Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr cze 05, 2024 17:38



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
 Bzinteresowny altruizm wśród bakterii 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz gru 20, 2012 0:39
Posty: 301
Post Bzinteresowny altruizm wśród bakterii
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... anthus.png

Gdzie jak gdzie, ale pośród bakterii naukowcy raczej nie spodziewali się znaleźć przykładów altruizmu i to takiego, który wygląda na bezinteresowny.

[1] 'Myksobakterie wykazują przejawy społecznego "zachowania" ujawniającego się poprzez wspólne asymilowanie substancji
pokarmowych, zbiorowe poruszanie się a także społeczny rozwój. Myksobakterie są zdolne do altruizmu wobec komórek pozbawionych białek błonowych odpowiedzialnych za wytwarzanie struktur powierzchniowych umożliwiających poruszanie się. W tym celu myksobakterie sprawne ruchowo przekazują część swoich własnych białek błonowych niesprawnym komórkom, które nabywają w ten sposób zdolności poruszania się.'


[2] 'Szczodre bakterie należą do rodzaju Myxobacteria - rozpowszechnionych na całym świecie bakterii glebowych. Odżywiają się rozkładając resztki organiczne. Aby było im łatwiej przemieszczać się za pokarmem i trawić go, myksobakterie tworzą zgrane grupy, niemal gangi. Wspólnie mogą bowiem wyprodukować wystarczająco dużo enzymów trawiennych.

Do stworzenia takiej wspólnoty bakteriom służą delikatne wypustki – tzw. rzęski. Za ich pośrednictwem przylegają do sąsiadującej komórki i wtapiają się w tłum.

Jednak niewielka liczba myksobakterii to niepełnosprawne mutanty, które nie posiadają białek odpowiedzialnych za tworzenie rzęsek. W rezultacie są unieruchomione i nie mogą wstąpić w szeregi gangu.
Teraz okazało się, że bakterie te mogą liczyć na "pomocną dłoń" (pomocną rzęskę?) ze strony członków wspólnoty. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Stanforda (Kalifornia).

Z ich obserwacji wynika, że mutanty odzyskują zdolności ruchowe, gdy tylko znajdą się w sąsiedztwie normalnych bakterii.
Doświadczenia, które przeprowadzili badacze, wykazały, że sprawne bakterie przekazują bakteriom-inwalidom białka błonowe potrzebne do wytworzenia rzęsek i przemieszczania się.

"Te bakterie to piękny przykład współpracy" - komentuje prowadzący badania Dale Kaiser. Badacz nie umie na razie wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje.
Normalni członkowie grupy doskonale poradziliby sobie bez bakterii-inwalidów. Naukowcy podejrzewają jednak, że bakterie mogą wymieniać w podobny sposób również inne białka.'


Należy tutaj zadać sobie pytanie: jaką korzyść przynosi bakteriom korzystanie z produktów własnych, zdrowych genów, aby wspomagać kalekich i zdolnych tylko do produkowania mutantów, które także będą potrzebowały takiej pomocy, krewniaków? Jak widać z zacytowanego tekstu naukowcy nie potrafią odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ zdrowe osobniki doskonale (a być może nawet lepiej) poradziłyby sobie bez wspomagania kalekich pobratymców! Czy z punktu widzenia genu nie lepiej byłoby energię, którą przeznaczają na kalekich i bezproduktywnych pobratymców zainwestować we własne, zdrowe potomstwo? Czy taka „mądra” strategia nie przyczyniłaby się do skuteczniejszego propagowania własnych genów? Dlaczego w ogóle dobór naturalny mógłby preferować wyewoluowania takiej cechy?

[1] http://www.pm.microbiology.pl/web/pelne/vol4732008.pdf
'Występowanie i rola myksobakterii w środowisku naturalnym (str:51)'
Monika Anna Michałowska, Stefan Russel. str:61

[2] http://www.laboratoria.net/pl/modules.p ... e&sid=1338


Śr lut 13, 2013 16:45
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL