Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 9:37



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Czy konserwatyzm musi być zatęchły i nieruchomy? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Czy konserwatyzm musi być zatęchły i nieruchomy?
Konserwatyści nie negują WSZELKIEGO postępu. Ich postawa jest raczej właśnie taka: spokojnie, ostrożnie, bez rewolucji. Zanim się wprowadzi jakąkolwiek zmianę, trzeba ją dobrze przemyśleć. Nie wszystko, co jest nowe, jest z tego tylko względu lepsze od starego. Nie można bezrefleksyjnie odrzucać rozwiązań, które sprawdzały się przez wieki. I tak dalej.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn sie 18, 2014 11:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 19, 2010 10:16
Posty: 1274
Post Re: Czy konserwatyzm musi być zatęchły i nieruchomy?
gaazkam napisał(a):
Nie zawsze, niektóre zmiany są bowiem szkodliwe.

Czasami "jajko się po prostu zepsuło".

Ogólnie odnoszę wrażenie, że konserwatyści przeciwni są nie zmianom, ile raczej - zmianom kierunku, w którym idą zmiany.

Chcą się rozwijać i zmieniać, ale tylko w tym kierunku, który uważają za słuszny. I to właśnie kierunek zmian chcą zakonserwować, a nie - całe status quo.


Niektórzy twierdzą nawet, że konserwatyści to ci, którzy są przeciwni zmianom w "niewłaściwym" kierunku.
No tak, ale o tym czy zmiany idą we właściwym kierunku wiadomo dopiero post factum.
Wiele zmian jest zapewne szkodliwych, ale nie wiemy o tym, póki się one nie dokonają.
Wielu pionierów poległo, stając się ofiarami przeobrażeń, które zapoczątkowali.
Ale to dzięki pionierom, nie dzięki konserwatystom, świat się w ogóle rozwija.


Wt sie 19, 2014 7:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Czy konserwatyzm musi być zatęchły i nieruchomy?
mikkel napisał(a):
Ale to dzięki pionierom, nie dzięki konserwatystom, świat się w ogóle rozwija.


Albo zwija.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt sie 19, 2014 7:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 13, 2014 7:26
Posty: 99
Post Re: Czy konserwatyzm musi być zatęchły i nieruchomy?
Dobrze rozumiany konserwatyzm to postęp ale bez gwałtownych rewolucji społecznych...

_________________
Serdecznie zapraszam na wartościowe serwisy:
Piosenki Religijne » Pieśni Patriotyczne
» Piosenki Dla Dzieci » Piosenki Harcerskie » Kolędy


Pt wrz 05, 2014 14:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn wrz 08, 2014 0:23
Posty: 2
Post Re: Czy konserwatyzm musi być zatęchły i nieruchomy?
jak dla mnie sama nazwa mówi, że muszą być poglądy niezmienne i 'betonowe', rozwój tak ale nie poglądów, bo prowadzi to wyjścia z konserwatyzmu

_________________
Znakomita Firma która oferuje wysokiej jakośći produkty Znakomita Firma która oferuje wysokiej jakośći produkty [url=http://www.trakt-drzwi.pl/]Trakt Dzrzwi - Drzwi Stalowe[/url]


Pn wrz 08, 2014 0:25
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 16, 2007 13:29
Posty: 2302
Post Re: Czy konserwatyzm musi być zatęchły i nieruchomy?
Z samej nazwy można powiedzieć, że konserwatyście zależy na zachowaniu czegoś - pewnych wartości lub pewnego stanu rzeczy. Jeżeli jednak sytuacja się zmieni, to może zmienić się jego zdanie na temat tego, jakimi metodami należy dążyć do ich zachowania. Konserwatysta musi być twardy w swoich zasadach, ale może być elastyczny w działaniu. Może też zmieniać poglądy na temat spraw, które nie dotyczą danych wartości. Na przykład, może twardo trwać na pozycji obrony tradycyjnej moralności, ale w zalezności od sytuacji, zmieniać zdanie na temat relacji międzynarodowych.

_________________
"Nie jesteś byle kim, więc nie możesz żyć byle jak."


Pn wrz 08, 2014 9:53
Zobacz profil
Post Re: Czy konserwatyzm musi być zatęchły i nieruchomy?
faithandhope napisał(a):
jak dla mnie sama nazwa mówi, że muszą być poglądy niezmienne i 'betonowe', rozwój tak ale nie poglądów, bo prowadzi to wyjścia z konserwatyzmu
Ale przecież każdy, a nie tylko konserwatysta musi świadomie bądź nieświadomie wychodzić od jakichś tam betonowych aksjomatów moralnych.


Pn wrz 08, 2014 10:24
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 30, 2007 13:48
Posty: 1268
Post Re: Czy konserwatyzm musi być zatęchły i nieruchomy?
Johnny99 napisał(a):
Ja myślę, że konserwatyści po prostu widzą, że obecny, błyskawiczny "postęp" technologiczno-socjologiczny trwa przez ułamek czasu istnienia człowieka, zaś przez zdecydowaną większość tego okresu (istnienia gatunku homo sapiens) rozwijał się on bardzo powoli, niekiedy przez całe tysiąclecia "nic się nie działo" - a mimo to homo sapiens przetrwał. Co znaczy, że postęp nie jest konieczny do przetrwania człowieka, a nawet może temu przetrwaniu zagrażać.

Taki meteoryt który zmiótł z powieszani ziemi Dinozaury uderza co jakiś czas. Czym szybciej będziemy w stanie zatrzymać meteoryt tym większe prawdopodobieństwo ze przetrwamy. Dlatego szybki rozwój jest dobry.
Nawet jeśli sam rozwój miałby nas zniszczyć. Bo np. zrobienie bomby atomowej może się stać możliwe w warunkach domowych. To i tak musimy się rozwijać bo bez rozwoju na pewno zginiemy. A z rozwojem może jakoś sobie damy rady.


Wt wrz 16, 2014 1:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 16, 2007 13:29
Posty: 2302
Post Re: Czy konserwatyzm musi być zatęchły i nieruchomy?
Vacarius napisał(a):
Taki meteoryt który zmiótł z powieszani ziemi Dinozaury uderza co jakiś czas. Czym szybciej będziemy w stanie zatrzymać meteoryt tym większe prawdopodobieństwo ze przetrwamy. Dlatego szybki rozwój jest dobry.
Nawet jeśli sam rozwój miałby nas zniszczyć. Bo np. zrobienie bomby atomowej może się stać możliwe w warunkach domowych. To i tak musimy się rozwijać bo bez rozwoju na pewno zginiemy. A z rozwojem może jakoś sobie damy rady.

Jeżeli jednak nie będziemy przy tym dbali o zachowanie pewnych wartości, to faktycznie ludzie będą metaforycznie 'budować bomby atomowe w domu' i rozwój też nam nie pomoże. Nawet jeżeli chcemy gdzieś dostać się jak najszybciej, nie wybierzemy do tego pojazdu z zepsutymi hamulcami, nie? Troską konserwatysty jest przede wszystkim to, byśmy dojechali do celu bezpiecznie.

_________________
"Nie jesteś byle kim, więc nie możesz żyć byle jak."


Wt wrz 16, 2014 11:25
Zobacz profil
Post Re: Czy konserwatyzm musi być zatęchły i nieruchomy?
Żaden konserwatysta przy zdrowych zmysłach nie jest przeciwny postępowi naukowo-technicznemu. Konserwatyzm sprzeciwia się postempactwu społecznemu.


Wt wrz 16, 2014 12:21

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Czy konserwatyzm musi być zatęchły i nieruchomy?
A po polsku, prozą można?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt wrz 16, 2014 14:56
Zobacz profil
Post Re: Czy konserwatyzm musi być zatęchły i nieruchomy?
JedenPost napisał(a):
A po polsku, prozą można?
Różnorakim pomysłom zreformowania społeczeństwa, które przedstawiane są jako "postęp" a w rzeczywistości są ideologicznym chciejstem.


Wt wrz 16, 2014 15:43

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Czy konserwatyzm musi być zatęchły i nieruchomy?
No jak tak, to w porządku. Fakt, wiele bzdur w tym czy innym momencie historycznym przedstawiano jako postępowe.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt wrz 16, 2014 16:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 30, 2007 13:48
Posty: 1268
Post Re: Czy konserwatyzm musi być zatęchły i nieruchomy?
zefciu napisał(a):
Żaden konserwatysta przy zdrowych zmysłach nie jest przeciwny postępowi naukowo-technicznemu. Konserwatyzm sprzeciwia się postempactwu społecznemu.

Ale to jest jedno i to samo. Np. postęp naukowy pozwolił mężczyznom na wyhodowanie sobie piersi. To jest zarówno postęp naukowy jak i społeczny. Gdyby nie postęp naukowy to nie byłoby też postępu społecznego.


Śr wrz 17, 2014 12:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Czy konserwatyzm musi być zatęchły i nieruchomy?
Skoro jeden ma popychać drugi to nie mogą być jednym i tym samym.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr wrz 17, 2014 13:06
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL