Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 12:29



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 126 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
 Rozwój poglądów na kształt Ziemi (wydz.) 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz mar 17, 2011 17:36
Posty: 1407
Post Re: Rozwój poglądów na kształt Ziemi (wydz.)
ErgoProxy napisał(a):
majanovak napisał(a):
ErgoProxy napisał(a):
Wody w stanie ciekłym w próżni nie ma, bo być nie może. Może być lód wodny (Europa, Enceladus), może być para wodna (Ziemia) i dopiero pod ciśnieniem odpowiednio grubej warstwy tej pary wykrapla się woda ciekła. Biblia temu przeczy, w Biblii jasno stoi, że był ocean, a zaraz nad nim - próżnia. Przynajmniej w twojej interpretacji niebo == Kosmos.

Gdzie dokladnie przeczy? W ktorym miejscu?

majanovak napisał(a):
Ziemia była pierwotnie cała pokryta oceanem i dopiero potem powstało niebo atmosfery ziemskiej.

No więc?

A dokladnie o co pytasz?


Pt cze 13, 2014 14:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 17, 2011 17:36
Posty: 1407
Post Re: Rozwój poglądów na kształt Ziemi (wydz.)
Askadtowiesz napisał(a):
majanovak napisał(a):
Dokladnie werset mowi tak:
"Rozpościera północ nad pustką, a ziemię zawiesza nad nicością." (Hioba 26:7)
Ale przeciez ich wiedza byla mocno ograniczona i cieszy to, ze Biblia jest jedyną starożytną księgą, która mówi o tym, że Ziemia jako planeta nie opiera się na żadnych słoniach, krokodylach, gigantach czy innych podporach, lecz jest zawieszona w próżni.


Zależnie od tłumaczenia brzmi to róznie, ale niech będzie. Bez watpienia myśl ludzka ewoluowała i poglady biblijne są nowocześniejsze od np. mitów hebrajskich. Oczywiscie- wiedza tych ludzi byłą ograniczona, nie o to jednak chodzi. Skoro Biblia była pisana przy takim czy innym udziale Boga, powinna zawierać dane prawdziwe na całej przestrzeni dziejów. Tymczasem były to dane prawdziwe tylko dla ówczesnych ludów.

No wlasnie przez to, ze czasy sie tak bardzo zmienily i nasze myslenie i technologia - jest nam dzisiaj tak trudno zrozumiec wiele rzeczy.
Tamte wojny wydaja sie nam barbarzynskie i okrutne, bo myslimy w kategoriach nie oko za oko, ale raczej nadstawieniu drugiego policzka i przebaczeniu. Tez bym wolala by to bylo latwiejsze, i zeby nie bylo tylu sporow i klotni na tym tle.
Z kolei Objawienie Jana jest pisane z innej perspektywy, bo Jan opisuje cos co w ogole nie mialo miejsca, o rzeczach, ktorych nie znal, nie mial do czynienia i dlatego pisal symbolami, bo to bylo zapieczetowane w tamtych czasach, a wiec zamkniete jedynie dla naszych czasow (ostatecznych).


Pt cze 13, 2014 14:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Rozwój poglądów na kształt Ziemi (wydz.)
majanovak napisał(a):
JedenPost napisał(a):
Bajasz. Najpierw wyraźnie napisane jest

Gdy Pan Bóg uczynił ziemię i niebo, 5 nie było jeszcze żadnego krzewu polnego na ziemi, ani żadna trawa polna jeszcze nie wzeszła - bo Pan Bóg nie zsyłał deszczu na ziemię i nie było człowieka, który by uprawiał ziemię 6 i rów kopał w ziemi, aby w ten sposób nawadniać całą powierzchnię gleby - 7 wtedy to Pan Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia, wskutek czego stał się człowiek istotą żywą.

- człowiek jest więc pierwszym żywym stworzeniem na ziemi, a potem mowa jest o tym, że zwierzęta są stwarzane do pomocy człowiekowi, w taki sam sposób jak on, tj. z gliny (rozdział pierwszy podaje inną wersję, Bóg tworzy tam samym słowem):

Potem Pan Bóg rzekł: "Nie jest dobrze, żeby mężczyzna był sam, uczynię mu zatem odpowiednią dla niego pomoc". 19 Ulepiwszy z gleby wszelkie zwierzęta lądowe i wszelkie ptaki powietrzne, Pan Bóg przyprowadził je do mężczyzny, aby przekonać się, jaką on da im nazwę.

Ale czyz nie mowilam, ze byc moze dla Boga stworzenie Ewy bylo stworzeniem czlowieka? Kiedy uksztaltowal Ewke z zebra Adamowego wtedy dla Boga oznaczalo stworzenie czlowieka.
Ewa juz byla w Adamie, ale jednak zostala powolana do zycia po stworzeniu zwierzat. Razem dopiero byli korona stworzenia.
Dlatego Slowo mowi:
" I stworzył Bóg człowieka na obraz swój. Na obraz Boga stworzył go. Jako mężczyznę i niewiastę stworzył ich."
Wiec dopiero po stworzeniu Ewki stworzony zostal czlowiek w calosci. :-D
Co ty na to?


Ja na to, że kupy się nie trzyma i że powinnaś wreszcie przeczytać Biblię, o której tyle prawisz, albo chociaż początek.

Pierwszy rozdział, 7-dniowa wersja Stworzenia, podaje taką kolejność:

1. wszelkie stworzenia żywe
2. mężczyzna i kobieta

Rozdział drugi z kolei:

1. mężczyzna
2. wszelkie stworzenia żywe
3. kobieta

Jak widzisz - nie da się tego pogodzić.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt cze 13, 2014 15:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 17, 2011 17:36
Posty: 1407
Post Re: Rozwój poglądów na kształt Ziemi (wydz.)
Askadtowiesz napisał(a):
majanovak napisał(a):
Ziemia była pierwotnie cała pokryta oceanem i dopiero potem powstało niebo atmosfery ziemskiej.
Na pierwotnej Ziemi nie widać było żadnego lądu
Tu jest jedna ze sprzecznosci z danymi naukowymi. Ziemia w chwili powstania nie miała w ogole żadnej wody.


Zobacz prosze:
http://www.swiatnauki.pl/8,483.html
Czy widzisz ile w tym artykule jest niepewnosci i przypuszczen?
I jak autor pisze jedynie o hipotezach?
A potem mowi, ze jeszcze niedawno sie wydawalo..
Taka wlasnie jest cala nauka o ewolucji. Same wydaje mi sie i prawdopodobnie..
Nie jeden raz naukowcy dopiero po czasie doszli do tego co glosila Biblia wiesz.

Oczywiscie, ze woda wg ewolucji nie mogla istniec, bo przeciez nic nie istnialo.
Powiedz czy tylko ja mam wrazenie, ze to science fiction jak czytam takie artykuly jak ponizsze?
http://astro.ia.uz.zgora.pl/~tygrysek/s ... iemia.html
Przeciez to bajki sa zupelne. Kto moze wiedziec co sie dzialo miliardy lat temu a oni pisza tak jakby byli przy tym obecni a jeszcze z jaka pewnoscia to pisza.

Zobacz tez na co sie natknelam.
"Nie jest wcale wykluczone, że wszyscy – grzyby, rośliny, drobnoustroje, zwierzęta i ludzie – jesteśmy obcy. Najnowsze badania wspierają pogląd, że nasze życie mogło narodzić się nie na Ziemi, lecz na Marsie."

"Oczywiście nie jest to teza nowa. Hipoteza panspermii, czyli pochodzenia ziemskiego życia z kosmosu, spoza Ziemi, powstała już w 1907 r.; a jej autorem był wielki szwedzki chemik, Svante Arrhenius, laureat Nagrody Nobla. Według zwolenników tej hipotezy życie na Ziemi powstało zbyt szybko po jej narodzinach – ledwie w kilkaset milionów lat. Tak krótki okres jest raczej niewystarczający do tego, by ze związków nieorganicznych powstały organiczne, a z nich w skomplikowanych procesach pierwsze, prymitywne organizmy jednokomórkowe, zdolne do reprodukcji i obdarzone molekułami genetycznymi."

„Paradoks wody”
Drugi paradoks przedstawiony przez Bennera mówi o tym, że życie na Ziemi musiało narodzić się w wodzie, ponieważ cała planeta była pokryta oceanem. To jednak utrudniało proces koncentracji boru; obecnie występuje on w warunkach ziemskich tylko w bardzo suchych miejscach. Poza tym molekuły genetyczne kwasów rybonukleinowych (RNA), które jak sądzi się obecnie, zastępowały w pierwszych żywych komórkach DNA, źle znoszą środowisko wodne – woda je niszczy. Odwrotnie na Marsie, tam choć woda występowała w obfitości, nie pokrywała całej powierzchni planety; były też miejsca suche, o wiele bardziej przyjazne życiu niż woda; był bor i związki boru, był tlen, z którym molibden mógł wchodzić w reakcje.

Wiecej:
http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka ... arsie.read


Pt cze 13, 2014 15:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Rozwój poglądów na kształt Ziemi (wydz.)
majanovak napisał(a):
Zobacz prosze:
http://www.swiatnauki.pl/8,483.html
Czy widzisz ile w tym artykule jest niepewnosci i przypuszczen?
I jak autor pisze jedynie o hipotezach?
A potem mowi, ze jeszcze niedawno sie wydawalo..
Taka wlasnie jest cala nauka o ewolucji.


Przecież w tym artykule nie ma nic o ewolucji. Nie pomyliłaś linków?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt cze 13, 2014 15:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 17, 2011 17:36
Posty: 1407
Post Re: Rozwój poglądów na kształt Ziemi (wydz.)
akruk napisał(a):
majanovak napisał(a):
Nic nie wiesz a wyrokujesz jak znawca?
Powiedziała osoba, która głosi, że Galileusza skazano za uznawanie kulistości Ziemi, ale i tak uważa, że pozjadała wszystkie rozumy.

Ja tak nie uwazam i nigdzie tak nie pisalam.

akruk napisał(a):
Oczywiście, że zawiera. Na przykład wg Biblii istnieje SKLEPIENIE ponad Ziemią, co jest jawnie sprzeczne z aktualną wiedzą na temat Ziemi.

Byc moze to tylko klotnia o slowa? O rozne nazewnictwo? ja nie jestem znawca, a Biblia nie jest podrecznikiem? :-D

akruk napisał(a):
Po pierwsze, prorok Mahomet nigdy nie przeczytał Biblii. Według tradycji islamu był analfabetą, a Biblię znał z omówienia, piąte przez dziesiąte z drugiej ręki. Po drugie, płaskość Ziemi zarówno wynika z opisu biblijnego, jak i była zgodna z ówczesnymi wierzeniami arabskimi, więc żadne "mimo to", ale "dlatego".

A jednak Mahomet znal Biblie, choc wiem, ze sam jej nie czytal osobiscie, bo faktycznie byl analfabeta. Ale jakbys kiedys nawet pobieznie poczytal troche koranu to bys zobaczyl, ze musial ja czytac. I musial ja znac DOBRZE.
Po 2 plaskosc ziemi nie wynika z opisu biblijnego. To nie jest prawda co mowisz. Wrecz odwrotnie co juz kilkakrotnie pokazywalam. Biblia mowi, ze ziemia jest okragla. Czytaj doslownie: okragla. I to miala na mysli. Inne wnioski sa jedynie twoimi i wynikaja z checi dostosowania Biblii do twoich osobistych pogladow by umniejszyc wiarygodnosc Biblii, aby rozsadne i logiczne bylo wierzyc slepo teorii ewolucji.
Twoje prywatne poglady jednak zachowaj dla siebie, ok?

akruk napisał(a):
Ignorancja majinovak jest PORAŻAJĄCA.
Koran został spisany przez garstkę współwyznawców proroka Mahometa. Nawet wszyscy Arabowie nie stanowili wówczas żadnej "większości". Półwysep Arabski był bardzo słabo zaludniony: Mahomet wymaszerował na Mekkę z ogromną - jak na tamte warunki - armią wyznawców liczącą 10 tysięcy ludzi. Niedługo przed powstaniem islamu sam tylko Konstantynopol, jedno miasto cywilizacji rzymskiej, liczył wówczas ponad pół miliona mieszkańców, a w szeregach armii wschodniorzymskiej służyło około 400 tysięcy żołnierzy. Ludność samego tylko Imperium Rzymskiego w rozkwicie szacuje się na 80 milionów osób, o Persji, Indiach czy Chinach nie wspominając.
Skad ty wiesz jak i przez kogo koran byl spisany?[/quote]Według tradycji islamu Koran składa się z wypowiedzi niepiśmiennego proroka Mahometa spisanych w ostatecznej postaci przez jego współwyznawców w ciągu 20 lat po jego śmierci. W przeciwieństwie do członków szerzącej ciemnotę kreacjonistycznej sekty, coś tam wiem o historii i co nieco o Koranie. Bo nie ignoruję ani nie odrzucam wiedzy.[/quote]
Ja rowniez co nieco wiem o koranie choc jak widze co innego mnie interesuje niz ciebie.
Pisalam tez o kilku myslicielach greckich, ktorzy wierzyli, ze ziemia jest plaska, a ktorych swiadomie pomijasz twierdzac, ze powszechnie panowal poglad o kulistosci ziemi. To nie prawda.
Gdyby tak bylo to ani pan Tales, ani Anaksymander, ani jego uczen Anaksymenes - tak by nie mysleli.
Jak wiec widac myslenie, ze ziemia jest plaska bylo nadal mysleniem popularnym w tamtych czasach czy ci sie to podoba czy nie. Wiec twierdzenie Izajsza, ze ziemia jest okragla bylo twierdzeniem wiary i zaufania Bogu jako Stworcy i Pana Wszechswiata. Zreszta Izajasz nie tylko to, ale tez proroctwo na temat Zbawcy, ktory mial narodzic sie z Dziewicy oglaszal przez wiare.
A trzeba bylo wielkiego zaufania by cos takeigo oglosic - choc pewnie narazal sie na kpiny i szyderstwa niedowiarkow.


Pt cze 13, 2014 15:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 17, 2011 17:36
Posty: 1407
Post Re: Rozwój poglądów na kształt Ziemi (wydz.)
JedenPost napisał(a):
Ja na to, że kupy się nie trzyma i że powinnaś wreszcie przeczytać Biblię, o której tyle prawisz, albo chociaż początek.

Pierwszy rozdział, 7-dniowa wersja Stworzenia, podaje taką kolejność:

1. wszelkie stworzenia żywe
2. mężczyzna i kobieta

Rozdział drugi z kolei:

1. mężczyzna
2. wszelkie stworzenia żywe
3. kobieta

Jak widzisz - nie da się tego pogodzić.

Przeczytaj jeszcze raz co napisalam, bo chyba nie zrozumiales mnie.


Pt cze 13, 2014 15:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 17, 2011 17:36
Posty: 1407
Post Re: Rozwój poglądów na kształt Ziemi (wydz.)
JedenPost napisał(a):
majanovak napisał(a):
Zobacz prosze:
http://www.swiatnauki.pl/8,483.html
Czy widzisz ile w tym artykule jest niepewnosci i przypuszczen?
I jak autor pisze jedynie o hipotezach?
A potem mowi, ze jeszcze niedawno sie wydawalo..
Taka wlasnie jest cala nauka o ewolucji.


Przecież w tym artykule nie ma nic o ewolucji. Nie pomyliłaś linków?


Rozmawialam z Askadtowiesz o wodzie.


Pt cze 13, 2014 15:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Rozwój poglądów na kształt Ziemi (wydz.)
majanovak napisał(a):
Przeczytaj jeszcze raz co napisalam, bo chyba nie zrozumiales mnie.


Zrozumiałem, ale to co napisałaś jest

1. śmieszne, szczególnie w kontekście Twojego dowodzenia, że Biblia jest napisana prostym jezykiem dla prostego człowieka. Całkiem nieźle natomiast potwierdza to tezę pilastra o satanistycznym pochodzeniu kreacjonizmu, bo wykręt iście szatański.

2. zwyczajnie i wprost sprzeczne z Biblią, która mówi wtedy to Pan Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia, wskutek czego stał się człowiek istotą żywą.

ale majanovak wie lepiej, prawda? Wg. niej człowiek nie został wtedy stworzony, zgadza się?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt cze 13, 2014 16:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 07, 2005 12:00
Posty: 838
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
majanovak napisał(a):
Co zrobisz z tym, ze Pan Jezus wierzyl w istnienie DOSLOWNE Adama i Ewy..? Czy to cos zmienia odnosnie ewolucji? Pan Jezus wierzyl w Jonasza, ze byl w brzuchu ryby 3 dni i 3 noce.. wow.. Ze Noe naprawde zbudowal arke.. Autor listu do Hebrajczykow ze Henoch naprawde zostal uniesiony do nieba.. A Sara urodzila w wieku 90 lat calkowicie wbrew nauce..
Maju, bałbym się wmawiać Jezusowi, w co on wierzył odnośnie przytoczonych faków.
Jezus może tylko posługiwał się obiegowymi poglądami, danymi ówczesnej nauki "ludowej" czy biblijnych opowieści na sposób przypowieści, użytych teraz do ilustracji zamierzonej prawdy?
Każdy przypadek trzeba analizować osobno i ostrożnie.


Pt cze 13, 2014 16:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 13, 2008 13:44
Posty: 393
Post Re: Rozwój poglądów na kształt Ziemi (wydz.)
Atimeres - czy uważasz, że Jezus wniebowstąpił w konkretnym realnym miejscu i czasie na oczach realnych ludzi tak jak to opisano w NT?

_________________
Sapere aude!


Pt cze 13, 2014 16:45
Zobacz profil
Post Re: Rozwój poglądów na kształt Ziemi (wydz.)
majanovak napisał(a):
A dokladnie o co pytasz?


ErgoProxy napisał(a):
majanovak napisał(a):
ErgoProxy napisał(a):
Wody w stanie ciekłym w próżni nie ma, bo być nie może. Może być lód wodny (Europa, Enceladus), może być para wodna (Ziemia) i dopiero pod ciśnieniem odpowiednio grubej warstwy tej pary wykrapla się woda ciekła. Biblia temu przeczy, w Biblii jasno stoi, że był ocean, a zaraz nad nim - próżnia. Przynajmniej w twojej interpretacji niebo == Kosmos.

Gdzie dokladnie przeczy? W ktorym miejscu?

majanovak napisał(a):
Ziemia była pierwotnie cała pokryta oceanem i dopiero potem powstało niebo atmosfery ziemskiej.

No więc?


Kto się myli, dziecko: Biblia czy ty.


Pt cze 13, 2014 17:04
Post Re: Czy można jednocześnie wierzyć w Boga i ewolucję?
Atimeres napisał(a):
majanovak napisał(a):
Co zrobisz z tym, ze Pan Jezus wierzyl w istnienie DOSLOWNE Adama i Ewy..? Czy to cos zmienia odnosnie ewolucji? Pan Jezus wierzyl w Jonasza, ze byl w brzuchu ryby 3 dni i 3 noce.. wow.. Ze Noe naprawde zbudowal arke.. Autor listu do Hebrajczykow ze Henoch naprawde zostal uniesiony do nieba.. A Sara urodzila w wieku 90 lat calkowicie wbrew nauce..
Maju, bałbym się wmawiać Jezusowi, w co on wierzył odnośnie przytoczonych faków.
Jezus może tylko posługiwał się obiegowymi poglądami, danymi ówczesnej nauki "ludowej" czy biblijnych opowieści na sposób przypowieści, użytych teraz do ilustracji zamierzonej prawdy?
Każdy przypadek trzeba analizować osobno i ostrożnie.



W takim razie Jezus traktował ST jako ludowe opowiastki? A Żydzi także? Jezus wiedział że to bajeczki ale mimo to ''wciskał ciemnotę'' tym ludziom?

Jak to się ma do Jego slów - Ja jestem Prawdą.


Pt cze 13, 2014 17:27
Post Re: Rozwój poglądów na kształt Ziemi (wydz.)
Nie jestem filologiem ani kulturoznawca, ale jezyk i opowiesci sluza komunikacji i porozumieniu.
Traktowanie Semitow 2000 lat temu jak nieufnych Europejczykiw dzis, po Oswieceniu, kiedy kazde slowo musi byc potwierdzone mierzalnym faktem i do sprawdzenia w wikipedii, a przenosnie i inne figury literackie zrozumiale chocby jeszcze w romantyzmie i dla ludzi wychowanych w szkolach, gdzie analiza tekstow i stylow literackich byla podstawa nauki jezyka sa jedynie niezrozumialym belkotem, jest pomylka.

Pan Jezus korzystal z powszechnie znanych historii z Biblii, zeby przekazac konkretne tresci. Nie zajmowal sie detalami technicznymi tych opowiesci, bo Biblia nie jest encyklopedia wiedzy o swiecie materialnym.

Podobno jeszcze sw Tomasz z Akwinu nie traktowal opowiesci o stworzeniu swiata jak detalicznego opisu techniki, ktora posluzyl die Bog, zeby swiat powstal.


Pt cze 13, 2014 17:42
Post Re: Rozwój poglądów na kształt Ziemi (wydz.)
Hm, gdybyś była więc tak dobra i mogła przybliżyć ten sposób myślenia...


Pt cze 13, 2014 18:34
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 126 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL