Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 9:11



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 91 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
 Dlaczego żaden historyk o tym nie wspomina? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt sie 08, 2008 19:55
Posty: 316
Post Dlaczego żaden historyk o tym nie wspomina?
Cytuj:
" 51 A oto zasłona przybytku rozdarła się na dwoje z góry na dół;
ziemia zadrżała i skały zaczęły pękać. 52 Groby się otworzyły i
wiele ciał świętych, którzy umarli, powstało. 53 I wyszedłszy z
grobów po Jego zmartwychwstaniu, weszli oni do Miasta świętego i
ukazali się wielu. 54 Setnik zaś i jego ludzie, którzy odbywali
straż przy Jezusie, widząc trzęsienie ziemi i to, co się działo,
zlękli się bardzo i mówili: "Prawdziwie, Ten był Synem Bożym"
.


Dlaczego takie zdarzenia nie zostały odnotowane przez historyków?

Ten fragment mówi o trzęsieniu ziemi, o umarłych powstających z grobów po śmierci Jezusa na krzyżu. Wielu ludzi to widziało na własne oczy.
Czy takie zdarzenia nie były warte odnotowania?

W jakich źródłach, poza Biblią możemy znaleźć jakiekolwiek informacje mówiące o tych niecodziennych zjawiskach?

_________________
Nie ma dowodu na istnienie Boga, nie ma też dowodu na jego nieistnienie. Wszystko sprowadza się do kwestii wiary, lub braku wiary.


Pt sie 29, 2008 20:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
Tak na początek, współczense pojęcie historyka nie musi byc jednoznaczne z tym kim byli starożytni historycy, ale tak zupełnie lużna dygresja, choć może okazać się ważna.


Pt sie 29, 2008 21:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt sie 08, 2008 19:55
Posty: 316
Post 
Masz rację WIST.

Mam na myśli jakiekolwiek źródła poza Biblią które coś o tym by mówiły, bo obecnie nie znam żadnych. Jakieś wzmianki, czy coś takiego.

Chyba że Mateusz pod wpływem emocji trochę podkoloryzował całą historię aby była bardziej wiarygodna?
W Starym Testamencie występuje dużo fragmentów będących symbolem o innym znaczeniu niż dosłowny.
W NT istnieją też takie fragmenty, ale są one wyraźnie wyróżnione, tak jak przypowieści Jezusa. W tym przypadku nic takiego nie ma.

Ile ludzi mogło być przy krzyżu i w jego bliskich okolicach podczas śmierci Jezusa? Czy była to duża liczba osób, czy raczej mała?

Czy uczniowie Jezusa wykorzystywali opis tych zdarzeń w późniejszym czasie? Jeśli te zdarzenia miały miejsce, to były dobrym dowodem na boskość Jezusa.

_________________
Nie ma dowodu na istnienie Boga, nie ma też dowodu na jego nieistnienie. Wszystko sprowadza się do kwestii wiary, lub braku wiary.


Pt sie 29, 2008 22:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
Ostatnio coś w tym temacie czytałem, ale dokładnie nie pamiętam, lecz chodziło właśnie o to wyjście z grobów. Zdaje się że był to element proroctw o Mesjaszu, ale to ktoś musi zweryfikować.

Ilu ludzi to nie wiem, ale z relacji Biblijnej wiemy że byli tam żołnierze, a bezpośrednio przy krzyżu chyba z 3 osoby matka Jezusa, Marja Magdalena i Jan najmłoszy z Apostołów. Pozatym mamy tam 2 ukrzyżowanych poza Jezusem i wcześniej przynajmniej tłum który krzyczał do Niego m.in. aby zszedł z krzyża. Tyle jeśli chodzi o moją pamięć. Natomiast wyjście z grobów, czy rozdarcie się przesłony w Śwątyni, to ciekawe kwestie.

Czy byly dobrym dowodem na boskość to nie wiem. Bo to co się działo w obecności proroków nie świadczyło nigdy o ich boskości, no ale opieram się na paięci i szybkich przemyśleniach.


Pt sie 29, 2008 22:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 14, 2008 14:00
Posty: 1909
Post 
A ilu znasz historyków zyjących i piszących w Palestynie na poczatku I wieku?
A co do 'powstania' zmarłych to dziwnie oddano ten fragment. Sugeruje że nastapilo jakies masowe zmartwychwstanie. Pierwszy raz o tym slyszę. Gdyby tak było to napewno wzbudziło by niemalą sensacje nie tylko w Jerozolimie. Stawialbym jednak na to że podczas trzęsienia ziemi groby się pootwierały ukazując zwłoki, a ludzie którzy tamtedy przechodzili a weszli do miasta oznajmili o tym jego mieszkańcom.


Pt sie 29, 2008 23:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt sie 08, 2008 19:55
Posty: 316
Post 
O Jezusie kilka wzmianek było w paru miejscach.
Czyli te zdarzenia są literacka fikcją? Przecież musiałyby wpłynąć jakoś na dalsze losy apostołów, czy też innych ludzi?

_________________
Nie ma dowodu na istnienie Boga, nie ma też dowodu na jego nieistnienie. Wszystko sprowadza się do kwestii wiary, lub braku wiary.


So sie 30, 2008 16:06
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3798
Post 
Biblia nie była by Biblią , gdyby wszystko co tam pisze odnotowywali by historycy .


So sie 30, 2008 17:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sie 05, 2008 12:15
Posty: 815
Post Re: Dlaczego żaden historyk o tym nie wspomina?
Atei_ napisał(a):
Dlaczego takie zdarzenia nie zostały odnotowane przez historyków?


Bo chrześcijanie dopisali to ~50-100 lat później i nie sądzili, że ktoś to będzie później sprawdzał.


So sie 30, 2008 23:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
Ja Cie prosze movsd, taki naukowiec a takie rzeczy pisze...


So sie 30, 2008 23:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sie 05, 2008 12:15
Posty: 815
Post 
WIST napisał(a):
Ja Cie prosze movsd, taki naukowiec a takie rzeczy pisze...

No a co mam powiedzieć? Tak, umarli wstawali z grobów całymi zastępami, ale nikt tego nie zapisał (bo po co - normalka), oprócz ewangelistów, którzy to zanotowali najwcześniej 30 lat po wydarzeniu - wcześniej nie było okazji. Taaak, to brzmi dużo bardziej wiarygodnie.


So sie 30, 2008 23:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
To że coś było zanotowane kilkadziesiąt lat po wydarzeniu o niczym nie świadczy, a jak już pisałem, w czasach o których mówimy moźliwości zapamiętywania i wiernego przenoszenia dalej wiedzy, były o wiele lepsze niż w dzisejszych czasach, bo dziś nie musimy dobrze pamiętać, a wtedy nie było ani dyktafonów, ani komputerów. A treści które przekazywano były i ważne i żywe, bo ciągle głoszone.

Ja bym zadał pytanie, kto miałby to zapisać jeszcze poza późnijeszymi pisarzami chrześcijańskimi?


N sie 31, 2008 0:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sie 05, 2008 12:15
Posty: 815
Post 
WIST napisał(a):
Ja bym zadał pytanie, kto miałby to zapisać jeszcze poza późniejszymi pisarzami chrześcijańskimi?

WSZYSCY, ja nie rozumiem - czy masowe ożywanie trupów to takie częste zdarzenie, że nikt nic nie napisał?
Sorry, ale to jest jak dla mnie zbyt grubymi nićmi szyte.


N sie 31, 2008 0:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
Wszyscy to znaczy kto? Bo pomimo że Jezus czynił cuda to nie był znany w całym uwczesnym świecie, ale tylko w jakiejś małej prowincji nad granicą. Może poprostu ci którzy widzieli te rzeczy uwierzyli, a ich zeznania zlały się w tym co miał okazje napisać Apostoł.

A może jest tutaj jakieś inne znaczenie, niestety ale musimy poczekać na kogoś bardziej kompetentnego. Ja w każdym razie nie oceniam tak jednoznacznie wszystkiego czego nie rozumiem.


N sie 31, 2008 1:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sie 05, 2008 12:15
Posty: 815
Post 
WIST napisał(a):
pomimo że Jezus czynił cuda to nie był znany w całym uwczesnym świecie

Jeśli je czynił czynił. Fakt że nikt o nim nie mówił wtedy za bardzo raczej świadczy na niekorzyść zeznań apostołów, bo gdyby faktycznie czynił takie cuda szybko by się to rozeszło po całym świecie...


N sie 31, 2008 10:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
Tak, masz racje :D Pomyliłem się, przecież się rozniosło po całym świecie. Dzięki :D


N sie 31, 2008 11:34
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 91 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL