Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 13:02



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Czy liczba ateistów rośnie? (wydzielony) 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Klebestift napisał(a):
Ateista może być osobą ciemną, zacofaną, zabobonną i przesądną. Podobnie jak może być komunistą, wegetarianinem czy miłośnikiem kotów. Cechy które wymieniłeś są od ateizmu (i od teizmu oczywiście też) całkowicie niezależne. Ateizm nie oznacza niewiary w astrologię podobnie jak teizm nie oznacza wiary we wróżki.


Inaczej mówiąc, ew. wzrost odsetka ateistów w społeczeństwie nie ma żadnego związku z ew. jednoczesnym wzrostem poziomu życia, edukacji, racjonalizmu czy ogólnie "postępu" i nawet gdyby się okazało, że obydwa zjawiska występują jednocześnie w tym samym społeczeństwie, to i tak należy je traktować jako niezależne od siebie?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


N maja 11, 2014 10:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 09, 2007 13:55
Posty: 387
Post Re: Czy liczba ateistów rośnie? (wydzielony)
Żadne "inaczej mówiąc". Ty twierdzisz coś innego niż ja. Nie wiem jak z moich słów wysnułeś swój wniosek.

_________________
„Imagine there's no Heaven
It's easy if you try
No hell below us
Above us only sky”


Pn maja 12, 2014 7:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Czy liczba ateistów rośnie? (wydzielony)
No jak to. Napisałeś, że racjonalizm jest cechą niezależną od ateizmu - nie ma żadnych przeszkód, by ateista był irracjonalistą. Ja tylko wyciągnąłem z tego wniosek.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn maja 12, 2014 8:30
Zobacz profil
Post Re: Czy liczba ateistów rośnie? (wydzielony)
A zakładając, że liczba ateistów rośnie to co miałoby z tego wynikać?


Pn maja 12, 2014 8:34
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 28, 2004 8:38
Posty: 4769
Post Re: Czy liczba ateistów rośnie? (wydzielony)
MARIEL napisał(a):
A zakładając, że liczba ateistów rośnie to co miałoby z tego wynikać?


Że społeczeństwo staje się coraz bardziej ciemne, zacofane, zabobonne, przesądne i prymitywne?

_________________
Brothers, what we do in life, echoes in eternity

Jest inaczej - Blog człowieka leniwego


Pn maja 12, 2014 9:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 09, 2007 13:55
Posty: 387
Post Re: Czy liczba ateistów rośnie? (wydzielony)
Johnny99 napisał(a):
No jak to. Napisałeś, że racjonalizm jest cechą niezależną od ateizmu - nie ma żadnych przeszkód, by ateista był irracjonalistą. Ja tylko wyciągnąłem z tego wniosek.

Wniosek zupełnie nieuprawniony. Bycie racjonalistą nie warunkuje bycia ateistą i odwrotnie. Nawet jeśli większość ateistów to racjonaliści.

_________________
„Imagine there's no Heaven
It's easy if you try
No hell below us
Above us only sky”


Pn maja 12, 2014 9:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 09, 2007 13:55
Posty: 387
Post Re: Czy liczba ateistów rośnie? (wydzielony)
pilaster napisał(a):
MARIEL napisał(a):
A zakładając, że liczba ateistów rośnie to co miałoby z tego wynikać?


Że społeczeństwo staje się coraz bardziej ciemne, zacofane, zabobonne, przesądne i prymitywne?

A jeśli w danym społeczeństwie rośnie jednocześnie liczba ateistów i wegetarian to o czym to według Was świadczy? Że ateiści mają wrodzoną skłonność do zieleniny?

_________________
„Imagine there's no Heaven
It's easy if you try
No hell below us
Above us only sky”


Pn maja 12, 2014 9:40
Zobacz profil
Post Re: Czy liczba ateistów rośnie? (wydzielony)
Jakich Was? Ja żadnych tez nie stawiam, pytam się o czym ten rzekomy czy faktyczny (wstawić sobie co komu pasuje) wzrost liczby ateistów miałby świadczyć?
Chyba, że temat służyć ma wyłącznie wykazaniu tego wzrostu to nie ma problemu wycofuję pytanie.


Pn maja 12, 2014 10:25

Dołączył(a): Pt lis 09, 2007 13:55
Posty: 387
Post Re: Czy liczba ateistów rośnie? (wydzielony)
No to pytanie jest tylko do pilastra.

_________________
„Imagine there's no Heaven
It's easy if you try
No hell below us
Above us only sky”


Pn maja 12, 2014 11:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 09, 2007 13:55
Posty: 387
Post Re: Czy liczba ateistów rośnie? (wydzielony)
Pilaster zdaje się twierdzić , że w Szwecji tak naprawdę nie rośnie liczba ateistów (nawet jeśli rośnie odsetek osób deklarujących ateizm) bo jednocześnie rośnie liczba usług wróżbiarstwa, astrologii, feng shui itp. Tylko skąd wiadomo, że to właśnie ateiści korzystają z tych usług? Może to pozostali teiści zaniepokojeni wzrostem liczby ateistów i niepewni o przyszłość częściej chodzą do wróżek?
Ale, mówiąc poważnie, twierdzę po prostu, że w pojęciu ateizmu (i teizmu) nie jest zawarta ani wiara ani niewiara we wróżki czy tarota, podobnie jak to czy ktoś jest demokratą czy monarchistą nie warunkuje tego że jest wegetarianinem lub mięsożercą. Zawsze wydawało mi się to proste i oczywiste ale jak widać trzeba to nadal łopatologicznie niektórym tłumaczyć.

_________________
„Imagine there's no Heaven
It's easy if you try
No hell below us
Above us only sky”


Pn maja 12, 2014 11:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 28, 2004 8:38
Posty: 4769
Post Re: Czy liczba ateistów rośnie? (wydzielony)
Klebestift napisał(a):
pilaster napisał(a):
MARIEL napisał(a):
A zakładając, że liczba ateistów rośnie to co miałoby z tego wynikać?


Że społeczeństwo staje się coraz bardziej ciemne, zacofane, zabobonne, przesądne i prymitywne?

A jeśli w danym społeczeństwie rośnie jednocześnie liczba ateistów i wegetarian to o czym to według Was świadczy?


O tym samym. Że społeczeństwo staje się coraz bardziej ciemne, zacofane, zabobonne, przesądne i prymitywne. :) A tym samym podatne na szerzenie się jakiś idiotycznych idei :(

A to wegenazizmu, a to proroctw oriona, a to przepowiedni sybilli, etc..

_________________
Brothers, what we do in life, echoes in eternity

Jest inaczej - Blog człowieka leniwego


Pn maja 12, 2014 11:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
pilaster napisał(a):
Tak czy siak, owe 2 000 wróżek astrologów i fengszui obsługiwało by wtedy całą populację Sztokholmu z dziećmi włącznie :D Oczywiście tak nie jest z prostego powodu......

Jak sam widzisz, wyłania sie wniosek absurdalny, a więc został popełniony błąd w rozumowaniu lub w załozeniach. Należałoby zacząć od tego, że wcale nie wiadomo czy jest to jedyne źródło utrzymania tych osób czy tylko sobie dorabiają. Zaznaczam też, ze nie sprawdzałem czy jest ich istotnie 2000, wierzę na słowo.
Cytuj:
Tędy czy owędy Szwecja jest zatem krajem fengszujstwa i astrologii, ale w żadnej mierze nie ateizmu. :roll: Zresztą to samo dotyczy także np Czech.
Za bardzo sie rozpędzasz, są to wyłacznie pobozne życzenia, nie wynikające z zadnych udowodnionych tez.
Trzeba przyjąć, ze gdy publikuje się dane dotyczące ateistów, to dotyczą one istotnie ateistów a nie kogoś innego. Przy Twoim podejsciu mozna by podważać wszelkie wyniki badan statystycznych.
A dlaczego? Bo ktos ma inne odczucia.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


Pn maja 12, 2014 19:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Czy liczba ateistów rośnie? (wydzielony)
Klebestift napisał(a):
Bycie racjonalistą nie warunkuje bycia ateistą i odwrotnie. Nawet jeśli większość ateistów to racjonaliści.


No to w czym właściwie się ze mną nie zgadzasz?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn maja 12, 2014 19:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Czy liczba ateistów rośnie? (wydzielony)
MARIEL napisał(a):
Jakich Was? Ja żadnych tez nie stawiam, pytam się o czym ten rzekomy czy faktyczny (wstawić sobie co komu pasuje) wzrost liczby ateistów miałby świadczyć?
Chyba, że temat służyć ma wyłącznie wykazaniu tego wzrostu to nie ma problemu wycofuję pytanie.
Moje zdanie, od któego rozpoczęła sie dyskusja na ten temat, brzmiało:
"ogólnie można powiedzieć, ze odsetek ateistów wciaz wzrasta i spektakularne przejscia nie mają
większego znaczenia" Chodziło o to, ze inny dyskutant wytolbrzymiał zdarzające sie przejscia od ateizmu do teizmu. Tak więc nie miało o niczym świadczyć, chodziło o trend.
Oczywiscie nie ma przeszkód aby dyskutować, o czym to miałoby swiadczyć.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


Pn maja 12, 2014 19:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Czy liczba ateistów rośnie? (wydzielony)
pilaster napisał(a):
MARIEL napisał(a):
A zakładając, że liczba ateistów rośnie to co miałoby z tego wynikać?


Że społeczeństwo staje się coraz bardziej ciemne, zacofane, zabobonne, przesądne i prymitywne?

Jak żeś na to wpadł? Bo, jak dotąd, te określenia wiązano akurat z religiami, zatem - zupełnie odwrotnie.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


Pn maja 12, 2014 19:40
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL