Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 20:01



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Odpuszczenie grzechów, a ich zatrzymanie. 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lut 22, 2014 7:58
Posty: 2
Post Odpuszczenie grzechów, a ich zatrzymanie.
"Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane"
Witam, być może odgrzewam kotleta, ale... Jezus wypowiedział te słowa do apostołów, one nie tyczyły się ich posługi.
Moc odpuszczania grzechów płynie od Jezusa, kapłani nie odpuszczą jeżeli nie ma skruchy, woli człowieka. Więc tak naprawdę to nikomu nie zatrzymują grzechów, to ludzie zamykają się na łaskę.
Odpuszczanie i zatrzymywanie grzechów leży w naszej gestii wobec bliźnich. Lepiej sobie nawzajem odpuszczać grzechy, a jak nie przebaczymy to nienawiść, złość, uraz pozostanie nieodpuszczona i w nich, i w nas.
Z Duchem Świętym wszytko możemy zrobić!


Pt mar 30, 2018 11:45
Zobacz profil
Post Re: Odpuszczenie grzechów, a ich zatrzymanie.
Patrz na całe zdanie: moc odpuszczania grzechów nie jest dana jakoś jako formalizm. Ale związana jest z otrzymaniem przez Apostołów Ducha Świętego. To Duch Święty ma im dawać rozeznanie, które grzechy należy odpuścić, a które grzechy zatrzymać. Jak najbardziej wiąże się to z ich posługą.


Pt mar 30, 2018 13:15
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 03, 2010 15:13
Posty: 1226
Post Re: Odpuszczenie grzechów, a ich zatrzymanie.
savkaz napisał(a):
"Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane"
Witam, być może odgrzewam kotleta, ale... Jezus wypowiedział te słowa do apostołów, one nie tyczyły się ich posługi.
Moc odpuszczania grzechów płynie od Jezusa, kapłani nie odpuszczą jeżeli nie ma skruchy, woli człowieka. Więc tak naprawdę to nikomu nie zatrzymują grzechów, to ludzie zamykają się na łaskę.
Odpuszczanie i zatrzymywanie grzechów leży w naszej gestii wobec bliźnich. Lepiej sobie nawzajem odpuszczać grzechy, a jak nie przebaczymy to nienawiść, złość, uraz pozostanie nieodpuszczona i w nich, i w nas.
Z Duchem Świętym wszytko możemy zrobić!


Masz racje te piekne slowa skierowal Jezus Chrystus do nas wszystkich, Jezus upowaznil rowniez nas zeby Brat w Jezusie Chrystusie jak czuje potrzebe wyspowiadal sie Bratu a ten odpuscil mu grzechy, my powinnismy odpuscic i w podobnych przypadkach nam rowniez powinny byc odpuszczone. Jestem przekonany ze sama decyzja takiej spowiedzi ma w sobie juz skruche i pokore.

_________________
Bog jest Miloscia :)


Pn kwi 09, 2018 6:59
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Odpuszczenie grzechów, a ich zatrzymanie.
amadeus35 napisał(a):
Jezus upowaznil rowniez nas zeby Brat w Jezusie Chrystusie jak czuje potrzebe wyspowiadal sie Bratu a ten odpuscil mu grzechy, my powinnismy odpuscic i w podobnych przypadkach nam rowniez powinny byc odpuszczone.

No to przyznaj się, ile razy poszedłeś do brata i powiedziałeś, co złego zrobiłeś (obgadałeś, dopuściłeś się oszczerstwa, źle życzyłeś itp.), a ów brat Ci wybaczył (ile razy nie wybaczył i straciłeś brata).
amadeus35 napisał(a):
Jestem przekonany ze sama decyzja takiej spowiedzi ma w sobie juz skruche i pokore.

Decyzja każdej spowiedzi, tej w konfesjonale także, jeśli nie jest pro forma ma w sobie skruchę i pokorę, a przystąpienie do niej już jest wykazaniem w praktyce owej skruchy.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn kwi 09, 2018 13:33
Zobacz profil
Post Re: Odpuszczenie grzechów, a ich zatrzymanie.
amadeus35 napisał(a):
Masz racje te piekne slowa skierowal Jezus Chrystus do nas wszystkich, Jezus upowaznil rowniez nas zeby Brat w Jezusie Chrystusie jak czuje potrzebe wyspowiadal sie Bratu a ten odpuscil mu grzechy, my powinnismy odpuscic i w podobnych przypadkach nam rowniez powinny byc odpuszczone.
Dlaczego zatem zawierają te słowa także możliwość zatrzymania grzechów?


Wt kwi 10, 2018 5:31
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 03, 2010 15:13
Posty: 1226
Post Re: Odpuszczenie grzechów, a ich zatrzymanie.
Małgosiaa napisał(a):
amadeus35 napisał(a):
Jezus upowaznil rowniez nas zeby Brat w Jezusie Chrystusie jak czuje potrzebe wyspowiadal sie Bratu a ten odpuscil mu grzechy, my powinnismy odpuscic i w podobnych przypadkach nam rowniez powinny byc odpuszczone.

No to przyznaj się, ile razy poszedłeś do brata i powiedziałeś, co złego zrobiłeś (obgadałeś, dopuściłeś się oszczerstwa, źle życzyłeś itp.), a ów brat Ci wybaczył (ile razy nie wybaczył i straciłeś brata).
amadeus35 napisał(a):
Jestem przekonany ze sama decyzja takiej spowiedzi ma w sobie juz skruche i pokore.

Decyzja każdej spowiedzi, tej w konfesjonale także, jeśli nie jest pro forma ma w sobie skruchę i pokorę, a przystąpienie do niej już jest wykazaniem w praktyce owej skruchy.


Staram sie nie obgadywac, nie dopuszczam sie oszczerstwa, i nikomu zle nie zycze wrecz odwrotnie blogoslawie te osoby ktore mi zle zycza. Zdarzylo sie wczesniej ze mialem taka potrzebe wypowiedzenia sie ze swoich spraw (grzechow) i brat wybaczyl, czyli istnieje rowniez w praktyce rozmowa z Bratem na temat grzechow.

Zgadzam sie, kazda decyzja spowiedzi to forma skruchy i pokory oczekujaca wybaczenia.

_________________
Bog jest Miloscia :)


Wt kwi 10, 2018 9:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 03, 2010 15:13
Posty: 1226
Post Re: Odpuszczenie grzechów, a ich zatrzymanie.
zefciu napisał(a):
amadeus35 napisał(a):
Masz racje te piekne slowa skierowal Jezus Chrystus do nas wszystkich, Jezus upowaznil rowniez nas zeby Brat w Jezusie Chrystusie jak czuje potrzebe wyspowiadal sie Bratu a ten odpuscil mu grzechy, my powinnismy odpuscic i w podobnych przypadkach nam rowniez powinny byc odpuszczone.
Dlaczego zatem zawierają te słowa także możliwość zatrzymania grzechów?


18,21 Wtedy przystąpił Piotr do niego i rzekł mu: Panie, ile razy mam odpuścić
bratu memu, jeżeli przeciwko mnie zgrzeszy? Czy aż do siedmiu razy?
18,22 Mówi mu Jezus: Nie powiadam ci: do siedmiu razy, lecz do siedemdziesięciu
siedmiu razy.


Jezeli sam Jezus Chrystus wybacza grzechy to czy ktokolwiek moze je zatrzymac, czy nie poniesie szczegolnej odpowiedzialnosci przed Bogiem za ich zatrzymanie, jaki musilby byc to grzech ktory bylby zatrzymany, czy w ten sposob Bog nie sprawdza naszych serc i gotowosci do wybaczenia ?

_________________
Bog jest Miloscia :)


Wt kwi 10, 2018 9:48
Zobacz profil
Post Re: Odpuszczenie grzechów, a ich zatrzymanie.
amadeus35 napisał(a):
zefciu napisał(a):
Dlaczego zatem zawierają te słowa także możliwość zatrzymania grzechów?


18,21 Wtedy przystąpił Piotr do niego i rzekł mu: Panie, ile razy mam odpuścić
bratu memu, jeżeli przeciwko mnie zgrzeszy? Czy aż do siedmiu razy?
18,22 Mówi mu Jezus: Nie powiadam ci: do siedmiu razy, lecz do siedemdziesięciu
siedmiu razy.


Jezeli sam Jezus Chrystus wybacza grzechy to czy ktokolwiek moze je zatrzymac, czy nie poniesie szczegolnej odpowiedzialnosci przed Bogiem za ich zatrzymanie, jaki musilby byc to grzech ktory bylby zatrzymany, czy w ten sposob Bog nie sprawdza naszych serc i gotowosci do wybaczenia ?
Jeśli nie chcesz odpowiadać na pytanie, to go nie cytuj.

Jak na razie dostarczyłeś mi tylko dodatkowego argumentu. Skoro mamy wyraźnie przykazane, aby naszym osobistym winowajcom przebaczać bezwarunkowo do 77 razy, to tym bardziej wskazuje to, że nakaz „którym odpuścicie...którym zatrzymacie” nie odnosi się do przebaczania osobistych win, ale jest związany ze szczególnym charyzmatem, który zwiemy obecnie Spowiedzią.


Wt kwi 10, 2018 11:52
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 03, 2010 15:13
Posty: 1226
Post Re: Odpuszczenie grzechów, a ich zatrzymanie.
Mozesz nazywac wyznanie grzechow spowiedzia, nikt ci tego nie zabrania, to tylko ``gra slow`` cytat jest jako przyklad i tak przekazal Jezus Chrystus, nie ma granicy ile razy wybaczysz, inaczej moglbys isc do spowiedzi tylko 77 razy w swoim zyciu.

Mam pytanie na czym polega roznica pomiedzy ``osobista wina`` a grzechem ?

_________________
Bog jest Miloscia :)


Cz kwi 12, 2018 6:55
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Odpuszczenie grzechów, a ich zatrzymanie.
I, jak przewidywałam, nie odniosłes się do tematu zatrzymania grzechów, który poruszył zefciu :(

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz kwi 12, 2018 7:14
Zobacz profil
Post Re: Odpuszczenie grzechów, a ich zatrzymanie.
amadeus35 napisał(a):
Mozesz nazywac wyznanie grzechow spowiedzia, nikt ci tego nie zabrania, to tylko ``gra slow``
To nie jest „gra słów”, tylko po prostu tak się to teraz w terminologii chrześcijańskiej nazywa.
Cytuj:
cytat jest jako przyklad i tak przekazal Jezus Chrystus, nie ma granicy ile razy wybaczysz, inaczej moglbys isc do spowiedzi tylko 77 razy w swoim zyciu.
I znowu – olałeś moje pytanie. Ale ja nie Tobą nie gardzę tak jak Ty mną, więc na Twoje odpowiem:
Cytuj:
Mam pytanie na czym polega roznica pomiedzy ``osobista wina`` a grzechem ?
Chodzi o to, że (jeśli dobrze Cię zrozumiałem) twierdzisz, że nakaz tyczy się winy zaciągniętej wobec konkretnej osoby. Natomiast nie odpuszczenia grzechu jako takiego.

I żeby nie było – nie neguję powszechnego charakteru spowiedzi. Mimo że nie praktykuje się już ani na Wschodzie, ani na Zachodzie wyliczania grzechów wobec wszystkich wiernych (jak to mamy opisane w Didache), to nadal mamy zachowany ten powszechny charakter. Katolicy wszak spowiadają się na Mszy „braciom i siostrom” i błagają tych braci i siostry o modlitwę. W Cerkwi zaś praktykuje się zwyczaj, że osoba przystępująca do spowiedzi odwraca się w stronę wiernych i skłania głowę cicho prosząc ich o przebaczenie (podobnie czyni kapłan przed przeniesieniem Darów na Liturgii).

Tak więc owszem – spowiedzi ma charakter powszechny. Wynika to choćby z wiary w to, że grzech jednostkowy dotyka całej wspólnoty Kościoła. Ale Twoja interpretacja słów Chrystusa sugerująca, że spowiedź to tylko przebaczenie win jednego wiernego wobec drugiego jest błędna.


Cz kwi 12, 2018 7:25
Post Re: Odpuszczenie grzechów, a ich zatrzymanie.
amadeus35 napisał(a):
Mozesz nazywac wyznanie grzechow spowiedzia, nikt ci tego nie zabrania, to tylko ``gra slow`` cytat jest jako przyklad i tak przekazal Jezus Chrystus, nie ma granicy ile razy wybaczysz, inaczej moglbys isc do spowiedzi tylko 77 razy w swoim zyciu.

Mam pytanie na czym polega roznica pomiedzy ``osobista wina`` a grzechem ?

Mylisz odpuszczenie win - które Jezus nakazał wszystkim; z odpuszczeniem grzechów - konkretnie Jezus wypowiada formułę w odniesieniu do paralityka, co wzbudziło w Żydach duże zgorszenie i oskarżenie o bluźnierstwo.
Komu grzechy odpuścicie są im odpuszczone, a komu zatrzymacie, są im zatrzymane - tą posługę Jezus scedował jedynie na apostołów, czyli pierwszych kapłanów, a nie do tłumów słuchających Jego nauki


Cz kwi 12, 2018 7:26
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Odpuszczenie grzechów, a ich zatrzymanie.
W sumie, to jestem ciekawa, czy amadeus35 praktykuje to, o czym mówi Didache.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz kwi 12, 2018 7:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 03, 2010 15:13
Posty: 1226
Post Re: Odpuszczenie grzechów, a ich zatrzymanie.
Zefciu@
Cytuj:
To nie jest „gra słów”, tylko po prostu tak się to teraz w terminologii chrześcijańskiej nazywa.


Niekoniecznie, znam inne terminologie chrzescijanskie, chociazby taka jak: ``wyznanie grzechow`` ale to jak wspomnialem jest czy bedzie wlasna interpretacja, kto i jak nazwie wyznanie grzechow przed Bogiem.

Cytuj:
I znowu – olałeś moje pytanie. Ale ja nie Tobą nie gardzę tak jak Ty mną, więc na Twoje odpowiem:


Przyznam ze slowo ``olales`` nie pasuje do chrzescijanina tak raczej rozmawia ``ulica`` prosze zebys wzial to pod uwage. I bede sie staral odpowiadac na twoje pytania.

Cytuj:
W Cerkwi zaś praktykuje się zwyczaj, że osoba przystępująca do spowiedzi odwraca się w stronę wiernych i skłania głowę cicho prosząc ich o przebaczenie (podobnie czyni kapłan przed przeniesieniem Darów na Liturgii)
.

I skad taka osoba ktora sklania glowe wie czy jej grzechy wybaczono ?


Cytuj:
Ale Twoja interpretacja słów Chrystusa sugerująca, że spowiedź to tylko przebaczenie win jednego wiernego wobec drugiego jest błędna.


Na jakiej podstawie twierdzisz ze twoja interpretacja jest prawidlowa ?

_________________
Bog jest Miloscia :)


Pt kwi 13, 2018 8:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 03, 2010 15:13
Posty: 1226
Post Re: Odpuszczenie grzechów, a ich zatrzymanie.
Alus napisał(a):
amadeus35 napisał(a):
Mozesz nazywac wyznanie grzechow spowiedzia, nikt ci tego nie zabrania, to tylko ``gra slow`` cytat jest jako przyklad i tak przekazal Jezus Chrystus, nie ma granicy ile razy wybaczysz, inaczej moglbys isc do spowiedzi tylko 77 razy w swoim zyciu.

Mam pytanie na czym polega roznica pomiedzy ``osobista wina`` a grzechem ?

Mylisz odpuszczenie win - które Jezus nakazał wszystkim; z odpuszczeniem grzechów - konkretnie Jezus wypowiada formułę w odniesieniu do paralityka, co wzbudziło w Żydach duże zgorszenie i oskarżenie o bluźnierstwo.
Komu grzechy odpuścicie są im odpuszczone, a komu zatrzymacie, są im zatrzymane - tą posługę Jezus scedował jedynie na apostołów, czyli pierwszych kapłanów, a nie do tłumów słuchających Jego nauki


Nie bardzo cie zrozumialem czyli jak, wina bedzie odpuszczona a grzechy nie, czy odwrotnie ?
Ponowie moje pytanie Alus na czym polega roznica miedzy ``wina`` a ```grzechem `` ?

Apostolowie umarli i kto ma glosic dalej ewangelie ?
Czyli twoim zdaniem Jezus pomimo ze zbieral sie tlum ludzi, przemawial tylko do Apostolow ?

_________________
Bog jest Miloscia :)


Pt kwi 13, 2018 8:39
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL