Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 18:50



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 227 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 16  Następna strona
 Gdzie jest Kościół który zbudował Jezus? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N wrz 04, 2022 16:36
Posty: 183
Post Re: Gdzie jest Kościół który zbudował Jezus?
Idący napisał(a):
(...)

Jerzy_67 napisał(a):
Ciekawe, czy znasz te warunki?).
Nie znam. Ale chętnie poznam. Dzięki temu będę przygotowany lepiej do nieba. A może na dodatek zaskoczę św. Piotra stojącego w bramie znajomością tajemnic nieba.


Ja znam jeden: Poznanie Ojca i Syna...czyli wyzwalajacej prawdy objawienia Chrystusa. To poznanie mozliwe jest tylko w duchu, dlatego konieczne jest narodzenie na nowo w duchu, ktore jest niezasluzonym darem od Ojca.

Rowniez jestem ciekawa jakie warunki zaprezentuje Jerzy-67.


Pn kwi 15, 2024 8:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1953
Post Re: Gdzie jest Kościół który zbudował Jezus?
Idący napisał(a):
Z jjednej strony dobrze, bo przestajesz reagować emocjonalnie. Ale z drugiej źle, bo przestajesz analizować.
Kurczątko pieczone! I znów mi mówisz, co ja robię/nie robię!...
Ech, masz jakieś skrzywienia zawodowe, czy co?... ;)
Twoje (i innych) wypowiedzi analizuję i wiem też, co ze mną się dzieje, więc już z góry podziękuję za kolejne Twoje "diagnozy"...

Idący napisał(a):
Czy uważasz, że w niebie przebywają martwi? Że w niebie nie ma życia? Czy Bóg jest Bogiem żywych? Czy umarłych?
Mam inne rozumienie tego, co się dzieje, gdy ludzie życie kończą (mogłeś na forum już nie raz o tym przeczytać; ale chyba znów coś zamieszczę w tym temacie, bo coś właśnie opracowuję...).

Idący napisał(a):
W tym rzecz, że na pewno nie w czasie. Ani w swoim czasie, ani w Twoim czasie, ani w uniwersalnym czasie (UTC). Zupełnie nie w czasie. W niebie nie ma zegarów. Niebo to stan. Stan zbawienia i obecności Boga i relacji miłości. Z nieba nie ma wyjścia. To szczyt doskonałości i szczęśliwości.
Do nieba wchodzi się, gdy czas się skończy. Gdy czas się zatrzyma dla człowieka.
W kółko klepiesz "mantrę" o braku czasu! Ale gdy Ci pokazałem początek rozdziału 22 w Apokalipsie, to nie przypominam sobie, abyś się do tego odniósł, a tam widać, że czas to jednak będzie na Nowej Ziemi...
Może już zmień tę płytę o braku czasu, bo się ona zdarła niemiłosiernie! [to jakaś dziwaczna koncepcja wzięta być może z religii niechrześcijańskich + różnych filozofii, ale nie z Biblii]

Idący napisał(a):
Schody? Czy może drabina?
Zauważasz, że użyłem cudzysłowu " "? A Ty coś dosłownie próbujesz "rzeźbić"...? :badgrin:

Idący napisał(a):
Nie znam. Ale chętnie poznam.
No to poznaj, jak być zbawionym, bo o tym pisałem i o to pytam...
Chcesz, to mogę Ci w tym pomóc...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pn kwi 15, 2024 8:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 629
Post Re: Gdzie jest Kościół który zbudował Jezus?
Jerzy_67 napisał(a):
Kurczątko pieczone! I znów mi mówisz, co ja robię/nie robię!...
Ech, masz jakieś skrzywienia zawodowe, czy co?... ;)
Twoje (i innych) wypowiedzi analizuję i wiem też, co ze mną się dzieje, więc już z góry podziękuję za kolejne Twoje "diagnozy"...

Zastanawiam się, jakiej formy używać, aby zrozumiałe to było.
Może powiniem używać następującej formy:
Z wypowiedzi (tu cytat) wynika, że ...
albo
Ze słów (tu cytat) wyciągam wniosek, że ...
albo, tak chyba będzie najlepiej:
(Najpierw cytat) Cytowane zdanie sugeruje, jak to rozumiem (odczytuję), że ...
a może jakoby ...

Zrobię próbkę.
Z wypowiedzi "I znów mi mówisz, co ja robię/nie robię!..." wnioskuję, że drażniące jest to, iż interpretuję znaczenie zdania w niewłaściwej formie. Zatem cytowane zdanie odbieram jako zarzut przypisywania rozmówcy tego, co on napisał że robi albo nie robi. Zaczynam rozumieć, że jak rozmówca napisze, że lubi lody waniliowe, to nie powinienem tego interpretować jako informację, że lubi lody waniliowe ale zacząć szukać jakiegoś podtekstu, innego rozumienia. Albo, że wcale nie lubi lodów waniliowych, tylko tak napisał. Ale na myśli miał coś zupełnie innego. O czym nie mam pojęcia, ani mieć nie mogę.
Poza tym, że źle jest, gdy wyjawiam jak rozumiem odczytane słowa. Ze powinienem to zachować dla siebie, bo celem informacji skierowanej do mnie nie było przekazanie jakiejś myśli czy treści, ale sztuka dla sztuki.


A mantrę powtarzam jak mantrę, bowiem uważam, ze jest to ważne do lepszego rozumienia Objawienia, które otrzymaliśmy w Piśmie świętym.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


Pn kwi 15, 2024 8:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1953
Post Re: Gdzie jest Kościół który zbudował Jezus?
Idący napisał(a):
A mantrę powtarzam jak mantrę
O ile dobrze kojarzę, to mantrowanie jest przez katolicyzm źle widziane, zabronione wręcz chyba...

Nie odniosłeś się do wątku o poznaniu drogi zbawienia; czy wiesz, jak być zbawionym?!

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pn kwi 15, 2024 9:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 629
Post Re: Gdzie jest Kościół który zbudował Jezus?
Prosiłem o wyjaśnienie.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


Pn kwi 15, 2024 11:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1953
Post Re: Gdzie jest Kościół który zbudował Jezus?
Jerzy_67 napisał(a):
czy wiesz, jak być zbawionym?!
Idący napisał(a):
Prosiłem o wyjaśnienie.
Odpowiem cytując Boże Słowo:
    Ef 2,8-10 PAU
    (8) Łaską bowiem jesteście zbawieni przez wiarę! Nie jest to więc waszą zasługą, lecz darem Boga.
    (9) Nie za dokonane czyny, aby nikt się nie chełpił.
    (10) Jesteśmy Jego dziełem, stworzeni w Chrystusie Jezusie dla dobrych czynów, które Bóg dla nas przygotował, abyśmy zgodnie z nimi postępowali.
Jeśli trzeba, to można te myśli rozwijać, ale na dobry początek to niech będzie tak ujęte...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pn kwi 15, 2024 12:41
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3798
Post Re: Gdzie jest Kościół który zbudował Jezus?
Jerzy 67
8 Łaską bowiem jesteście zbawieni przez wiarę. A to pochodzi nie od was, lecz jest darem Boga: 9 nie z uczynków, aby się nikt nie chlubił. 10 Jesteśmy bowiem Jego dziełem, stworzeni w Chrystusie Jezusie dla dobrych czynów, które Bóg z góry przygotował, abyśmy je pełnili.


Pn kwi 15, 2024 13:15
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3798
Post Re: Gdzie jest Kościół który zbudował Jezus?
Nie z uczynków którymi się możemy chlubić ( pycha) ,ale uczynki wynikające z wiary i miłosierdzia do których jesteśmy powołani , bo wynikają z pokory a nie z dostatku.


Pn kwi 15, 2024 13:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1953
Post Re: Gdzie jest Kościół który zbudował Jezus?
Inny_punkt_widzenia - Czy dlatego tak podkreślasz w podanym cytacie z Ef 2,8-10 słowa o uczynkach, bo uważasz, że to uczynki nas zbawiają?!
[co się stało, że przestałeś mnie ignorować?]

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pn kwi 15, 2024 13:35
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3798
Post Re: Gdzie jest Kościół który zbudował Jezus?
Jerzy 67
Ale to On tak uważa - Najwyższy - ja tylko za Nim to powtarzam : jesteśmy bowiem Jego dziełem, stworzeni w Chrystusie Jezusie
dla dobrych czynów, które Bóg z góry przygotował, abyśmy je pełnili.


Pn kwi 15, 2024 15:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1485
Post Re: Gdzie jest Kościół który zbudował Jezus?
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Przemek
Jezus nie budował żadnej wiary, co ty tutaj mącisz, nie potrafisz odróżnić Kościóła od wiary. Jezus na Skale zbudował Kościół a nie jakąś wiarę.
Ja chyba z dziećmi rozmawiam.
Zaczynasz mnie nudzić, pewnie zacznę cię za chwilę ignorować tak jak Jerzego, ja nie mam ochoty rozmawiać z jakimiś dzieciakami Biblijnymi.

Zamiast konstruktywnej dyskusji, to przechodzisz do obrażania i lekceważenia moich argumentów.........

Zamiast je przeczytać, to odrzucasz interpretację, jakoby Jezus budował "jakąś wiarę", podczas gdy ja wyraźnie nawiązywałem do konkretnego wyznania wiary Piotra. Twierdzisz, że Jezus budował bezpośrednio Kościół na osobie Piotra jako "Skale", co jest nadinterpretacją i przesunięciem akcentu z wiary w Chrystusa na samą osobę Piotra.
Wydaje się, że masz trudności ze zrozumieniem metafory biblijnej "skały", na której został zbudowany Kościół.

Kiedy cytowałem ten fragment z Ewangelii, nie chodziło mi o pomniejszanie roli Piotra, tylko właśnie o podkreślenie fundamentalnego znaczenia jego wyznania wiary w Jezusa jako Mesjasza i Syna Bożego.

To właśnie na tej opartej na Objawieniu wierze, a nie na samej tylko osobie Piotra, Jezus obiecał zbudować swój Kościół (por. Mt 16,16-18). Piotr reprezentował tę prawdziwą wiarę, ale to Jezus Chrystus jest przedstawiany jako Ten, który założył i buduje Kościół.

Idący napisał(a):
A jednak jest cały czas Bożą Opoką. I Kościoła fundamentem. A Piotr jest "osadzony na fundamencie Chrystusa". Gdyby porównać Kościół do budynku, to Piotr byłby skałą=fundamentem, a Bóg Ziemią, ziemskim globem. Można by jeszcze dodać tu Jezusa, jako skorupę ziemską (integralną z całym globem). Ale niestety, każde porównanie jest kalekie i łatwo jest sprowadzić do absurdu. Bo żadne porównanie nie oddaje istoty Boga.

Na początku piszesz, że Bóg jest "Opoką" i "fundamentem" Kościoła. To jest zgodne z nauką biblijną i można to zaaprobować.

Następnie mówisz, że Piotr jest "osadzony na fundamencie Chrystusa". To także poprawne stwierdzenie, zgodne z wcześniejszymi wyjaśnieniami o Chrystusie jako prawdziwym fundamencie.


Jednak potem wprowadzasz dosłowną i bardzo nietrafioną metaforę porównując Kościół do budynku, Piotra do fundamentu, a Boga do "ziemi, ziemskiego globu". To całkowicie niewłaściwe porównanie, które w żaden sposób nie oddaje natury Boga i relacji w Kościele.
Próbujesz dodać do tej metafory również Chrystusa jako "skorupę ziemską". Jest to jeszcze bardziej nieadekwatne i obraźliwe dla Boga porównanie.
Na koniec sam przyznajesz, że każde takie porównanie jest "kalekie" i nie oddaje "istoty Boga", co jest akurat słuszną konkluzją.

W tej wypowiedzi popełniasz błąd, wprowadzając dosłowne i zupełnie nietrafione porównania dotyczące Boga, Chrystusa i Kościoła. Pomimo poprawnych stwierdzeń na początku, zupełnie odchodzisz od właściwego zrozumienia metafor biblijnych przez użycie bardzo niefortunnych porównań.


Wcześniej już cytowałem Ojców Kościoła i większość widzi, że fundamentem tym jest wyznanie wiary Piotra w Jezusa jako Mesjasza, a nie dosłownie sama osoba Piotra.
Pomijasz rolę pozostałych Apostołów, którzy również mieli kluczowe znaczenie dla budowania Kościoła, będąc niczym fundamenty/filary wspierające Chrystusa - Kamień Węgielny (Por. Ef 2,20, Ap 21,14).
Wyobraźmy Kościół jako budowlę. Fundamentem, na którym wszystko się wspiera, jest Jezus Chrystus jako Odkupiciel i Syn Boży (1 Kor 3,11). Obok Niego fundamentami są również Apostołowie, na których - niczym filarach - Kościół się opiera (Ef 2,20, Ap 21,14).

Piotr co prawda odegrał wyjątkową rolę, będąc pierwszym, który wyraził prawdziwą wiarę w Jezusa jako Mesiasza. Dlatego nazwany jest 'skałą', na której budowany jest Kościół (Mt 16,18). Ale nie znaczy to, że jest on 'fundamentem' w sensie dosłownym - ta rola przypada Chrystusowi.

Pozostali Apostołowie również byli niejako 'skałami', na których wznoszona jest święta budowla Kościoła (Ap 21,14). Bóg zaś jako Stwórca jest tym, który założył fundamenty i stale buduje oraz umacnia swój Kościół (Mt 16,18).
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Wybawiony
Dlaczego kluczowy fragment piszesz po Grecku a reszta po Polsku, co to za manipulacje?

Większość Ojców Kościoła uważała, że 'skałą', na której Jezus zbudował swój Kościół, było wyznanie wiary Piotra: "Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego" (Mt 16,16).

To wyznanie, będące objawieniem od Boga Ojca, stanowiło fundament, na którym miał być oparty Kościół. Jak pisał np. św. Hilary z Poitiers: "Jedna więc jest ta skała, której nie mogą zwyciężyć ani bramy piekielne, ani więzy śmierci" (Traktat o Tajemnicach, 2,8). Czy Św. Jan Chryzostom również komentował: "Na tej opoce wiary wzbuduję Kościół mój" (Homilie na Ewangelię Mateusza, 54,2). Podobnie św. Hieronim: "Ta więc wiara jest fundamentem Kościoła, przez tę wiarę stajemy się dziećmi Boga" (Komentarz do Ew. Mateusza, 3,16).


Tak więc to wyznanie Piotra, że Jezus jest Synem Boga żywego, stanowi skałę, na której Kościół jest budowany. Przecież Kościół jest zbawieniem, oferuje zbawienie, że kto w to wierzy, ma udział w obietnicach zbawienia, ponieważ oparty jest na tego rodzaju fundamencie (por. 1 Kor 3,11). Dlatego wielu Ojców interpretowało tę 'skałę' jako wyznanie prawdziwej wiary w Jezusa, a nie dosłownie jako osobę Piotra.

P.S. Jaki to był mocny fudnament, który byb był oparty na człowieku? I to jeszcze grzesznym z marwtą naturą, którą mogła tylko wiara w Boga ożywić? Bóg buduje mocne fudnamenty na człowieku? Ma to nawet sens?


Pn kwi 15, 2024 15:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1953
Post Re: Gdzie jest Kościół który zbudował Jezus?
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Jerzy 67
Ale to On tak uważa - Najwyższy - ja tylko za Nim to powtarzam : jesteśmy bowiem Jego dziełem, stworzeni w Chrystusie Jezusie
dla dobrych czynów, które Bóg z góry przygotował, abyśmy je pełnili.
Czemu się przyglądasz dachowi domu (Ef 2,10), a nie patrzysz wpierw na fundament domu (Ef 2,8-9)?! [używam takich porównań, by zwrócić uwagę na to, że całość tekstu się liczy, a nie tylko jego zakończenie!].
Mam prośbę:
Napisz, jak rozumiesz cały tekst: Ef 2,8-10, a nie tylko werset 10 w tym tekście... (czyli zacznij od wersetu 8, potem omów wers 9, i na koniec idź do 10, bo tak to jest napisane; a Ty tylko na wers 10 patrzysz i zaburzasz spójność wypowiedzi Pawła apostoła...).
    Ef 2,8-10 PAU
    (8) Łaską bowiem jesteście zbawieni przez wiarę! Nie jest to więc waszą zasługą, lecz darem Boga.
    (9) Nie za dokonane czyny, aby nikt się nie chełpił.
    (10) Jesteśmy Jego dziełem, stworzeni w Chrystusie Jezusie dla dobrych czynów, które Bóg dla nas przygotował, abyśmy zgodnie z nimi postępowali.

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pn kwi 15, 2024 16:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1394
Post Re: Gdzie jest Kościół który zbudował Jezus?
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Wybawiony
Dlaczego kluczowy fragment piszesz po Grecku a reszta po Polsku, co to za manipulacje?

Chciałem Ci jakoś pomóc, ale Ty się tego boisz, więc wolisz mnie atakować.
Wyobraź sobie, że Jezus mówił po polsku i powiedział do Szymona:
Ty jesteś Skałosz (albo Skałomir, Skałysław, Skałymierz, Skałacy, Skałeusz, Skałucen, Skalary itp.) i na tej skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą.
Czy Szymon mógłby pomyśleć o sobie, że Jezus nazwał go Skałą, albo/i że na nim zbuduje swój Kościół?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pn kwi 15, 2024 18:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 629
Post Re: Gdzie jest Kościół który zbudował Jezus?
Jerzy_67 napisał(a):
Jerzy_67 napisał(a):
czy wiesz, jak być zbawionym?!
Idący napisał(a):
Prosiłem o wyjaśnienie.
Odpowiem cytując Boże Słowo:
    Ef 2,8-10 PAU
    (8) Łaską bowiem jesteście zbawieni przez wiarę! Nie jest to więc waszą zasługą, lecz darem Boga.
    (9) Nie za dokonane czyny, aby nikt się nie chełpił.
    (10) Jesteśmy Jego dziełem, stworzeni w Chrystusie Jezusie dla dobrych czynów, które Bóg dla nas przygotował, abyśmy zgodnie z nimi postępowali.
Jeśli trzeba, to można te myśli rozwijać, ale na dobry początek to niech będzie tak ujęte...

Prosiłem o wyjaśnienie, ale nie dostałem. Dostałem cytat. Bez próby wyjaśnienia.

Może teraz ja powtórzę:
Jerzy_67 napisał(a):
Napisz, jak rozumiesz
?

Proszę, napisz jak to rozumiesz?

A potem zadam pytania. Bo choć masz rację, to w 50%. A to nie mało. Ale po uzasadnieniu może się okazać, że jestem w błędzie. Ale w którą stronę?

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


Pn kwi 15, 2024 19:21
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3798
Post Re: Gdzie jest Kościół który zbudował Jezus?
Przemek
O nie mylisz się w kwestii zasadniczej, tam nie było żadnego wyznania wiary tam było natchnienie przez Boga.
Wyznanie wiary ma miejsce wtedy kiedy nikt nam nie pomaga i sami od siebie coś mówimy, a w tym przypadku
Jezus mówi wyraźnie nie objawiło ci tego ani ciało ani krew lecz Duch Boży, nie masz więc tutaj żadnej zasługi .
Bez ingerencji Bożej Szymon niczego by nie wyznał, i kombinował by tak jak inni.
Sam Bóg wybiera Szymona, a Jezus to uwidacznia .

Wybawiony
Nie tłumacz się już nie tłumacz.

Jerzy 67
Już ci pisałem wcześniej jak to należy rozumieć. Czytaj więc jeszcze raz.


Pn kwi 15, 2024 19:47
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 227 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 16  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL