Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 20, 2024 1:05



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 321 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 22  Następna strona
 Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów? 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
felek_ napisał(a):
ErgoProxy napisał(a):
Dodajmy do tego, że poganin jest to człowiek, który w Edenie sobie żyje od zawsze, bo o żadnym upadku nigdy nie słyszał

Na czym polega ten Eden poganina i jakie to ma znaczenie, czy o tym upadku słyszał czy nie?

to kolejne literackie zapędy, które w ogóle są poza tematem

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pn lut 12, 2018 13:29
Zobacz profil WWW
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Kozioł napisał(a):
Gdyby nie chcieli skręcić, to by ... skomentowali jednym zdaniem, a resztę zignorowali. EOT
Parafrazując „Lepiej od Ciebie wiem, jakie są Twoje intencje, zamknij się”.
Kozioł napisał(a):
Konsekwencje sa znacznie dalsze: człowiek w Edenie jest jak gaworzące dziecko bez poznania świata
Pismo Święte mówi coś innego: człowiek w Edenie rozumie co się wokół niego dzieje, nazywa świat, panuje nad nim, prorokuje.
Cytuj:
Gorzej jak hebrajscy aniołowie (zbuntowani są dopiero w grece).
A po polsku?


Pn lut 12, 2018 13:36
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
zefciu napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Konsekwencje sa znacznie dalsze: człowiek w Edenie jest jak gaworzące dziecko bez poznania świata
Pismo Święte mówi coś innego: człowiek w Edenie rozumie co się wokół niego dzieje, nazywa świat, panuje nad nim, prorokuje.
Nazywa po swojemu tak, jak dziecko nazywa po swojemu. Prorokowanie to daleka interpretacja przekładu tysiąclatki. Seksualności nie znali, bo byli nadzy a nie wstydzili się. Poznali seksualnośc dopiero po zjedzeniu owocu z zakazanego drzewa (interpretacja z proroctwem tu sia załamuje, bo Adam nie tylko nie znał seksualności ale też nie mógł znać pojecia matki i ojca.). Nic nie ma o panowaniu Adama w Edenie. Adam przypomina raczej ogrodnika: miał Eden uprawiać i doglądać/strzec.
zefciu napisał(a):
Cytuj:
Gorzej jak hebrajscy aniołowie (zbuntowani są dopiero w grece).
A po polsku?
Tak jak napisałem: anioł zbuntowany pojawił się dopiero w pismach greckich.

Skoro zaczynamy od nowa: czym, kim w tej historii jest wąż?

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pn lut 12, 2018 14:37
Zobacz profil
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Medieval czuje pismo nosem. Grzech jest to – poprawcie mnie, ale świadome złamanie prawa Boga. Kto nie zna Boga, więc Jego prawa siłą rzeczy też, nie grzeszy.

Dlatego Kościół rękami i nogami zapiera się przed uznaniem Adama za metaforę z mitologii. Adam musi być postacią historyczną, albo sprawa się rypnie i katolicy (i nie tylko katolicy) wyjdą na ostatnich skur...


Pn lut 12, 2018 14:52
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Kozioł napisał(a):
Nazywa po swojemu tak, jak dziecko nazywa po swojemu.
To jest Twoja pokrętna interpretacja. Natomiast w Biblii mamy wyraźnie powiedziane – Bóg nazywa to wszystko, nad czym człowiek nie ma władzy. Natomiast zwierzęta, nad którymi człowiek panuje nazywa człowiek. Nie ma żadnej sugestii, jakoby owo „nazywanie” było jakoś ułomne.
Cytuj:
Prorokowanie to daleka interpretacja przekładu tysiąclatki.
Dowiedzieliśmy się, że św. Jan Złotousty posługiwał się Tysiąclatką.
Cytuj:
Nic nie ma o panowaniu Adama w Edenie.
Poza tym miejscem, gdzie jest wprost powiedziane, że Adam został stworzony „aby panował”.
Cytuj:
Tak jak napisałem: anioł zbuntowany pojawił się dopiero w pismach greckich.
Skoro zaczynamy od nowa: czym, kim w tej historii jest wąż?
Zgodnie z obowiązującą nas (jeśli uważamy się za chrześcijan) wykładnią – właśnie zbuntowanym duchem. No chyba iż uważamy, że ci którzy odrzucili Chrystusa lepiej rozumieją ST niż ci, którzy Go przyjęli.


Pn lut 12, 2018 14:58
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
zefciu napisał(a):
Cytuj:
Nic nie ma o panowaniu Adama w Edenie.
Poza tym miejscem, gdzie jest wprost powiedziane, że Adam został stworzony „aby panował”.
Wskaz mi tylko w którym miejscu opowieści o Edenie to nastapiło.
zefciu napisał(a):
Cytuj:
Tak jak napisałem: anioł zbuntowany pojawił się dopiero w pismach greckich.
Skoro zaczynamy od nowa: czym, kim w tej historii jest wąż?
Zgodnie z obowiązującą nas (jeśli uważamy się za chrześcijan) wykładnią – właśnie zbuntowanym duchem. No chyba iż uważamy, że ci którzy odrzucili Chrystusa lepiej rozumieją ST niż ci, którzy Go przyjęli.
Czyli znów dualizm. Dobry, wszechwiedzący i wszechmocny Bóg chciał dobrze, a zły duch wszystko mu spaprał. Czy Bóg nie wychodzi w tej wizji na wyjątkowego fajtłapę? Taka wg ciebie wizja koniecznie OBOWIĄZUJE wszystkich chrześcijan?

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pn lut 12, 2018 15:17
Zobacz profil
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Kozioł napisał(a):
Wskaz mi tylko w którym miejscu opowieści o Edenie to nastapiło.
Cytuj:
I rzekł: Uczyńmy człowieka na wyobrażenie i na podobieństwo nasze: a niech przełożony będzie rybom morskim, i ptastwu powietrznemu, i bestyom, i wszystkiéj ziemi, i nad wszelkim płazem który się płaza po ziemi.

Cytuj:
Czyli znów dualizm.
Nie. Nie dualizm. Tylko wolna wola człowieka. Chrystus też w wielu miejscach przeciwstawia Boga i Szatana. Uważasz Go za dualistę?
Cytuj:
Dobry, wszechwiedzący i wszechmocny Bóg chciał dobrze, a zły duch wszystko mu spaprał.
Nie zły duch mu spaprał, tylko człowiek wybrał swobodnie, aby spaprać.
Cytuj:
OBOWIĄZUJE
Już mamy etap darcia mordy? Szybko.


Pn lut 12, 2018 15:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
ErgoProxy napisał(a):
Grzech jest to – poprawcie mnie, ale świadome złamanie prawa Boga. Kto nie zna Boga, więc Jego prawa siłą rzeczy też, nie grzeszy.

Tu chyba niejedną poprawkę i niejedno uściślenie należałoby wnieść, żeby słowa "świadome" i "prawo Boga", rozumieć szybko, sprawnie i jeden do jeden. I nie chodzi o poprawkę pod adresem Ergo, ale poprawkę w ogóle.
Bo chociażby, jeśli stwierdzenie "Poza Kościołem nie ma zbawienia", (KKK847) ...nie dotyczy tych, którzy bez własnej winy nie znają Chrystusa i Kościoła, to okazuje się, że zbawienie dotyczy tych, którzy właśnie są poza Kościołem. A przecież ci spoza Kościoła (osiągając zbawienie) zapewne świadomego popełniania grzechów, czyli świadomego występowania przeciw prawu Bożemu się nie dopuścili, bo go znać nie mogli. Tak więc świadomość popełniania grzechów należy chyba rozumieć dużo szerzej.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pn lut 12, 2018 15:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
zefciu napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Wskaz mi tylko w którym miejscu opowieści o Edenie to nastapiło.
Cytuj:
I rzekł: Uczyńmy człowieka na wyobrażenie i na podobieństwo nasze: a niech przełożony będzie rybom morskim, i ptastwu powietrznemu, i bestyom, i wszystkiéj ziemi, i nad wszelkim płazem który się płaza po ziemi.
.
Tak jak myślałem. To jest inna opowieść.
W opowieści o Edenie nie ma nic o władzy tam Adama. Rozmawiamy o Edenie, pamiętasz?
zefciu napisał(a):
Cytuj:
Dobry, wszechwiedzący i wszechmocny Bóg chciał dobrze, a zły duch wszystko mu spaprał.
Nie zły duch mu spaprał, tylko człowiek wybrał swobodnie, aby spaprać.
Uważam ciebie za dualistę, za wyznawce walki Boga z szatanem. Bóg chciał dobrze, a tu mu wg ciebie zbuntowany, zły duch ludzi na złą drogę sprowadził i Bóg był bezradny: nie wiedział, nie przewidział, było to wbrew Jego woli. Taka jest twoja wizja.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pn lut 12, 2018 16:02
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Kozioł napisał(a):
Tak jak myślałem. To jest inna opowieść.
W opowieści o Edenie nie ma nic o władzy tam Adama. Rozmawiamy o Edenie, pamiętasz?

A gdzie, Twoim zdaniem, Bóg stworzył człowieka? Kiedy umieścił go w Edenie?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn lut 12, 2018 16:09
Zobacz profil
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Kozioł napisał(a):
Tak jak myślałem. To jest inna opowieść.
W opowieści o Edenie nie ma nic o władzy tam Adama. Rozmawiamy o Edenie, pamiętasz?
Rozmawiamy o Księdze Rodzaju. Rzeczywiście w drugim opisie Stworzenia nie ma takiego sformułowania. Jest natomiast fragment, gdzie Adam nadaje stworzeniom imiona. Ale żadne nie jest go godne.
Cytuj:
Uważam ciebie za dualistę
To sobie uważaj. Skoro Ty lepiej ode mnie wiesz, w co ja wierzę i co uważam, to w ogóle po co ze mną dyskutujesz? Weź sobie sam napisz „moje” wypowiedzi i z nimi „dyskutuj”. Widać tylko na dyskusję z wymyślonym przez siebie chochołem starczy Ci intelektualnych kompetencji.


Pn lut 12, 2018 16:24
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Gandalf_Pokorny napisał(a):
STWORZENIE CZEGOŚ LEPSZEGO
Gdyby nasz Pan Bóg stworzył nas idealnie dobrych, w tym akurat kontekście, że nie przekładałoby się to na nasz wybór, tylko z racji „uformowania gliny przez garncarza”, to mielibyśmy wprowadzony mechanizm, że jesteśmy „dobrzy i koniec” i nie byłoby wtedy posłuszeństwa, bo człowiek działałby mechanicznie.
POSŁUSZEŃSTWO FAŁSZYWE – jest mechaniczne, tzn. nie przekłada się to na naszym wyborze, tylko na pewnym rodzaju „zabawki”, która jest odpowiednio zaprogramowana. Tu się kryje cała istota Wielkości, Majestatu naszego Stwórcy, który stworzył nas „na podobieństwo Swoje”, czyli Wprowadził nam Pan wolną wolę, możemy więc decydować, komu i jak chcemy służyć. Możemy odrzucić, to Dobro jakim jest Bóg, ale jak mówi ojciec święty Jan Paweł II, „ale w imię czego?”
POSŁUSZEŃSTWO PRAWDZIWE – pochodzi z WOLI


Zadaj pytanie komukolwiek
-czy gdybyś mógł/a wybrać:
a) Swiat w którym nie ma chorób
b) Każdy jest nieskończenie młody, piękny otoczony miłością.
c)Świat bez wolnej woli.
d)Czy doczesną egzystencję z możliwością wyboru.
e) Egzystencję w tym szarym i parszywym świecie.
To co byś wybrał?

Myślę, że każdy zdroworozsądkowy człowiek wskazałby na tę pierwszą opcję.
[edytowano 1x... poprawiono styl i interpunkcję. M]


Pn lut 12, 2018 16:40
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Litości!!!! Tego się nie da czytać. Powinienieś pisać po przecinkach, a nie kropkach lub z dwukropkiem i wymieniać od myslników.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn lut 12, 2018 16:54
Zobacz profil
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Nie jojcz, Nie patrzyłem nawet na to. Przecież możesz poprawić to jakkolwiek ci pasuje

No ale nie o tym mowa


Pn lut 12, 2018 17:35
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Czemu Bóg nie stworzył ludzi w raju na wzór aniołów?
Owszem, mogę i poprawię. Najpierw chciałam, abyś sam zobaczył co natworzyłeś.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn lut 12, 2018 17:42
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 321 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 22  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL