Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 3:52



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3215 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 215  Następna strona
 Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn paź 25, 2010 21:54
Posty: 30
Post Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Może mi ktoś wytłumaczyć (zwracam się tu do chrześcijan na tym forum) jak łączyć wiarę chrześcijańska z wiarą w ewolucję? Czy można codziennie wypowiadać słowa Credo:

"Wierzę w Boga Ojca Wszechmogącego,
Stworzyciela nieba i ziemi...."

i jednocześnie wierzyć, że życie powstało samoistnie i równie samoistnie się rozwijało? Jak to pogodzić z Księgą Rodzaju (Gen 1 : 26-27):

(26) A wreszcie rzekł Bóg: Uczyńmy człowieka a Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi! (27) Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę.

Ja nie potrafię połączyć tych dwóch opcji!


So sie 27, 2011 11:05
Zobacz profil
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Nie ma sprzeczności. Bóg jest Stwórcą i twórcą praw natury. Nauka tylko odkrywa mechanizm funkcjonowania ustanowionych praw. Ewolucjonizm nie zajmuje się powstaniem życia na ziemi.


So sie 27, 2011 11:14
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 28, 2004 8:38
Posty: 4769
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
maturmi napisał(a):
Ja nie potrafię połączyć tych dwóch opcji!


To częste zjawisko u heretyków, którzy odrzucili prawowierny Kościół (katolicki). Raz zanegowawszy prawdę, nie mają oporów przed powtórną negacją.

Prawa ewolucji, jak wszystkie inne prawa natury zostały stworzone przez Boga. Zatem nie moze być sprzecznosci miedzy Bogiem, a odkrywanymi przez naukę prawami natury. Pozorna sprzecznosć może się pojawić wyłącznie wtedy, kiedy ktoś odrzuca albo Boga, albo naukę, albo jedno i drugie.

_________________
Brothers, what we do in life, echoes in eternity

Jest inaczej - Blog człowieka leniwego


So sie 27, 2011 11:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn paź 25, 2010 21:54
Posty: 30
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
To chyba nie jest takie proste, jak Ci się wydaje Lizo. Jeżeli nie widzisz sprzeczności między wiarą w Boga Biblii a ewolucją, to jak tłumaczysz sobie powstanie życia? Powstało samoistnie, czy stworzył je Bóg? A co z grzechem pierwszych ludzi? Czy zostali za to wygnani z raju? Czy śmierć istniała przed popełnieniem grzechu przez człowieka?
Zauważ Lizo, że aby proces ewolucji mógł postępować organizmy musiały ginąć (umierać). Według Biblii śmierć pojawiła się dopiero po upadku człowieka (Gen 2:16-17)
(16) A przy tym Pan Bóg dał człowiekowi taki rozkaz: Z wszelkiego drzewa tego ogrodu możesz spożywać według upodobania; (17) ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy z niego spożyjesz, niechybnie umrzesz.


So sie 27, 2011 11:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 04, 2011 12:01
Posty: 1123
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
nie ja nie wierze w ewolucje prowadzi do ateizmu np Hitler ,Stalin , Mao tse tung oparli swoje przekonania na ewolucji Darwina


So sie 27, 2011 12:38
Zobacz profil
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
maturmi: ewolucjonizm nie zajmuje się powstaniem życia na ziemi. W innych wątkach wyjaśniano sprawę grzechu pierwszych ludzi. Powoływano się też na św. Tomasza. Opis edenu i zjedzenia owocu to alegoria.


So sie 27, 2011 12:54
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Myślę że dla wielu problem stanowi ich własne myślenie. Oto Bóg w Księdze Rodzaju tworzy świat pstrykając w palce. Ale tam przecież nic takiego nie jest napisane. Autor nie zajmuje się w ogóle mechanizmem powstania świata, ale samym Twórcą, oraz stopniowym tworzeniem wszystkiego. Gdzie jest ten moment stworzenia który sama nauka wskazuje? A może świat nadal powstaje, nadal zmierza do jakiegoś etapu będąc w ciągłym ruchu i zmieniając się? Czemu tak bardzo czepiamy się ewolucji? A inne mechanizmy i prawa natury wedle tej logiki, nie przeczą istnieniu Boga? To kto stworzył planety - Bóg, czy grawitacja? Kto pozwala istnieć atomom - Bóg czy oddziaływania silne? A może po prostu Bóg dał początek temu co nadal trwa? Wyobrażamy sobie bajkowe stworzenie, sami sobie narzucając obraz którego nie ma. To nie księga Rodzaju jest sprzeczna z nauką, lecz nasze interpretacje i wyobrażenia, które sobie sami dorobiliśmy.

_________________
Pozdrawiam
WIST


So sie 27, 2011 13:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N paź 04, 2009 17:07
Posty: 4195
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
merkaba napisał(a):
nie ja nie wierze w ewolucje prowadzi do ateizmu np Hitler ,Stalin , Mao tse tung oparli swoje przekonania na ewolucji Darwina


Pomijając fałszywość twojej tezy, to skoro fizyka jądrowa doprowadziła do Hiroszimy i Nagasaki, to w związku z tym nie wierzysz w elektrony i protony?! :o

_________________
Religia to para kul potrzebnych jedynie tym, którzy mają słabe nogi (Denis Diderot)


So sie 27, 2011 15:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt sie 19, 2011 19:15
Posty: 43
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Dokładnie. Boga i ewolucje jak najbardziej należy łączyć.
Bo wszyscy pochodzimy od małpy !!
Bóg stworzył prawa, według których natura przekształciła prymitywne małpy na mądrych ludzi.
Nawet Cejrowski powiedział w jednym ze swoich filmów, że Pan Bóg stworzył ewolucję.


So sie 27, 2011 16:34
Zobacz profil
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Pochodzimy od małpy?


So sie 27, 2011 16:38

Dołączył(a): Pt sie 19, 2011 19:15
Posty: 43
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
No dobra, od wspólnego przodka małpy i człowieka.
Czyli od czegoś jeszcze gorszego i brzydszego niż małpa.
Ale ja mam odwagę się do tego przyznać, w przeciwieństwie do was. :-)


So sie 27, 2011 20:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 08, 2011 13:30
Posty: 1518
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Cytuj:
No dobra, od wspólnego przodka małpy i człowieka.
Czyli od czegoś jeszcze gorszego i brzydszego niż małpa.
Ale ja mam odwagę się do tego przyznać, w przeciwieństwie do was.


To jest fakt naukowy.Nie wymaga żadnej odwagi,wywodzimy się po prostu od zwierząt.Pewnie dla małp też nie grzeszymy urodą :-D

_________________
Zdrowego rozsądku życzę...


So sie 27, 2011 23:05
Zobacz profil
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
jarura napisał(a):
No dobra, od wspólnego przodka małpy i człowieka.
Czyli od czegoś jeszcze gorszego i brzydszego niż małpa.
Ale ja mam odwagę się do tego przyznać, w przeciwieństwie do was. :-)

Potrafisz odpowiedzieć na pytanie- co stanowi istotę człowieczeństwa?


N sie 28, 2011 7:48

Dołączył(a): Śr gru 09, 2009 6:03
Posty: 1341
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Kris65 napisał(a):
Pewnie dla małp też nie grzeszymy urodą
Muszę Pana "zmartwić". Wszystkie możliwe zebrane do tej pory obserwacje (vide zdjęcia zgromadzone przez badaczkę szympansów Jane Goodall) wskazują jednoznacznie, że dla samców szympansów samica Homo sapiens jest przynajmniej zauważalnym, jak nie atrakcyjnym obiektem seksualnym. Wszystko również wskazuje, że w przypadku zaistnienia aktu seksualnego byłoby niezerowe prawdopodobieństwo wydania potomka - choć nikt na szczęście nie zdecyduje się na taki "eksperyment". Dowodem na taką szansę jest możliwość wydania potomstwa przez zwierzęta mające genomu bardziej odległe ewolucyjnie, niż Homo sapiens (liczba chromosomów 46) i Pan troglodytes (liczba chromosomów 48).
Taką zdolność do krzyżowania się wykazują np. Equus africanus (liczba chromosomów 62) i jednego z gatunków zebr quagga (liczba chromosomów 44) co daje odległość genetyczną o ok. 35% większą od odległości pomiędzy nami a szympansami. A pomimo to dochodzi do krzyżówki i wydania praktycznie niepłodnego (5%), ale żywego potomstwa.


Liza napisał(a):
Pochodzimy od małpy?
Nie, proszę Pani. Ludzie oraz współczesne małpy posiadają wspólnego przodka, a dokładniej wspólnych przodków, gdyż kolejne znane obecnie gatunki wyodrębniały się w różnych okresach - ostatni podział to rozdzielenie się linii Pan od Homo w Afryce ok. 5.6 mln lat temu, polecam zapoznanie się z hipotezą "West Side Story" oraz badaniami na temat ewolucyjnych różnic wszy ludzkich i szympansich.


Liza napisał(a):
Potrafisz odpowiedzieć na pytanie- co stanowi istotę człowieczeństwa?
Już o tym rozmawialiśmy, podałem odpowiedź, ale Pani programowo zapomniała o tym fakcie i męczy innych. Zapewne liczy Pani na to, że inni w takim temacie popełnią jakiś błąd i uda się Pani udowodnić jakąś własną dziwaczą tezę.
Więc powtórzę - od pozostałych zwierząt wyróżnia nas w zasadzie jedynie pismo i złożony język.
Cała reszta:
1. Kultura przekazywana z pokolenia na pokolenie.
2. Zdolność do porozumiewania się językiem symbolicznym z elementami atrakcyjnymi.
3. Rozróżnianie pojęć dobra i zła
4. Używanie narzędzi.
5. Wyczuwanie pojęcia sprawiedliwości.
6. Zdolność do uczenia się i przyswajania umiejętności nieobecnych wcześniej w grupie oraz przekazywanie tych umiejętności dalej.
7. Samoświadomość z poczuciem trwania w czasie.
8. Czynności "magiczne" (początki religii?).
9. Altruizm.

To elementy zaobserwowane u przynajmniej jednego gatunku zwierząt (większość zaobserwowano u kilku a nawet kilkunastu gatunków).

_________________
Niektórym ludziom należałoby wytoczyć proces myślenia.
Stanisław Jerzy Lec


N sie 28, 2011 8:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 15, 2003 23:13
Posty: 1790
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
maturmi napisał(a):
Może mi ktoś wytłumaczyć (zwracam się tu do chrześcijan na tym forum) jak łączyć wiarę chrześcijańska z wiarą w ewolucję? Czy można codziennie wypowiadać słowa

Skoro ewolucja jest tylko wiarą (jak każda inna) to przecież nie musisz w nią wierzyć, proste nie? :D

_________________
Nie wierzę w Boga którego istnienia można by dowieść


N sie 28, 2011 9:13
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3215 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 215  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL