Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:27



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Równość ludzi 
Autor Wiadomość
Post Re: Równość ludzi
[... - błąd poprawiono, dyskusja o nim zbędna; szumi]

Natomiast jęczenie, że „nauka zabrała nam Boga” oznacza tylko tyle, że ktoś sobie tego Boga wyobrażał jako zapchajdziurę dla nieznanych zjawisk przyrodniczych. Jest wręcz przeciwnie – nauka poznając, jak Wszechświat jest naprawdę olbrzymi, wspaniały i elegancki tylko potwierdziła wielkość Boga.


Wt lut 20, 2018 6:58
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Równość ludzi
Saqura napisał(a):
"Tamten rzekł: „Proszę cię więc, ojcze, poślij go do domu mojego ojca. 28 Mam bowiem pięciu braci: niech ich ostrzeże, żeby i oni nie przyszli na to miejsce męki”. 29 Lecz Abraham odparł: „Mają Mojżesza i Proroków, niechże ich słuchają!” 30 „Nie, ojcze Abrahamie – odrzekł tamten – lecz gdyby ktoś z umarłych poszedł do nich, to się nawrócą”. 31 Odpowiedział mu: „Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby ktoś z umarłych powstał, nie uwierzą"Łukasz 16,27-31 :-)


To jakby twój pradziadek który zmarł 20 lat temu, nagle zmartwychwstał, i ty byś go znowu po tych 20 latach od jego śmierci, zobaczył na własne oczy, to byś nie uwierzył?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt lut 20, 2018 8:15
Zobacz profil
Post Re: Równość ludzi
zefciu napisał(a):
[... - błąd poprawiono, dyskusja o nim zbędna; szumi]

Natomiast jęczenie, że „nauka zabrała nam Boga” oznacza tylko tyle, że ktoś sobie tego Boga wyobrażał jako zapchajdziurę dla nieznanych zjawisk przyrodniczych. Jest wręcz przeciwnie – nauka poznając, jak Wszechświat jest naprawdę olbrzymi, wspaniały i elegancki tylko potwierdziła wielkość Boga.


Można i tak. Zgadzam się z tym ale nie do końca mi o to chodziło. Dawniej całe życie i świat przyrody należał do sfery sacrum. Niebo było sacrum/transcendencja. Pierwoty czlowiek zyjący w lesie wszędzie pierwiastek Boski. Nawet w mitologii Słowian(polecam się zapoznać. W Końcu to nasze swojskie i bardzo ciekawe) las był świętością. W drzewach mieszkały duchy. Kościół po chrzcie Polski próbował tłumaczyć iż jedzenie postawione na zewnątrz chałupy nie jest zjadane przez duchy przodków a zwierzaki

Wiara na przestrzeni lat się zmieniała/ewoluowała. Mamy tego przykłady nawet w Starym Testamencie. Bóg Abrahama Był łagodny, natomiast Bóg Mojżesza był Bogiem wojennym(generałem-opiekunem), Bóg Noego był Sędzią... Bóg(Jestem tym kim jestem) Mojżesza zawarł z nim przymierze dając mu przykazania. Czy takie przymierze bylo by zasadne gdyby Izraelici w owym czasie(ok.1200 lat pne.) Byliby monoteistami? Wątpliwa teza. Tak jak wyobrażenie Boga się zmieniało, tak zmieniała się wiara ludzi. Monoteizm politeizm następnie henoteizm aż w końcu powrót do początku czyli monoteizm(raz jeszcze)

Powstawały różne mity. Np. Historia o Edenie powstała na długo po tym jak wiara w Jahwe u Izraelitów się zakorzeniła(w tradycji, obrzędach)

Ludzie zadawali sobie pytania. Czemu muszę zabić by żyć? Czemu to zwierzę(np. Mamut) gdy zostaje otoczone w jego oczach widać przerażenie? Natomiast nie istotne dla nich było to czy Słońce to Kula wodoru czy pojazd boga Ra. Trochę obiegłem od tematu. Ale wszystko to ma związek z ewolucją
Wiary. Dziś jesteśmy na jej kolejnym szczeblu. Las to nie dom niebiesko-włosych wróżek z anime czy innych elfów. To wynik mechanizmów biologicznych. W moim wyodzie chodzi mi o to iż uczucie transcendencji dla ludzi w starożytności/paleolicie było oczywiste. Dziś tego nie ma


Cz lut 22, 2018 11:21
Post Re: Równość ludzi
Quinque napisał(a):
Można i tak. Zgadzam się z tym ale nie do końca mi o to chodziło. Dawniej całe życie i świat przyrody należał do sfery sacrum.
No i dzisiaj też tak być może. Tzn. chrześcijanin może żyć tak, że wszystko jest dla niego sacrum. Nie w tym znaczeniu, że jest to przerażające, nieznane, obce, a w tym, że wszystko ma duchowy sens i we wszystkim chce udziału Chrystusa.
Cytuj:
Czy takie przymierze bylo by zasadne gdyby Izraelici w owym czasie(ok.1200 lat pne.) Byliby monoteistami?
Izraelici nieustannie zwracali się ku politeizmowi i nieustannie byli od niego odciągali przez wysiłek proroków.
Cytuj:
Wątpliwa teza. Tak jak wyobrażenie Boga się zmieniało, tak zmieniała się wiara ludzi. Monoteizm politeizm następnie henoteizm aż w końcu powrót do początku czyli monoteizm(raz jeszcze)
Wątpię szczerze, czy da się wyznaczyć taki ścisły cykl. Ciążenie ku pogaństwu było zawsze i nadal jest. Ty sam, choć pewnie do wróżki nie chodzisz, to widać że zazdrościsz poganom ich naiwnego pojęcia o świecie. Tak samo ludzie stojący w obronie Jedynego Boga też zawsze byli.
Cytuj:
Trochę obiegłem od tematu.
Trochę?
Cytuj:
W moim wyodzie chodzi mi o to iż uczucie transcendencji dla ludzi w starożytności/paleolicie było oczywiste. Dziś tego nie ma
No może. Ale przecież wiara nie powinna budować na jakimś tam „uczuciu transcendencji”. To raczej uczucie transcendecji może czasami towarzyszyć wierze.


Cz lut 22, 2018 12:16
Post Re: Równość ludzi
zefciu napisał(a):
No i dzisiaj też tak być może. Tzn. chrześcijanin może żyć tak, że wszystko jest dla niego sacrum. Nie w tym znaczeniu, że jest to przerażające, nieznane, obce, a w tym, że wszystko ma duchowy sens i we wszystkim chce udziału Chrystusa.


Wszytko jest dziełem Bożym. A tak przynajmniej mówi Biblia czyli zgadzaloby się

Cytuj:
Izraelici nieustannie zwracali się ku politeizmowi i nieustannie byli od niego odciągali przez wysiłek proroków.


Owszem. Ale następowało to na przestrzeni wielu lat. Przecież kapłani Izraelitów musieli wyganaiać wyznawców religi politeistycznych z Jerozolimy

Odniosiłem się też do ludów pierwotnych. Ponoć człowiek
Na początku swego istnienia był monoteistą, a nie jak wcześniej postulowano politeistą

Cytuj:
Wątpię szczerze, czy da się wyznaczyć taki ścisły cykl. Ciążenie ku pogaństwu było zawsze i nadal jest. Ty sam, choć pewnie do wróżki nie chodzisz, to widać że zazdrościsz poganom ich naiwnego pojęcia o świecie. Tak samo ludzie stojący w obronie Jedynego Boga też zawsze byli.


Nie tyle co zazdroszczę. Ale taka wiara jest spoko. Nie zdaje pytań i nie ma wątpliwości. Tak jak Ci ludzie 10tyś roku pne

Cytuj:
]No może. Ale przecież wiara nie powinna budować na jakimś tam „uczuciu transcendencji”. To raczej uczucie transcendecji może czasami towarzyszyć wierze


Ja w ogóle jestem mało uduchowniony. Żadnych znaków, prywatnych objawień czy czegokolwiek w tym stylu


Wt lut 27, 2018 23:12
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Równość ludzi
Quinque napisał(a):
Ja w ogóle jestem mało uduchowniony. Żadnych znaków, prywatnych objawień czy czegokolwiek w tym stylu


Bo źle to robisz :mrgreen:
Co dzień módl sie o to żeby jutro było cieplej, a zobaczysz że pewnego następnego dnia będzie cieplej.
I już można uznać to za znak, czy tam objawienie.

No i jeśli chodzi o równość po względem Biblijnym, to tu czegoś takiego nie ma, w końcu Biblia wypowiada się raczej pozytywnie, na temat niewolnictwa, a przecież niewolnictwo to nie jest coś co powoduje "Równość ludzi"

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Śr lut 28, 2018 7:37
Zobacz profil
Post Re: Równość ludzi
Robek napisał(a):
Eratostenes napisał(a):
Na czym prócz wiary opiera się przekonanie że Bóg istnieje?


Niezrozumiały i dziwnie przedstawiany obraz Trójcy Świętej, może być dowodem na istnienie Boga.
W końcu tutaj mamy jednego Boga który jest tak jakby trzema Bogami którzy są jednym Bogiem, więc to troche dziwne, w końcu jeśli ktoś wymyśla sobie jaką religie to wymyśla ją w dość prosty zrozumiały dla każdego sposób, a wymyślanie tak dziwnie wyglądającej rzeczy jak Trójca Święta, nie jest najlepszym pomysłem.

Ten Ktoś, kto "wymyślił" religię chrześcijańską przekazał nam - Gdy jednak przyjdzie Pocieszyciel, Duch Święty, którego ja wam poślę od Ojciec, Duch Prawdy, J 15,26)


Śr lut 28, 2018 8:56
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL