Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 9:32



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 453 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31  Następna strona
 Strategie cywilizacji pozaziemskich 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 28, 2004 8:38
Posty: 4769
Post Re: Strategie cywilizacji pozaziemskich
Soul33 napisał(a):
Przykładowo, jeśli w naszej galaktyce byłaby jeszcze jedna cywilizacja oprócz ziemskiej, wtedy jest skrajnie mało prawdopodobne, aby też dopiero co powstała i była na wczesnym etapie rozwoju.


Oczywiście nie. Taka sytuacja (w Galaktyce istnieją dokładnie dwie cywilizacje, w tym nasza), może się pojawić tylko w dwóch przypadkach:

1) czas życia cywilizacji jest ekstremalnie krótki, czyli L nie przekracza (średnio) kilku, kilkunastu lat. Odpowiadałoby to sytuacji w której, zaraz po, albo równolegle z, skonstruowaniu radia, cywilizacja konstruuje broń nuklearną i ginie w globalnym konflikcie jądrowym.

Gdyby taki przypadek zachodził, to wtedy oczywiście nasza cywilizacja byłaby ekstremalnym odchyleniem od średniej, żyjącym wyjątkowo długo, a owa druga cywilizacja dopiero co by powstała, czyli właśnie byłaby młodsza i mniej rozwinięta od naszej, co więcej od czasów, kiedy mamy radio, w Galaktyce mogłoby powstać i upaść co najmniej kilka cywilizacji :roll:

2) prawdopodobieństwo powstania cywilizacji P jest ekstremalnie małe, tak, że od początku istnienia Galaktyki powstało w niej nie więcej niż kilka cywilizacji (w tym nasza)

Wtedy jednak również średni czas istnienia L byłby ekstremalnie długi, żeby zasięgi czasowe poszczególnych tych cywilizacji mogły na siebie zachodzić. Czyli ta druga cywilizacja byłaby nie tylko starsza od naszej, ale byłaby o wiele starsza, dziesiątki, czy nawet setki milionów lat. Jednak tak stara cywilizacja, bez problemu skolonizowałaby całą Galaktykę, w tym oczywiście także Ziemię, i to zapewne jeszcze przed czasami dinozaurów. :roll:

Ponieważ jednak żadnej takiej kolonizacji nie zaobserwowaliśmy, zatem gdyby w Galaktyce miałyby być tylko dwie cywilizacje, to zachodziłby przypadek 1, czyli ta druga byłaby na poziomie naszej z lat 20-30 XX wieku.

No chyba że soul miał na myśli, nie ze istnieją tylko wie cywilizacje, tylko sytuację, że o o owych dwóch cywilizacjach wiemy

Wtedy rzeczywiście, ta druga, czyli pierwsza przez nas odkryta cywilizacja, będzie od nas starsza, o ile tylko średni czas życia cywilizacji L jest dłuższy niż jakieś 150 lat , dokładnie T/ln2 lat, gdzie T jest okresem istnienia naszej cywilizacji, czyli T= +/- 100 lat. Wtedy prawdopodobieństwo że owa druga odkryta cywilizacja będzie od nas starsza przekroczy 50%

_________________
Brothers, what we do in life, echoes in eternity

Jest inaczej - Blog człowieka leniwego


Pn lut 23, 2015 14:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 22, 2015 22:08
Posty: 225
Post Re: Strategie cywilizacji pozaziemskich
Dodaj jeszcze różnice w formowaniu się układów planetarnych, bo są z tego co sobie przypominam starsze od ziemskich, są pewnie i młodsze.


Wt lut 24, 2015 23:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 28, 2004 8:38
Posty: 4769
Post Re: Strategie cywilizacji pozaziemskich
Cierpliwość jest cnotą, a kto czeka, ten się w końcu doczeka. :)

Właśnie opublikowałem rzeczony esej na blogu w dwóch częściach:

Paradoks Fermiego cz I

Paradoks Fermiego cz II

Zapraszam do lektury :)

_________________
Brothers, what we do in life, echoes in eternity

Jest inaczej - Blog człowieka leniwego


N sie 02, 2015 15:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sie 02, 2014 10:19
Posty: 109
Post Re: Strategie cywilizacji pozaziemskich
Dosyć ciekawe wpisy - dobrze się czyta.


Wt sie 04, 2015 12:21
Zobacz profil
Post Re: Strategie cywilizacji pozaziemskich
To, że w Kosmosie istnieje tylko nasza cywilizacja wynika z powszechnej determinacji. Jeżeli bowiem powstanie ludzkiej cywilizacji było nieuniknione, to nie mogła powstać żadna inna, a jeżeli nawet, to jest ona lustrzana do naszej i wszystko jest tam identyczne, łącznie z moim, pisanym właśnie postem.


Wt sie 04, 2015 15:41
Post Re: Strategie cywilizacji pozaziemskich
Cawilian napisał(a):
To, że w Kosmosie istnieje tylko nasza cywilizacja wynika z powszechnej determinacji. Jeżeli bowiem powstanie ludzkiej cywilizacji było nieuniknione, to nie mogła powstać żadna inna, a jeżeli nawet, to jest ona lustrzana do naszej i wszystko jest tam identyczne, łącznie z moim, pisanym właśnie postem.
Pytanie tradycyjne w takich sytuacjach - jakie prochy?


Wt sie 04, 2015 18:27
Post Re: Strategie cywilizacji pozaziemskich
Lektura wątku "Dowód na nieistnienie wolnej woli". Starałem się oddać sposób rozumowania @czuowiek. Możliwe, że mi to zaszkodziło.


Cz sie 06, 2015 15:20
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Strategie cywilizacji pozaziemskich
pilaster napisał(a):
Cierpliwość jest cnotą, a kto czeka, ten się w końcu doczeka. :)

Właśnie opublikowałem rzeczony esej na blogu w dwóch częściach:

Paradoks Fermiego cz I

Paradoks Fermiego cz II

Zapraszam do lektury :)

Jeszcze całości nie przeczytałem, może za kilka dni.
Jak już to wszystko zacząłeś liczyć, to powiedz mi ile by tak wychodziło, aktualnie istniejących cywilizacji, na 1 miliard galaktyk?
Mam tu na myśli cywilizacja przynajmniej na naszym poziomie rozwoju.

Jeszcze jedno, jeśli chodzi o poruszanie sie szybciej niż prędkość światła, to raczej nie da rady, natomiast z komunikacją jest dużo prościej, splątania kwantowe, umożliwiły by komunikacje, na praktycznie nieograniczone odległości,tu nie ma żadnych ograniczeń jeśli chodzi o prędkość.
Cawilian napisał(a):
To, że w Kosmosie istnieje tylko nasza cywilizacja wynika z powszechnej determinacji. Jeżeli bowiem powstanie ludzkiej cywilizacji było nieuniknione, to nie mogła powstać żadna inna, a jeżeli nawet, to jest ona lustrzana do naszej i wszystko jest tam identyczne, łącznie z moim, pisanym właśnie postem.

Jeśli by uznać że nasz kosmos nie ma granic, i liczba galaktyk która sie w nim znajduje jest nieskończona, to wtedy stosujemy rachunek prawdopodobieństwa, i tu można by wyliczyć jaka jest szansa że gdzieś tam istnieje dokładnie taka sama planeta jak nasza Ziemia.
Żeby była jasność, każdy atom takiej planety musi być dokładnie taki sam jak naszej Ziemi, inaczej nic z tego nie będzie. Tutaj wyjdzie jakaś przeogromna liczba, może nawet mieć kilka milionów zer!! jak ktoś chce to może to policzyć, ja sie tego niepodejmuje :-D

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N sie 16, 2015 21:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 28, 2004 8:38
Posty: 4769
Post Re: Strategie cywilizacji pozaziemskich
Robek napisał(a):
Jak już to wszystko zacząłeś liczyć, to powiedz mi ile by tak wychodziło, aktualnie istniejących cywilizacji, na 1 miliard galaktyk?


Biorąc pod uwagę wyniki programu G-Hat - nie więcej niż milion, czyli jedna cywilizacja na tysiąc Galaktyk.

Cytuj:
Mam tu na myśli cywilizacja przynajmniej na naszym poziomie rozwoju.


Mowa o cywilizacji w ogóle, czyli powyżej poziomu 0,6

Cytuj:
Jeszcze jedno, jeśli chodzi o poruszanie sie szybciej niż prędkość światła, to raczej nie da rady, natomiast z komunikacją jest dużo prościej, splątania kwantowe, umożliwiły by komunikacje, na praktycznie nieograniczone odległości,tu nie ma żadnych ograniczeń jeśli chodzi o prędkość.


Nic z tego. Mechanika kwantowa wyklucza wykorzystanie splątania do przekazywania informacji z prędkością większą od c. Jedyna szansa na przekroczenie prędkości światła tkwi w rozbudowie mechaniki kwantowej do szerszej teorii, obejmującej też grawitację (OTW).

_________________
Brothers, what we do in life, echoes in eternity

Jest inaczej - Blog człowieka leniwego


Pn sie 17, 2015 9:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Strategie cywilizacji pozaziemskich
pilaster napisał(a):
Biorąc pod uwagę wyniki programu G-Hat - nie więcej niż milion, czyli jedna cywilizacja na tysiąc Galaktyk.

Tak licząc że galaktyk jest setki miliardów, to by wychodziło niech by 200 milionów cywilizacji w całym widzialnym wszechświecie, czy to aby nie za dużo?
Przy czymś takim można by założyć, że kilka mionów z nich skolonizowało całą galaktyke, kilkaset tyśiecy cywilizacji ruszyło dalej, zaczęło kolonizować sąsiednie galaktyki, a już przy czymś takim przyrost byłby ogromny, 1 galaktyka kolonizowałaby 10, 10 kolonizowałoby 100, i tak dalej.
pilaster napisał(a):
Nic z tego. Mechanika kwantowa wyklucza wykorzystanie splątania do przekazywania informacji z prędkością większą od c. Jedyna szansa na przekroczenie prędkości światła tkwi w rozbudowie mechaniki kwantowej do szerszej teorii, obejmującej też grawitację (OTW).

Jeśli masz dwa splątane ze sobą fotony, i umieściłbyś je na samych krańcach galaktyki, tak że dzieliła by ich odległość rzędu, 50tyś. lat świetlnych, wtedy w sytuacji, gdybyś zmienił polaryzacje jednego fotonu, to automatycznie z drugim zrobiło by sie to samo, i to odrazu bez względu na przeogromną odległość która ich dzieli.
Czy takie coś, nie działoby sie z prędkością większą niż "c"?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pn sie 17, 2015 22:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 28, 2004 8:38
Posty: 4769
Post Re: Strategie cywilizacji pozaziemskich
Robek napisał(a):
pilaster napisał(a):
Biorąc pod uwagę wyniki programu G-Hat - nie więcej niż milion, czyli jedna cywilizacja na tysiąc Galaktyk.

Tak licząc że galaktyk jest setki miliardów, to by wychodziło niech by 200 milionów cywilizacji w całym widzialnym wszechświecie, czy to aby nie za dużo?


To górna granica oszacowania. Rzeczywista liczba jest zapewne mniejsza

Cytuj:
Przy czymś takim można by założyć, że kilka mionów z nich skolonizowało całą galaktyke, kilkaset tyśiecy cywilizacji ruszyło dalej, zaczęło kolonizować sąsiednie galaktyki, a już przy czymś takim przyrost byłby ogromny, 1 galaktyka kolonizowałaby 10, 10 kolonizowałoby 100, i tak dalej.


Jeżeli prędkość światła jest nieprzekraczalna, to cywilizacje, nawet stopnia III nie mogą wyjść poza swoją galaktykę, a nawet jeżeli, to proces ten trwa na tyle długo, że nie jest jeszcze widoczny w skali Wszechświata. Jeżeli zaś prędkość światła nie jest faktyczną barierą, to wtedy wzrost cywilizacji jest wykładniczy i już dawno jakaś powinna do nas dotrzeć i pozostawić swoje ślady.


Cytuj:
Jeśli masz dwa splątane ze sobą fotony, i umieściłbyś je na samych krańcach galaktyki, tak że dzieliła by ich odległość rzędu, 50tyś. lat świetlnych, wtedy w sytuacji, gdybyś zmienił polaryzacje jednego fotonu, to automatycznie z drugim zrobiło by sie to samo, i to odrazu bez względu na przeogromną odległość która ich dzieli.
Czy takie coś, nie działoby sie z prędkością większą niż "c"?


Nie jest wtedy przekazywana żadna informacja, zatem owszem, dzieje się. Ale ponieważ nie przekazuje się informacji, to nie da się wykorzystać tego zjawiska do łączności.

_________________
Brothers, what we do in life, echoes in eternity

Jest inaczej - Blog człowieka leniwego


Wt sie 18, 2015 7:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Strategie cywilizacji pozaziemskich
pilaster napisał(a):
Nie jest wtedy przekazywana żadna informacja, zatem owszem, dzieje się. Ale ponieważ nie przekazuje się informacji, to nie da się wykorzystać tego zjawiska do łączności.

Dlaczego miałoby sie nie dać? weźmy tak dwadzieścia par splątanych ze sobą fotonów, dzielimy je na pół, tak aby wyszło że na jednym krańcu galaktyki jest 20 fotonów, i na drugim krańcu jest tak samo, pomimo odległości łączy je ze sobą splątanie, oczywiście na samym początku mieliśmy już ustalone, jaką te fotony mają polaryzacja, no i teraz wystarczy zmienić polaryzacje jednego fotonu i wtedy na drugim końcu galaktyki, momentalnie z fotonem który jest z nim splątany, stanie sie dokładnie to samo.
Tak przykładowo można by wcześniej ustalić, że zmiana polaryzacji jednego fotonu, to litera "A" zmiana polaryzacji dwóch fotonów to litera "B" i tak dalej.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt sie 18, 2015 11:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 28, 2004 8:38
Posty: 4769
Post Re: Strategie cywilizacji pozaziemskich
Robek napisał(a):
zmiana polaryzacji jednego fotonu, to litera "A" zmiana polaryzacji dwóch fotonów to litera "B" i tak dalej.


A skąd Robek będzie wiedział, że zaszła "zmiana polaryzacji"? W splątaniu nie zachodzi żadna "zmiana" polaryzacji, tylko ustalenie polaryzacji. Każdy pomiar niszczy stan splątania, zatem żadnej "zmiany' nie da się zaobserwować.

_________________
Brothers, what we do in life, echoes in eternity

Jest inaczej - Blog człowieka leniwego


Wt sie 18, 2015 13:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Strategie cywilizacji pozaziemskich
pilaster napisał(a):
Robek napisał(a):
zmiana polaryzacji jednego fotonu, to litera "A" zmiana polaryzacji dwóch fotonów to litera "B" i tak dalej.


A skąd Robek będzie wiedział, że zaszła "zmiana polaryzacji"? W splątaniu nie zachodzi żadna "zmiana" polaryzacji, tylko ustalenie polaryzacji. Każdy pomiar niszczy stan splątania, zatem żadnej "zmiany' nie da się zaobserwować.

A jeśli sie zniszczy jeden ze splątanych fotonów, to z drugim od razu, powinno sie stać to samo?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Śr sie 19, 2015 23:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 28, 2004 8:38
Posty: 4769
Post Re: Strategie cywilizacji pozaziemskich
Robek napisał(a):
[
A jeśli sie zniszczy jeden ze splątanych fotonów,


Pomiar nie niszczy fotonu, tylko stan splątania i fotony stają się niezależne.

_________________
Brothers, what we do in life, echoes in eternity

Jest inaczej - Blog człowieka leniwego


Cz sie 20, 2015 9:29
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 453 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL