Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt cze 04, 2024 18:42



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 453 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 ... 31  Następna strona
 Strategie cywilizacji pozaziemskich 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Strategie cywilizacji pozaziemskich
equuleuss napisał(a):
Cytuj:
Powstanie życia to jakiś proces biochemiczny, jeśli znajdziemy planete taką samą jak Ziemia, to ten proces będzie przebiegał w identyczny sposób.



O ile na taką planetę trafi zalążek tego życia.

Nic nie musiało nigdzie trafiać, wszelkie pierwiastki chemiczne potrzebne do powstania życia, wytworzyły sie w samoistny sposób w początkowych etapach ewolucji Ziemi, doszukiwanie sie jakiś pozaziemskich sił jest kompletnie zbędne.


Skład chemiczny Ziemi:

tlen (O) 46,1%
krzem (Si) 27,72%
glin (Al) 8,13%
żelazo (Fe) 5,0%
wapń (Ca) 3,63%
sód (Na) 2,83%
potas (K) 2,60%
magnez (Mg) 2,08%
tytan (Ti) 0,44%
wodór (H) 0,14%
pozostałe 1,5%


A teraz skład chemiczny człowieka.
tlen - 62,8 %
węgiel - 19,4 %
wodór - 9,31 %
azot - 5,14 %
wapń - 1,38 %
siarka - 0,64 %
fosfor - 0,63 %
sód - 0,26 %
potas - 0,22 %
chlor - 0,18 %
magnez - 0,04 %
żelazo - 0,005 %
krzem - 0,0040 %
cynk - 0,0025 %
Życie powstało z tego co jest na Ziemi, nie trzeba nic dokładać.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Cz lut 12, 2015 13:36
Zobacz profil
Post Re: Strategie cywilizacji pozaziemskich
Cytuj:
Nic nie musiało nigdzie trafiać, wszelkie pierwiastki chemiczne potrzebne do powstania życia, wytworzyły sie w samoistny sposób w początkowych etapach ewolucji Ziemi, doszukiwanie sie jakiś pozaziemskich sił jest kompletnie zbędne.



Nic nie wytwarza się w samoistny sposób, ale zazwyczaj ma swoją przyczynę.


Cytuj:
Życie powstało z tego co jest na Ziemi, nie trzeba nic dokładać.


W takim razie w jaki sposób z tej pierwiastkowej mieszaniny powstała taka inteligentna i myśląca istota jak Ty?


Cz lut 12, 2015 18:30
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Strategie cywilizacji pozaziemskich
Astronomowie z Australian National University (ANU) twierdzą, że wokół przeciętnej gwiazdy krążą dwie planety znajdujące się ekosferze.

Miliardy planet w ekosferach gwiazd?
http://kopalniawiedzy.pl/ekosfera-gwiazda-planeta,21868


źródło: http://www.anu.edu.au/news/all-news/sci ... most-stars

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Cz lut 12, 2015 21:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Strategie cywilizacji pozaziemskich
equuleuss napisał(a):


Cytuj:
Życie powstało z tego co jest na Ziemi, nie trzeba nic dokładać.


W takim razie w jaki sposób z tej pierwiastkowej mieszaniny powstała taka inteligentna i myśląca istota jak Ty?

Trzeba by opisać ponad 3 miliardy lat ewolucji życia na Ziemi, to nawet ja bym nie dał rady :badgrin:
Soul33 napisał(a):
Astronomowie z Australian National University (ANU) twierdzą, że wokół przeciętnej gwiazdy krążą dwie planety znajdujące się ekosferze.

Miliardy planet w ekosferach gwiazd?
http://kopalniawiedzy.pl/ekosfera-gwiazda-planeta,21868

To tylko optymistyczna teoria.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Cz lut 12, 2015 23:20
Zobacz profil
Post Re: Strategie cywilizacji pozaziemskich
equuleuss napisał(a):
Nic nie wytwarza się w samoistny sposób, ale zazwyczaj ma swoją przyczynę.

Jedno nie wyklucza drugiego. : P

equuleuss napisał(a):
W takim razie w jaki sposób z tej pierwiastkowej mieszaniny powstała taka inteligentna i myśląca istota jak Ty?

Jest to ciekawe zagadnienie z pogranicza chemii i mechaniki, przynajmniej jeśli chodzi o budulec, bo gdy przejść do takich rzeczy jak jaźń czy wrażenie zmysłowe, to w ogóle nie wiadomo, czym to opisać w sposób ścisły.


Pt lut 13, 2015 2:58
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 28, 2004 8:38
Posty: 4769
Post Re: Strategie cywilizacji pozaziemskich
Robek napisał(a):
Te karły sie nie nadają, za słabo świecą.


Do czego się nie nadają? Jak większosć wypowiadajacych się w tym temacie ignorantów, Robek plącze ze soba różne zagadnienia

1. Powstanie i istnienie na danej planecie/księżycu życia (w jakiejkolwiek formie, choćby i tylko prokariotów) - do tego czerwone karły nadają się jak najbardziej

2. Ewolucja tego życia do form wielokomórkowych i tkankowców z istniejącym układem nerwowym - tu również czerwone karły się nadają jak najbardziej

3. Przekroczenie odpowiedniej złożoności układu nerwowego i powstanie inteligencji - dopiero na tym etapie pojawiają się problemy jeżeli chodzi o czerwone karły

4. Wykształcenie przez tą inteligencję cywilizacji naukowo - technicznej. Jeżeli przebrnęliśmy przez punkt 3, to i dla pkt 4 czerwony karzeł nie stanowi problemu. (co innego zapewne stanowi, ale nadal nie wiemy co)

Cytuj:
czerwony karzeł to słabsze światło słabsza fotosynteza kiepska dynamika.


Poniekąd. Jednak ziemska fotosynteza korzystajac z dużo bardziej energetycznych fotonów i tak jest skrajnie niewydajna. Niższą energię fotonów można nadrobić większą wydajnością fotosyntezy. Roślinność na planecie w takim układzie byłaby nie zielona, ale czarna.

Cytuj:
Powstanie życia to jakiś proces biochemiczny, jeśli znajdziemy planete taką samą jak Ziemia, to ten proces będzie przebiegał w identyczny sposób.


Nie wtedy, gdy proces ten zawiera w sobie jakieś elementy przypadkowe, tak jak proces ewolucji życia, kiedy to już powstanie. Gdyby "puścić jeszcze raz" ewolucję życia na Ziemi od początku to efekt końcowy byłby zupełnie inny.

Cytuj:
To tylko optymistyczna teoria.


Nie, to fakt co do rzędu wielkości. Może się okazać że np nie dwie, a jedną, albo trzy. Ale już większej rozbieżności nie będzie.

_________________
Brothers, what we do in life, echoes in eternity

Jest inaczej - Blog człowieka leniwego


Pt lut 13, 2015 11:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Strategie cywilizacji pozaziemskich
pilaster napisał(a):
3. Przekroczenie odpowiedniej złożoności układu nerwowego i powstanie inteligencji - dopiero na tym etapie pojawiają się problemy jeżeli chodzi o czerwone karły

Jakie problemy?
pilaster napisał(a):
Poniekąd. Jednak ziemska fotosynteza korzystajac z dużo bardziej energetycznych fotonów i tak jest skrajnie niewydajna. Niższą energię fotonów można nadrobić większą wydajnością fotosyntezy. Roślinność na planecie w takim układzie byłaby nie zielona, ale czarna.

Rosły by tam drzewa? jakich rozmiarów?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt lut 13, 2015 19:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 28, 2004 8:38
Posty: 4769
Post Re: Strategie cywilizacji pozaziemskich
Robek napisał(a):
pilaster napisał(a):
3. Przekroczenie odpowiedniej złożoności układu nerwowego i powstanie inteligencji - dopiero na tym etapie pojawiają się problemy jeżeli chodzi o czerwone karły

Jakie problemy?


Te o których pisał wcześniej Robek - energetyczne. Złożony mózg to niesłychanie kosztowny organ. A z energią na planecie czerwonego karła jednak krucho. Drugi problem - bioróżnorodność, a właściwie jej brak. Strefa zdatna do ewolucji złożonych organizmów na takim globie ogranicza się do wąskich pasów wzdłuż libracji, bo tylko tam mamy cykle dzień-noc (lato/zima) Na pozostałych obszarach jest albo wieczna noc, albo wieczny dzień - oba, choć na różny sposób nie sprzyjają istnieniu złożonych biotopów. Inteligencja może nie mieć po prostu z czego powstać.

Cytuj:
Rosły by tam drzewa? jakich rozmiarów?


Gigantyczne. W strefie dziennej.

_________________
Brothers, what we do in life, echoes in eternity

Jest inaczej - Blog człowieka leniwego


So lut 14, 2015 22:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Strategie cywilizacji pozaziemskich
pilaster napisał(a):
Te o których pisał wcześniej Robek - energetyczne. Złożony mózg to niesłychanie kosztowny organ. A z energią na planecie czerwonego karła jednak krucho. Drugi problem - bioróżnorodność, a właściwie jej brak. Strefa zdatna do ewolucji złożonych organizmów na takim globie ogranicza się do wąskich pasów wzdłuż libracji, bo tylko tam mamy cykle dzień-noc (lato/zima) Na pozostałych obszarach jest albo wieczna noc, albo wieczny dzień - oba, choć na różny sposób nie sprzyjają istnieniu złożonych biotopów. Inteligencja może nie mieć po prostu z czego powstać.

Słońce ma nieco inny skład chemiczny, niż taki statystyczny czerwony karzeł, to wtedy dyski protoplanetarne także wyglądają troche inaczej, w efekcie końcowym powstałe planety będą sie minimalnie od siebie różnić.
Nie co za mało lub za dużo jakiegoś pierwiastka i koniec, życie na takiej planecie nie powstanie.
pilaster napisał(a):
Cytuj:
Rosły by tam drzewa? jakich rozmiarów?


Gigantyczne. W strefie dziennej.

To taki las tropikalny, gdzie drzewa rosną na wysokość 200-300 metrów w góre, to są złe warunki do ewolucji życia? to by była większa bioróżnorodność niż na Ziemi.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N lut 15, 2015 13:34
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Strategie cywilizacji pozaziemskich
W jaki sposób doszedłeś do wniosku, że wysokie drzewa świadczą o bioróżnorodności?

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


N lut 15, 2015 15:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Strategie cywilizacji pozaziemskich
Robek napisał(a):
To taki las tropikalny, gdzie drzewa rosną na wysokość 200-300 metrów w góre, to są złe warunki do ewolucji życia?


Bardzo złe, jeśli mówimy o ewolucji w kierunku inteligencji. Poczytaj o Indianach Amazonii, w szczegolności o tym czym się odżywiają i ile energii to kosztuje.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N lut 15, 2015 16:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Strategie cywilizacji pozaziemskich
Soul33 napisał(a):
W jaki sposób doszedłeś do wniosku, że wysokie drzewa świadczą o bioróżnorodności?

Wystarczy porównać bioróżnorodność tajgi syberyjskiej i puszczy amazońskiej, im większe drzewa tym leprze warunki do rozwoju i ewolucji życia.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N lut 15, 2015 17:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Strategie cywilizacji pozaziemskich
Bynajmnie, patrz wyżej. Bioróżnorodność w postaci różnej drobnicy - tak. Warunki dla rozwoju wyżej zorganizowanych organizmów - kiepsko.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N lut 15, 2015 18:06
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Strategie cywilizacji pozaziemskich
Robek napisał(a):
im większe drzewa tym leprze warunki do rozwoju i ewolucji życia.

Dlaczego? Im więcej światła zasłaniają drzewa, tym lepiej?


Robek napisał(a):
Wystarczy porównać bioróżnorodność tajgi syberyjskiej i puszczy amazońskiej,

Jeśli już porównujesz bioróżnorodność lasów deszczowych (takich jak puszcza amazońska) do innych obszarów, to lepiej byłoby porównać z Antarktydą, Saharą i z Marsem. Wtedy mogą nasunąć się na myśl inne, bardziej znaczące, czynniki wpływające na bioróżnorodność.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


N lut 15, 2015 20:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 28, 2004 8:38
Posty: 4769
Post Re: Strategie cywilizacji pozaziemskich
Robek napisał(a):
Nie co za mało lub za dużo jakiegoś pierwiastka i koniec, życie na takiej planecie nie powstanie.


Nic podobnego. Akurat życie wykorzystuje cztery z pięciu najbardziej rozpowszechnionych we Wszechświecie pierwiastków. Wodór, węgiel, tlen i azot. Skład chemiczny planety może sie zmieniać w bardzo szerokich granicach, choć oczywiscie nie dowolnie.

Cytuj:
pilaster napisał(a):
Cytuj:
Rosły by tam drzewa? jakich rozmiarów?


Gigantyczne. W strefie dziennej.

To taki las tropikalny, gdzie drzewa rosną na wysokość 200-300 metrów w góre, to są złe warunki do ewolucji życia?


W rzeczy samej. Nasłonecznienie i obieg wody na takiej czerwonokarłowej planecie wyglądałyby zupełnie inaczej niz na Ziemi. W punkcie przygwiazdowym, tam gdzie gwiazda prawie zawsze stoi w zenicie mielibyśmy gigantyczną pustynię o kształcie koła, potem pierścień takich gigantycznych lasów, walczących nie tylko o światło, ale i o wodę, którą musiałyby przechwytywać z powietrza, potem pierścień libracji z klimatem i biosferą z grubsza podobnym do ziemskiego, wreszcie kolejną pustynię, tym razem lodową na nocnej półkuli. Oczywiscie mowa o lądzie, bo warunki życia w oceanie nie byłyby aż tak zróżnicowane i biotopy morskie nie różniłyby się zbytnio od naszych

Cytuj:
to by była większa bioróżnorodność niż na Ziemi.


Zbliżóna do ziemskiej bioróżnorodność (lądowa) występowałaby tylko w strefach libracji, które stanowiłyby nie więcej niż 10% powierzchni planety.

_________________
Brothers, what we do in life, echoes in eternity

Jest inaczej - Blog człowieka leniwego


Pn lut 16, 2015 11:41
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 453 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 ... 31  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL