Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr cze 05, 2024 13:43



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 75 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Obalenie cudów eucharystycznych 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt gru 17, 2013 14:06
Posty: 8
Post Re: Obalenie cudów eucharystycznych
Nie neguję obecności boga w tym sakramencie, a jej fizyczny charakter. Według nauczania kk bóg jest poza czasem i przestrzenią.
Rozumiem, że według was hostia po przemienieniu to ciało człowieka, który chodził po Ziemii 2000 lat temu, ale ma wszystkie właściwości opłatka. Podsumowując: "To wygląda jach chleb i wino, smakuje jak chleb i wino, to jest chleb i wino, ale to ciało i krew Chrystusa". Od równie dobrze możnaby powiedzieć, że kartka papieru to cegła, ale ma wszystkie cechy kartki, pozostając wciąż cegłą.
Jezus jest obecny duchowo w eucharystii, inaczej być nie może.


Pn gru 23, 2013 17:45
Zobacz profil
Post Re: Obalenie cudów eucharystycznych
runcorn napisał(a):
Nie neguję obecności boga w tym sakramencie, a jej fizyczny charakter.

Ponieważ?

Cytuj:
Według nauczania kk bóg jest poza czasem i przestrzenią.

Nie.

Cytuj:
Jezus jest obecny duchowo w eucharystii, inaczej być nie może.

Może.


Pn gru 23, 2013 17:51
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Obalenie cudów eucharystycznych
Ciało tak, ale nie Jezusa który chodziło przed Zmartwychwstaniem, lecz po. Co by nam było po proroku (tym konkretnym), który nie zmartwychwstał? My sobie nic nie wymyśliliśmy, to sam Bóg nam to oznajmia. Kwestie techniczne to czysta tajemnica wiary, coś co możemy zgłębiać, poznawać, ale nigdy na tej ziemi nie osiągniemy pełni zrozumienia. Skoro Jezus po śmierci przyszedł w nocy, dziwnym i niesamowitym ciele, ale nadal był to Jezus - czyli wedle Twojego sposobu rozumowania, mam argument kontra - to równie dobrze może wcielać się w opłatek i być pośród nas. Być Może wydaje Ci się to absurdalne i szukasz argumentów przeciw, być może brak Ci wiary że Bóg tak chciał. My natomiast tak wierzymy, a nielogiczności wedle ludzkiego rozumowania, można wskazać wiele w całej wierze, teologii, Bogu. Obalenie czegoś może opierać się jedynie o źródła wiary, nie koniecznie ludzkie rozsądne, logiczne, czy proste myślenie.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pn gru 23, 2013 17:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt gru 17, 2013 14:06
Posty: 8
Post Re: Obalenie cudów eucharystycznych
Ponieważ jest to gwałt na rozumie i logice (jedne z darów Ducha Świętego). Nie można wierzyć w coś, co samo się obala. Nawet Jan Paweł II twierdził, że bóg nie chce ślepej wiary.
Jeśli nie jest poza czasem i przestrzenią, to nie może istnieć. Rzeczy materialne nie mogą powstać same z siebie. Wszechświat nie mógł, a więc stworzył go bóg, który nie należy do wszechświata.
Nie może być inaczej, ponieważ kanibalizm jest grzechem, a bóg grzechem się brzydzi.


Pn gru 23, 2013 18:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt gru 17, 2013 14:06
Posty: 8
Post Re: Obalenie cudów eucharystycznych
Jezus ustanowił ten sakrament przed zmartwychwstaniem.


Pn gru 23, 2013 18:06
Zobacz profil
Post Re: Obalenie cudów eucharystycznych
runcorn napisał(a):
Ponieważ jest to gwałt na rozumie i logice (jedne z darów Ducha Świętego).

Powiem ci lepszy numer: Śmierć jednego człowieka wystarczyła do odkupienia milionów.

Cytuj:
Nie można wierzyć w coś, co samo się obala.

Nie zauważyłem, aby ten dogmat sam siebie obalał.

Cytuj:
Jeśli nie jest poza czasem i przestrzenią, to nie może istnieć.

Dlaczego? Dla Boga nie ma nic niemożliwego.

Cytuj:
Rzeczy materialne nie mogą powstać same z siebie. Wszechświat nie mógł, a więc stworzył go bóg, który nie należy do wszechświata.

Bóg, jako stwórca, nie należy do wszechświata, ale to nie oznacza, że nie jest w nim obecny.

Cytuj:
Nie może być inaczej, ponieważ kanibalizm jest grzechem, a bóg grzechem się brzydzi.

Skoro Chrystus, który jest Bogiem, nakazał spożywać swoje Ciało i Krew, to znaczy, że to jednak nie jest grzech.


Pn gru 23, 2013 18:12
Post Re: Obalenie cudów eucharystycznych
runcorn napisał(a):
Nie neguję obecności boga w tym sakramencie, a jej fizyczny charakter. Według nauczania kk bóg jest poza czasem i przestrzenią.


@runcorn, proszę się stosować do regulaminu forum (I/5)


Pn gru 23, 2013 18:15

Dołączył(a): Wt gru 17, 2013 14:06
Posty: 8
Post Re: Obalenie cudów eucharystycznych
W takim razie, jeśli bóg kazałby zabić dziecko, to nie jest to grzech.
Jedynym wyjaśnieniem tego dogmatu jest to, że Joszua miał wino zamiast krwi i chleb zamiast ciała. Naprawdę sądzicie, że coś, co jest w 100% opłatkiem jest jednocześnie fizycznym ciałem boga?
em


Pn gru 23, 2013 18:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Obalenie cudów eucharystycznych
Cytuj:
Ponieważ jest to gwałt na rozumie i logice (jedne z darów Ducha Świętego).

Chcesz pojąć rozumowo Boga? Nie da się. Chcesz pojąć tajemnice Trójcy św. (jeśli w nią wierzysz) to dopiero jest sprzeczność. Sama wiara ma ich wiele, o ile nie doświadczy się Boga w sowim życiu, nie pokocha Go i zarazem nie uwierzy w Niego. Daleko w swej wierze nie zajdziesz jeśli chcesz rozumowo wszystko ogarnąć. Poza tym to bardzo jasna gra słów, a nie argument. Takim samym darem jest wiara i miłość, które nijak nie są ani logiczne, ani nieraz nie kierują się optymalną korzyścią. Czy ofiara Jezusa była logiczna? Według jakiej logiki?
Cytuj:
Nie można wierzyć w coś, co samo się obala. Nawet Jan Paweł II twierdził, że bóg nie chce ślepej wiary.
Jeśli nie jest poza czasem i przestrzenią, to nie może istnieć. Rzeczy materialne nie mogą powstać same z siebie. Wszechświat nie mógł, a więc stworzył go bóg, który nie należy do wszechświata.
Nie może być inaczej, ponieważ kanibalizm jest grzechem, a bóg grzechem się brzydzi.

Więc musisz zostać ateistą. Ślepa wiara to coś innego niż zdolność do rozróżnienia co mogę, a czego nie mogę, pojąć własnym rozumem.
Bóg nie potrzebuje zgody naszej logiki, jest wszystkim i jest nie do ogarnięcia, a Ty chciałbyś Go wcisnąć w ludzkie wąskie schematy. Jest gdzie chce,kiedy chce, jaki chce i wykracza daleko poza to co kiedykolwiek będziemy w stanie osiągnąć.
Eucharystia nie jest kanibalizmem. Jeśli chcesz to temat był omawiany, nie mamy zwyczaju powielać tematów, więc zapraszam do wyszukiwarki.

Cytuj:
Jezus ustanowił ten sakrament przed zmartwychwstaniem.

A jego sens zrozumiano w kontekście zmartwychwstania. Zadaj sobie pytanie czy sakrament jest znakiem zwycięstwa, czy klęski. Jeśli zwycięstwa to jakiego?

Ogólnie widzę że jesteś buntownikiem, tzn buntujesz się wobec wielu spraw wiary. To w pewnym sensie dobrze, bo oznacza że rozmyślasz nad tymi sprawami. Wiara jednak nie opiera się na ścisłych obliczeniach matematycznych. Wiemy tyle ile nam objawiono, a nie tyle ile sami się domyśleliśmy. Chcesz zaznaczyć swoje wątpliwości, to musisz szukać u źródeł wiary, u źródeł objawienia.

Cytuj:
Jedynym wyjaśnieniem tego dogmatu jest to, że Joszua miał wino zamiast krwi i chleb zamiast ciała. Naprawdę sądzicie, że coś, co jest w 100% opłatkiem jest jednocześnie fizycznym ciałem boga?

Myślę że musisz uważnie czytać co inni Ci odpisują. To że coś nie mieści się w Twojej wyobraźni, czy estetyce, nie oznacza że trzeba to wyrzucić. A odpowiadając, tak wierzymy, czemu się dziwisz, przecież taka jest katolicka wiara. Natomiast myślę że bardzo wątpisz w Boga, bo to co napisałeś sugeruje że raczej w niego nie wierzysz, gdyż takimi argumentami obalasz całą wiarę, pełną tego typu przedziwności. Myślisz że Bóg nie możesz w sensie woli i możliwości zmieścić się w komunikancie?

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pn gru 23, 2013 18:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt gru 17, 2013 14:06
Posty: 8
Post Re: Obalenie cudów eucharystycznych
To nie tylko nie mieści się w mojej wyobraźni. To jest po prostu niemożliwe.
Skoro księga rodzaju jest metaforą, to czemu słowa Jezusa na temat eucharystii nie mogą być?
Gdyby BÓG był obecny fizycznie w eucharystii, to codziennie, na każdej mszy mielibyśmy cud eucharystyczny i można by znaleźć w hostii tkankę ludzkiego serca, tak jak w Sokółce. Chyba, że BÓG wybiera co jakiś czas, gdzie wstąpić fizycznie w hostię.


Pn gru 23, 2013 18:35
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Obalenie cudów eucharystycznych
runcorn napisał(a):
To nie tylko nie mieści się w mojej wyobraźni. To jest po prostu niemożliwe.

dlatego, że nie mieści się w Twojej wyobraźni?
runcorn napisał(a):
Skoro księga rodzaju jest metaforą, to czemu słowa Jezusa na temat eucharystii nie mogą być?

Księga Rodzaju różni się od Ewangelii gatunkiem literackim
runcorn napisał(a):
Gdyby BÓG był obecny fizycznie w eucharystii, to codziennie, na każdej mszy mielibyśmy cud eucharystyczny

i mamy
runcorn napisał(a):
i można by znaleźć w hostii tkankę ludzkiego serca, tak jak w Sokółce.

Nie można by
runcorn napisał(a):
Chyba, że BÓG wybiera co jakiś czas, gdzie wstąpić fizycznie w hostię.

nie wybiera, zawsze jest obecny fizycznie. Wyjasnieniem jest pojęcie transsubstancjacji

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pn gru 23, 2013 18:41
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt gru 17, 2013 14:06
Posty: 8
Post Re: Obalenie cudów eucharystycznych
Nie mieści się w mojej wyobraźni, ponieważ jest sprzeczne wewnętrznie.
"Pojęcie transsubstancjacji" to jednak z największych herezji umysłowych jakie miałem okazje przeczytać.
Podaj cytaty, które wskazywałyby na różne gatunki literackie.


Pn gru 23, 2013 18:45
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Obalenie cudów eucharystycznych
Nie chce mi się. Sam poszukaj.
Nie ma czegoś takiego jak "herezja umyslowa".
"Transsubstancjacja" jest pojęciem filozoficznym opierajacym się na przesłankach arystotelizmu.
Wystarczy zapoznac się z arystotelizmem w wydaniu chrześcijanskim, żeby przestało to być "herezją".

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pn gru 23, 2013 18:50
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Obalenie cudów eucharystycznych
Cytuj:
To nie tylko nie mieści się w mojej wyobraźni. To jest po prostu niemożliwe.
Skoro księga rodzaju jest metaforą, to czemu słowa Jezusa na temat eucharystii nie mogą być?

Z tego samego powodu dla któego postać Tadeusza i Zosi z Pana Tadeusza są zmyślone, autor wspomnień Józef Piłsudski jest prawdziwą postacią historyczną. Natomiast ja czekam na argumenty, a nie "a co jeśli...".

Dla Boga nie ma nic niemoźliwego. I tu tak naprawdę nasze drogi się rozmijają.

Cytuj:
Gdyby BÓG był obecny fizycznie w eucharystii, to codziennie, na każdej mszy mielibyśmy cud eucharystyczny i można by znaleźć w hostii tkankę ludzkiego serca, tak jak w Sokółce. Chyba, że BÓG wybiera co jakiś czas, gdzie wstąpić fizycznie w hostię.

Czyżby Jezus żyjąc 2000 lat temu co chwilę dokonywał cudu? Nie wydaje Ci się że sam narzucasz Bogu czegoś? Bóg ma być taki i już, bo inaczej nie będę wierzyć?

Widzę że kwestia pisowni słowa Bóg jest już rozwiązana, więc nie będę powielał prośby.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pn gru 23, 2013 18:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt gru 17, 2013 14:06
Posty: 8
Post Re: Obalenie cudów eucharystycznych
Taka jest logiczna konsekwencja przyjęcia fizycznej obecności Jezusa w eucharystii. Bo skoro w Sokółce znaleźli tkankę mięśnia sercowego to dlaczego nie mieliby znaleźć w każdej innej hostii? Bóg nie traktuje każdej mszy i kościoła równo?

To nawet nie jest argument i dobrze o tym wiem.


Pn gru 23, 2013 18:59
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 75 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL