Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 18:26



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 227 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 16  Następna strona
 Gdzie jest Kościół który zbudował Jezus? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3798
Post Re: Gdzie jest Kościół który zbudował Jezus?
Wybawiony
Ja napisałem tak:

W Biblii też jest wiele Skał, Fundamentów itd. lecz fundamentem Kościoła Który zbudował Jezus jest tylko jeden człowiek, reszta to są tylko uzurpatorzy.

Opuszczasz pierwszy człon mojego zdania z którego reszta pochodzi.
Ja mówię o wszystkich skałach i fundamentach zawartych w Biblii z których tylko jeden jest Skałą i Fundamentem Kościoła, uzurpatorami są więc ci którzy chcieliby Szymona syna Jony zastąpić w czasie Jego ziemskiego bytowania.
Kiedy zaś Piotr zamyka oczy to Kościół wybiera Jego następcę .

Czy następcą Ojca jest Jego brat czy Jego syn? Zastanów się troszkę?
Jezus powiedział do Szymona - Jesteś Skałą, Fundamentem niezniszczalnym Kościoła, prawdziwą Opoką którą żadne bramy, fale i prądy nie zniszczą i dzięki Tobie Kościół będzie wieczny. A skoro Kościół jest wieczny to Piotr też jest wieczny.
Z pośród 12tu tylko jeden był Piotr i tylko jeden jest Piotr naszych czasów, Jego następca w prostej linii dziedziczenia Prymatu, Sukcesji w prostej linii Skała, Fundament, Opoka Kościoła. Bez Fundamentu nie można niczego trwałego wybudować, do tegoż Fundamentu przytwierdzony jest Kościół i bramy piekielne Go nie przemogą.
Kościół to lud Boży i ty chciałbyś żeby w tym ludzie Bożym w tym Kościele było więcej Piotrów, Skał, Fundamentów i Opok, żeby wreszcie każdy był Skałą, to kto wtedy będzie Kościołem? To niedorzeczne, to nie było by zgodne z nauczaniem Jezusa który z pośród wszystkich wybrał tylko jednego na Skałę.
I


So kwi 13, 2024 10:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1394
Post Re: Gdzie jest Kościół który zbudował Jezus?
Gdyby Piotr był Skałą, to nie mógłby być członkiem Kościoła a przecież nikt nie kwestionuje tego, że nim był.
Syn nie musi być następcą swego ojca w czymkolwie, tak jak Piotr nie był następcą Chrystusa, gdyż Chrystus jest tylko jeden,

_________________
Wiem, komu zaufałem.


So kwi 13, 2024 12:22
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3798
Post Re: Gdzie jest Kościół który zbudował Jezus?
Wybawiony
Dlaczego Piotr będąc Skałą Kościoła nie może być Apostołem ? Dlaczego następca Piotrowy nie może należeć do Kościoła, dlaczego z pośród wszystkich Izraelitów jeden nie może być Królem albo Prorokiem?

Mała uwaga, jak piszesz Piotr czy Kościół to w czasie teraźniejszym a nie przeszłym.


So kwi 13, 2024 17:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 629
Post Re: Gdzie jest Kościół który zbudował Jezus?
Wybawiony napisał(a):
Gdyby Piotr był Skałą, to nie mógłby być członkiem Kościoła a przecież nikt nie kwestionuje tego, że nim był.

Jeśli Piotr został uznany za Skałę, to nie mógłby nie być członkiem Kościoła.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


So kwi 13, 2024 19:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1394
Post Re: Gdzie jest Kościół który zbudował Jezus?
Piotr został przez niektórych bezpodstawnie uznany za skałę, choć Jezus (ani żaden nowotestamentowy autor) go tak nie nazwał.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


So kwi 13, 2024 20:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 629
Post Re: Gdzie jest Kościół który zbudował Jezus?
A jednak jest cały czas Bożą Opoką. I Kościoła fundamentem. A Piotr jest "osadzony na fundamencie Chrystusa". Gdyby porównać Kościół do budynku, to Piotr byłby skałą=fundamentem, a Bóg Ziemią, ziemskim globem. Można by jeszcze dodać tu Jezusa, jako skorupę ziemską (integralną z całym globem). Ale niestety, każde porównanie jest kalekie i łatwo jest sprowadzić do absurdu. Bo żadne porównanie nie oddaje istoty Boga.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


So kwi 13, 2024 20:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1953
Post Re: Gdzie jest Kościół który zbudował Jezus?
Idący napisał(a):
A jednak jest cały czas Bożą Opoką. I Kościoła fundamentem.
Kto tak orzekł i czemu to jest w mocy?
Piszesz w czasie teraźniejszym o Piotrze... Zdaje się, że on już nie żyje, prawda?...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


N kwi 14, 2024 5:27
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3798
Post Re: Gdzie jest Kościół który zbudował Jezus?
Wybawiony

Pismo Święte:
13 Gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał swych uczniów: «Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?» 14 A oni odpowiedzieli: «Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków»5. 15 Jezus zapytał ich: «A wy za kogo Mnie uważacie?» 16 Odpowiedział Szymon Piotr: «Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego». 17 Na to Jezus mu rzekł: «Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew6, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. 18 Otóż i Ja tobie powiadam:

Ty jesteś Piotr [czyli Skała], !!!

i na tej Skale zbuduję Kościół mój,
a bramy piekielne go nie przemogą7. 19 I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie». 20 Wtedy surowo zabronił uczniom, aby nikomu nie mówili, że On jest Mesjaszem.

Wybawiony ponieważ kolejny już raz dopuściłeś się kłamstwa tak jak szatan, idź precz więcej z tobą nie rozmawiam.


N kwi 14, 2024 10:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 629
Post Re: Gdzie jest Kościół który zbudował Jezus?
Jerzy_67 napisał(a):
Kto tak orzekł i czemu to jest w mocy?
Dowód Gamaliela?

Jerzy_67 napisał(a):
Piszesz w czasie teraźniejszym o Piotrze... Zdaje się, że on już nie żyje, prawda?...
Jeśli nie wierzysz w zbawienie i przebywanie w niebie, to musisz wyłącznie w czasie przeszłym. A może też w przyszłym? Chyba, że też nie wierzysz.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


N kwi 14, 2024 17:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1394
Post Re: Gdzie jest Kościół który zbudował Jezus?
/
Inny_punkt_widzenia napisał(a):

Ty jesteś Piotr [czyli Skała], !!!

i na tej Skale zbuduję Kościół mój,
a bramy piekielne go nie przemogą.

Wybawiony ponieważ kolejny już raz dopuściłeś się kłamstwa tak jak szatan, idź precz więcej z tobą nie rozmawiam.

Niewątpliwie szatan to kłamcą i zwodziciel. Lubi przekręcać Słowo Boże lub coś do niego dodawać.
Spójrz teraz na fragment przytoczonego przez Ciebie tekstu z umieszczonymi w nim kluczowymu słowami greckimi:
Ty jesteś petros [czyli petra],
i na tej petra zbuduję Kościół mój,
a bramy piekielne go nie przemogą.
Czy dostrzegasz może coś dziwnego?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


N kwi 14, 2024 19:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1953
Post Re: Gdzie jest Kościół który zbudował Jezus?
Idący napisał(a):
Dowód Gamaliela?
Rozwiniesz tę myśl?...

Idący napisał(a):
Jeśli nie wierzysz w zbawienie i przebywanie w niebie, to musisz wyłącznie w czasie przeszłym. A może też w przyszłym? Chyba, że też nie wierzysz.
Już mi tyle razy mówiłeś, w co ja wierzę/nie wierzę, że mam już dystans do Twoich "diagnoz" i możesz sobie pisać, co chcesz, a ja i tak najlepiej wiem, jak to ze mną jest...
Dla porządku:
informuje Cię, że wierzę w zbawienie i przebywanie w niebie (w swoim czasie rzecz jasna, bo niebo to nie nasze poddasze w domu, gdzie możemy sobie wejść kiedy my chcemy; do nieba prowadzą "schody" na Bożych warunkach dostępne... Ciekawe, czy znasz te warunki?).

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pn kwi 15, 2024 5:52
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3798
Post Re: Gdzie jest Kościół który zbudował Jezus?
Wybawiony
Dlaczego kluczowy fragment piszesz po Grecku a reszta po Polsku, co to za manipulacje?


Pn kwi 15, 2024 7:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 629
Post Re: Gdzie jest Kościół który zbudował Jezus?
Jerzy_67 napisał(a):
Już mi tyle razy mówiłeś, w co ja wierzę/nie wierzę, że mam już dystans do
Z jjednej strony dobrze, bo przestajesz reagować emocjonalnie. Ale z drugiej źle, bo przestajesz analizować.

Jerzy_67 napisał(a):
informuje Cię, że wierzę w zbawienie i przebywanie w niebie
Doskonale. Ale przypomnę wcześniejszą wypowiedź:
Jerzy_67 napisał(a):
Piszesz w czasie teraźniejszym o Piotrze... Zdaje się, że on już nie żyje, prawda?...

Co wynika z zestawienia obu zdań? Czy uważasz, że w niebie przebywają martwi? Że w niebie nie ma życia? Czy Bóg jest Bogiem żywych? Czy umarłych?

Jerzy_67 napisał(a):
przebywanie w niebie (w swoim czasie rzecz jasna, bo niebo to nie nasze poddasze w domu, gdzie możemy sobie wejść kiedy my chcemy;
W tym rzecz, że na pewno nie w czasie. Ani w swoim czasie, ani w Twoim czasie, ani w uniwersalnym czasie (UTC). Zupełnie nie w czasie. W niebie nie ma zegarów. Niebo to stan. Stan zbawienia i obecności Boga i relacji miłości. Z nieba nie ma wyjścia. To szczyt doskonałości i szczęśliwości.
Do nieba wchodzi się, gdy czas się skończy. Gdy czas się zatrzyma dla człowieka.

Jerzy_67 napisał(a):
do nieba prowadzą "schody" na Bożych warunkach dostępne...

Schody? Czy może drabina? Pożyczona od Jakuba? (Ale nie wiem, czy jeszcze jest. Słyszałem, że kiedyś posprzedawano wszystkie szczeble z tej drabiny.)

Jerzy_67 napisał(a):
Ciekawe, czy znasz te warunki?).
Nie znam. Ale chętnie poznam. Dzięki temu będę przygotowany lepiej do nieba. A może na dodatek zaskoczę św. Piotra stojącego w bramie znajomością tajemnic nieba.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


Pn kwi 15, 2024 7:47
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3798
Post Re: Gdzie jest Kościół który zbudował Jezus?
Prymat Piotra uwidoczniony jest szczególnie po wniebowstąpieniu Chrystusa. Wcześniej był przez Niego zapowiedziany ale z racji obecności Jezusa z Apostołami nie był w pełni przez Piotra sprawowany. Chrystus nie zaprzeczył, że któryś z Apostołów będzie przewodniczył reszcie. Potwierdził to nawet, ale i odpowiednio uwarunkował: "największy między wami niech będzie jak najmłodszy, a przełożony jak sługa" Łk 22:26.

1) Tylko on otrzymuje klucze do Królestwa Niebieskiego od Chrystusa i jako pierwszy władzę związywania i rozwiązywania (Mt 16:19). Użyte w tym wersecie słowo "cokolwiek" ukazuje powagę misji Piotra. Por. "cokolwiek" dot. Jezusa (J 2:5).

2) Jego jako pierwszego wymieniają wszystkie spisy apostolskie (Mt 10:2, Mk 3:16, Łk 6:14, Dz 1:13, J 21:2).

3) Jego NT nazywa "pierwszym" wśród Apostołów (Mt 10:2). Nie pisze o innych Apostołach "drugi Andrzej", "trzeci Jakub" itd. (por. Mt 22:25n., Ap 4:7, 16:2-17), lecz tylko "pierwszy Piotr" Mt 10:2. Widać, że Mateusz przekazał nam fakt przodownictwa Piotra pośród pozostałych Apostołów w czasie gdy pisał Ewangelię.

4) Do niego zwraca się Chrystus mówiąc o Kościele nazywając go Jego opoką (Mt 16:18). Patrz pkt 18.2. i 18.3.

5) Jego NT wyróżnia spośród uczniów i Apostołów:

Dz 2:14 "Piotr razem z Jedenastoma".

Dz 2:37 "Zapytali Piotra i pozostałych Apostołów".

Mk 16:7 "Powiedzcie Jego uczniom i Piotrowi".

Dz 5:29 "Odpowiedział Piotr i Apostołowie".

1Kor 9:5 "Apostołowie oraz bracia Pańscy i Kefas".

Mk 1:36 "Pospieszył za Nim Szymon z towarzyszami".

Łk 9:32 "Piotr i towarzysze".

Dz 1:15 "Piotr w obecności (...) 120 osób".

Dz 15:6n. "Apostołowie i starsi (...) przemówił do nich Piotr".

6) Jego pierwszego powiadomiono o Zmartwychwstaniu Pana (J 20:2).

7) Jemu, pierwszemu z Apostołów, ukazuje się Jezus Zmartwychwstały (1Kor 15:5, Łk 24:34).

8) On przemawia w Zielone Świątki w imieniu Kościoła (Dz 2:14, 3:12), decyduje o wyborze dwunastego Apostoła (Dz 1:15), kieruje pierwszą gminą chrześcijańską (Dz 5:3) i broni jej przed Sanhedrynem (Dz 4:8).

9) On pierwszy po zesłaniu Ducha Św. uzdrawia (Dz 3:6) - nawet jego cień - i wskrzesza (Dz 9:40, 5:15). Dzieje Apostolskie ukazują Piotra, (jak Ewangelie Chrystusa), który działa jak Jezus, od Niego czerpiąc moc (Dz 3:1-11 por. J 9:1-7; Dz 5:15 por. Mt 14:36; Dz 5:16 por. Mk 1:34, 6:55; Dz 9:40 por. Mk 5:41). Nawet Strażnica Nr 9, 1970 s.23 podaje: "Wydaje się ponadto, iż Piotr miał większą moc uzdrawiania niż inni, gdyż czytamy, że nawet jego cień przyczyniał się do uleczenia".

10) Jego dom jest pierwszym z domów apostolskich nawiedzonych przez Jezusa (Mk 1:29).

11) Z jego łodzi naucza Chrystus (Łk 5:2n.).

12) On dostaje widzenie dot. nawracania pogan (Dz 10:3, 35, 15:7 - "Bóg już dawno wybrał mnie spośród was, aby z moich ust poganie usłyszeli słowa Ewangelii i uwierzyli". Paweł nie protestuje) oraz decyduje o ochrzczeniu pierwszego poganina (Dz 10:47n.).

13) Do niego kieruje swe kroki Paweł po nawróceniu (Ga 1:18).

14) Od niego, Jakuba i Jana Paweł otrzymuje misję głoszenia wśród pogan (Ga 2:9n.).

15) Piotr kieruje Soborem Jerozolimskim (Dz 15:7), choć Jakub jest biskupem tego miasta (Dz 21:17n.).

16) Na jego autorytet powołuje się Jakub w swej mowie (Dz 15:13n.).

17) Jego najczęściej poucza i sprawdza Chrystus, przygotowując do pasterzowania (Mt 14:29, 26:34n., Łk 5:4n.).

18) Jemu nakazuje utwierdzanie braci w wierze i za niego szczególnie się modli (Łk 22:32).

19) Jemu nakazuje ponawianie "połowu" ludzi (Łk 5:4n., 10).

20) On w imieniu Apostołów zwraca się do Chrystusa, gdy mają wątpliwości (Mt 15:15, 19:27, 18:21, 16:15n., Łk 12:41, J 6:68).


Pn kwi 15, 2024 8:05
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3798
Post Re: Gdzie jest Kościół który zbudował Jezus?
21) On najczęściej odpowiada na pytania Chrystusa (kierowane do wszystkich) Mt 16:15n., Łk 8:45. Gdy Jezus stawia pytania dot. ogółu ludzi odpowiadają Apostołowie ("A oni odpowiedzieli" Mt 16:14) ale w imieniu Apostołów odpowiada Piotr ("Odpowiedział Szymon Piotr" Mt 16:16).

22) Do niego, a nie innych Apostołów przychodzą poborcy po podatek za Pana (Mt 17:24). Jezus płaci go za siebie i za Piotra (Mt 17:27).

23) On zawsze wymieniany jest z imienia, choć inni uczniowie występują anonimowo np. J 18:15, 20:2, 21:2, 13:5n., Mk 16:7, 1:36 por. pkt 5 powyżej.

24) Nazwanie Andrzeja "bratem Szymona Piotra" w J 1:40, choć Piotr wcześniej w tej Ewangelii nie występuje, wskazuje na wielki autorytet tego drugiego. Zawsze Andrzej zwany jest bratem Piotra, a nie odwrotnie (Mt 4:18, J 6:8).

25) Piotr z Jakubem i Janem byli uprzywilejowani u Pana, ale Piotr występuje w ich imieniu (Mt 17:1, Mk 5:37, 14:37, 9:2, 5, 13:3, 14:33, Łk 8:51, 9:28).

26) Jemu Jezus Najwyższy Pasterz przekazuje pasterzowanie (J 21:15nn.).

27) On czuje się upoważniony upominać innych starszych (1P 5:1 ks.Kow., NP).

28) Jemu, a nie innym, zwraca uwagę Paweł (inni łącznie z Barnabą brali w tym udział), gdy postąpiono "nieszczerze" (Ga 2:13). On tym samym wsłuchuje się w głos Kościoła (Ga 2:11-14). Piotra upomniano, bo miał on wpływ na innych, przez co widać też jego prymat. O postępku Piotra Tertulian (ur.155) pisał: "był to błąd postępowania a nie przepowiadania" ("Preskrypcja przeciw heretykom" 23).

29) Tylko jemu spośród Apostołów złożono pokłon (choć tego nie pragnął) Dz 10:25n.

30) On występując obok innych Apostołów wymieniany jest jako pierwszy. Wyjątek pozorny od tej reguły to Ga 2:9: "Jakub, Kefas i Jan uważani za filary". Jednak Kodeks D (Bezy), ma w tym przypadku kolejność "Piotr, Jakub i Jan" (por. protestancki przekład SN). Jakub był biskupem Jerozolimy (Dz 21:17n., por. Ga 2:1), więc dlatego wymieniając te miasto wspomniano o nim na pierwszym miejscu. Kiedy indziej Piotr wymieniany jest zawsze jako pierwszy (patrz pkt 25). Por. Dz 3:1-4, 11, 4:13, 19, 8:14, Łk 22:8. To, że wszyscy trzej Apostołowie są "filarami" nie musi oznaczać ich równości. Wszystkich zwycięzców Chrystus uczyni "filarami w świątyni Boga" (Ap 3:12), co nie oznacza ich równych zasług w pracy Pańskiej. Nawet Strażnica Nr 9, 1970 s.22 przyznała: "kiedy imię Piotra pojawia się obok imion tych pozostałych apostołów, zawsze nieodmiennie występuje na pierwszym miejscu - bez względu na to, czy wymienieni są wszyscy dwunastu (reszta nie zawsze w tej samej kolejności), czy tylko czterech, trzech, czy choćby dwóch apostołów".

I31) Od niego oczekuje Chrystus miłości większej niż od innych Apostołów (J 21:15).

32) Nawet tzw. krótkie zakończenie Ew. Marka zamieszczone w NT ŚJ ukazuje prymat Piotra: "tym, którzy byli wokół Piotra".

33) Od niego szczególnie Chrystus domaga się czuwania (Mk 14:37).

34) Liczba 12 Apostołów nawiązuje do 12 plemion Izraela, wśród których jedno (Lewiego) było najbardziej uprzywilejowane, bo otrzymywało od wszystkich dziesięcinę (Lb 18:21, 35:2, Joz 21:1nn.). Tak samo uprzywilejowaniem darzy się Piotra, jednego z Dwunastu. Tertulian (ur.155) nazwie następcę Piotra "biskupem biskupów" (De pudicitia 1), a Orygenes nazwał Piotra "księciem Apostołów" ("Homilie o Ewangelii św. Łukasza" 17:6).

35) Tylko o Piotrze imiennie powiedział Jezus, że jest błogosławionym i tylko jemu rzekł, że to co wie on o nim objawił mu Bóg (Mt 16:17).

36) On przemawia w imieniu i w obecności innych Apostołów (Dz 2:14, 5:2-3).

ŚJ nie mówią prawdy o Piotrze, odbierając mu jego właściwe miejsce w Kościele. Niesłusznie też przeciwstawiają mu Pawła, który sam określał siebie jako najmniejszego wśród Apostołów (1Kor 15:8n.).


Pn kwi 15, 2024 8:08
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 227 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 16  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL