Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 5:14



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2658 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 178  Następna strona
 Czy płód to też człowiek? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn cze 14, 2010 1:58
Posty: 11
Post Re: czy płód to też człowiek?
Cytuj:
Tak samo mozemy powiedziec o ludziach z bardzo powaznymi defektami mentalnymi, albo w stanie spiaczki, czy nawet nieprzytomnych po wypadku - w tym momencie tez im jest wszystko jedno.

ci ludzie mają milion uczuć i myśli, a przynajmniej mieli i mogą je dalej ciągnąć, i każdy się zgodzi że odbierając im to, popełnilibyśmy ciężki grzech.
Cytuj:
Ale to chyba nam nie jest wszystko jedno, wiedząc że z tego maleńkiego tworu rozwinie się żyjący, myślący i czujący człowiek. Tu jest ciąg, nie ma z ten "mały człowiek" nijak nie jest powiązany z późniejszym ojcem rodziny którym może się stać.

Nie "rozwinie się", a "rozwinołby się". To zasadnicza różnica. To tak, jak byś żałował człowieka, który nie może się urodzić, bo jego mamę bolała głowa i nie chciala się kochać.
Cytuj:
Nawet po urodzeniu aż do śmierci ciągle przechodzimy przemianę i to co czyni nas tym samym, co kreuje naszą tożsamość to na pewno nie podział na to co było przed porodem i po porodzie.
Oczywiście że nie uznaję takiego podziału. Mój podział określa zdolność do myślenia, a to chyba nieźle określa naszą tożsamość, nieprawdaż?
Cytuj:
Wynika to stąd, że nie wiadomo dokładnie, w którym momencie dusza obejmuje ciało ludzkie. Z szacunku dla człowieka, zakładamy, że może to się stać nawet w pierwszym możliwym momencie, czyli, gdy komórka żeńska przyjmie komórkę męską i połączą się.

Nie wiadomo kiedy dusza może wstąpić w człowieka, jednak wydaje się oczywiste, że da się wyróżnić krótki czas na samym początku, kiedy na pewno nie może.
Cytuj:
Człowiek to człowiek. Czy ma 4 lata, 23 lata czy 2 dni. Z czym macie problem ?

co z tego, że nazwiesz takie małe coś człowiekiem (nawet dwukrotnie w trzech słowach), skoro jego cechy upodabniają go bardziej do skały - która również ma potencjał do obudzenia w sobie świadomego życia, jeśli tylko popatrzyć na nią z perspektywy miliarda lat.


Pn cze 14, 2010 12:36
Zobacz profil
Post Re: czy płód to też człowiek?
pomocnik_inzyniera napisał(a):
Cytuj:
Tak samo mozemy powiedziec o ludziach z bardzo powaznymi defektami mentalnymi, albo w stanie spiaczki, czy nawet nieprzytomnych po wypadku - w tym momencie tez im jest wszystko jedno.

ci ludzie mają milion uczuć i myśli, a przynajmniej mieli i mogą je dalej ciągnąć, i każdy się zgodzi że odbierając im to, popełnilibyśmy ciężki grzech.
(...)
Cytuj:
Nawet po urodzeniu aż do śmierci ciągle przechodzimy przemianę i to co czyni nas tym samym, co kreuje naszą tożsamość to na pewno nie podział na to co było przed porodem i po porodzie.
Oczywiście że nie uznaję takiego podziału. Mój podział określa zdolność do myślenia, a to chyba nieźle określa naszą tożsamość, nieprawdaż?

A skad ty wiesz, ze ludzie w stanie spiaczki w ogole jeszcze mysla, albo ze plod nie mysli na pewno? Nie mowiac o tym, ze usuwajac plod, usuwasz wszystkie jego potencjalne mysli i dzialania, do ktorych bylby zdolny juz za kilka miesiecy. W spiaczce ludzie bywaja i lata, albo juz na zawsze.

pomocnik_inzyniera napisał(a):
Cytuj:
Ale to chyba nam nie jest wszystko jedno, wiedząc że z tego maleńkiego tworu rozwinie się żyjący, myślący i czujący człowiek. Tu jest ciąg, nie ma z ten "mały człowiek" nijak nie jest powiązany z późniejszym ojcem rodziny którym może się stać.

Nie "rozwinie się", a "rozwinołby się". To zasadnicza różnica. To tak, jak byś żałował człowieka, który nie może się urodzić, bo jego mamę bolała głowa i nie chciala się kochać.


No nie, jezeli mamy nie chciala sie kochac, to nie doszlo do zaplodnienia. Po zaplodnieniu brakuje tylko fazy wzrostu. czy dla ciebie dziecko po urodzeniu to czlowiek? A jezeli urodzi sie w 24 tygodniu ciazy i przezyje to tez? No to co za roznica, w ktorym tygodniu rozwoju jest dziecko?
pomocnik_inzyniera napisał(a):
Cytuj:
Wynika to stąd, że nie wiadomo dokładnie, w którym momencie dusza obejmuje ciało ludzkie. Z szacunku dla człowieka, zakładamy, że może to się stać nawet w pierwszym możliwym momencie, czyli, gdy komórka żeńska przyjmie komórkę męską i połączą się.

Nie wiadomo kiedy dusza może wstąpić w człowieka, jednak wydaje się oczywiste, że da się wyróżnić krótki czas na samym początku, kiedy na pewno nie może.
Moglbys ta teze rozwinac? Kiedy dla ciebie jest oczywiste, ze dusza na pewno nie moze byc w ciele? I jak to udowodnisz? Objetoscia duszy i ciala?


Pn cze 14, 2010 12:59

Dołączył(a): N mar 22, 2009 20:06
Posty: 99
Post Re: czy płód to też człowiek?
Tak głównie do Elbrus`a choć nie tylko.
Pseudo dociekania, łapanie za słowa, zaprzeczanie oczywistościom, to "argumenty" "poszukujących" spokoju swoich sumień poza konfesjonałem. Może po prostu zajdź do takich małych kratek i tam zostaw swoje "widzi mi się".
Przecież człowiekiem stajemy się poprzez magię, którą zapewne łatwiej ci przyjąć niż doświadczenie naukowe, które stwierdza, że zapłodniona komórka jajowa, zygota i dalsze formy pośrednie są kolejnymi stadiami rozwoju człowieka. Pewnie nie jedna kobieta w swoim łonie nosiła słonia, tylko pod wpływem jakiejś bliżej nie określonej siły zmienił się on w człowieka, najlepiej od razu z możliwościami produkcji i reprodukcji.

Powiedz mi proszę, czy ty dzisiaj to ten sam co go wczoraj w lusterku widziałeś? A ty wczoraj czy to ten sam człowiek co zaraz po narodzinach? Kiedy stałeś się człowiekiem? Z chwilą nabycia nóg, rąk, świadomości? A może kiedy zadawałeś sobie pierwsze uświadomione pytanie? Kiedy? Potrafisz odpowiedzieć?

Jeśli obraziłem, przepraszam

_________________
Nie wiem jak jest w Niebie, mam tylko nadzieję tam dotrzeć


Pn cze 14, 2010 13:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 04, 2010 0:55
Posty: 76
Post Re: czy płód to też człowiek?
pomocnik_inzyniera napisał(a):
Cytuj:
Tak samo mozemy powiedziec o ludziach z bardzo powaznymi defektami mentalnymi, albo w stanie spiaczki, czy nawet nieprzytomnych po wypadku - w tym momencie tez im jest wszystko jedno.

ci ludzie mają milion uczuć i myśli, a przynajmniej mieli i mogą je dalej ciągnąć, i każdy się zgodzi że odbierając im to, popełnilibyśmy ciężki grzech.


To nie jest takie oczywiste, ludzie nieprzytomni przynajmniej na swiadomym poziomie nie maja uczuc czy mysli. Piszac, ze mogliby je miec, mozna rowniez rozszerzyc na te nie calkiem jeszcze rozwiniete formy ludzkie.
Co do kwestii grzechu, to niektorzy ludzie uwazaja, ze grzechu nie ma, a nawet ci, ktorzy rozpoznaja jego rzeczywistosc maja ogolnie dosc podzielone zdania na ten temat.
Pozdrawiam

_________________
frank04
http://frank04.blog.onet.pl/


Pn cze 14, 2010 13:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: czy płód to też człowiek?
maly_kwiatek napisał(a):
Skoro odczuwam, że zarodek ludzki może być człowiekiem, to go szanuję. To takie proste.
Buddyści też szanują zwierzęta, bo w poprzednich wcieleniach mogły być ich rodzicami.
Ostrożności nigdy za wiele.
maly_kwiatek napisał(a):
Mam nadzieję, że ta dygresja, dla wyjaśnienia Twoich wątpliwości Elbrus, nikomu nie będzie przeszkadzała.
Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie ostatnie zdanie.
Nadal nie rozumiem, jak w tak ważnych sprawach można kierować się tylko intuicją.
Johnny99 napisał(a):
A jakie są teologiczne podstawy przyjęcia, że Ty jesteś człowiekiem?
Jakieś chyba są.
Nie będę się kłócił jeśli ktoś twierdzi inaczej (jeśli ma do tego podstawy).
evoleth napisał(a):
Żeby nie było - ja też uważam że zarodek ludzi to już człowiek. Ale nie potrafiłabym nikomu tego udowodnić
I o tym właśnie mówię - jak to udowodnić...
evoleth napisał(a):
Kościół to robi, więc powinien mieć podstawy i absolutną pewność, że te przekonania są słuszne.
Warto pytać o źródła takich przekonań.
Dobrze, że chociaż ktoś mnie rozumie. :)

w_aldek napisał(a):
Pseudo dociekania, łapanie za słowa, zaprzeczanie oczywistościom,
to "argumenty" "poszukujących" spokoju swoich sumień poza konfesjonałem.
To nie jest żadną oczywistością.
Chyba że uważasz za oczywistą oczywistość to, czego naucza twój Kościół (wszystko - bez wyjątków).
w_aldek napisał(a):
Może po prostu zajdź do takich małych kratek i tam zostaw swoje "widzi mi się".
Nie planuję, nie zamierzam.
w_aldek napisał(a):
Kiedy? Potrafisz odpowiedzieć?

Jeśli obraziłem, przepraszam
Jeśli obraziłeś, to najwyżej tym, że odpowiedziałeś pytaniami na pytanie.

Jestem otwarty na każdy argument
(łącznie z tymi które udowadniają, że nie jestem człowiekiem).

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pn cze 14, 2010 13:37
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 14, 2007 7:02
Posty: 3507
Post Re: czy płód to też człowiek?
Istnieje bardzo piękna dziedzina ludzkiej egzystencji, którą nazywamy wiarą.

Wiara nie jest miejscem przerzucania się racjonalnymi argumentami.
(Po cichu, prywatnie, podejrzewam, że logikę i racjonalizm wymyślił Szatan 8) )

Wiara dla mnie jest miejscem, gdzie doskonale wypoczywam, bo w nic nie wątpię, wszystkiemu ufam i nie muszę myśleć i układać dowodów na to, że jest mi dobrze :D
Elbrus, życzę Ci byś odnalazł wiarę.

Tak nawiasem, to forum jest na portalu o nazwie "wiara". :-D
Jednak to może być przypadek :lol:

_________________
Mały kwiatek pod stopami Boga - św. Teresa od Dzieciątka Jezus
Zbrodnia państwowa to i państwowe morderstwo i terror demokracji.
Gdy działa Duch Święty, wzrasta wiara, nadzieja, miłość Boga i bliźniego, ginie kłamstwo, nienawiść, magia.


Pn cze 14, 2010 13:47
Zobacz profil
Post Re: czy płód to też człowiek?
Elbrus napisał(a):
Johnny99 napisał(a):
A jakie są teologiczne podstawy przyjęcia, że Ty jesteś człowiekiem?
Jakieś chyba są.
Nie będę się kłócił jeśli ktoś twierdzi inaczej (jeśli ma do tego podstawy).

Bo tak jest dla ciebie wygodniej? Inaczej musial bys sie zastanowic, czy ty jestes czlowiekiem?
A jezeli teologiczne podstawy twojego czlowieczenstwa sa dla ciebie zbedne, to po co ci one w dla zarodka?


Pn cze 14, 2010 13:47
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: czy płód to też człowiek?
Kamala napisał(a):
Elbrus napisał(a):
Johnny99 napisał(a):
A jakie są teologiczne podstawy przyjęcia, że Ty jesteś człowiekiem?
Jakieś chyba są.
Nie będę się kłócił jeśli ktoś twierdzi inaczej (jeśli ma do tego podstawy).

Bo tak jest dla ciebie wygodniej?
Nie.
Kamala napisał(a):
Inaczej musial bys sie zastanowic, czy ty jestes czlowiekiem?
Z moich zastanowień wynika że jestem, ale
to tylko intuicja i obserwacja świata zewnętrznego.
Przecież może ktoś mnie okłamuje - tego nie wiem, dlatego pytam.
Jeśli ktoś rozwieje moje wątpliwości, to będę spokojniej spał.
Kamala napisał(a):
A jezeli teologiczne podstawy twojego czlowieczenstwa sa dla ciebie zbedne, to po co ci one w dla zarodka?
Gdzie napisałem, że podstawy teologiczne mojego człowieczeństwa są dla mnie zbędne?
Jest wręcz odwrotnie:
jeśli podstawy teologiczne człowieczeństwa zarodka są słabsze niż podstawy teologiczne mojego człowieczeństwa, to
nie widzę powodu, dla którego powinienem cenić życie zarodka na równi z moim.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pn cze 14, 2010 14:07
Zobacz profil
Post Re: czy płód to też człowiek?
A dlaczego uwazasz, ze "podstawy teologiczne czlowieczenstwa zarodka" sa slabsze niz "podstawy teologiczne twojego człowieczeństwa"? Bo ja uwazam, ze sa te same.


Pn cze 14, 2010 14:18

Dołączył(a): Pn cze 14, 2010 1:58
Posty: 11
Post Re: czy płód to też człowiek?
Cytuj:
A skad ty wiesz, ze ludzie w stanie spiaczki w ogole jeszcze mysla, albo ze plod nie mysli na pewno? Nie mowiac o tym, ze usuwajac plod, usuwasz wszystkie jego potencjalne mysli i dzialania, do ktorych bylby zdolny juz za kilka miesiecy. W spiaczce ludzie bywaja i lata, albo juz na zawsze.
Cytuj:
To nie jest takie oczywiste, ludzie nieprzytomni przynajmniej na swiadomym poziomie nie maja uczuc czy mysli. Piszac, ze mogliby je miec, mozna rowniez rozszerzyc na te nie calkiem jeszcze rozwiniete formy ludzkie.

muszę sprostować! nie można zabić człowieka w śpiączce, z której ma szanse wyjść, tak samo jak nie można zabić człowieka we śnie. Mimo, że nie myślą, to mają nagromadzone w głowie myśli i uczucia, które jeszcze wykorzystają, które uznajemy za tak wartościowe, ze nie możemy ich niszczyć.

w przypadku kogoś kto 'nie myśli' nie możemy o tym mówić. Wiem że zarodek nie myśli bo wiem że ma do tego za mało komórek nerwowych. Jeśli chodzi o potencjał

Cytuj:
No nie, jezeli mamy nie chciala sie kochac, to nie doszlo do zaplodnienia. Po zaplodnieniu brakuje tylko fazy wzrostu. czy dla ciebie dziecko po urodzeniu to czlowiek? A jezeli urodzi sie w 24 tygodniu ciazy i przezyje to tez? No to co za roznica, w ktorym tygodniu rozwoju jest dziecko?

Nie brakuje tylko wzrostu. Brakuje najważniejszego, czyli świadomości. Uważasz, ze dla Boga bardziej doniosłe jest na wskroś fizyczne zjawisko zapłodnienia, czy pierwszy przebłysk świadomości? Różnica jest taka, że jedno 'dziecko' nie myśli więc jest tylko plamą biomasy, a drugie myśli. Mało?

Tak w ogóle z niedokształcenia w temacie napisałem 'płód' mimo że później konsekwentnie pisałem o zarodku w najwcześniejszej fazie i oczywiście to mam na myśli.


Pn cze 14, 2010 14:19
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 14, 2007 7:02
Posty: 3507
Post Re: czy płód to też człowiek?
Człowiek jest człowiekiem nie dlatego, że myśli tak jak większość ludzi, czy dlatego, że w ogóle myśli, tylko dlatego że ma duszę ludzką wyposażoną w ciało.

_________________
Mały kwiatek pod stopami Boga - św. Teresa od Dzieciątka Jezus
Zbrodnia państwowa to i państwowe morderstwo i terror demokracji.
Gdy działa Duch Święty, wzrasta wiara, nadzieja, miłość Boga i bliźniego, ginie kłamstwo, nienawiść, magia.


Pn cze 14, 2010 14:24
Zobacz profil
Post Re: czy płód to też człowiek?
Malo...
A kiedy wg nauki jest ow "pierwszy przeblysk swiadomosci"?
I dlaczego nie stwierdzic np EEG i innych badan mozgu, ze ow "ostatni przeblysk swiadomosci" nastapil, czyli mozna usmiercic osobnika (kiedys) ludzkiego?

No i moim skromnym zdaniem, potencjal mozliwosci myslowych mlodej zdrowej istoty ludzkiej, ktora tylko potrzebuje kilku tygodni by moc samodzielnie zyc, na pewno nie jest mniej wartosciowy niz zachowywanie przy zyciu osob, ktore "swoja szanse juz mialy (mowiac dosadnie).

No i maly-kwiatek ma oczywiscie racje.


Pn cze 14, 2010 14:29

Dołączył(a): Pn cze 14, 2010 1:58
Posty: 11
Post Re: czy płód to też człowiek?
Cytuj:
A kiedy wg nauki jest ow "pierwszy przeblysk swiadomosci"?

tak jak pisałem nauka może określić, kiedy ten "pierwszy przeblysk swiadomosci" na pewno nie nastąpił. Nie następuje zaraz po zapłodnieniu, to pewne. Dyskusja mogłaby się zdawać jałowa, ale o nią opiera się cała sprawa z in vitro.

Cytuj:
Człowiek jest człowiekiem nie dlatego, że myśli tak jak większość ludzi, czy dlatego, że w ogóle myśli, tylko dlatego że ma duszę ludzką wyposażoną w ciało.

a kiedy otrzymujesz tą duszę? Czy dla Boga zapłodnienie będące czysto fizycznym procesem jest lepszym momentem na tchnięcie duszy, niż moment w którym człowiek zaczyna postrzegać myśleć i czuć, zdawać sobie choć trochę sprawę z istnienia?


Ostatnio edytowano Pn cze 14, 2010 14:45 przez pomocnik_inzyniera, łącznie edytowano 1 raz



Pn cze 14, 2010 14:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: czy płód to też człowiek?
Kamala napisał(a):
A dlaczego uwazasz, ze "podstawy teologiczne czlowieczenstwa zarodka"
sa slabsze niz "podstawy teologiczne twojego człowieczeństwa"?
Nie lubię gdy ktoś widzi rzeczy, których nie ma.
Napisałem: "jeśli".
Kamala napisał(a):
Bo ja uwazam, ze sa te same.
A ja uważam, że KK jest mi winny milion euro w gotówce.

O dowody teologiczne proszę, dowody (najlepiej z Biblii) a nie czyjeś opinie (np. papieskie lub własne).

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pn cze 14, 2010 14:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 13, 2010 21:23
Posty: 569
Post Re: czy płód to też człowiek?
pomocnik_inzyniera napisał(a):
tak jak pisałem nauka może określić, kiedy ten "pierwszy przeblysk swiadomosci" na pewno nie nastąpił. Nie następuje zaraz po zapłodnieniu, to pewne. Dyskusja mogłaby się zdawać jałowa, ale o nią opiera się cała sprawa z in vitro.

Nie byłabym tego taka pewna. Jaką świadomością dysponuje miesięczne niemowlę. Jakież to myśli pojawiają się w jego umyśle i czy to w ogóle jest umysł? Czy ma rzeczywiście tak wielką przewagę mentalną nad kilkudniowym zarodkiem, że już nie wypada go zabic?
Jeśli znasz takie źródła, w których naukowcy podają do którego momentu na pewno człowiek nie ma świadomości, to się podziel. Bo może my wszyscy o czymś ważnym nie wiemy?

Cytuj:
muszę sprostować! nie można zabić człowieka w śpiączce, z której ma szanse wyjść, tak samo jak nie można zabić człowieka we śnie. Mimo, że nie myślą, to mają nagromadzone w głowie myśli i uczucia, które jeszcze wykorzystają, które uznajemy za tak wartościowe, ze nie możemy ich niszczyć.

"Nagromadzone w głowie myśli i uczucia" nie są kryterium człowieczeństwa. Byc może ten człowiek w śpiączce już nigdy się nie obudzi, czy w takim razie wolno go zabić, bo te nagromadzone zasoby i tak się zmarnują?
Człowiek jest wartością samą w sobie, niezależnie od poziomu świadomości, na którym się znajduje.

_________________
...spotykam ludzi którzy myślą że jestem kim nie jestem
widzę ich jak nie tych którymi są
słyszymy się pogrążeni we własnych światach...


Pn cze 14, 2010 15:05
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 2658 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 178  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL