Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 09, 2024 4:13



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 138 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Następna strona
 Czy ludzie innych wyznań mogą być zbawieni? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N gru 14, 2008 18:56
Posty: 564
Post Re: Czy ludzie innych wyznań mogą być zbawieni?
@logika
Inne wyznanie, to inny Kościół (chrześcijański, Chrystusowy), ale nie inna religia. Kościoły protestanckie i prawosławne są kościołami Chrystusowymi, są innymi wyznaniami w ramach tej samej religii chrześcjańskiej.

Inaczej wygląda sprawa rozmaitych społeczności antytrynitarnych (arianie, unitarianie, Świadkowie Jehowy). Ponieważ kwestionują one podstawowe prawdy dotyczące Chrystusa, zwykle nie nazywa się ich Kościołami (chociaż rozmaite źródła uważają je za część protestantyzmu). Co ciekawe, wewnątrz szeroko pojętego prawosławia mówi się o Kościołach przedchalcedońskich (czyli takich, które nie zaakceptowały rozstrzygnięć Soboru Chalcedońskiego). Stąd wynika, że nazwa Kościół przysługuje tym wspólnotom, które akceptują przynajmniej wyznanie wiary (credo) nicejsko-konstantynopolitańskie.


Cz gru 15, 2022 20:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Czy ludzie innych wyznań mogą być zbawieni?
No_Pasaran napisał(a):
Zaraz, czyli dogmatem może być coś niezobowiązującego? Jeśli tak, to mogę prosić źródło?

Masz tutaj źródło po niemiecku, można tez w innych językach. To strona Watykanu.
https://www.bing.com/ck/a?!&&p=90a81ade ... dG1s&ntb=1

_________________
ksiądz


Cz gru 15, 2022 20:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Czy ludzie innych wyznań mogą być zbawieni?
Rabarbar napisał(a):
@logika
Inne wyznanie, to inny Kościół (chrześcijański, Chrystusowy), ale nie inna religia. Kościoły protestanckie i prawosławne są kościołami Chrystusowymi, są innymi wyznaniami w ramach tej samej religii chrześcjańskiej.


Czy to oznacza , że wszystkie Kościoły protestanckie i prawosławne maja wszystkie sakramenty potrzebne do zbawienia człowieka ?


Pt gru 16, 2022 19:39
Zobacz profil

Dołączył(a): N gru 14, 2008 18:56
Posty: 564
Post Re: Czy ludzie innych wyznań mogą być zbawieni?
@logika
A z czego miałaby wynikać konieczność sakramentów (i jakich?) potrzebnych do zbawienia człowieka?
Biblia naucza przede wszystkim o konieczności nawrócenia i wiary. Czy każdy katolicki sakrament udzielany jest wyłącznie człowiekowi, który wcześniej się nawrócił i jest wierzącym?


Pt gru 16, 2022 20:13
Zobacz profil
Post Re: Czy ludzie innych wyznań mogą być zbawieni?
Czyli tylko jedna religia jest słuszna jeśli chodzi o zbawienie ??? Mam na myśli chrześcijaństwo.

W ogóle co to znaczy zbawienie ??
Bo tak się pisze ważne zbawienie, jakby inne rzeczy nie istniały...


So gru 17, 2022 11:12

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Czy ludzie innych wyznań mogą być zbawieni?
Rabarbar napisał(a):
Biblia naucza przede wszystkim o konieczności nawrócenia i wiary.


Jak rozumieć, że mam się nawrócić, co mam zrobić ?


Cz sty 12, 2023 19:41
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1451
Post Re: Czy ludzie innych wyznań mogą być zbawieni?
@logika,
przecież wiesz. Nawrócić się w rozumieniu Nowego Testamentu to zmienić myślenie. No ale powstaje następne pytanie: w jaki sposób zmienić myślenie? Pewną wskazówkę znajdujemy w Ewangelii wg Marka, gdzie Jezus głosi: "Czas się wypełnił i zbliżyło się królestwo Boga. Zmieniajcie myślenie i wierzcie w dobrą nowinę!" Zmiana myślenia ma więc polegać na tym, że uwierzy się w dobrą nowinę, jaką jest bliskość królestwa Boga.


Cz sty 12, 2023 20:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Czy ludzie innych wyznań mogą być zbawieni?
@Swolocz

Znalazłem w Biblii takie słowa Jezusa w Mateusza 16:24,25

,,... Wtedy Jezus rzekł do swoich uczniów: "Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje.
Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je.
..,,

Z tego wynika, że nawrócenie się polega na naśladowaniu Jezusa niezależnie od okoliczności życiowych.
A kto tego nie zrobi to straci życie.


N sty 15, 2023 16:56
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1451
Post Re: Czy ludzie innych wyznań mogą być zbawieni?
Jak Go chcesz naśladować? Na czym polega naśladowanie Go?


N sty 15, 2023 17:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Czy ludzie innych wyznań mogą być zbawieni?
Niektóre wyznania dyskutują, czy ludzie mogą być zbawieni poza ich wspólnotą: katolicy, (niektórzy) prawosławni, adwentyści, jehowi.
Kiedyś mnie to bardzo irytowało, dziś mnie to nieco bawi. Jak w starym kawale gdy Piotr oprowadza po Raju: "teraz ostrożnie i cicho: oni myślą, że są tu sami".

Wierzę, ze Bóg jest duchem i że ci, którzy Go chwalą, powinni Go czcić w duchu i prawdzie.
Wierzę, że Bóg jest światłością i ze jeżeli chodzimy w światłości, jak On jest w światłości, społeczność mamy między sobą.
Głęboko wierzę, że Bóg jest miłością i że każdy, który miłuje, narodził się z Boga i zna Boga.
Wierzę, że Jezus Chrystus jest Synem Bożym i że Bóg dał nam żywot wieczny, a ten żywot jest w Synu Jego.
Wierzę, ze On jest zmartwychwstaniem i życiem, i że każdy, kto w Niego wierzy, choćby umarł, żyć będzie.
Wierzę, że jesteśmy dziećmi Bożymi i że On dał nam Ducha Swego.
Wierze, że jeśli wyznajemy grzechy swoje, wierny jest Bóg i sprawiedliwy, i odpuści nam grzechy i oczyści od wszelkiej nieprawości.
Wierzę, że świat przemija i pożądliwość jego, lecz ci, którzy czynią wolę Bożą, trwają na wieki.
Amen

Czy ktokolwiek z dyskutantów chce tu stanąć jako Bóg i ocenić, zważyć, zmierzyć moja wiarę?

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


N sty 15, 2023 18:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Czy ludzie innych wyznań mogą być zbawieni?
@Koziol

W biblii znalazłem taki werset:
Objawienia 2:18-29

,,...Aniołowi Kościoła w Tiatyrze napisz: To mówi Syn Boży: Ten, który ma oczy jak płomień ognia, a nogi Jego podobne do cennego kruszcu.
Znam twoje czyny, miłość, wiarę, posługę i twoją wytrwałość, i czyny twoje ostatnie liczniejsze od pierwszych,
ale mam przeciw tobie to, że pozwalasz działać niewieście Jezabel, która nazywa siebie prorokinią, a naucza i zwodzi moje sługi, by uprawiali rozpustę i spożywali ofiary składane bożkom.
Dałem jej czas, by się mogła nawrócić, a nie chce się odwrócić od swojej rozpusty.
Oto rzucam ją na łoże boleści, a tych, co z nią cudzołożą — w wielkie utrapienie, jeśli od czynów jej się nie odwrócą;
i dzieci jej porażę śmiercią. A wszystkie Kościoły poznają, że Ja jestem Ten, co przenika nerki i serca; i dam każdemu z was według waszych czynów.
Wam zaś, pozostałym w Tiatyrze, mówię, wszystkim, co tej nauki nie mają, tym, co — jak mówią — nie poznali "głębin szatana": nie nakładam na was nowego brzemienia,
to jednak, co macie, zatrzymajcie, aż przyjdę.
A zwycięzcy i temu, co czynów mych strzeże do końca, dam władzę nad poganami,
a rózgą żelazną będzie ich pasł: jak naczynie gliniane będą rozbici —
jak i Ja to wziąłem od mojego Ojca — i dam mu gwiazdę poranną.
Kto ma uszy, niechaj posłyszy, co mówi Duch do Kościołów
....,,

Czy zgodzisz się z tym , że gdybyś żył w 1 wieku w Tiatyrze to musiałbyś byś być w tym kościele, żeby być zbawionym ?


Wt sty 17, 2023 12:11
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Czy ludzie innych wyznań mogą być zbawieni?
@Kozioł
Ani katolicy, ani prawosławni nie twierdzą, że trzeba należeć do Kk czy CP, aby być zbawionym. Owszem, mówimy o zbawieniu w Kościele, ale nie stawiamy granic. Nie twierdzę przy tym, że żaden katolik czy prawosławny nie jest przekonany, że tylko Kk lub CP. To już kwestia wiedzy/zrozumienia nauczania danej wspólnoty.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt sty 17, 2023 12:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Czy ludzie innych wyznań mogą być zbawieni?
@afilatelista juz przytoczył w tym wątku postanowienie Soboru Florenckiego. @Małgosiaa zaprzeczyłas soborowi i przeciwstawiłas temu jakiś nie podpisany artykuł. W zasadzie mam pytanie co ma większa "moc", co obowiązuje jako "wszelaka prawda" w KK: postanowienia soboru, czy dokument biskupa, jakiegoś innego urzędu?.
Małgosiaa napisał(a):
Owszem, mówimy o zbawieniu w Kościele, ale nie stawiamy granic.
To znaczy nie stawiane są granice KK? Ostatnio spotkałem się z opinia, ze każdy ochrzczony jest katolikiem, czy tego chce, czy nie. W takim ujęciu rzeczywiście nauczanie KK byłoby spójne (choć w tym przypadku) przez wieki :twisted:

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Wt sty 17, 2023 14:28
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Czy ludzie innych wyznań mogą być zbawieni?
Obowiązuje nas nauczanie SWII. Nie stoi ono w sprzeczności z Soborem Florenckim, które w tym przepisie nie jest dogmatem (jeszcze sprawdzę).
Pojęcie Kościół jest szersze niż Krk czy nawet KK. Teraz nie mam czasu, ale poszukam jutro wieczorem stosownego dokumentu SWII. Gdybym zapomniała, proszę, przypomnij.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt sty 17, 2023 17:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Czy ludzie innych wyznań mogą być zbawieni?
Tak to bardzo wygodne po wielu wiekach wybierać co i z którego soboru ma dziś obowiązywać. To taka podróż w czasie: obowiązywało przez wieki i tym sie ludzie kierowali, pod wpływem tych a nie innych postanowień kształtowali swoje życie, a nawet je tracili. A "dziś" cofamy się wehikułem czasu i głosimy: nie to jednak nie było obowiązujące, to prywatna opinia soboru, prawda jest inna: ta dzisiejsza i od zawsze taka była :twisted:

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Wt sty 17, 2023 20:52
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 138 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL