Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So cze 15, 2024 23:06



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 275 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 19  Następna strona
 Wiara źródłem moralności? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Wiara źródłem moralności?
Trochę zmienię temat, pozwolicie - wszak nie mogę za bardzo zakładać nowych wątków (a jak już założę, to zaraz mi zamykają). No więc chciałem taką ciekawostkę Wam podrzucić:

Dziesięć lat temu Ali Al Chawahir dźgnął nożem swojego przyjaciela, powodując u niego całkowity paraliż ciała od pasa w dół. Oskarżony miał wtedy zaledwie 14 lat.
Saudyjski sąd skazał mężczyznę na qisas, czyli obowiązujący w prawie szariatu odwet, polegający na wyrządzeniu takiej samej lub podobnej krzywdy, jaką sprawca wyrządził ofierze.
http://konflikty.wp.pl/kat,1020345,titl ... aid=11058b

Moralne to czy nie? Wszak religia muzułmańska jest źródłem takiego pojmowania moralności.

Na marginesie dodam, żem ateista, ale w 100% zgadzam się z wyrokiem (jeśli opisany czyn został popełniony z premedytacją i zamiarem zabicia czy poważnego okaleczenia, bo jak się tylko "pokłócili" i jeden chciał drugiego "nastraszyć", ale mu "nie wyszło", to inna sprawa.

Ten sam artykuł przywołuje zresztą inny znany przykład:

Dwa lata temu głośny na całym świecie stał się przypadek Iranki Ameneh Bahrami, która została oblana żrącym kwasem przez odtrąconego zalotnika, w wyniku czego doznała przerażających oparzeń twarzy, szyi oraz rąk i straciła wzrok.

Jej oprawca został skazany przez irański sąd [na żądanie swojej ofiary - przyp. Jajko] na umieszczenie mu w oczach żrącego kwasu. Kobieta jednak w ostatniej chwili mu wybaczyła [pod wpływem presji obrońców praw człowieka itd itp - przyp. Jajko) i mężczyzna został skazany na więzienie. W ramach rekompensaty musiał także zapłacić odszkodowanie.

Ja bym draniowi nie odpuścił. I rację miał prokurator twierdząc, że taki wyrok i do tego nagłośniony będzie miał bardzo silne działanie prewencyjne w stosunku do ewentualnych naśladowców wzgardzonego zalotnika.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Śr kwi 03, 2013 23:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 01, 2013 0:52
Posty: 44
Lokalizacja: USA, Spoza Polski
Post Re: Wiara źródłem moralności?
Ten chłopak miał wtedy 14 lat, czy Ty myślisz że on wtedy chciał kogoś okaleczyć?
Moim zdaniem on sobie nie potrafi poradzić z tym że kiedyś kogoś zranił.
I na pewno żałuje to co zrobił, A jeszcze bardziej boi się tej kary co go spotka.
Żyje w kraju gdzie jest dziwny zwyczaj, a i jeszcze religia dla nas nie zrozumiała.
Mam nadzieje że go nie ukarzą w tak drastyczny sposób.

Nie patrzę się z punktu widzenia mojej religii. Ale od strony zrozumienia drugiego człowieka. On był w tedy dzieckiem i jeżeli było to czyn z premedytacją (jak to napisałeś)
powinien być ukarany, ale nie w ten sposób.
To jest moja opinia.


Cz kwi 04, 2013 0:07
Zobacz profil
Post Re: Wiara źródłem moralności?
Jajko napisał(a):
Na marginesie dodam, żem ateista, ale w 100% zgadzam się z wyrokiem (jeśli opisany czyn został popełniony z premedytacją i zamiarem zabicia czy poważnego okaleczenia, bo jak się tylko "pokłócili" i jeden chciał drugiego "nastraszyć", ale mu "nie wyszło", to inna sprawa.

Ja uważam, że powinien płacić dożywotnio rentę na życie pokrzywdzonemu.


Cz kwi 04, 2013 13:22
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Wiara źródłem moralności?
Dożywotnia renta jest znacznie lepsza. Ale ciekawe skąd ją wziąć? Czternastolatek raczej nie pracuje, a nawet jeśli to gdy ma oddawać, powiedzmy, średnią krajową (kokosy to nie są) pokrzywdzonemu, to sam musi ze dwie średnie zarabiać. To on woli pewnie żebrać i na czarno robić, albo jak Rydzyk, za minimalne wynagrodzenie - wówczas nawet grzywny nie można z gościa ściągnąć :)


Cz kwi 04, 2013 15:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2608
Post Re: Wiara źródłem moralności?
Val napisał(a):
Ja uważam, że powinien płacić dożywotnio rentę na życie pokrzywdzonemu.


Też tak uważam, byłoby to bardziej wychowawcze niż odwet :roll:


Cz kwi 04, 2013 19:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Wiara źródłem moralności?
Wychowawcze, ale czy realne? Gdyby to było realne, to jestem za. Gdyby nie było, to wolę odwet.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Cz kwi 18, 2013 20:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 13, 2013 4:33
Posty: 1633
Post Re: Wiara źródłem moralności?
W naszej kulturze nie preferuje sie zasady "oko za oko", chyba slusznie. Kaczynski bylby zmuszony "zawierzbic" Putina lecacego Tupolewem z Moskwy.
Inna sprawa co do wyrokow. Np. w jednym pozwie nie oddajemy Zydowi kamienicy po dziadku, w drugim "sprzedajemy" kamienice Kosciolowi za 33 grosze (nie mylic ze srebrnikami). I dla mnie to jest prawdziwa sprawiedliwosc! :D


So kwi 20, 2013 0:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Wiara źródłem moralności?
lokis napisał(a):
I dla mnie to jest prawdziwa sprawiedliwosc! :D


Prawdziwa, katolacka, sprawiedliwość.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


So kwi 20, 2013 10:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 13, 2013 4:33
Posty: 1633
Post Re: Wiara źródłem moralności?
Zabrzmi dziwnie, ale ja Kosciol rozumiem. Mam na mysli rzadzacych w KrK.
Moim zdaniem wypelniaja doskonale swoje zadanie. Co z tego, ze "po trupach"? Ich swiatopoglad ogranicza sie do umacniania wlasnej wladzy, rozbudowy wplywow. Przeciez, jak twierdza, pierwsi po Bogu, nalezy sie! Ze nie maja honoru? Komu dzisiaj honor potrzebny? :)


So kwi 20, 2013 15:30
Zobacz profil

Dołączył(a): So mar 23, 2013 11:16
Posty: 86
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Wiara źródłem moralności?
Boguslaw_New_Jersey napisał(a):
(...) On był w tedy dzieckiem i jeżeli było to czyn z premedytacją (jak to napisałeś)
powinien być ukarany, ale nie w ten sposób.(...)


Słusznie w naszej kulturze okaleczanie przez wymiar sprawiedliwości to relikt przeszłości (obcinanie członków, języka, oślepianie itd...)

We współczesnych czasach tylko w sytuacjach ekstremalnych praktykuje się drastyczne środki.
Stany klęski żywiołowej i walka z szabrownikami, warunki polowe wśród żołnierzy odmawiających wykonania rozkazu (z karą śmiercią włącznie).

Większość znawców prawa mówi, że kara powinna być nieunikniona, a nie drakońska.
Jeśli wymiar sprawiedliwości będzie postępował na zasadzie "oko za oko" to w pewnym sensie zrównuje się z oprawcą...


N cze 16, 2013 0:18
Zobacz profil

Dołączył(a): So mar 23, 2013 11:16
Posty: 86
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Wiara źródłem moralności?
A jak sprawiedliwość wygląda z punktu widzenia religii chrześcijańskiej?


Dla wiernych Jezusa przewidziane były nagrody i łaski boże (kilka przykładów)
Cytuj:
Mt 5,03 ”Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich nalezy królestwo niebieskie.
Mt 5,04 Błogosławieni, którzy sie smuca, albowiem oni beda pocieszeni.
Mt 5,05 Błogosławieni cisi. albowiem oni na własnosc posiada ziemie.
Mt 5,06 Błogosławieni, którzy łakna i pragna sprawiedliwosci, albowiem oni beda nasyceni.
Mt 5,07 Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostapia.
Mt 5,08 Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga ogladac beda.
Mt 5,09 Błogosławieni, którzy wprowadzaja pokój, albowiem oni beda nazwani synami
Bozymi.


także obietnica siły ( "ogień wychodzi z ich ust i pożera nieprzyjaciół") oraz atrybuty duchowe dar mówienia językami, wydawania sprawiedliwych sądów, rozeznawania prawdy itd.

----
Za złe uczynki Jezus przewidywał kary:
Cytuj:
Mt 5,21 Słyszeliscie, ze powiedziano przodkom: Nie zabijaj!; a kto by sie dopuscił
zabójstwa, podlega sadowi.
Mt 5,22 A Ja wam powiadam: Kazdy, kto sie gniewa na swego brata, podlega sadowi.

itd itd Kar jest wiele łącznie z jeziorem ognia.
----------

Z drugiej strony dobrzy, wierni Jezusa w ramach "łaski bożej" są prześladowani:
Cytuj:
Mt 5,10 Błogosławieni, którzy cierpia przesladowanie dla sprawiedliwosci, albowiem
do nich nalezy królestwo niebieskie.
Mt 5,11 Błogosławieni jestescie, gdy [ludzie] wam uragaja i przesladuja was, i gdy z
mego powodu mówia kłamliwie wszystko złe na was.



A źli są nagradzani...
Cytuj:
Mt 6,05 Gdy sie modlicie, nie badzcie jak obłudnicy. Oni lubia w synagogach i na
rogach ulic wystawac i modlic sie, zeby sie ludziom pokazac. Zaprawde, powiadam
wam: otrzymali juz swoja nagrode.



Sprzeczności - ich wyjaśnieniem ma być życie przyszłe. Jednak o ile na temat ewangelicznego życia pozagrobowego śmiertelnik niewiele wie, o tyle o słowach i doczesnych obietnicach Jezusa można powiedzieć już dużo.
Niespełnionych słowach i obietnicach Jezusa...

(bramy piekielne nie przemogą mojego kościoła, klucze do nieba dla Piotra i kościoła, wyobrażenia ewangeliczne sług Jezusa kontra rzeczywistość itd)


N cze 16, 2013 0:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lip 17, 2013 16:58
Posty: 56
Post Re: Wiara źródłem moralności?
Żeby być moralnym nie trzeba być wierzącym.

Najlepszy przykład stanowią Katarzy.
Według Katarów stworzycielem świata widzialnego jest nie Bóg, ale Szatan. Mimo kontrowersyjnych poglądów zyskali poparcie ludu dzięki życiu pełnym wyrzeczeń. Stworzenie przez Kościół zakonów żebraczych było odpowiedzią na ich skrajnie ubogie i prawe życie. Jednakże Kościół w moralności nigdy nie przodował, więc postanowiono pozbyć się przeciwników siłą. Ze względu na swoje poglądy dobrzy ludzie zginęli na stosach do czego przyczyniła się ówcześnie powołana Święta Inkwizycja...


Cz lip 18, 2013 21:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Wiara źródłem moralności?
Cytuj:
Ja nie twierdzę, że wiara nie może być źródłem moralności. Niemniej sądzę, że źródło leży głębiej. W końcu zwierzęta przejawiają zachowania moralne, a chyba nie podejrzewasz ich o skłonności religijne?


Dlaczego nie? O ile się zresztą nie mylę, to skłonności religijne też już u zwierząt zaobserwowano.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


N paź 13, 2013 18:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Wiara źródłem moralności?
Czy masz na myśli może słonie?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


N paź 13, 2013 19:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 19, 2013 18:30
Posty: 8
Post Re: Wiara źródłem moralności?
Moralność moim zdaniem ma więcej wspólnego z instynktem samozachowawczym, gdyby większość ludzi lub wszyscy byli jej pozbawieni, już by nas nie było.

_________________
Lubię ładne wnętrza,a w salonie preferuję meblościanki


Wt lis 26, 2013 13:33
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 275 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 19  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL