Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt maja 10, 2024 21:41



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 130 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
 Predestynacja czy wolna wola ? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2019 13:53
Posty: 1064
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
Czy tulipan (roślina - Tulipa L.) podejmuje jakiekolwiek świadome decyzje?

_________________
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


Wt sty 31, 2023 14:50
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1457
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
Nie podejmuje. Ale u człowieka też treść jego ostatecznej decyzji jest często uwarunkowana procesami nieświadomymi.


Wt sty 31, 2023 15:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2019 13:53
Posty: 1064
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
Swołocz napisał(a):
Nie podejmuje.


Podobnie jest ze stworzeniami rozumnymi jak świnia, czy szympans, które posługują się instynktem mimo, że mają rozum.

Natomiast człowiek jest skonstruowany przez Boga do podejmowania świadomych decyzji. Stąd taki mózg, a nie inny.

ps
I w zasadzie wszystko sprowadza się do pokory. Jeżeli osoba jest pełna pychy to nie potrzebuję się często nawracać.

_________________
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


Wt sty 31, 2023 15:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
Świnie i szympansy posługują się zarówno instynktem jak i rozumem. Ludzie też. Jedyna różnica to możliwości naszego rozumu.


Wt sty 31, 2023 16:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2019 13:53
Posty: 1064
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
Gdyby posługiwały się rozumem to by miały większy mózg w stosunku do ciała. Naturalnie można je czegoś nauczyć podobnie, jak szczura. Ale to nie świnia uczy ludzi, a odwrotnie :lol: .

_________________
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


Wt sty 31, 2023 16:22
Zobacz profil
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
afilatelista napisał(a):
Ostatecznie zdecydowałem zjeść hummus bo był już długo otwarty.

Afilatelista zdecydował, afilatelista to znaczy kto? Może ustalenie, kim/czym jest afilatelista, pomoże wyjaśnić kto/co zostało obdarzone „wolną wolą”, a kto/co sobie ją przypisuje.

1. Afilatelista = umysł (raczej nie otrzymał wolnej woli, to pewnego rodzaju zaprogramowany komputer)
2. Afilatelista = ciało + umysł (ten skład według mnie również nie został obdarzony wolną wolą, to też pewnego rodzaju zaprogramowany robot)
3. Afilatelista = ciało + umysł + „dusza”
4. Afilatelista = JA, którego narzędziami są: ciało i umysł
5. Afilatelista = Ja jestem jaki jestem
6. Afilatelista = ??


Wt sty 31, 2023 16:53
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
@nolda

A czy da się udowodnić, że jaźń nie jest wyłącznie produktem działania zaprogramowanego umysłu?


Wt sty 31, 2023 17:10
Zobacz profil
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
Wyłącz umysł, doświadczysz.


Wt sty 31, 2023 17:26
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
@nolda, afilatelista to jest jego mózg. A świadomość to tylko pewien produkt działalności tego mózgu.


Wt sty 31, 2023 18:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2761
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
afilatelista napisał(a):
afilatelista to jest jego mózg.

Powiedzial bym ze mozg to jeden z elementow skladajacych sie na pojecie "afilatelista".
Ale znajac brak precyzji w Twoich wypowiedziach nie dziwie sie temu stwierdzeniu.
W zwiazku z tematem watku wydaje sie ze powinno byc powszechnie zrozumiale ze o wolnej woli mozna mowic wtedy gdy jest to logiczne mozliwe. W ten sposob wybor robaczka czy jechac czy nie jechac (A lub nie A) do sklepu jego mercedesem po prostu nie wchodzi w rachube bo robaczek nie ma mercedesa. A niektorzy medrcy usiluja stawiac pojeciu "wolna wola" jakies bzdurne warunki.


Wt sty 31, 2023 18:54
Zobacz profil
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
afilatelista napisał(a):
@nolda, afilatelista to jest jego mózg. A świadomość to tylko pewien produkt działalności tego mózgu.

Czy dobrze zrozumiałem, afilatelista jest mózgiem afilatelisty?

6. Afilatelista = mózg afilatelisty

Dopytam, można wskazać chirurgowi w jaki sposób powinien operować skalpelem by wyciąć z ciała (nie wiem czyjego i tu prosiłbym o dopowiedzenie, ciała którym mózg afilatelisty dysponuje, użytkuje, w którym został umieszczony...?) by nie uszkodzić afilatelisty, a zarazem nie wycinać dodatkowego ciała, które nie jest afilatelistą?


Wt sty 31, 2023 19:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
@robaczek, a czym się różni wolą od wolnej woli?
@nolda, tak się składa że nasza medycyna jeszcze na to nie pozwala, ale teoretycznie jestem sobie w stanie wyobrazić że wszystkie moje narządy zostałyby zamienione na cybernetyczne lub z przeszczepu i z całego ciała zostałby tylko mózg. To nadal byłbym JA. Natomiast uszkodzenie jakiejś części mózgu zmieniłoby to kim jestem.


Wt sty 31, 2023 20:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
nolda napisał(a):
Wyłącz umysł, doświadczysz.

Naukowcy twierdzą, iż nie jest możliwe całkowite wyłączenie umysłu, ponieważ umysł jest częścią naszej biologicznej funkcji mózgu i nieustannie pracuje, nawet podczas snu.


Wt sty 31, 2023 20:29
Zobacz profil
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
afilatelista napisał(a):
[…] wszystkie moje narządy […]
Piszesz, „moje narządy”, to oznacza, że mózg coś posiada, jest czegoś właścicielem?
Czy „afilatelista = mózg”, może siebie obserwować, dostrzegać swoje zaprogramowanie, obserwować swoje myśli, czy może powiedzieć sobie: przez minutę nie będę myślał i tak uczynić, minutę to może zbyt długo, powiedzmy przez 10 sekund?
Czy obserwator może być obserwowany przez siebie samego?
feelek napisał(a):
Naukowcy twierdzą, iż nie jest możliwe całkowite wyłączenie umysłu, ponieważ umysł jest częścią naszej biologicznej funkcji mózgu i nieustannie pracuje, nawet podczas snu.

Jestem właścicielem smartfona, używam go gdy potrzebuję (dzwonię, piszę SMS-a, odbieram pocztę, robię zakupy). Gdy nie jest mi potrzebny wyłączam (usypiam). Wielu się uzależnia i czy potrzebuje czy nie potrzebuje go używa, ma włączonego 24 godziny na dobę. Smartfon przejął nad nimi władzę, ze sługi stał się panem. Czy nie jest podobnie z umysłem? On powinien być sługą, a stał się panem, przejął nad właścicielem władzę.


Wt sty 31, 2023 21:56

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1457
Post Re: Predestynacja czy wolna wola ?
pom napisał(a):
Natomiast człowiek jest skonstruowany przez Boga do podejmowania świadomych decyzji. Stąd taki mózg, a nie inny.

Czasami po prostu wiemy, że chcemy czegoś, ale mniej wiemy, dlaczego tego chcemy. Jeśli nawet trochę wiemy, to jest znaczny obszar naszej niewiedzy, dlaczego wybraliśmy tak a nie inaczej. Tak więc widzisz: nasze świadome decyzje mogą takie być tylko odnośnie tego, że jesteśmy świadomi, czego chcemy. W wielu wypadkach nie jesteśmy jednak świadomi, jakie procesy i nieświadome motywy doprowadziły do naszej decyzji.

Tak więc mówienie o podejmowaniu świadomych decyzji przez człowieka jest trochę na wyrost.


Wt sty 31, 2023 22:10
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 130 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL