Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr cze 05, 2024 11:07



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Darwin kompetentny? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Darwin kompetentny?
Fischer napisał(a):
jesienna napisał(a):
Czy teoria ewolucji przeszkadza Ci w wierze?

Nakazuje mi odrzucić Słowo Boże mówiące, że "Bóg uczynił każde zwierzę według swojego rodzaju"

Niestety, moim zdaniem Fischer ma rację.
Rzeczywiście, wbrew temu co mówią katolicy, teoria ewolucji bardzo mocno podważa posady religii chrześcijańskiej. I nie chodzi już nawet o słowa Biblii, które przytacza Fischer. Chodzi bardziej o to, że skoro człowiek mógł wyewoluować w sposób jak najbardziej naukowo wyjaśnialny, w oparciu o istniejące prawa fizyki z istot mniej rozwiniętych a te wcześniej mogły powstać z materii nieożywionej, to twierdzenie, że "Bóg stworzył człowieka na swoje podobieństwo" może się już co najwyżej odnosić do czegoś takiego jak dusza. Także istnienie naszego umyslu, inteligencji, zdolnosci poznawczych ewolucjonizm tłumaczy w sposób zgodny z naukową doktryną a więc niepotrzebny jest do tego Bóg... Oczywiście, można przyjąć, że Bóg stworzył prawa fizyki, które w rezultacie doprowadziły do powstania naszego wszechświata, Słońca, Ziemi i w ostateczności człowieka, z tym, że tu już nie jest chrześcijaństwo. Albo przynajmniej chrześcijaństwo mocno dostosowane do aktualnej wiedzy, rzekłbym: chrześcijaństwo po tak dużych zmianach ewolucyjnych, że chyba to już inny gatunek :-).


Śr kwi 03, 2013 0:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Darwin kompetentny?
Nic Ci nie nakazuje Fischer. Jedynie skłania do przemyślenia czy dobrze rozumiesz Słowo Boże. Nie można się uwsteczniać, tak aby zaprzeczać wszystkiemu co naukowe bo w Biblii jest napisane inaczej, lub szukać wpierw w Biblii wyjaśnienia spraw wiata fizycznego, który jest domeną nauk przyrodniczych. Czy taka wiara sama w sobie nie świadczy już o fanatyzmie? Przez fanatyzm rozumiem zaprzeczanie absolutnie wszystkiemu co nie pasuje do mojej wizji świata. Trudno mi uwierzyć że można tak bezkrytycznie przyjmować wszystko co w danej ideologii jest podawane. Nie wierze w to że jeden człowiek dobrowolnie i z całym przekonaniem w to wszystko wierzy, bez zająknięcia przyjmuje rzeczy równiez trudne. Myślę że Ty Fischer tak w głębi samego siebie masz nieraz wątpliwości, ale może nie wypada ich ujawniac ani przed swoimi ani przed nami.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Śr kwi 03, 2013 0:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Darwin kompetentny?
WIST napisał(a):
Nic Ci nie nakazuje Fischer. Jedynie skłania do przemyślenia czy dobrze rozumiesz Słowo Boże. Nie można się uwsteczniać, tak aby zaprzeczać wszystkiemu co naukowe bo w Biblii jest napisane inaczej, lub szukać wpierw w Biblii wyjaśnienia spraw wiata fizycznego, który jest domeną nauk przyrodniczych. Czy taka wiara sama w sobie nie świadczy już o fanatyzmie? Przez fanatyzm rozumiem zaprzeczanie absolutnie wszystkiemu co nie pasuje do mojej wizji świata. Trudno mi uwierzyć że można tak bezkrytycznie przyjmować wszystko co w danej ideologii jest podawane. Nie wierze w to że jeden człowiek dobrowolnie i z całym przekonaniem w to wszystko wierzy, bez zająknięcia przyjmuje rzeczy równiez trudne. Myślę że Ty Fischer tak w głębi samego siebie masz nieraz wątpliwości, ale może nie wypada ich ujawniac ani przed swoimi ani przed nami.

Jestem w szoku! :-) WIST, czy ja dobrze widzę, że próbujesz przekonywać, że należy z rezerwą przyjmować to co pisze Biblia jeśli fakty zdają się mówić coś innego? A ten kto tak nie robi jest fanatykiem? Wow!
WIST, a powiedz, czy Ty cyt. " tak w głębi samego siebie masz nieraz wątpliwości, ale może nie wypada ich ujawniac ani przed swoimi ani przed nami", że Bóg istnieje, Jezus zmartwychwstał a Maryja rzeczywiście była dziewicą? Czy też zaprzeczasz takiej ewentualności, bo nie pasuje ona do Twojej wizji świata?


Śr kwi 03, 2013 0:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Darwin kompetentny?
Jeśli ktoś mówi mi że świat powstał w 6 dni, a ja wiem że jest inaczej, to albo myli się, albo to Biblia się myli. Osobiście zakładam to pierwsze. Zresztą, Ty jednak masz doże zdrowego rozsądku, skoro bronisz Biblii twierdząc ze te dni, to mogą być bardziej okresy i wtedy wszystko zaczyna grać. Fanatykami nazywam ludzi, którzy chcą zaprzeczyć wszystkiemu byle tylko nie uznać że ich wizja jest błędna, ewentualnie że ich przekonania ogolnie zostaly podważone. Już kiedyś prowadziłem rozmowę z ludzmi, którzy nie dośc że podważali teorie naukowe z dziedziny fizyki, to jeszcze nie za bardzo je rozumieli, nawet na tak podstawowym poziomie, na jakim ja nie rozumiałem. Nie byli nawet amatorami, a brali się za to tak jakby od tego zależała ich wiara.

Drogi Atheist, człowiek bez wątpliwości, to dla mnie wielkie ryzyko, bo to oznacza że w ogóle nie myśli i jest zaprogramowany. Ile to razy słyszałem o tym jak wierzący przezywają tzw czas pustyni, poczucie że Boga nie ma, wątpliwości, zmaganie się z sobą, niechęć do modlenia się itp. Jeśli ktoś kreuje się na człowieka który wszystko doskonale poznał i bez żadnego zawahania zawsze w to będzie wierzył, to jest dla mnie fanatyzm. I to przekonanie że tylko ta dana grupa posiada pełnię wiedzy, a inni pomimo głębokich studiów, nie osiągnęli ich poziomu. To jest już sekta. I używam tego słowa w konkretnym znaczeniu, nie tylko religijnym ale odnoszącym się do każdej grupy zamkniętej, a zatem jej poglądy są zamknięte i krążą jedynie w środku, upewniają grupowiczów o swojej własnej wyjątkowości i posiadaniu prawdy. I na koniec, znane slowa św. Pawła, że jeśli Chrystus nie zmartwychwstał to daremna jest nasza wiara. Wiara to przekonanie co do pewnych rzeczy, które mają swoje źródło. Istnieje moźliwość jej podważenia, nie jest zamknięta w taki sposób, że zawsze można powiedzieć że na tym plega wiara że się wierzy. Dla mnie to masło maślane. Wierzę bo mam podstawy, jeśli ktoś wierzy pomimo braku podstaw, to już jest fanatyzm podsycany przez sektę, która podtrzymuje ten sam pogląd wzajemnie we wszystkich jej członkach.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Śr kwi 03, 2013 0:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 28, 2004 8:38
Posty: 4769
Post Re: Darwin kompetentny?
Fischer napisał(a):
pilaster napisał(a):
Jakichże to ewolucjonizm ma przeciwników wśród znających się na rzeczy fachowców?

Jeśli Cię to interesuje, zapraszam na google.


Czyli niniejszym Fischer przyznaje, ze nie ma takich osób i je sobie po prostu zmyślił. :-( Wśród przeciwników ewolucjonizmu nie ma obecnie i już tak od stu lat mniej więcej fachowców znających się na rzeczy. :)

Cytuj:
Qwerty2011 napisał(a):
Fischer.
Czy teoria ewolucji przeszkadza Ci w wierze?

Nakazuje mi odrzucić Słowo Boże mówiące, że "Bóg uczynił każde zwierzę według swojego rodzaju"


A teoria heliocentryczna i kulisty kształt Ziemi nie przeszkadzają Fischerowi?

atheist

Cytuj:
Rzeczywiście, wbrew temu co mówią katolicy, teoria ewolucji bardzo mocno podważa posady religii chrześcijańskiej


He, he, wróg kościoła zabiera się za pouczanie katolików o zasadach wiary chrześcijańskiej :D

Cytuj:
Chodzi bardziej o to, że skoro człowiek mógł wyewoluować w sposób jak najbardziej naukowo wyjaśnialny, w oparciu o istniejące prawa fizyki z istot mniej rozwiniętych a te wcześniej mogły powstać z materii nieożywionej, to twierdzenie, że "Bóg stworzył człowieka na swoje podobieństwo" może się już co najwyżej odnosić do czegoś takiego jak dusza. Także istnienie naszego umyslu, inteligencji, zdolnosci poznawczych ewolucjonizm tłumaczy w sposób zgodny z naukową doktryną a więc niepotrzebny jest do tego Bóg...


Jak to niepotrzebny? A zasady ewolucji to skąd się wzięły?

Cytuj:
Oczywiście, można przyjąć, że Bóg stworzył prawa fizyki, które w rezultacie doprowadziły do powstania naszego wszechświata, Słońca, Ziemi i w ostateczności człowieka, z tym, że tu już nie jest chrześcijaństwo.


Hmm.. naprawdę dobrze by było, żeby świeccy humaniści nie zabierali się za definiowanie co jest, a co nie jest chrześcijaństwem, a zostawili to osobom bardziej ku temu kompetentnym, zwłaszcza papieżowi i biskupom. :)

A ci nigdy nie mieli żadnych wątpliwości, że teoria ewolucji, zresztą tak samo jak jakakolwiek inna teoria naukowa nie jest i z samej definicji nie może być sprzeczna z prawdami wiary (chrześcijańskiej) :)

_________________
Brothers, what we do in life, echoes in eternity

Jest inaczej - Blog człowieka leniwego


Śr kwi 03, 2013 9:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 13, 2008 8:19
Posty: 290
Post Re: Darwin kompetentny?
Cytuj:
Jeśli ktoś kreuje się na człowieka który wszystko doskonale poznał i bez żadnego zawahania zawsze w to będzie wierzył, to jest dla mnie fanatyzm. I to przekonanie że tylko ta dana grupa posiada pełnię wiedzy, a inni pomimo głębokich studiów, nie osiągnęli ich poziomu. To jest już sekta.

To w moim przekonaniu to co napisałeś sektą tą jest KK.

_________________
Wszystkiego doświadczajcie, co dobre, tego się trzymajcie.1Tes.5.21


Śr kwi 03, 2013 11:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Darwin kompetentny?
Romulus
Naprawdę Kościół uznaje tylko i wyłącznie autorytet ludzi z logiem KK? Zarówno w sferze nauki, jak i teologii oraz wiary? Nie wydaje mi się.
Czy w Kościele jest bezwzględny obowiązek bycia skałą, bez opcji zwątpienia? Przecież słabość ludzka jest w Kościele obecna i jak najbardziej realnie oceniana.
Czy Kościół katolicki uważa że wie wszystko, skoro wiele kwestii określa jako tajemnice wiary?

Trzeba tutaj odróżnić pewność co do fundamentów wiary, gotowość na dyskusje teologiczne (choć oczywiście nie zawsze i nie każdy temat), uznanie że jest się uczniem, a nie mistrzem, od zamknięcia i jednoznaczne odrzucanie wszystkiego co jest poza naszą grupką.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Śr kwi 03, 2013 12:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 01, 2013 7:02
Posty: 140
Post Re: Darwin kompetentny?
Czy teoria Darwina pomogła lub pomaga w jakiś sposób człowiekowi tak w wymiarze materialnym lub niematerialnym?


Śr kwi 03, 2013 12:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 03, 2013 13:42
Posty: 8
Post Re: Darwin kompetentny?
Teoria Darwina nie jest teorią tylko hipotezą.Żaden naukowiec nie potrafi wyjaśnić w jaki sposób ,,powstał,, człowiek.Nie ma absolutnie żadnych dowodów naukowych na poparcie pseudo ,,teorii,,Darwina.Skoro jesteśmy wynikiem ewolucji to dlaczego nie trwa ona dalej ? Jeśli jesteśmy efektem ewolucji to znaczy że cofnęliśmy się w rozwoju bo zatraciliśmy choćby możliwość chodzenia po drzewach .


Śr kwi 03, 2013 14:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: Darwin kompetentny?
Cytuj:
Skoro jesteśmy wynikiem ewolucji to dlaczego nie trwa ona dalej?

Skoro szkło jest cieczą, to dlaczego nie kapie?
Cytuj:
Jeśli jesteśmy efektem ewolucji to znaczy że cofnęliśmy się w rozwoju bo zatraciliśmy choćby możliwość chodzenia po drzewach.

O ślepych rybkach jaskiniowych słyszał?

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


Śr kwi 03, 2013 15:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Darwin kompetentny?
Zwyczajny chciałem Ci przypomnieć że dyskusja nie dotyczy samej ewolucji, lecz podważenia kompetencji samego Darwina jako naukowca. Tematów o ewolucji było trochę i zachęcam do dyskutowania w nich.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Śr kwi 03, 2013 15:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 03, 2013 13:42
Posty: 8
Post Re: Darwin kompetentny?
ponieważ się chłodzi ,ale to daleko odbiega od tematu,prosty przykład IQ małpy wynosi 20 a człowieka w stanie wegetatywnym 60 IQ...luka w procesie ewolucji?


Śr kwi 03, 2013 16:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 03, 2013 13:42
Posty: 8
Post Re: Darwin kompetentny?
No to zwracam honor.Kompetencje Darwina-przed śmiercią Darwin sam zwątpił w swoją hipotezę .


Śr kwi 03, 2013 16:49
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Darwin kompetentny?
Ciekawe. A skąd to wiesz? I skąd wziąłeś tę "hipotezę"?

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Śr kwi 03, 2013 16:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: Darwin kompetentny?
Sza. Zwyczajny potrafi mierzyć IQ człowieka w stanie wegetatywnym. Ani chybi jakiś dziany naukowiec, o odkryciach którego jeszcze usłyszymy...

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


Śr kwi 03, 2013 17:30
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL