Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 13:55



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 146 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
 Prawda Biblijna a naukowa 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3798
Post 
Ba nawet uczy sie dzisiaj młodych ludzi , że aby dowiedziec sie co nam Biblia chce powiedzieć i znależć odpowiedż to nalezy otworzyć ją na hybił trafił,taka to naukowa Księga.


N maja 20, 2007 20:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr gru 09, 2009 6:03
Posty: 1341
Post Re: Prawda Biblijna a naukowa
Leszek, Jan napisał(a):
Celem Biblii nie jest wyjaśnianie budowy świata, lecz przekazanie Bożego Objawienia. Jeśli znajdują się w Piśmie świętym tego rodzaju stwierdzenia, to wyrażają one jedynie przekonania ówczesnych ludzi, a nie ponadczasową i naukową prawde.
Paschalis napisał(a):
Biblia jest książką religijną więc nie można jej analizować jako dzieła przyrodniczego.
Wyjaśnijcie to twardogłowym. Nie tylko fundamentalistom protestanckim ze stanów lub islamskim pokroju Haruna Yahii, ale również "toruńskim". Powodzenia.

Co do dosłownej interpretacji Biblii, to zapraszam do zapoznania się z tym blogiem: http://haereticus.blox.pl/html, zwłaszcza tu, tu i w kilku innych miejscach.
Jeśli nadal uważacie, że nigdy nie czytano Biblii dosłownie, to radzę wyjść z błędu. Czyni się to nadal.

_________________
Niektórym ludziom należałoby wytoczyć proces myślenia.
Stanisław Jerzy Lec


Pt lip 23, 2010 13:48
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 05, 2012 16:34
Posty: 858
Post Re: Prawda Biblijna a naukowa
Czy rzeczywiście nauka aż tak daleko z Biblią się rozmija?
Ostatnio znalazłem ciekawą listę i postanowiłem podzielić się z nią na forum:

Cytuj:
Często osoby, które nie czytają Biblii, negują i lekceważą ją jako księgę napisaną tysiące lat temu. Sądzą przy tym, że jest ona przestarzała i niezgodna ze współczesnymi odkryciami naukowymi.

Oczywiście Biblia nie jest księgą stricte naukową. Jest przesłaniem Boga do ludzi.

Jest jednak parę przykładów, które pokazują, że Biblia już dawno mówiła o faktach opisywanych dziś przez naukę. Oto niektóre z nich:

1. Ziemia jest kulą

Księga Izajasza 40,22:
"Siedzi nad okręgiem ziemi, a jej mieszkańcy są jak szarańcze; rozpostarł niebo jak zasłonę i rozciąga je jak namiot mieszkalny."
Księga Przypowieści Salomona 8,27:
"Gdy budował niebiosa, byłam tam; gdy odmierzał krąg nad powierzchnią toni." - mowa mądrości.

2. Niezliczona liczba gwiazd

Księga Jeremiasza 33,22:
"Jak nie mogą być zliczone zastępy niebieskie i nie może być zmierzony piasek morski, tak mnogie będzie potomstwo Dawida, mojego sługi, i kapłanów lewickich, którzy mi służą".

3. Ziemia unosi się w przestrzeni

Księga Hioba 26,7:

"Rozpościera północ nad pustką, a ziemię zawiesza nad nicością."

4. Ponad atmosferą ziemską znajdują się kolejne "niebiosa", jeszcze potężniejsze. To "niebiosa niebios". Może chodzić tu o przestrzeń kosmiczną

2 Księga Kronik 6,18:
"Lecz czy naprawdę zamieszka Bóg z człowiekiem na ziemi? Oto niebiosa i niebiosa niebios nie mogą cię ogarnąć, a cóż dopiero ten przybytek, który zbudowałem?!".
Księga Powtórzonego Prawa 10,14:
"Oto do Pana, twego Boga, należą niebiosa i niebiosa niebios, ziemia i wszystko, co na niej się znajduje".
Księga Nehemiasza 9,6:
"Ty jedynie jesteś Panem! Ty stworzyłeś niebiosa, niebiosa niebios i cały ich zastęp, Ziemię i wszystko, co jest na niej, morza i wszystko, co jest w nich, Ty też wszystko to utrzymujesz przy życiu, a zastęp niebieski oddaje ci pokłon."
Ten fragment wskazuje także, że gwiazdy (nazywane w Biblii często zastępem niebieskim) znajdują się nie na niebie atmosfery ziemskiej, lecz na niebiosach niebios czyli, jak można się domyślić, w przestrzeni kosmicznej, ponad atmosferą ziemską.

5. Gwiazdy nie są jedynie plamkami na niebie.

Księga Hioba 9,9-10:

"On stworzył Niedźwiedzicę, Oriona, Plejady i Gwiazdozbiór Południa. Czyni wielkie, niezbadane rzeczy i cuda, którym nie ma miary."
Hiob mówi więc o stworzeniu gwiazd jako o niesamowitym cudzie i dowodzie wszechmocy Boga.
Podobnie Izajasz (40,28):
"Podnieście oczy w górę i patrzcie: Kto stworzył te gwiazdy? - Ten, który w szykach prowadzi ich wojsko, wszystkie je woła po imieniu. Spod takiej potęgi i olbrzymiej siły nikt się nie uchyli."

6. We wnętrzu Ziemi panuje nadzwyczaj wysoka temperatura.

Księga Hioba 28,5:

"Z ziemi pochodzi chleb, lecz w głębi jest ona rozgrzebana jakby przez ogień".

7. Powietrze posiada wagę

Księga Hioba 28,25:
"Gdy nadawał wiatrowi wagę i mierzył pojemność wód".

8. Wiatr "krąży"

Księga Kaznodziei Salomona (Koheleta) 1,6:

"Wiatr wieje ku południowi i skręca ku północy; wiatr ustawicznie krąży i w swym biegu okrężnym wraca."

9. Krew jest źródłem życia

Księga Kapłańska 17,11:
"Gdyż życie ciała jest we krwi, a Ja dałem wam ją do użytku na ołtarzu, abyście dokonywali nią przebłagania za dusze wasze, gdyż to krew dokonuje przebłagania za życie."
10. Na dnie oceanu znajdują się doliny i góry
Księga Jonasza 2,6-7:
"Wrzucił mnie na głębię pośród morza i porwał mnie wir; wszystkie twoje bałwany i fale przeszły nade mną. Już pomyślałem: Jestem wygnany sprzed twoich oczu, jakże będę mógł jeszcze spojrzeć na twój święty przybytek? Wody sięgały mi aż do gardła, ogarnęło mnie topielisko, sitowie wiło się koło mojej głowy. Zstąpiłem do stóp gór, zawory ziemi na zawsze się za mną zamknęły. Lecz Ty wydobyłeś z przepaści moje życie, Panie, Boże mój." - słowa proroka Jonasza po tym, jak został połknięty przez wielką rybę.

11. Zasady obiegu wody w przyrodzie

Księga Kaznodziei Salomona 1,7:
"Wszystkie rzeki płyną ku morzu, a jednak morze nie wzbiera; w dalszym ciągu płyną rzeki do miejsca, do którego zdążają."
Księga Amosa 5,8:
"Wzywa wody morskie i rozlewa je po powierzchni ziemi - Pan imię jego."
Księga Hioba 36,27-28:
"On wyciąga kropelki z morza i te rozlewają się w oparach deszczu, którym ociekają chmury i który spada na mnóstwo ludzi"

Źródło: http://chnnews.pl/index.php/pl/slowo/it ... dzila.html 09.10.2014

Uważam, że nie wszystkie przykłady są do końca trafne, ale niektóre z nich zasługują na uznanie. Przykładowo, to, że powietrze ma swój ciężar ostatecznie wykazał dopiero Blaise Pascal, choć już starożytni mieli dobrą intuicję, podobnie jak z kulistością ziemi.

Ten wpis należy traktować raczej jako ciekawostkę, jednak ma on też pokazać, że z tą całkowitą odrębnością "prawdy naukowej" i "prawdy biblijnej" nie należy przesadzać.

_________________
Cogito ergo credo. / Dei servitus vera libertas.


Cz paź 09, 2014 22:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Prawda Biblijna a naukowa
1. Opisany jest krąg, nie kula, a inne framenty (aniołowie postawieni na krańcach ziemi) kulistości wprost przeczą.

2. Nie wiem, czy stwierdzenie, że gwiazdy (lub ziarnka piasku) trudno policzyc ma się jakkolwiek do nauki. Zwykła obserwacja.

no i tak dalej, w wiekszości proste spotrzeżenia. Tak czy inaczej wynika znich jasno, że autorzy Biblii byli raczej ciekawi świata - zawsze to jakiś plus, no i rzeczywiście punkt wyjścia do uprawiania nauki.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt paź 10, 2014 10:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 13, 2013 4:33
Posty: 1633
Post Re: Prawda Biblijna a naukowa
Cytuj:
Przykładowo, to, że powietrze ma swój ciężar ostatecznie wykazał dopiero Blaise Pascal,

I ten "fenomen" opierasz na:
"Gdy nadawał wiatrowi wagę i mierzył pojemność wód"?
Otoz wiatr nie ma 'wagi'. Wiatrem nazywamy ruch powietrza.
Wiatr "krąży"
Zeczywiscie, odkrycie godne Nobla dla tego Zyda ktory "fenomen" krazenia zauwazyl.
"że gwiazdy (nazywane w Biblii często zastępem niebieskim) znajdują się nie na niebie atmosfery ziemskiej, lecz na niebiosach niebios czyli, jak można się domyślić, w przestrzeni kosmicznej, ponad atmosferą ziemską."
Mozna sie domyslac. Trzeba sie domyslac?
"Rozpościera północ nad pustką, a ziemię zawiesza nad nicością."
Czlowieku! Ziemia nigdzie 'nie wisi', zasuwa z obledna predkoscia wokol Slonca. Gdzies ty do szkoly chodzil?
Cytuj:
Uważam, że nie wszystkie przykłady są do końca trafne,

Skoro tak, po co je przytaczasz?
Cytuj:
że z tą całkowitą odrębnością "prawdy naukowej" i "prawdy biblijnej" nie należy przesadzać.

Po twoim wpisie - MUSOWO!


So paź 11, 2014 21:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 16, 2014 14:30
Posty: 1
Lokalizacja: Żagań
Post Re: Prawda Biblijna a naukowa
Podaj chodz jeden dowód naukowy że Biblia nie mówi prawdy a ja podam ci kilka powodów mówiących że jednak nauka popiera Biblie


Cz paź 16, 2014 17:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Prawda Biblijna a naukowa
krystiandem napisał(a):
Podaj chodz jeden dowód naukowy że Biblia nie mówi prawdy


Nie ma śladu po globlanym potopie.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz paź 16, 2014 18:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 13, 2013 4:33
Posty: 1633
Post Re: Prawda Biblijna a naukowa
Eee tam. Zaraz ci Kanion w USA przytoczy. Fudzijame moze tez.
Cytuj:
Podaj chodz jeden dowód naukowy że Biblia nie mówi prawdy a ja podam ci kilka powodów mówiących że jednak nauka popiera Biblie

Nie umiem podac ci takiego dowodu. Nauka nie zajmuje sie wiara. O ile rozumie i KrK jest zgodnym co do powyzszego.
Moglbym podac za JP przyklady wielu absurdow biblijnych, pozostane przy jednym. Kosciol doszedl do wniosku (pod presja nauki), ze ewolucja jest faktem. Zatem wytlumacz - kiedy "zmajstrowano" pierwszego Adama (mozesz sie pomylic o 50 000- 400 000 lat), jak wyglada Bog "lepiacy" Adama na swoe podobienstwo (zakladam dwie mozliwosci; fizyczna i umyslowa - niepotrzebne skreslic, podobienstwo pozostawic, bo ma byc).


Cz paź 16, 2014 19:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Prawda Biblijna a naukowa
lokis napisał(a):
Eee tam. Zaraz ci Kanion w USA przytoczy.


?

A co ten ma do rzeczy?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz paź 16, 2014 20:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 13, 2013 4:33
Posty: 1633
Post Re: Prawda Biblijna a naukowa
Ma to, ze staramy sie dojsc do prawdy. Kanion nie powstal z przyczyn Potopu. Jednak jest przez czesc wierzacych uwazany za jego dowod.


Cz paź 16, 2014 20:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Prawda Biblijna a naukowa
No tak zrozumiałem z kontekstu, ale nie bardzo potrafię sobie wyobrazić na jakiej zasadzie...

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz paź 16, 2014 20:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 13, 2013 4:33
Posty: 1633
Post Re: Prawda Biblijna a naukowa
Na zasadzie przekomarzania. Czy myslisz, ze jestes w stanie udowodnic brak swiadomosci ludzi wierzacych w "cud nad Wisla"? Ja mysle, ze nie. Mamy w panstwie "Swieto trzech kroli", wlasciwie kazdy wie, postacie z bajki, ale swieto jest. Odpowiedz mi na jakiej zasadzie, ja nie rozumiem. :)


Cz paź 16, 2014 20:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Prawda Biblijna a naukowa
No akurat to święto formalnie nazywa się inaczej, a tylko nazwa potoczna nawiązuje do legendy...

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt paź 17, 2014 4:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Prawda Biblijna a naukowa
krystiandem napisał(a):
Podaj chodz jeden dowód naukowy że Biblia nie mówi prawdy a ja podam ci kilka powodów mówiących że jednak nauka popiera Biblie
Biblijny opis stworzenia jest całkowicie sprzeczny z wiedzą naukową.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


Pt paź 17, 2014 21:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 13, 2013 4:33
Posty: 1633
Post Re: Prawda Biblijna a naukowa
Nie ma czego wyczekiwac. Dla niektorych jeden post wypala baterie intelektu calkowicie. :)


So paź 18, 2014 19:16
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 146 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL