Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz cze 06, 2024 6:04



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3215 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128 ... 215  Następna strona
 Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję? 
Autor Wiadomość
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
zefciu napisał(a):
nawet nie wiem, jak by to miało "wyglądać" takie "złamanie praw logiki w działaniu"

Jacek Dukaj, Inne Pieśni. Tam masz właśnie takiego złego Boga, który produkuje absurdy, na dodatek (ale to już moja hipoteza) wyręczając się w stwórczej robocie czytelnikiem.


Pt paź 27, 2017 10:58
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
zefciu napisał(a):
Cytuj:
np. Kartezjusz wychodził tak, że stwierdzał, iż Bóg jest nieskończenie dobry, a zatem nas w świecie nie zwodzi, nie miesza nam w głowach, czyli co prawda może robić rzeczy logicznie niemożliwe, ale tego nie robi.
Ciekawe. Jakieś źródła?
"Medytacje o pierwszej filozofii".


Pt paź 27, 2017 10:59
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Wybieracie sobie z moich wypowiedzi to co chcecie połowę ignorując kontekst... nadal nikt sensownie nie powiedział jak połączyć wiarę w Boga a ewolucję

Nawet Pilaser cytując Dawkinsa "ateizm jest satysfakcjonujący dopiero po Darwinie" przyznał mi rację. Przykro mi, wiary a ewolucji nie da się połączyć


Pt paź 27, 2017 11:26
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
@akruk i Ergo - dzięki za lektury. Brak mi tu plusów na tym forum.

Quinque napisał(a):
Wybieracie sobie z moich wypowiedzi to co chcecie połowę ignorując kontekst...
Właściwiej byłoby powiedzieć, że próbujemy nadać Twoim wypowiedziom jakiś sens. Być może czasem na wyrost.
Cytuj:
nadal nikt sensownie nie powiedział jak połączyć wiarę w Boga a ewolucję
A jak połączyć anarchokapitalizm z zamiłowaniem do gry na flecie altowym? Jeśli uważasz, że jest tutaj jakaś niekompatybilność, to ją wskaż. Jak na razie podałeś argument, który jest sensowny tylko wtedy, gdy Boga w istocie nie ma.
Cytuj:
Nawet Pilaser cytując Dawkinsa "ateizm jest satysfakcjonujący dopiero po Darwinie" przyznał mi rację.
O to to. Tutaj mamy właśnie przykład łamania praw logiki. Z sądu iż darwinizm czyni ateizm satysfakcjonującym nie wynika w żaden sposób iż czyni on chrześcijaństwo niesatysfakcjonującym.


Pt paź 27, 2017 11:37

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Cytuj:
Nie mogą się zdarzyć rzeczy logicznie niemożliwe i nie jest to kwestia prawdopodobieństwa.
Możesz podać dowód, że jest to rzecz "logicznie niemożliwa"?
Potoczne pojęcie "logicznosci" bardzo się różni od naukowego - mam wrażenie że stosujesz to pierwsze.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pt paź 27, 2017 13:38
Zobacz profil WWW
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Marek_Piotrowski napisał(a):
Cytuj:
Nie mogą się zdarzyć rzeczy logicznie niemożliwe i nie jest to kwestia prawdopodobieństwa.
Możesz podać dowód, że jest to rzecz "logicznie niemożliwa"?
Potoczne pojęcie "logicznosci" bardzo się różni od naukowego - mam wrażenie że stosujesz to pierwsze.
Podałem go (viewtopic.php?p=971163#p971163), niestety, nie raczyłeś zacytować, ani nawet zostawić w cytacie wzmianki, że chodzi o logiczną niemożliwość konkretnie zmartwychwstania, i udajesz, że nic takiego nie zostało powiedziane, że dowodu nie pokazano. Zamknij oczy, to zniknie, jasne.


Pt paź 27, 2017 14:37
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
hubris napisał(a):
Mam wrażenie, że Moderator Małgosiaa straciła głos... Mając na myśli tylko i wyłącznie kompetencje wiedzy będę musiał uznać to "dialog" między człowiekiem a małpą...

Twoje wrażenie jest błędne, a sarkazm Ci nie wyszedł. Jeśli przypadkiem chciałeś mnie obrazić, to wiedz, że to się jeszcze nikomu nie udało. Wkurzyć i owszem, ale obrazić nie. Nie ten typ człowieka :).
Gdybyś trochę pomyślał, to doszedłbyś do wniosku, że Malgosiaa pracuje na etacie i bynajmniej nie moderatora forum, w związku z czym ma określone obowiązki poza forum w określonych godzinach.
To tyle w kwestii Twoich uwag ad personam pod moim adresem a teraz do rzeczy.

Rzeczywiście przeoczyłam posty, które zacytowałeś. Niemniej jednak odnalezienie ich zabrało mi trochę czasu, a byłoby szybciej, gdybyś podał do nich linki, ale to nieważne. Ważne jest, że owo obrażanie Ciebie przez pilastra i Marka zostało wyjaśnione i obaj przeprosili Cię. Mam nadzieję, że jesteś usatysfakcjonowany takim rozwiązaniem.
Aha, takie uwagi następnym razem proszę kierować w odpowiednim temacie, a mianowicie "Uwagi tylko i wyłącznie do moderacji".

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt paź 27, 2017 16:43
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
akruk napisał(a):
Marek_Piotrowski napisał(a):
Cytuj:
Nie mogą się zdarzyć rzeczy logicznie niemożliwe i nie jest to kwestia prawdopodobieństwa.
Możesz podać dowód, że jest to rzecz "logicznie niemożliwa"?
Potoczne pojęcie "logicznosci" bardzo się różni od naukowego - mam wrażenie że stosujesz to pierwsze.
Podałem go (viewtopic.php?p=971163#p971163), niestety, nie raczyłeś zacytować, ani nawet zostawić w cytacie wzmianki, że chodzi o logiczną niemożliwość konkretnie zmartwychwstania, i udajesz, że nic takiego nie zostało powiedziane, że dowodu nie pokazano. Zamknij oczy, to zniknie, jasne.
Tak jak myślałem - używasz potocznego, a nie formalnie naukowego pojęcia "logiczności" (oczywiście Twój wywód z "logiką" w sensie naukowym nie ma nic wspólnego, nie mówiąc już o "dowodzie").
Sorry, ale rozmawiamy dwoma różnymi językami, i to nie Twój jest naukowy.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pt paź 27, 2017 19:23
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Śr wrz 20, 2017 12:51
Posty: 430
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Marek_Piotrowski napisał(a):

Tezę o bezsensowności dyskusji z osobą dumną ze swojej niekompetencji podtrzymuję.


Nie jest to prawda. Twierdzenie Marka Piotrowskiego jakoby ktoś jest niekompetentny lub dumny ze swojej niekompetencji wymaga jakiegoś argumentu. Jest to oczywiste dla każdej rozumnej osoby.
Zauważyłem, że stosujesz tego typu wybieg (bardzo prymitywny) zarzucania niektórym osobom braku wiedzy, kompetencji nie uzasadniając tego. Reakcją odpowiednią w takiej sytuacji byłby Twój argument gdyż bez niego samo stwierdzenie o niekompetecji to czyste pustosłowie.


Pt paź 27, 2017 21:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 20, 2017 12:51
Posty: 430
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
zefciu napisał(a):
Taki hubris gwałci logikę ze szczególnym okrucieństwem nagminnie. Trochę jak w tym kawale "Mój kuzyn wczoraj położył serwer w pięć minut. Jest hackerem? Nie, debilem."


Taki zefciu gwałci logikę z wyjątkowym okrucieństwem, czego przykładem jest jego słynna teza o tym z czego składa się Bóg...
Żałosne jest to, że nie kierujesz uwag dotyczących mojej osoby do mnie tylko robisz to za plecami. Czyżbyś nie miał odwagi? Bo argumentów z pewnością brakuje...

[edytowano 1x... poprawiono cytowanie. M]


Pt paź 27, 2017 22:41
Zobacz profil
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Cóz, zapewne hubris na pytanie, z czego składa węgiel, odpowiada, że z wozu do piwnicy...

Z czego składa się byt prosty, tj. niezłożony?


So paź 28, 2017 8:26
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 28, 2004 8:38
Posty: 4769
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
hubris napisał(a):
...ble, ble, ble...


A jakichkolwiek merytorycznych argumentów popierających tezę o sprzeczności religii (katolickiej) i ewolucji (i nauki w ogóle) jak nie było, tak nie ma. :)

_________________
Brothers, what we do in life, echoes in eternity

Jest inaczej - Blog człowieka leniwego


So paź 28, 2017 9:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 20, 2017 12:51
Posty: 430
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
pilaster napisał(a):
hubris napisał(a):
...ble, ble, ble...


A jakichkolwiek merytorycznych argumentów popierających tezę o sprzeczności religii (katolickiej) i ewolucji (i nauki w ogóle) jak nie było, tak nie ma. :)


Oto oficjalne stanowisko Kościoła w sprawie ewolucji:
"„Ewolucja wiedzie ku pojawieniu się człowieka jako istoty wolnej, odpowiedzialnej i świadomej. Ale sama z siebie tego progu nie pokonuje. W celu powołania do życia człowieka Bóg mógł posłużyć się jakąś istotą przygotowaną na planie cielesnym przez miliony lat ewolucji i tchnąć w nią duszę – na swój obraz i podobieństwo”.
Jeśli pilaster potrafi udowodnić istnienie duszy - empirycznie....


So paź 28, 2017 10:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Kościół nie neguje ewolucji, mówi tylko, że dusza nie jest jej produktem. A że TE (ani w ogóle nauka) duszą się nie zajmuje - gdzie tu sprzeczność?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


So paź 28, 2017 10:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 20, 2017 12:51
Posty: 430
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
JedenPost napisał(a):
Kościół nie neguje ewolucji, mówi tylko, że dusza nie jest jej produktem. A że TE (ani w ogóle nauka) duszą się nie zajmuje - gdzie tu sprzeczność?


Przecież KK twierdzi, że Bóg tchnął duszę w człowieka w trakcie ewolucji. Że człowiek jest istotą świadomą i odpowiedzialną tylko dlatego, że Bóg dołożył duszę. Teoria ewolucji mówi o tym, że proces powstawania świadomego człowieka odbył się bez nadprzyrodzonej duszy.
Nie widzisz tutaj sprzeczności?


So paź 28, 2017 11:28
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3215 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128 ... 215  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL