Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 5:51



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Oglądanie Boga. 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Oglądanie Boga.
Hades napisał(a):
Na co wskazuje hmmmm...
Niby chodził tam bo go słyszeli- nie pisze jednak że widzieli. Nie powinnismy więc wyciagac tu żadnych wniosków. Obcowali z nim.


To duch chodził?


Hades napisał(a):
Malowidło dowodzi że przemyślenia niektórych teologów które zapodałem w poście pow. nie są nowe jako że to stary obraz.
Ile ty masz lat? Czytac umiesz?


A co kogo obchodzi zdanie jakiegoś teologa?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So mar 03, 2018 19:09
Zobacz profil
Post Re: Oglądanie Boga.
Skoro teologia cie nie interesuje to nie mamy o czym rozmawiać w tym wątku.


So mar 03, 2018 20:16
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Oglądanie Boga.
Hades napisał(a):
Skoro teologia cie nie interesuje to nie mamy o czym rozmawiać w tym wątku.


To ty masz jakiekolwiek pojęcie o teologii? może byś się zastanowił nad sobą?
No i co mówisz, że Boga nikt nie widział.
A co ze świętym Szczepanem?

Dzieje Apostolskie rozdział 7

Gdy to usłyszeli, zawrzały gniewem ich serca i zgrzytali zębami na niego. A on pełen Ducha Świętego patrzył w niebo i ujrzał chwałę Bożą i Jezusa, stojącego po prawicy Boga. I rzekł: "Widzę niebo otwarte i Syna Człowieczego, stojącego po prawicy Boga".

To chyba Szczepan widział Jezusa i Boga Ojca?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N mar 04, 2018 18:56
Zobacz profil
Post Re: Oglądanie Boga.
Myślałem że chodzi o Boga Ojca z początku tekstu po wpisie Zewcia tak wywnioskowałem.

Szczepan widział 2 osobę - Jezusa. Jak pisze w tekście.
Jezusa ogłądało wielu ludzi to przecież oczywiste równiez po męce i zmartwychwstaniu.


Wt mar 06, 2018 1:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Oglądanie Boga.
Hades napisał(a):
Myślałem że chodzi o Boga Ojca z początku tekstu po wpisie Zewcia tak wywnioskowałem.

Szczepan widział 2 osobę - Jezusa. Jak pisze w tekście.
Jezusa ogłądało wielu ludzi to przecież oczywiste równiez po męce i zmartwychwstaniu.


W tekście pisze że Jezus siedział po prawicy Boga Ojca, więc Szczepan musiał widzieć Boga Ojca, bo w innym wypadku nie miałoby to żadnego sensu.
Jeśli Szczepan widział Jezusa stojącego po prawicy Boga, to tego Boga Ojca też widział, aż tak trudno to zrozumieć :mrgreen: w końcu Jezus stał koło jego prawicy, a Szczepan przecież to widział.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt mar 06, 2018 8:08
Zobacz profil
Post Re: Oglądanie Boga.
A jednak Pismo mówi, że widział Chwałę Bożą, a nie Boga Ojca w jakiejś cielesnej postaci.


Wt mar 06, 2018 8:34
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Oglądanie Boga.
zefciu napisał(a):
A jednak Pismo mówi, że widział Chwałę Bożą, a nie Boga Ojca w jakiejś cielesnej postaci.


Co to jest ta Chwała Boża?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt mar 06, 2018 16:11
Zobacz profil
Post Re: Oglądanie Boga.
Robek napisał(a):
Co to jest ta Chwała Boża?
No patrz. Komentujesz tekst, twierdzisz, że go rozumiesz, zarzucasz Hadesowi, że nie ma pojęcia o teologii... a na koniec okazuje się, że nie rozumiesz pojęć, które w tym tekście są użyte. Kiepsko.

Chwała Boża to to samo, co u Palamasa zwane jest „energiami”.


Wt mar 06, 2018 17:08
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Oglądanie Boga.
zefciu napisał(a):
Chwała Boża to to samo, co u Palamasa zwane jest „energiami”.

Ignotum per ignotum, zefciu.
Naprawdę sądzisz, że jak powiesz Robkowi o "energiach" to on nie będzie uważał, że chodzi o energię atomową?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Wt mar 06, 2018 20:16
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Oglądanie Boga.
medieval_man napisał(a):
zefciu napisał(a):
Chwała Boża to to samo, co u Palamasa zwane jest „energiami”.

Ignotum per ignotum, zefciu.
Naprawdę sądzisz, że jak powiesz Robkowi o "energiach" to on nie będzie uważał, że chodzi o energię atomową?


Żeby była jasność :-D
To co z tym Szczepanem? bo jeśli widział Jezusa stojącego po prawicy Boga, to znaczy że Szczepan widział Jezusa który stoi obok Boga?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt mar 06, 2018 23:42
Zobacz profil
Post Re: Oglądanie Boga.
To nie take proste.
Nie mam pod ręka greckiego wydania Dziejów.

Przytocze to dla przykładu fragmencik materiału o co chodzi

„Oto idzie z obłokami, i ujrzy Go wszelkie oko, i ci, którzy Go przebili, i narzekać będą przed Nim wszystkie pokolenia ziemi” – Obj. 1:7 (BGd).

Jak wiemy, człowiek nie może ujrzeć chwały Boskiej natury literalnym wzrokiem (2 Mojż. 33:20).

Wobec tego jak to jest możliwe, że „ujrzy Go wszelkie oko”?
Słowo przetłumaczone w tym wersecie na „ujrzy” po grecku brzmi „opsetei”.
Opsetei ma podwójne znaczeniee grece:

1) widzieć literalnymi oczami
2) widzieć umysłowo, duchowo, zauważyć, rozpoznać.

Na poparcie drugiego znaczenia słowa „opsetei” podajemy poniżej parę wersetów.

Jan 3:36 – „Kto nie wierzy Synowi, nie ogląda /opsetai/ żywota”. Mat. 27:4 – „Cóż nam do tego? Ty patrz /opsei/ swego „(NP)

Jan 11:40 -„Azażem ci nie rzekł, iż jeśli uwierzysz, oglądasz /opsei/ chwałę Bożą? (por. 2 Mojż. 33:20 oraz przeczytaj kontekst).

Podobne znaczenie słowa „opsetai” znajdujemy także w greckim tłumaczeniu Starego Testamentu w Sep-tuagincie.

Zach. 9:5 – „Co widząc /opsetai/ Aszkalon ulęknie się”.

Nie jestem w tej chwili w 100% pewnien że w Dziejach o Św. Szczepanie użyto "opsetai" - ale poszperam - warto to obadać i odezwie sie jak czas pozwoli.


Śr mar 07, 2018 0:10
Post Re: Oglądanie Boga.
Dodać jeszcze warto ten link - wyjaśni niektórym co oznacza "siedzieć po prawicy Bożej" na podstawie Biblii ( z katechizmu zresztą):

https://books.google.com/books?id=h99DA ... Ca&f=false

Wedle tego pow: Cytat o Szczepanie ma mniej więcej takie znaczenie we współczesnym j. polskim:

A on pełen Ducha Świętego patrzył w niebo i ujrzał moc Bożą i Jezusa, wywyższonego ponad wszystko. ITD.. <<=== to ode mnie zaznaczę i tylko na potzeby tego wątku (nie jestem godzien tego tłumaczyć bo mam wielkie braki w wiedzy). Ale tak to ja widzę. Przeraża mnie jak bracia protestanci Biorą sie za Biblie słowo w słowo - szczególnie w językach po jej tłumaczeniu z archaicznych języków.


Śr mar 07, 2018 1:11
Post Re: Oglądanie Boga.
OK znalazłem czas.
Myliłem sie!

W Dziejach Apostolskich o Św. Szczepanie męczenniku z Greki jest tak:
τον ουρανον ειδεν δοξαν θεου και ιησουν εστωτα εκ δεξιων του θεου


ειδεν – To słowo wielokroć pojawia się podzczas obserwacji wzrokowej np. innych ludzi w Bibli. Chociaż tu musze jeszcze poczytac. Zobaczyc jak to sie ma w poszczególnych fragmentach.

opsetei ὄψεται – oglądać okiem bądz rozpoznawać duchowo nie występuje w tym akurat fragmencie - cofam więc wysnuta pow nietrafną odnośnie tego fragmentu akurat o Szczepanie w Dziejach Apostolskich teze. :)


Śr mar 07, 2018 3:17
Post Re: Oglądanie Boga.
Robek napisał(a):
Żeby była jasność :-D
Co żeby była jasność?
Cytuj:
To co z tym Szczepanem? bo jeśli widział Jezusa stojącego po prawicy Boga, to znaczy że Szczepan widział Jezusa który stoi obok Boga?
Św. Szczepan widział Jezusa. I widział Chwałę Bożą. Nie jest natomiast powiedziane, że widział Boga Ojca w jakiejś formie.


Śr mar 07, 2018 7:58
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Oglądanie Boga.
Hades napisał(a):
opsetei ὄψεται – oglądać okiem bądz rozpoznawać duchowo nie występuje w tym akurat fragmencie - cofam więc wysnuta pow nietrafną odnośnie tego fragmentu akurat o Szczepanie w Dziejach Apostolskich teze. :)



Więc jednak Szczepan widział Boga Ojca.
I co wy wszyscy z chwałą Bożą? przecież nawet jeśli by uznać że tą chwałe Bożą Szczepan widział, to i tak jak mamy napisane w Biblii " A on pełen Ducha Świętego patrzył w niebo i ujrzał chwałę Bożą i Jezusa, stojącego po prawicy Boga. I rzekł: "Widzę niebo otwarte i Syna Człowieczego, stojącego po prawicy Boga". to ta chwała Boża stała z Jezusem obok Boga.


zefciu napisał(a):
Św. Szczepan widział Jezusa. I widział Chwałę Bożą. Nie jest natomiast powiedziane, że widział Boga Ojca w jakiejś formie.


W tej sytuacji to chwała Boża = prawica Boga?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Śr mar 07, 2018 12:18
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL