Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 7:13



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 102 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
 Czy Bóg jest "sprawiedliwy"? I co to w ogóle znaczy? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz wrz 30, 2021 18:13
Posty: 157
Post Czy Bóg jest "sprawiedliwy"? I co to w ogóle znaczy?
W związku z powszechnością zarzutów o "niesprawiedliwość" Boga, chciałbym się dowiedzieć co ten zarzut, to słowo oznacza. Ludzie się wiele razy nie zgadzają co do "sprawiedliwości" danej sytuacji?

Jaka jest definicja słowa "sprawiedliwość" i jak się dowiedzieć czy dana rzecz jest "sprawiedliwa" czy nie?

Tematem NIE JEST podawanie przykładów konkretnych fragmentów Biblii w celu ustalania czy dany przypadek był sprawiedliwy czy nie.

Tylko określenie ogólnie:
1) definicji
2) ścisłego, wspólnego, ogólnego algorytmu określenia czy konkretna rzecz jest "sprawiedliwa" czy nie


Pn lis 14, 2022 15:05
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy Bóg jest "sprawiedliwy"? I co to w ogóle znaczy?
A kto twierdzi że jest "niesprawiedliwy" . Raczej liczymy na to że jest nie tylko Sprawiedliwy

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn lis 14, 2022 16:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz wrz 30, 2021 18:13
Posty: 157
Post Re: Czy Bóg jest "sprawiedliwy"? I co to w ogóle znaczy?
Andy,

To słowo jest używane regularnie przez różne osoby.
Np.

No Pasaran napisał(a):
Usprawiedliwiasz
środki przedsiębrane przez Boga
długofalowymi celami.


Szach 900 napisał(a):
Ateista też nawet
sprawiedliwie żyje
gdy nie wierzy.


Ale dopóki nie jest określone co to jest ta "sprawiedliwość" to jest to "pustosłowie"?

Możesz też Ty spróbować określić co masz przez to na myśli.

Andy napisał(a):
Raczej liczymy na to że jest nie tylko
Sprawiedliwy


Także to słowo pada regularnie od różnych osób, ale co to jest?


Pn lis 14, 2022 16:21
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy Bóg jest "sprawiedliwy"? I co to w ogóle znaczy?
Ma dwa znaczenia:
1. we władaniu: oddawanie każdemu to, co mu się należy
2. Biblijne, ktoś bez winy, "sprawiedliwy z wiary żyć będzie", "Hiob był sprawiedliwy"

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn lis 14, 2022 16:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz wrz 30, 2021 18:13
Posty: 157
Post Re: Czy Bóg jest "sprawiedliwy"? I co to w ogóle znaczy?
Andy,

Cytuj:
oddawanie każdemu to, co mu się należy


Oddawanie znaczy, że się coś dostało?
Co i od kogo?

Co to znaczy, że "coś się komuś należy"?
Skąd wiedzieć "co się komu należy"?
Czy 8.000.000.000 ludzi się zgadza co do tego "co się danej osobie należy"?

Cytuj:
Biblijne, ktoś bez winy, "sprawiedliwy z wiary żyć będzie", "Hiob był sprawiedliwy"


"Z wiary" czyli Wolą Bożą?
Czyli Święty Doskonały, który wszystko robi dobrze, a nic źle?


Pn lis 14, 2022 17:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2736
Post Re: Czy Bóg jest "sprawiedliwy"? I co to w ogóle znaczy?
Sprawiedliwie jest wtedy gdy Kali zabrac krowy czy gdy Kalemu zabrac.


Pn lis 14, 2022 21:50
Zobacz profil
Post Re: Czy Bóg jest "sprawiedliwy"? I co to w ogóle znaczy?
Cała definicja sprawiedliwości sprowadza się i do algorytmu:)
Jako definicja sprawiedliwości można skrócić w słowach że jest nią wszystko co prawe wg. Boga.

A co jest prawe wg Boga masz w Biblii. I tu pojawia się algorytm :) który nie jest tak skomplikowany.


Nie znam powszechnych zarzutów o niesprawiedliwości Boga.



Pisałeś też coś


Wt lis 29, 2022 0:03
Post Re: Czy Bóg jest "sprawiedliwy"? I co to w ogóle znaczy?
Co znaczy że Bóg jest sprawiedliwy.

No raczej tu konkretne przykłady by się przydały :) Bo samo pojęcie jako tako sprawiedliwości każdy kojarzy i rozumie.


Wt lis 29, 2022 0:13
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Czy Bóg jest "sprawiedliwy"? I co to w ogóle znaczy?
Oczywiście, że definicję sprawiedliwości można skrócić w słowach, że jest nią wszystko co prawe wg. Boga.
Dzięki temu wiemy, że np. dożywotnie niewolnictwo jest prawe i sprawiedliwe (Kpł 25:44-46).

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Wt lis 29, 2022 10:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1534
Post Re: Czy Bóg jest "sprawiedliwy"? I co to w ogóle znaczy?
Ciekawe gdzie poza Izraelem, oczywiście w tamtym czasie, niewolnik miał wolny dzień od jakiejkolwiek pracy, a jego pan doznawał kary za krzywdę mu wyrządzoną.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt lis 29, 2022 11:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Czy Bóg jest "sprawiedliwy"? I co to w ogóle znaczy?
No to przecież mówię - niewolnictwo najwyraźniej jest prawe i sprawiedliwe, tylko trzeba jako tako tych niewolników traktować, np. bić ich kijem oczywiście można, byleby tylko nie umarli w przeciągu 1-2 dni po pobiciu (Wj 21:20-21)

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Wt lis 29, 2022 11:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz wrz 30, 2021 18:13
Posty: 157
Post Re: Czy Bóg jest "sprawiedliwy"? I co to w ogóle znaczy?
No Pasaran,

Może lepiej tworzyć oddzielne tematy do rozmowy o konkretnych przypadkach, a tu zostawić ogólnie?

Dla przykładu może to odpowie Ci częściowo czy Bóg lubi niewolnictwo:

Jeremiasz 34
8 Słowo, które Pan skierował do Jeremiasza po zawarciu przez króla Sedecjasza z całym ludem jerozolimskim umowy głoszącej powszechną wolność.
9 Każdy miał obdarzyć wolnością swego niewolnika Hebrajczyka i niewolnicę Hebrajkę. Nikomu nie wolno było trzymać u siebie brata swego Judejczyka jako niewolnika.
10 Wszyscy dostojnicy i ludzie, którzy zawarli umowę, zgodzili się wypuścić na wolność każdy swego niewolnika lub niewolnicę i nie zmuszać ich więcej do służby u siebie. Wyraziwszy zgodę, wypuścili ich na wolność.
11 Potem jednak zmienili zdanie i sprowadzili niewolników i niewolnice, których obdarzyli wolnością, zmuszając, by się stali znów niewolnikami i niewolnicami.

12 Wtedy skierował Pan do Jeremiasza następujące słowo:
13 «To mówi Pan, Bóg Izraela: Z waszymi przodkami, gdy wyprowadziłem ich z ziemi egipskiej, z domu niewoli, zawarłem przymierze, które mówiło:
14 "Po upływie siedmiu lat wypuścicie na wolność każdy brata swego, Hebrajczyka, który zaprzedał się tobie w niewolę i służył przez sześć lat; wypuścisz go od siebie jako człowieka wolnego!" Przodkowie wasi jednak nie usłuchali Mnie ani nie nakłonili swego ucha.
15 Wy zaś nawróciliście się dzisiaj i uczyniliście to, co jest słuszne wobec Mnie, ogłaszając powszechne uwolnienie. Zawarliście umowę wobec Mnie w domu, nad którym wzywano mojego Imienia.
16 Zmieniliście jednak zdanie i znieważyliście moje Imię. Sprowadziliście każdy swego niewolnika i swoją niewolnicę, których obdarzyliście wolnością według ich uznania, następnie zaś zmusiliście ich, by byli u was niewolnikami i niewolnicami.

17 Dlatego to mówi Pan: Nie usłuchaliście Mnie, by ogłosić wolność każdy bratu i współziomkowi swemu; oto puszczam was wolno - na miecz, zarazę i głód.
Uczynię z was nadto przedmiot budzący przerażenie u wszystkich królestw ziemi.
18 A z ludźmi, którzy przekroczyli umowę ze Mną, którzy nie wypełnili warunków umowy zawartej wobec Mnie, postąpię jak z cielcem, którego oni przecięli na dwie części, by przejść między nimi.
19 Przywódców judzkich, dostojników jerozolimskich, dworzan, kapłanów i cały lud kraju, co przechodził między częściami cielęcia [ofiarnego],
20 wydam w ręce ich nieprzyjaciół i w ręce tych, co nastają na ich życie. Zwłoki ich staną się żerem dla ptaków powietrznych i zwierząt lądowych.
21 Sedecjasza zaś, króla judzkiego, i jego przywódców wydam w ręce ich nieprzyjaciół, w ręce tych, co nastają na ich życie, w ręce wojska króla babilońskiego, które teraz odeszło od was.
22 Oto wydam rozkaz - wyrocznia Pana - i sprowadzę ich znów przeciw temu miastu. Będą walczyć przeciw niemu, zdobędą je i spalą ogniem; miasta zaś judzkie uczynię bezludnym pustkowiem».

Zwolennik niewoli?


Wt lis 29, 2022 11:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Czy Bóg jest "sprawiedliwy"? I co to w ogóle znaczy?
Z tego przede wszystkim wynika, że Bóg nie lubi, gdy się go nie słucha. Poza tym, wiadomo, że względem niewolenia „braci Izraelitów” Bóg nałożył większe restrykcje. Jednakże niewolników z innych narodów można już było spokojnie kupować i niewolić na całe życie.

TS7 napisał(a):
44 Kiedy będziecie potrzebowali niewolników i niewolnic, to będziecie ich kupowali od narodów, które są naokoło was. 45 Także będziecie kupowali dzieci przychodniów osiadłych wśród was, przychodniów i potomków ich, urodzonych w waszym kraju. Ci będą waszą własnością. 46 Zostawicie ich w dziedzictwie waszym synom, aby ich posiadali na własność, na zawsze. Będziecie ich uważać za niewolników. Ale z braćmi Izraelitami nie będziecie się obchodzili srogo.


Zatem Bóg nie jest przeciwnikiem instytucji niewolnictwa jako takiej (w przeciwieństwie np. do noszenia ubrań z dwóch rodzajów nici - temu już się zdecydowanie sprzeciwiał)

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Wt lis 29, 2022 12:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1534
Post Re: Czy Bóg jest "sprawiedliwy"? I co to w ogóle znaczy?
Nie był, a nie że nie jest. Nie był ze względu na panującą wtedy sytuację, tak jak np. posiadanie dwóch, czy trzech żon(w tamtym czasie) Bóg nie objawia całego siebie w trzy sekundy(człowiek by tego nie uniósł)do tego należało człowieka przygotować, a z tego co widać i tak wielu (po pełni objawienia) nadal Go nie zna i poznać nie chce. Co zresztą widać po tym temacie.
TS7
Bóg jest Sprawiedliwością bo jest Miłością. Tym jest Jego sprawiedliwość, jest miłosierdziem i takich standardów pragnie u ludzi.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt lis 29, 2022 13:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2736
Post Re: Czy Bóg jest "sprawiedliwy"? I co to w ogóle znaczy?
Jakie macie sugestie w sprawie napisania testamentu aby bylo sprawiedliwie- po rowno czy wiecej dla tego ktory potrzebuje?
Jeden syn - super praca, dwa domy perspektywy jeszcze lepsze. Corka - jeszcze bardziej super praca, dwa domy i super perspektywy. Drugi syn - wynajete jak najtansze mieszkanie i kolejna praca z niewielkimi perspektywami.p


Wt lis 29, 2022 14:08
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 102 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL