Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 6:28



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2658 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 178  Następna strona
 Czy płód to też człowiek? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn cze 14, 2010 1:58
Posty: 11
Post Czy płód to też człowiek?
Na wstępie chciałbym zaznaczyć że użyłem opcji szukaj 5-krotnie, forum jest spore, proszę więc adminów o wyrozumiałość.

To, co sprawia że uważamy ludzi za ważniejszych niż zwierzęta to samoświadomość, zdolność do myślenia, odróżniania dobra od zła itd. Idąc tym tropem łatwiej zabić nam owada niż zwierze, które osiąga wyższy stopień świadomości, które ma w swej kudłatej głowie tysiąc powodów, aby żyć.
W takim razie dlaczego należy traktować na równi z człowiekiem twór wielkości << niż centymetr, w którym z fizycznego punktu widzenia nie ma szans aby rozwinęła się większa świadomość niż u statystycznej meduzy? Czyż takiemu czemuś nie wszystko jedno czy je zabijemy, czy nie?


Pn cze 14, 2010 3:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 04, 2010 0:55
Posty: 76
Post Re: czy płód to też człowiek?
Witaj,
kwestia jest taka, ze potencjalnie moze sie rozwinac w czlowieka, a meduza nie.

Cytuj:
Czyż takiemu czemuś nie wszystko jedno czy je zabijemy, czy nie?


Tak samo mozemy powiedziec o ludziach z bardzo powaznymi defektami mentalnymi, albo w stanie spiaczki, czy nawet nieprzytomnych po wypadku - w tym momencie tez im jest wszystko jedno.
Pozdrawiam

_________________
frank04
http://frank04.blog.onet.pl/


Pn cze 14, 2010 5:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: czy płód to też człowiek?
Ale to chyba nam nie jest wszystko jedno, wiedząc że z tego maleńkiego tworu rozwinie się żyjący, myślący i czujący człowiek. Tu jest ciąg, nie ma z ten "mały człowiek" nijak nie jest powiązany z późniejszym ojcem rodziny którym może się stać. Nawet po urodzeniu aż do śmierci ciągle przechodzimy przemianę i to co czyni nas tym samym, co kreuje naszą tożsamość to na pewno nie podział na to co było przed porodem i po porodzie. Poza tym nie jest tak że naszą tożsamość nie tylko my sami kreujemy, ale również inni ludzie?

I jeszcze jedna ważna sprawa. Czy skoro ten początkowy organizm jest jak "statystyczna meduza" to możemy spokojnie likwidować każdy? Pytanie ma sens o tyle że każdy odpowie że nie, bo i inaczej ludzie by się nie rodzili. I tu masz argument za poprzednią myślą. Ten zarodek to jest pewien etap człowieczeństwa, bardzo ważny bo początkowy. My wiemy że to będzie człowiek, usuwając go usuwamy bardzo konkretną istotę ludzką którą się stanie.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pn cze 14, 2010 9:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: czy płód to też człowiek?
WIST napisał(a):
My wiemy że to będzie człowiek,
Czyli dopiero "będzie" a nie "jest"?
WIST napisał(a):
usuwając go usuwamy bardzo konkretną istotę ludzką którą się stanie.
Czym różni się
WIST napisał(a):
pewien etap człowieczeństwa,
który stanie się istotą ludzką
od istoty ludzkiej "na" innym etapie człowieczeństwa?
W którym z tych pojęć mieści się człowiek a w którym "już-prawie a-jeszcze-nie-człowiek"?

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pn cze 14, 2010 10:05
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 14, 2007 7:02
Posty: 3507
Post Re: czy płód to też człowiek?
Nie łapcie WISTA za słówka.
Zarodek ludzki traktujemy jak człowieka.
Wynika to stąd, że nie wiadomo dokładnie, w którym momencie dusza obejmuje ciało ludzkie.
Z szacunku dla człowieka, zakładamy, że może to się stać nawet w pierwszym możliwym momencie, czyli, gdy komórka żeńska przyjmie komórkę męską i połączą się.
Od tej pory chronimy zarodek jako człowieka.

_________________
Mały kwiatek pod stopami Boga - św. Teresa od Dzieciątka Jezus
Zbrodnia państwowa to i państwowe morderstwo i terror demokracji.
Gdy działa Duch Święty, wzrasta wiara, nadzieja, miłość Boga i bliźniego, ginie kłamstwo, nienawiść, magia.


Pn cze 14, 2010 10:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: czy płód to też człowiek?
maly_kwiatek napisał(a):
Nie łapcie WISTA za słówka.
"w akcie desperacji użył ostatecznego elementu obrony koniecznej=>zamordował z zimną krwią"

Przecież to tylko słówka...

Cytuj:
Zarodek ludzki traktujemy jak człowieka.
(...) Od tej pory chronimy zarodek jako człowieka.
Dlaczego tak jest i jakie są podstawy do takiego nauczania przez Kościół?
//proszę o konkrety - nie encykliki, ale PODSTAWY (najlepiej z Biblii) do takich twierdzeń

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pn cze 14, 2010 10:23
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 14, 2007 7:02
Posty: 3507
Post Re: czy płód to też człowiek?
Elbrus, znasz mnie już chyba trochę i wiesz, że ja nie reprezentuję żadnej teologii i uczonych kościelnych tylko siebie :)
Powiedz lepiej, po co Ci teologia do kwestionowania takiego podejścia?
Przecież jest racjonalnie uzasadnione.

_________________
Mały kwiatek pod stopami Boga - św. Teresa od Dzieciątka Jezus
Zbrodnia państwowa to i państwowe morderstwo i terror demokracji.
Gdy działa Duch Święty, wzrasta wiara, nadzieja, miłość Boga i bliźniego, ginie kłamstwo, nienawiść, magia.


Pn cze 14, 2010 10:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: czy płód to też człowiek?
maly_kwiatek napisał(a):
Powiedz lepiej, po co Ci teologia do kwestionowania takiego podejścia?
Żeby wiedzieć, dlaczego jedni to widzą tak a nie inaczej.
Dlaczego uważają to z słuszne, a przede wszystkim zgodne z "poglądami" Boga.
maly_kwiatek napisał(a):
Przecież jest racjonalnie uzasadnione.
Trójca, dziewicze poczęcie i cud rozmnożenia chleba też nie są racjonalne, ale mają podstawy teologiczne.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pn cze 14, 2010 10:43
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 14, 2007 7:02
Posty: 3507
Post Re: czy płód to też człowiek?
Ja bym się nad tym nie rozwodził. I tak nie wiemy co Bóg "myśli" o naszych dokonaniach w tym temacie. Kościół, na wszelki wypadek, z szacunku dla człowieka i zarodka człowieczego, poddał ochronie pojedyncze komórki rozrodcze, plemniki i jaja ludzkie - uznając masturbację i manipulację jajami ludzkimi za grzech.

I dla mnie to podejście jest zrozumiałe. Nie potrzebuje tu żadnej teologii, tylko zdrowy rozsadek, którego mi nie brakuje :)

_________________
Mały kwiatek pod stopami Boga - św. Teresa od Dzieciątka Jezus
Zbrodnia państwowa to i państwowe morderstwo i terror demokracji.
Gdy działa Duch Święty, wzrasta wiara, nadzieja, miłość Boga i bliźniego, ginie kłamstwo, nienawiść, magia.


Pn cze 14, 2010 10:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: czy płód to też człowiek?
maly_kwiatek napisał(a):
Kościół, na wszelki wypadek
No. To mnie przekonuje...
maly_kwiatek napisał(a):
I dla mnie to podejście jest zrozumiałe.
Nie potrzebuje tu żadnej teologii, tylko zdrowy rozsadek
Czy wszystkie elementy nauczania Kościoła są dla ciebie rozsądne, a jeśli nie to
dlaczego w nie wierzysz i czym one się różnią od tych rozsądnych?

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pn cze 14, 2010 11:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: czy płód to też człowiek?
Człowiek to człowiek. Czy ma 4 lata, 23 lata czy 2 dni. Z czym macie problem ?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn cze 14, 2010 11:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: czy płód to też człowiek?
Johnny99 napisał(a):
Z czym macie problem ?
Ja mam problem z tym, że mały_kwiatek nie ma z tym problemu.

Pytałem się o teologiczne podstawy takiego ujęcia człowieczeństwa
(nie tradycyjne/Tradycyjne, nie nieomylno-papieskie i nie zdrowo-rozsądkowe).

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pn cze 14, 2010 11:37
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 14, 2007 7:02
Posty: 3507
Post Re: czy płód to też człowiek?
Już tu gdzieś napisałem, że wierzę w Boga i mi to wystarczy. Do zagadnień innych niż Boskie używam rozumu a nie wiary :)

Granica między wiarą a racjonalnymi wywodami, chyba u każdego człowieka inaczej przebiega. Dla mnie ważnym elementem budowania wiary było uświadomienie sobie, że ta granica w ogóle istnieje.
Na moim aktualnym etapie zdecydowanie za mało w Kościele mam mistycyzmu, a za dużo racjonalizmu. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że racjonalizm i tzw. logiczne myślenie to tylko część rzeczywistości, zupełnie nie pasującej do Boga. Bóg jest nie tylko większy od ziemskich religii i Kościołów, Bóg jest większy od naszego racjonalnego myślenia o Nim.

Dlatego relacja człowiek - Bóg jest bardzo osobista i nie sposób jej osądzać, zwłaszcza instytucjonalnie.

Cytuj:
Czy wszystkie elementy nauczania Kościoła są dla ciebie rozsądne, a jeśli nie to
dlaczego w nie wierzysz i czym one się różnią od tych rozsądnych?


Skoro pytasz, odpowiem po raz kolejny.
Nie wszystko co się w Kościele mówi, uważam za rozsądne.
Natomiast uważam za bardzo rozsądne praktycznie wszystkie oficjalne dokumenty kościelne z ostatnich kilkudziesięciu lat, te, z którymi miałem okazję się zapoznać, a które powstawały z inspiracji albo były sygnowane jako dokumenty soborowe, dokumenty Papieża Jana Pawła II i Kardynała Ratzingera, późniejszego Benedykta XVI.
Jestem naprawdę szczęśliwy, ze mogę żyć właśnie w tych wspaniałych czasach, gdy Kościół odszedł od dawnej tradycji dystansu do ludzi i śmiało stanął przy Ludzie Bożym.

Są obszary wiary podawane w Kościele poza racjonalnym wytłumaczeniem, one pochodzą najczęściej z objawień mistycznych. Tak się składa, że to co Kościół uznaje za prawdziwe objawienia, odczuwam również jako prawdziwe. Oprócz racjonalizmu, jest bardzo bogata sfera odczuwania, która każdy człowiek ma inną, jednak to ona sprawia, że coś się odczuwa jako prawdziwe a coś innego nie. Odczuwanie nie podlega racjonalnej ocenie, bo nie ocenia się uczuć ani odczuć.
Podsumowując, w moim odczuciu, to czego uczy Kościół Katolicki i co podaje jako Prawdy Wiary jest w ogromnej swej większości prawdziwe. Wątpliwości czasem mam wobec jakichś szczegółów, które nie mają większego znaczenia dla całości.
To co napisałem, dotyczy mojego odczucia o faktycznej nauce Kościoła Posoborowego a nie iluzji i kłamstwach o tym, czego Kościół uczy, a czego nie uczy. Fałszywych proroków nie brakuje, wystarczy spojrzeć na stronę polonica.net a i na tym forum też widać ich działalność.

Mam nadzieję, że ta dygresja, dla wyjaśnienia Twoich wątpliwości Elbrus, nikomu nie będzie przeszkadzała. Skoro odczuwam, że zarodek ludzki może być człowiekiem, to go szanuję. To takie proste.Pozdrawiam

_________________
Mały kwiatek pod stopami Boga - św. Teresa od Dzieciątka Jezus
Zbrodnia państwowa to i państwowe morderstwo i terror demokracji.
Gdy działa Duch Święty, wzrasta wiara, nadzieja, miłość Boga i bliźniego, ginie kłamstwo, nienawiść, magia.


Pn cze 14, 2010 11:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: czy płód to też człowiek?
Cytuj:
Pytałem się o teologiczne podstawy takiego ujęcia człowieczeństwa


A jakie są teologiczne podstawy przyjęcia, że Ty jesteś człowiekiem ?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn cze 14, 2010 12:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 13, 2010 21:23
Posty: 569
Post Re: czy płód to też człowiek?
mały_kwiatek napisał(a):
Skoro odczuwam, że zarodek ludzki może być człowiekiem, to go szanuję. To takie proste.Pozdrawiam

To takie proste i skomplikowane zarazem. Nie ma sposobu, aby obiektywnie i naukowo sprawdzić w którym momencie człowiek zaczyna być człowiekiem. To kwestia przekonań, wiary, może intuicji. Dlatego ludziom tak trudno dojść do porozumienia w kwestii postępowania z zarodkami, in vitro, aborcji, itd. A jeszcze trudniej o ustawodawstwo w tej sprawie, które zadowoliłoby wszystkich.

Słusznie piszesz, że Ty "odczuwasz" i "szanujesz", masz do tego pełne prawo. Ale tylko w zakresie, w którym nie narzucasz swojego poglądu innym ludziom i nie próbujesz ustalać w tej sprawie wiążących zasad. Kościół to robi, więc powinien mieć podstawy i absolutną pewność, że te przekonania są słuszne. Warto pytać o źródła takich przekonań.

Żeby nie było - ja też uważam że zarodek ludzi to już człowiek. Ale nie potrafiłabym nikomu tego udowodnić, a już tym bardziej narzucić komuś swojego zdania.

_________________
...spotykam ludzi którzy myślą że jestem kim nie jestem
widzę ich jak nie tych którymi są
słyszymy się pogrążeni we własnych światach...


Pn cze 14, 2010 12:29
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 2658 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 178  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL