli formalna herezja.


Cz maja 31, 2018 19:40
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
akruk napisał(a):
"Podobno Chrystus na pewno przyjdzie ponownie w Czasach Ostatecznych. Ale jeśli nie może, nawet hipotetycznie, zmienić zdania i nie przyjść powtórnie w chwale etc., to znaczy, że nie jest istotą wolną. A zatem może nie przyjść -- albo też nie ma wolnej woli".

Bóg nie jest istotą wolną dlatego, że zawsze dotrzymuje obietnic? To znaczy, że jest zniewolony swoją wolą?


Cz maja 31, 2018 20:11

Dołączył(a): N lut 05, 2012 16:34
Posty: 858
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
A kto nie jest zniewolony swoją wolą?

_________________
Cogito ergo credo. / Dei servitus vera libertas.


Cz maja 31, 2018 20:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Jeśli uznać że jest niezmienny - w pewnym sensie tak. Koniec został wyznaczony i nawet Bóg nie zapobiegnie, chyba że złamie własne zasady i zmieni własną naturę. Ale jeśli niezmienność wynika z doskonałości, to i zmienić mógłby się tylko na gorsze. Tak więc zgodnie z dogmatami, żyjemy na najlepszym z możliwych Wszechświatów.
Tylko, czy ktoś wierzy że nie mogłoby być lepiej?... Nie zmieniłby choć jednej rzeczy w swoim życiu?


Cz maja 31, 2018 20:24
Zobacz profil
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
No nie. Takie rozumowanie prowadzi do paradoksu. Koniecznym warunkiem wolności jest właśnie posiadanie wolnej woli. Swobodne posługiwanie się nią nie może oznaczać niewoli.


Cz maja 31, 2018 20:43

Dołączył(a): N lut 05, 2012 16:34
Posty: 858
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
akruk napisał(a):
Wieczność kary jest ściśle powiązana z tym, że "szatani i źli ludzie" nigdy się nie nawrócą.
Zgoda.
Cytuj:
Gdyby istniała taka możliwość, ich kara w tej sytuacji kończyłaby się. Wbrew dogmatowi.
Nie zgadzam się. Istnienie możliwości nie determinuje zrealizowania się tejże możliwości.
Cytuj:
Nic dziwnego, że Katechizm Kościoła Katolickiego wyraźnie stwierdza i ostrzega, że piekło jest losem ostatecznym. To oznacza, że nawet jeśli uznajemy, że szatani oraz źli ludzie w piekle mają wolną wolę, to prawdą wiary pozostaje, że nigdy w jej wyniku się nie nawrócą, nigdy takiej decyzji nie podejmą.
Zgadzam się
Cytuj:
Nie ma takiej możliwości -- czyli po prostu nie mogą się nawrócić.
Nie zgadzam się. Mogą, ale nie chcą i nigdy tego nie uczynią, ale to nie znaczy, że "nie ma takiej możliwości".
Cytuj:
Argumentacja z "wolnej woli" ma w stosunku do dogmatu mówiącego o przyszłości szatanów i złych ludzi w piekle taki sam sens, jak zastosowana w stosunku do przyszłości Chrystusa: "Podobno Chrystus na pewno przyjdzie ponownie w Czasach Ostatecznych. Ale jeśli nie może, nawet hipotetycznie, zmienić zdania i nie przyjść powtórnie w chwale etc., to znaczy, że nie jest istotą wolną. A zatem może nie przyjść -- albo też nie ma wolnej woli". Taka argumentacja i takie wnioski -- w obu przypadkach -- to z punktu widzenia Kościoła zaprzeczanie prawdom wiary, czyli formalna herezja.
To fałszywa analogia, bowiem Chrystus złożył obietnicę, że wróci. Niedotrzymanie słowa wykluczałoby sprawiedliwość (lub wszechwiedzę). Chrystus jednak odwiecznie zadecydował, że po wniebowstąpieniu, jeszcze wróci, a wybór ten był wolny. Ponadto: rozmijasz się z trzonem mojego argumentu, który bazował na innej przesłance: "ten kto nie jest wolny, nie popełnia czynów, które się moralnie wartościuje (jako dobre lub złe)". Ponadto, przecież Kościół uczy, że także aniołowie, zarówno dobrzy jak i źli, jako osoby, są obdarzone wolą i rozumem. Mogą więc wybierać. To, że ani dobry anioł nie zechce się zbuntować, ani zły anioł nie zechce się poprawić, nie oznacza, że Bóg im odjął taką możliwość.

_________________
Cogito ergo credo. / Dei servitus vera libertas.


Cz maja 31, 2018 20:49
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 321 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 22  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL