Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 7:24



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 998 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 ... 67  Następna strona
 Całun Turyński 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2736
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
akruk napisał(a):
robaczek2 napisał(a):
robaczek jest sceptykiem i jezeli nie zobaczy wyprodukowanego wspolczesnie identyczna technika calunu to nie uwierzy.
Mnóstwo dawnych artefaktów nie ma kopii wyprodukowanych współcześnie identyczną techniką.
Nie za bardzo rozumiem za czym brak kopii innych artefaktow mialby byc dowodem. Skoro "nic nie stoi na przeszkodzie" to zapewne robaczka i wielu innych wyprodukowanie tegoz by przekonalo i nie bylo by miejsca na "też ma swoich wyznawców".


Śr wrz 05, 2018 21:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
akruk napisał(a):
No bez jaj, już dość dawno temu udowodniono, że całun turyński to średniowieczny falsyfikat. A cała "dokumentacja" tego cudownego zdarzenia, jakim byłoby zmartwychwstanie, to pisma... chrześcijańskie.

Nic nie udowodniono.
Poczytaj trochę o nowszych badaniach a nie zatrzymuj się tylko na tych z lat 80tych. Technika idzie do przodu i możliwości badawcze również.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Cz wrz 06, 2018 6:47
Zobacz profil
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
akruk napisał(a):
Andy72 napisał(a):
Czy wierzysz że była bitwa pod Grunwaldem?
A Zmartwychwstanie jest lepiej udokumentowane, choćby materialny dowód w postaci Całunu.
No bez jaj, już dość dawno temu udowodniono, że całun turyński to średniowieczny falsyfikat. A cała "dokumentacja" tego cudownego zdarzenia, jakim byłoby zmartwychwstanie, to pisma... chrześcijańskie.

Dawno, dawno temu "udowodniono" i od tamtego czasu nikt nie zdołał uczynić kopii tego średniowiecznego falsyfikatu.....człowiek opanował kosmos, płodzi ludzi metodą in vitro, a nie potrafi zrobić kopii falsyfikatu.


Cz wrz 06, 2018 6:47
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
Padre77 napisał(a):
akruk napisał(a):
No bez jaj, już dość dawno temu udowodniono, że całun turyński to średniowieczny falsyfikat.
Nic nie udowodniono.
Poczytaj trochę o nowszych badaniach a nie zatrzymuj się tylko na tych z lat 80tych. Technika idzie do przodu i możliwości badawcze również.
W przeciwieństwie do ciebie poczytałem. Dlatego wiem, że nie ma żadnych nowszych badań naukowych, które zaprzeczałyby wynikom badania C14 oraz świadectwu z epoki stwierdzającemu, że całun jest średniowieczny.


Cz wrz 06, 2018 9:05
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
Padre77 napisał(a):
Bzdura.
Albo źródło, z którego korzystałeś nie podaje rzetelnej informacji albo sam celowo kłamiesz.
Bzdury to sam opowiadasz. Brednie z palca wyssane. W przeciwieństwie do ciebie nie poczytałem i opieram się na rzetelnych informacjach. Dlatego wiem, że nie ma żadnych nowszych badań naukowych, które zaprzeczałyby wynikom badania C14 oraz świadectwu z epoki stwierdzającemu, że całun jest średniowieczny. Jeżeli twierdzisz inaczej, to bez trudu podasz, jakie konkretnie nowe badania naukowe zaprzeczają tezie o średniowiecznym pochodzeniu całunu. Nie podałeś do tej pory? Nie podasz? To znaczy, że źródło, z którego korzystałeś, nie podaje rzetelnej informacji albo sam celowo kłamiesz.


Cz wrz 06, 2018 9:21

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
Małgosiaa napisał(a):
Proszę trzymać się tematu i dyskusję o całunie turyńskim przenieść do odpowiedniego wątku.

Będę wdzięczny jeśli wydzielisz poprzednie posty do nowego wątku, bo owszem mogę założyć nowy, ale tych postów tam przenieść nie mogę.
akruk napisał(a):
W przeciwieństwie do ciebie nie poczytałem i opieram się na rzetelnych informacjach. Dlatego wiem, że nie ma żadnych nowszych badań naukowych, które zaprzeczałyby wynikom badania C14 oraz świadectwu z epoki stwierdzającemu, że całun jest średniowieczny.

Tutaj link do artykułu n/t nowszych badań: http://www.milujtesa.org/nr/fundamenty_ ... waniu.html
A tutaj link do publikacji prof. Rogersa: http://www.shroud.it/ROGERS-3.PDF
Miłej lektury.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Cz wrz 06, 2018 9:51
Zobacz profil
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
Padre77 napisał(a):
Tutaj link do artykułu n/t nowszych badań: http://www.milujtesa.org/nr/fundamenty_ ... waniu.html
To jest link do religijnej strony internetowej. Nie ma w niej powołania się na ani jedną publikację naukową. Jest natomiast powoływanie się na rozmaite tezy wygłaszane przez różnych całunomaniaków, któzy ponoć coś odkryli, co zaprzecza wcześniejszym badaniom naukowym.
Padre77 napisał(a):
A tutaj link do publikacji prof. Rogersa: http://www.shroud.it/ROGERS-3.PDF
Miłej lektury.
Już była omawiana. Wątpię, czy ją czytałeś. Bo nietrudno zauważyć podstawową wątpliwość: skąd Rogers, zagorzały całunista, miałby około roku 2004 mieć dostęp do próbek płótna całunu. Skoro jedyne próbki pobrano w 1988 na potrzeby badania radiowęglowego przez wybrane laboratoria, a Rogers nie miał do nich dostępu. Otóż Rogers twierdzi w swoim artykule, że:
R.N. Rogers, Studies on the radiocarbon sample from the shroud of turin, Thermochimica Acta 425 (2005), s.190 napisał(a):
On 12 December 2003, I received samples of both warp and weft threads that Prof. Luigi Gonella had taken from the radiocarbon sample before it was distributed for dating. Gonella reported that he excised the threads from the center of the radiocarbon sample.

12 grudnia 2003 otrzymałem próbki zarówno nici osnowy jak i wątku, które prof. Luigi Gonella pobrał z próbki radiowęglowej przed jej dystrybucją do datowania. Gonella zgłosił, że wyciął nici ze środka próbki radiowęglowej.
Prof. Gonella to doradca naukowy arcybiskupa Turynu. Który w tajemnicy przed innymi naukowcami i w tajemnicy przed laboratoriami wycina jakieś fragmenty z próbki i po 15 latach przekazuje Rogersowi? Byłoby to jaskrawe złamanie z trudem osiągniętego porozumienia co do procedur. Co więcej, dokonanie czegoś podobnego przez Gonellego jest wobec znanego przebiegu zdarzeń oraz uczestniczących w nich osób po prostu niewiarygodne. Przypomnę dokładny opis procedury pobrania i przekazania próbek do badań radiowęglowych:
Radiocarbon Dating of the Shroud of Turin napisał(a):
Pobranie próbek odbyło się w zakrystii Katedry Turyńskiej rankiem 21 kwietnia 1988. Wśród obecnych podczas odcinania próbki od całunu byli Kardynał Anastasio Ballestrero (arcybiskup Turynu), profesor L. Gonella (z Wydziału Fizyki Politechniki Turyńskiej, doradca naukowy arcybiskupa) [...] oraz G. Riggi, który pobrał próbkę z całunu.
[...]
odcięto pasek [...] Z tego paska przygotowano trzy próbki [...]. Próbki zostały następnie przeniesione do sąsiedniej Sala Capitolare, gdzie zostały owinięte w folię aluminiową, a następnie zapieczętowane wewnątrz ponumerowanych pojemników ze stali nierdzewnej przez arcybiskupa Turynu i dr Tite'a. [...] Trzy pojemniki zawierające próbkę całunu [...] zostały następnie przekazane przedstawicielom każdego z trzech laboratoriów [...]

Wszystkie te operacje, z wyjątkiem owijania próbek w folię i ich umieszczania w pojemnikach, były w pełni udokumentowane filmowo i fotograficznie.


Cz wrz 06, 2018 10:18
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
Od 1988r nauka czyni stałe postępy, kolejne badania wskazują na błędy w teorii powstania całunu w średniowieczu.
https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-s ... fakty.html


Cz wrz 06, 2018 10:44
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
Alus napisał(a):
Od 1988r nauka czyni stałe postępy, kolejne badania wskazują na błędy w teorii powstania całunu w średniowieczu.
https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-s ... fakty.html

Sama nie czytałaś tego, co wskazujesz jako argument, bo wcale nie ma w tym tekście mowy o tym, że "kolejne badania wskazują na błędy w teorii powstania całunu w średniowieczu". Nic a nic. Końcówka tego tekstu:
Cytuj:
"Tego typu śladów nie zostawiłby ukrzyżowany człowiek" - wnioskuje Borrini, który sam jest katolikiem. Pytany o to jak wyniki badań wpłynęły na jego wiarę, odpowiada, że nie opiera się ona na relikwiach takich jak całun.
Nie wstyd ci, żeby własne brednie argumentować powołując się na tekst, który wcale ich nie wspiera?


Cz wrz 06, 2018 10:49

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
Wniosek jest prosty. Jeżeli ktoś obala tezy przeciwników Kościoła i jest z nim związany jest z automatu niewiarygodny i jego dowody nie mają żadnego znaczenia.
Akruk zawsze wszystko wie lepiej jeżeli fakty przeczą jego zdaniu to tym gorzej dla faktów.
Szkoda strzępić języka.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Cz wrz 06, 2018 10:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
Padre77 napisał(a):
Wniosek jest prosty. Jeżeli ktoś obala tezy przeciwników Kościoła i jest z nim związany jest z automatu niewiarygodny i jego dowody nie mają żadnego znaczenia.


Nic podobnego. akruk przedstawił konkretne, merytoryczne przesłanki przemawiające za niewiarygodnością tych badań (czy raczej tym, że w ogóle nie miały miejsca), które całkowicie zignorowałeś.

Dlaczego?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz wrz 06, 2018 11:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
A dlaczego Akrukowi nie przeszkadza to, że w próbce były włókna bawełniane i lniane (lniane to włókna oryginalne, bawełniane to te wprowadzone przy naprawie). Dlaczego nie przeszkadza mu to, że jeżeli próbka była zanieczyszczona to nie mogła dać poprawnych wyników?
Merytoryczna przesłanka Akruka to tylko i wyłącznie jego stwierdzenie że:
akruk napisał(a):
Byłoby to jaskrawe złamanie z trudem osiągniętego porozumienia co do procedur. Co więcej, dokonanie czegoś podobnego przez Gonellego jest wobec znanego przebiegu zdarzeń oraz uczestniczących w nich osób po prostu niewiarygodne.

Koniec merytorycznych argumentów.
Prywatne osądy co by było, a co by nie było nie są żadnymi merytorycznymi argumentami.
Akruk nie zawsze ma rację, ale robi wszystko żeby wyglądało na to, że zawsze ma rację.
Kontrargumentem Akruka zawsze jest tekst w stylu:
akruk napisał(a):
Rogers, zagorzały całunista
. Akruk wymaga aby dowody broniące Kościoła pochodziły od osób z nim niezwiązanych. W takim wypadku ja domagam się dla symetrii, aby jego dowody pochodziły wyłącznie od osób związanych z Kościołem.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Cz wrz 06, 2018 11:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
Padre77 napisał(a):
Prywatne osądy co by było, a co by nie było nie są żadnymi merytorycznymi argumentami.


To nie jest żaden prywatny osąd, tylko zwócenie uwagi na fakt, że procedura pobierania próbek została udokumentowana i z tego, co została utrwalone, nie wynika, by mogła istnieć próbka, o której pisze Rogers.


Padre77 napisał(a):
Akruk wymaga aby dowody broniące Kościoła pochodziły od osób z nim niezwiązanych. W takim wypadku ja domagam się dla symetrii, aby jego dowody pochodziły wyłącznie od osób związanych z Kościołem.


Nie byłaby to żadna symetria, ponieważ świat naukowy nie dzieli się na zwolenników i przeciwników całunu, tylko zwolenników i całą resztę - w tym przeciwników, mających temat w nosie oraz po prostu obiektywnych.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz wrz 06, 2018 11:32
Zobacz profil
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
Padre77 napisał(a):
Prywatne osądy co by było, a co by nie było nie są żadnymi merytorycznymi argumentami.

Toteż twoja krytyka akruka jest nieuprawniona i należy ja spuścić na drzewo, bo sprowadza się do prywatnych osądów "akruk to, akruk tamto". Argumentacja całunistów też idzie na drzewo, bo to sa prywatne osądy ludzi, którzy coś tam sobie poobserwowali, coś tam sobie poplumkali w klawiaturę, ale żaden periodyk naukowy ceniący swoją reputację im tego plumkania nie wziął do druku.

No ale może się mylę i istnieje praca naukowa, choćby napisana przez amatora-hobbystę, a niekoniecznie naukowca z tytułami, argumentująca za antycznym pochodzeniem całunu? To ją przedstaw.


Cz wrz 06, 2018 11:38
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
Padre77 napisał(a):
Akruk wymaga aby dowody broniące Kościoła pochodziły od osób z nim niezwiązanych.
Po pierwsze, tu nie chodzi o żadną "obronę Kościoła", tylko o "obronę autentyczności całunu". Ty tu sobie Kościołem gęby nie wycieraj, bo oficjalne stanowisko Watykanu jest takie, że Kościół nie orzeka, czy jest to autentyczne płótno pogrzebowe Jezusa, czy też nie.

Po drugie, wymagam, żeby dowody pochodziły od instytucji naukowych i naukowców, którzy podchodzą obiektywnie do badań. To oczywiste. Rogers taką osobą niewątpliwie nie jest, jego rzetelność w kwestii całunu jest, delikatnie mówiąc, wątpliwa.

Padre77 napisał(a):
W takim wypadku ja domagam się dla symetrii, aby jego dowody pochodziły wyłącznie od osób związanych z Kościołem.
Czyli od kogo, od kardynałów, od biskupów? Zwykle nie bywają naukowcami i żaden z nich nie badał naukowo całunu, o ile mi wiadomo.


Ostatnio edytowano Cz wrz 06, 2018 11:47 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Cz wrz 06, 2018 11:45
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 998 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 ... 67  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL