Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr cze 05, 2024 9:45



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 114 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
 Krytyczne pytania o Chrześcijaństwo 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 24, 2009 22:41
Posty: 219
Post Krytyczne pytania o Chrześcijaństwo
Na początku swojego istnienia Chrześcijaństwo rozwijało się pokojowo. Dzieje apostolskie przedstawiają ,że bardzo ważnym czynnikiem były tutaj liczne cuda których dokonywali chrześcijanie ,zwłaszcza apostołowie. Raczej faktem jest ,że w pierwszych wiekach Chrześcijaństwo rozpowszechniało się pokojowo, zdobywając wielu mieszańców różnych ziem. Jednak tutaj moją uwagę zwracają cuda a dokładnie mówiąc ich skala. W późniejszych czasach Chrześcijaństwo raczej rozpowszechnia się drogą ekspansji, podboju("raczej"- opieram się na mojej wiedzy historycznej która jest ogólna, jeśli ktoś twierdzi ,że to błąd/kłamstwo/nie-precyzja może zaprzeczać, będzie do tematu) ,a czytając Dzieje Apostolskie odnoszę wrażenie ,że były one na znacznie większą skalę.
-Chciałbym dowiedzieć się czegoś na temat "momentu przejścia". Jak to się stało ,że w pierwszych wiekach działo się tyle cudów (jak rozumiem Biblie) ,a potem nagle(a może stopniowo) te wszystkie cechy rozprzestrzeniania się Chrześcijaństwa zostały oparte o ekspansję (chyba ,że to nieprawda )? Jak to wyglądało? i w reszcie Co się stało z dawną skalą tych nadprzyrodzonych zdolności ? Wiem ,że w średniowieczu miały miejsce różne zjawiska np publiczne egzorcyzmy gdzieś we Francji ,ale odnoszę wrażenie ,że na znacząco mniejszą skalę -czy błędnie? Z tego co wiem przez XIX wiek religie były bardzo mocno krytykowane od zwolenników ateizmu , ostatnio pewien ksiądz profesor w TV Trwam stwierdził ,że wielu ludzi wtedy zachwiało się w wierze. Czemu wówczas nie dokonywały się cuda na jakąś większą skalę? Po za jednym znanym mi wyjątkiem jakim były spektakularne objawienia fatimskie .
Ciekaw jestem co mają w tej sprawie powiedzenia zarówno wierzący jak i niewierzący .

Jak na razie jestem katolikiem, nie chcę tutaj atakować objawienia w które wierze, jednak wiara obojętnie czy w Chrześcijaństwo, buddyzm czy ateizm to jednak nie jest wiedza , dlatego pytam się o pewne rzeczy które są niejednoznaczne i budzą moje wątpliwości.

_________________
...Tyś jest Piotrem Opoką, a na tej opoce wybuduje kościół mój,a bramy piekielnego nie przemogą...
( w języku Aramejskim ewangelista użył słowa "kepha"(opoka),w dwóch miejscach)
_______________________________________________________


So kwi 13, 2013 17:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 13, 2013 4:33
Posty: 1633
Post Re: Krytyczne pytania o Chrześcijaństwo
Ile razy trzeba tlumaczyc, ze ateizm nie jest wiara? Tak jak pieniadze. Albo sie ma, albo nie.


So kwi 13, 2013 18:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 21, 2011 22:52
Posty: 1365
Post Re: Krytyczne pytania o Chrześcijaństwo
Goldian napisał(a):
Jak to się stało ,że w pierwszych wiekach działo się tyle cudów (jak rozumiem Biblie) ,a potem nagle(a może stopniowo) te wszystkie cechy rozprzestrzeniania się Chrześcijaństwa zostały oparte o ekspansję (chyba ,że to nieprawda )?

O co w końcu pytasz: o cuda, czy o ekspansję?
Twierdzisz, że cuda się już nie zdarzają, albo, że zdarzały się tylko w starożytności?

_________________
"Przechowujemy zaś ten skarb w naczyniach glinianych, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas"
(2 Kor 4)


So kwi 13, 2013 21:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Krytyczne pytania o Chrześcijaństwo
Cytuj:
Ile razy trzeba tlumaczyc, ze ateizm nie jest wiara?


A co w takim razie? Wierzysz, że Boga nie ma, czy w to nie wierzysz?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


N kwi 14, 2013 11:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Krytyczne pytania o Chrześcijaństwo
Czy swój stosunek do Pana Kryszny również nazwałbyś "wiarą" ?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N kwi 14, 2013 11:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Krytyczne pytania o Chrześcijaństwo
Nie mam żadnego stosunku do Pana Kryszny.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


N kwi 14, 2013 11:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Krytyczne pytania o Chrześcijaństwo
Podobnie ateista nie ma sensu stricte żadnego stosunku do Boga, tylko koncepcji Boga. W przeciwieństwie do wierzącego, bo wierzysz przecież w Boga (i Bogu), a nie w koncepcję, prawda?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N kwi 14, 2013 11:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Krytyczne pytania o Chrześcijaństwo
Goldian oczywiście zjawiska będące poza naszym zrozumieniem, m.in. cuda zdarzają się nadal. Może warto zwrócić uwagę na to że cuda np Jezusa istnieją w kontekście jego czynów, bo gdy uzdrawiał ludzie się nawracali. On nie tylko leczył, ale dawał wiarę. On Odpuszczał grzechy. Cuda są chyba trochę takim elementem, albo skutkiem innych działań. Dziś jednak nadal są potrzebne, podobnie jak większa świadomość opętań. I są różne grupy, które posługują różnymi charyzmatami np uzdrawiania, proroctwa. Ale wszystko to ma też wymiar praktyczny, nie po to aby cudem przekonać, bo cud to rzeczywistość która dzieje się tam gdzie są boży ludzie. Egzorcyzmy, czy proroctwa nie są po to aby przekonać kogoś, ale aby służyć i spełniać Bożą wolę. Zatem raz że tych cudów tak nie było trzeba, a dwa że zwyczajnie nie mówi się o nich jako o czymś powszechnym, tak jak nadal chyba dla wielu tajemnicą jest że chrześcijanie spotykają się nie tylko na Mszy niedzielnej, ale jest wiele wspólnot i ruchów które działają.

_________________
Pozdrawiam
WIST


N kwi 14, 2013 15:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 13, 2013 4:33
Posty: 1633
Post Re: Krytyczne pytania o Chrześcijaństwo
Problemy z nazewnictwem "wiary" wynikaja z ubostwa jezyka polskiego. Wierze w akt smierci po wyskoczeniu z dziesiatego pietra, nie wierze w istnienie Aniola Stroza (szczegolnie moj musi byc nedznym osobnikiem :P ). Czy to takie trudne do pojecia?
Przyklady zza morza:
"In God we trust".
"Do you believe in life after love?". :)

WIST:
Cytuj:
, m.in. cuda zdarzają się nadal.

Moze jakis przyklad? Byle nie w dzungliach Amazonzonii lub gorach Tybetu. Pewna hostia polska tez odpada, zamkneli - dostepu nie ma. :)
Ja nie pojade sprawdzac, wolny czas wole przeznaczyc na sprawy przyziemne. :)
Natomiast nasza kolezanka gita, pilaster calujacy skale na ktorej siedzial Jezus (podobno), to i owszem. Daj im namiary. Podziela sie spostrzezeniami, bedzie cieplo. :)


N kwi 14, 2013 15:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Krytyczne pytania o Chrześcijaństwo
Nie wiem LOKIS czy to dobrze odebrałeś. Pisałem nie tylko o cudach w stylu odrosła ręka, ale ogólnie o zjawiskach które cięzko wyjaśnić, ale ktorych nie da się oddzielić od wiary. A trudno abyśmy i w tym temacie rozmawiali o egzorcyzmach, mówieniu językami, uzdrawianiu itp. Zapraszam na Msze o uzdrowienie, zapraszam na spotkania wspólnot charyzmatycznych, może akurat trafisz na jakieś bardziej ciekawe dla Ciebie zjawisko.

_________________
Pozdrawiam
WIST


N kwi 14, 2013 19:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Krytyczne pytania o Chrześcijaństwo
Cytuj:
Podobnie ateista nie ma sensu stricte żadnego stosunku do Boga, tylko koncepcji Boga. W przeciwieństwie do wierzącego, bo wierzysz przecież w Boga (i Bogu), a nie w koncepcję, prawda?


A ty nie wierzysz nie w Boga, tylko w koncepcję Boga? :shock:

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


N kwi 14, 2013 20:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Krytyczne pytania o Chrześcijaństwo
Pod kątem Twojej tezy, że ateizm jest wiarą, istotne jest raczej to w co wierzę, a nie w co nie wierzę, prawda?

Zresztą, jak kilka razy zaznaczałem, ja akurat nie jestem dobrym przykładem nie łapiąc się raczej do większości definicji "ateisty".

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn kwi 15, 2013 6:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N paź 04, 2009 17:07
Posty: 4195
Post Re: Krytyczne pytania o Chrześcijaństwo
I znowu dyskusja nad jakże trudną definicją ateizmu... :(
Zaprawdę, niskiego mniemania o swojej wierze muszą być teiści, skoro tak rozpaczliwie starają się nawet ateizm ściągnąć do poziomu wiary...

Nie wierzyć w Boga =/= wierzyć w brak Boga
Nie jeść jabłka =/= jeść nie-jabłko.

Johnny! Czy oprócz wiary w Boga masz identyczna wiarę w nieistnienie smoków o Thora?

_________________
Religia to para kul potrzebnych jedynie tym, którzy mają słabe nogi (Denis Diderot)


Pn kwi 15, 2013 11:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 24, 2009 22:41
Posty: 219
Post Re: Krytyczne pytania o Chrześcijaństwo
Cytuj:
Goldian oczywiście zjawiska będące poza naszym zrozumieniem, m.in. cuda zdarzają się nadal.

Wiem ,o istnieniu grup charyzmatycznych, egzorcyzmach ,cudzie w sokółce itp >
Cytuj:
O co w końcu pytasz: o cuda, czy o ekspansję?
Twierdzisz, że cuda się już nie zdarzają, albo, że zdarzały się tylko w starożytności?


O różnicy ich w skali na przestrzeni czasu. Na początku Chrześcijaństwa zdają się być one częstsze i na większą skalę. Jest np gdzieś w Dziejach Apostolskich opis jak uzdrawiane były całe masy ludzi w jednym miasteczku ,tak że tamtejsi ludzie wzięli apostołów za bogów.
Później zaś Chrześcijaństwo zaczęło się rozprzestrzeniać drogą ekspansji np jak w czasie słynnej inkwizycji. Czy nie prościej było by wysłać tam jakiś charyzmatyków mniej więcej takich jak apostołowie byli? Co spowodowało różnicę miedzy latami gdzie Chrześcijaństwo rozprzestrzeniało się znacznie bardziej ,,charyzmatycznie" , a tymi późniejszymi?

Kiedyś chyba na tym forum natknąłem się na jakiś wpis ,że ktoś (chyba jakiś ważny myśliciel w KK) sądził ,że charyzmaty były dane na sam początek Chrześcijaństwa ,a potem były rzadsze. Nie pamiętam dokładnie gdzie to było i całego kontekstu: jak by ktoś coś kojarzył to proszę o jakiegoś linka.

Cytuj:
Ile razy trzeba tlumaczyc, ze ateizm nie jest wiara?

Cytuj:
I znowu dyskusja nad jakże trudną definicją ateizmu... :(
Zaprawdę, niskiego mniemania o swojej wierze muszą być teiści, skoro tak rozpaczliwie starają się nawet ateizm ściągnąć do poziomu wiary...

Nie wierzyć w Boga =/= wierzyć w brak Boga
Nie jeść jabłka =/= jeść nie-jabłko.

A co to jest wiara? Wg mnie to jest przyjęcie pewnego założenia na które nie ma się dowodów, że jest prawdziwe, przynajmniej bezpośrednich. Teraz np wierzę ,w założenie ,że istnieje Bóg czyli nie wierzę w jego nie-istnienie ,ale jeśli będę ateistą i nie będę wierzył w istnienie Boga ,to będę wierzył w jego nie-istnienie.Szklanka jest do połowy pusta czy pełna...jest taka i taka jeśli woda jest w niej do połowy. Kiedy zastanawiałem się dlaczego czy wierzę w Boga zastanawiałem się nad tym co przemawia za jego istnieniem i za jego nie-istnieniem, która wersja jest dla mnie bardziej WIARYgodna. Teraz wierzę w wersję teistyczną ,ale może kiedyś uwierzę ,że bardziej prawdopodobna jest wersja ateistyczna ( którą szanuje, choć na razie u mnie przegrała)
.....a to ,że ateizm nie jest ma żadnego obrządku to inna sprawa. Zresztą są ludzie którzy wierzą w Boga ,ale nie praktykują.

_________________
...Tyś jest Piotrem Opoką, a na tej opoce wybuduje kościół mój,a bramy piekielnego nie przemogą...
( w języku Aramejskim ewangelista użył słowa "kepha"(opoka),w dwóch miejscach)
_______________________________________________________


Pn kwi 15, 2013 11:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 21, 2011 22:52
Posty: 1365
Post Re: Krytyczne pytania o Chrześcijaństwo
Goldian napisał(a):
Wiem ,o istnieniu grup charyzmatycznych, egzorcyzmach ,cudzie w sokółce itp >

A niezliczone cuda uzdrowień, wyjścia z beznadziejnych sytuacji itp?
Goldian napisał(a):
Na początku Chrześcijaństwa zdają się być one częstsze i na większą skalę. Jest np gdzieś w Dziejach Apostolskich opis jak uzdrawiane były całe masy ludzi w jednym miasteczku ,tak że tamtejsi ludzie wzięli apostołów za bogów.

Może gdyby dzisiaj policzyć wszystkie cuda dziejące się na co dzień, to wyszłoby ich znacznie więcej niż wtedy.

Nikt nie trąbi o tym ani nie zapisuje (chyba, że do celów beatyfikacyjnych, kanonizacyjnych). Na mszy czyta się Dzieje Apostolskie, ale już nie wymienia, kto doznał na świecie cudu w ostatnim tygodniu - nikt tez takich statystyk nie prowadzi.

Takie czasy, że jak ktoś powie - "cud" to go ośmieszą i znieważą...

Dlaczego dzisiaj cuda nie odbywają się "hurtowo" jak w czasach Jezusa? Cuda spełniają różną rolę, wypełniają plan Boga. Wśród pierwszych chrześcijan cuda były niewątpliwie potrzebne, aby przekonać o prawdziwości nowej religii. Dzisiaj Bóg stawia może inne zadania?

_________________
"Przechowujemy zaś ten skarb w naczyniach glinianych, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas"
(2 Kor 4)


Pn kwi 15, 2013 12:36
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 114 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL