Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr cze 05, 2024 12:26



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
 Źródło wiedzy 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Źródło wiedzy
Kiedyś czytałam, że żaden noblista z dziedziny nauk przyrodniczych
od 1960 roku nie był człowiekiem wierzącym
(byli tacy o poglądach panteistycznych, nie związani z żadnym wyznaniem
byli też praktykujący zen - ale nie jako religię, raczej jako rodzaj medytacji
i filozofii życiowej)

Einstein powiedział (brak żródła)

"Malo wiedzy oddala od Boga,
dużo wiedzy przybliża do niego z powrotem"

Nie nalezy wyciągać pochopnych wniosków,
mimo uzywania słowa Bóg Eistein w Boga nie wierzył
- ubóstwił wszechświat świat, piękno praw fizyki
- to było coś na kształt panteizmu

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Pt sty 10, 2014 18:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Źródło wiedzy
hadzi3 napisał(a):
Odpowiem w ten sam sposób w jaki zrobiłem to na racjonaliście.

Zamiast Boga pomówmy o inteligencji, może będzie łatwiej.
Kieruje się prosta metodą badawczą. Wiem, to co widzę, a widzę naturę, którą rządzi prawo, które jest niepojętnie inteligentne. To tak jakbyś spojrzał na poruszającą się wskazówkę w zegarku i chciał zrozumieć w jaki sposób się przemieszcza. Więc następnym krokiem jest chęć przyjrzenia się bliżej tej zagadce, więc zdejmujesz obudowę i to co widzisz to porządek, inteligentny porządek w którym wszystko jest na swoim miejscu i spełnia swoją funkcję. Widzisz, że brak jednego zęba w kole zębatym uniemożliwiłby dalsze działanie tego małego porządku. Nagle podchodzi do ciebie inna osoba i stwierdza
- niesamowite prawda
- tak. Ktoś włożył w to wiele pracy
- dlaczego uważasz, że ktoś to zrobił ?
- no cóż, wystarczy na to spojrzeć
- człowiek tego nie zrobił kolego
- więc kto?
- przypadek kolego.

Racjonalizm każdego z was nie pozwoli wam w to uwierzyć. Że nawet taki prosty mechanizm mógłby powstać przypadkiem. A pokazujecie palcem na siebie, wszechświat i całą naturę mówiąc "to przypadek"
Przypadek który można tłumaczyć racjonalnie, to już nie jest przypadek tylko "plan"
Taki sam wg. którego powstał powyższy mechanizm w zegarku.
Inteligencja jest tylko w mózgu? Inteligencja jest we wszystkim co do tej pory zrobił człowiek. W powyższym zegarku od razu widać inteligencję pomimo braku mózgu. Widać tam inteligencję kogoś, kto swoją inteligencją pozwolił mu funkcjonować. We wszystkich rzeczach codziennego użytku, które stworzył człowiek patrzymy na naszą inteligencję. Patrząc na naturę widzę "inteligencję wyższą". I tylko "głupiec" nie dostrzeże w tym inteligencji. A tą inteligencję "ja" nazywam Bogiem. Bo ta inteligencja sprawiła, że "działam".


Właśnie, że to nie racjonalizm każe nam w to wierzyć
tylko nasze ograniczone doświadczenie.

Wiadomo z codziennego doświadczenia, że za każdym
sensownie działającym urządzeniem stoi konstruktor.


Nawet jak to wynika z doświadczeń zdobytych przez ludzkość
od czasu pojawienia się człowieka to dotyczy to bardzo szczególnych warunków
i czasu znikomo krótkiego (znikomo to za słabo powiedziane - nie znam
stosownego słowa).

Jak się wyjdzie poza to co z naszej perspektywy daje
zludzenie racjonalności i uświdomi się ogromną perspektywę czasową
w jakiej powstawał wszechświat i życie, to sprawa wygląda zupełnie inaczej

ZEGARMISTRZ MOŻE BYĆ KOMPLETNIE ŚLEPY
I ZUPEŁNIE POZBAWIONY ROZUMU

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Pt sty 10, 2014 19:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 28, 2004 8:38
Posty: 4769
Post Re: Źródło wiedzy
Gorgiasz napisał(a):
Nie mam zwyczaju rozmawiać z osobami, które odpowiadają na takim poziomie.


Czyli jednak u wymienionych autorów nie ma żadnych tego typu sugestii, a Gorgiasz albo ich sam nie czytał, albo liczył, że nikt inny nie czytał (częsta przypadłość u humanistów) :roll:

Tomcio

Cytuj:
Pilaster - ten ateista robiący porządek to niby ja


Doprawdy? :roll:

Cytuj:
Ale biorąc pod uwagę Twoją definicję chrześcijanina sprawa jest niebyła. Wedle tej definicji jestem nie ateistą a chrześcijaninem wręcz wzorcowym.


Pilaster zawsze uważał ateizm za bardzo specyficzną część chrześcijaństwa, nie występująca w żadnej innej kulturze. Niemniej to co pilaster, w ślad za Dawkinsem, uważa za ateizm, nie jest tym samym, co pod tą nazwą głoszą humaniści. :)

Co do tego, kim jest Tomcio - nie mam pewności. Okaże się :roll:

_________________
Brothers, what we do in life, echoes in eternity

Jest inaczej - Blog człowieka leniwego


Pt sty 10, 2014 20:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Źródło wiedzy
Ja zawsze uważałem chrześcijaństwo za szczególną formę ateizmu. Wszak chrześcijanin odrzuca istnienie zaledwie 1 bóstwa mniej niż ateista. Różnica niemal niezauważalna :)

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pt sty 10, 2014 22:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Źródło wiedzy
Pilaster napisał(a):
Nie Boga, tylko bożka. Kreacjonistycznego magika - prestidigitatora. Problemem takich osób jak Hawking czy Dawkins jest to, że została im narzucona wizja Boga autorstwa sekty kreacjonistycznej. Jako właśnie kogoś w rodzaju potężnego czarodzieja. Nic dziwnego że odrzucają tą wizje jako sprzeczną z nauką. Natomiast Boga Prawdziwego oni (jeszcze) nie dostrzegli.

Rozstrzygłoby sprawę gdybyśmy mogli ich zapytać. Osobiście, choć rozumiem co masz na myśli, to nie chcę mi się wierzyć że ci ludzie nie mieli świadomości różnorodnych przekonań ludzi wiary. Nie powiedziałbym też że chodzi o bożka, lecz Boga w pojęciu stwórcy, nie istotne jakiej religii, i takiego Boga oni zapewne odrzucili, uznając tylko to co sami byli w stanie poznać. Chyba że masz pewność, że wszyscy pod pojęciem Boga rozumieli kreacjonistyczną wizję, rozumiem że w wersji dosłowne 6 dni stworzenia itp. Choć tak naprawdę te i inne teksty z Biblii, na użytek dosłowności dostosowuje się jak potrzeba, żeby tylko naukowcy się nie przyczepili. Coś takiego odrzuci i naukowiec i przeciętny rozgarnięty człowiek.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pt sty 10, 2014 22:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 15:01
Posty: 15
Post Re: Źródło wiedzy
JedenPost napisał(a):
Przecież przyroda bezproblemowo działa bez miłości i szacunku, o co więc chodzi?

Bez naszej miłości i szacunku do niej.
Wystarczy zobaczyć jak o nią dbamy.


So sty 11, 2014 10:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 15:01
Posty: 15
Post Re: Źródło wiedzy
Jajko napisał(a):
hadzi3 napisał(a):
I tylko "głupiec" nie dostrzeże w tym inteligencji. A tą inteligencję "ja" nazywam Bogiem. Bo ta inteligencja sprawiła, że "działam".


I uważasz że ta inteligencja jest osobowa? Że zrobiła to wszystko dla nas? Że nas obserwuje? Że przyjęła kiedyś ciało jednego z ludzi i pozwoliła ciału umrzeć? Że po śmierci będzie oceniać Twoje życie i przyjmie Cię do "mensy" (nieba) albo nie (do piekła)?


Jak kiedyś wspomniałem, rozliczani będziemy z miłości.
Każdemu z nas pokaże jak żyliśmy, czy tylko dla dobra własnego, czy dla dobra wszystkich. Z takiej miłości nas rozliczy.


So sty 11, 2014 10:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Źródło wiedzy
Szkoda, że nie odpowiedziałeś na moje pytania :(

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


So sty 11, 2014 12:00
Zobacz profil
Post Re: Źródło wiedzy
Jajko napisał(a):
hadzi3 napisał(a):
I tylko "głupiec" nie dostrzeże w tym inteligencji. A tą inteligencję "ja" nazywam Bogiem. Bo ta inteligencja sprawiła, że "działam".


I uważasz że ta inteligencja jest osobowa? Że zrobiła to wszystko dla nas? Że nas obserwuje? Że przyjęła kiedyś ciało jednego z ludzi i pozwoliła ciału umrzeć? Że po śmierci będzie oceniać Twoje życie i przyjmie Cię do "mensy" (nieba) albo nie (do piekła)?



I uważasz że ta inteligencja jest osobowa? - Bóg jest osobą, a nie jakąś formą energi lub bliżej nieokreśloną plazmą Że zrobiła to wszystko dla nas? - owszem.... Że nas obserwuje? - Co to znaczy - obserwuje...? Czy wyobrażasz sobie działanie Boga jako kogoś w stylu Big Brother'a? Bóg nie jest jak policjant lub ktoś kto cały czas patrzy na Ciebie czekając na każdy Twój najmniejszy upadek. A wtedy zaznacza kolejną wielką krechę w Twojej księdze życia. - Masz minus Jajko! ;) Bóg jest bardzo dyskretny i delikatny w swoim działaniu zazwyczaj. Że przyjęła kiedyś ciało jednego z ludzi i pozwoliła ciału umrzeć? - tak, aby doznać tego co człowiek, aby móc powiedzieć - nic co ludzkie nie jest mi obce, oprócz grzechu. I aby wyzwolić człowieka. On nawet zaznał momentu opuszczenia przez wszystko i wszystkich kiedy wołał na krzyżu, i Ty też możesz tak do niego zawołać a On bedzie rozumiał Twoje serce jak nikt. Że po śmierci będzie oceniać Twoje życie i przyjmie Cię do "mensy" (nieba) albo nie (do piekła)?[/quote] - a może to nie tak będzie wyglądało że On bedzie nas oceniał, a może to my ocenimy samych siebie i wydamy na siebie wyrok? Mówiąc - chcę Twojego miłosierdzia i przebacz mi to co zrobiłem źle, lub - nie ma dla mnie ratunku, nie wierzę w Twoją dobroć i twoje miłosierdzie, jestem potępiony...


N sty 12, 2014 4:14
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL