Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 15:54



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 118 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
 Opis stworzenia świata 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz paź 23, 2014 0:08
Posty: 41
Post Opis stworzenia świata
Witam

Jak pogodzić opis stworzenia świata z nauką ? Według nauki Kościoła Rzymskokatolickiego wszystkie księgi są natchnione, więc jak pogodzić fakt że w Biblijnym opisie przed stworzeniem słońca zostają stworzone rośliny ?



" c. Nie tylko fragmenty lecz całe Pismo święte jest natchnione

Nie można twierdzić, że niektóre – zwłaszcza trudne do wyjaśnienia fragmenty Pisma św. – nie są natchnione i że są wyłącznie dziełem ludzi, którzy je napisali. Natchnione są wszystkie bez wyjątku księgi Pisma św. i to – w całości. „Święta Matka Kościół uważa, na podstawie wiary apostolskiej, księgi tak Starego, jak Nowego Testamentu w całości, ze wszystkimi ich częściami za święte i kanoniczne, dlatego że, spisane pod natchnieniem Ducha Świętego, Boga mają za Autora i jako takie zostały Kościołowi przekazane" (Sobór Watykański II, konst. Dei verbum, 11; por. Deklaracja Domunus Iesus 8)

d. Bezbłędność Pisma świętego.

Ponieważ Pismo święte jest natchnione przez Boga, dlatego zawiera tylko to, co On sam chciał nam przekazać. Z faktu natchnienia wynika również to, że mówi ono prawdę. "Ponieważ wszystko, co twierdzą autorzy natchnieni, czyli hagiografowie, powinno być uważane za stwierdzone przez Ducha Świętego, należy zatem uznawać, że księgi biblijne w sposób pewny, wiernie i bez błędu uczą prawdy, jaka z woli Bożej miała być przez Pismo święte utrwalona dla naszego zbawienia" (KKK 107; Sobór Watykański II, konst. Dei verbum, 11).

Absolutnie prawdziwe i pewne jest to, co autorzy natchnieni faktycznie chcą nam przekazać w celu pogłębienia naszej wiary i właściwego ustawienia naszego życia."


Pn lis 03, 2014 16:25
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Opis stworzenia świata
Ten sam dokument (Sobór Watykański II, konst. Dei verbum) uzupełnia w 12.

Cytuj:
Ponieważ zaś Bóg w Piśmie św. przemawiał przez ludzi, na sposób ludzki, komentator Pisma św. chcąc poznać, co On zamierzał nam oznajmić, powinien uważnie badać, co hagiografowie w rzeczywistości chcieli wyrazić i co Bogu spodobało się ich słowami ujawnić.
Celem odszukania intencji hagiografów należy między innymi uwzględnić również «rodzaje literackie».
Całkiem inaczej bowiem ujmuje się i wyraża prawdę w tekstach historycznych rozmaitego typu, czy prorockich, czy w poetyckich, czy innego rodzaju literackiego.
Musi więc komentator szukać sensu, jaki hagiograf w określonych okolicznościach, w warunkach swego czasu i swej kultury zamierzał wyrazić i rzeczywiście wyraził za pomocą rodzajów literackich, których w owym czasie używano. By zdobyć właściwe zrozumienie tego, co święty autor chciał na piśmie wyrazić, trzeba zwrócić należytą uwagę tak na owe zwyczaje, naturalne sposoby myślenia, mówienia i opowiadania, przyjęte w czasach hagiografa, jak i na sposoby, które zwykło się było stosować w owej epoce przy wzajemnym obcowaniu ludzi z sobą.


A jak rozumiesz, co sam zacytowałeś:

Absolutnie prawdziwe i pewne jest to, co autorzy natchnieni faktycznie chcą nam przekazać w celu pogłębienia naszej wiary i właściwego ustawienia naszego życia.


W celu pogłębienia wiary a nie w celu pouczenia nas o fizyce i astronomi.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pn lis 03, 2014 16:32
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn paź 17, 2011 7:29
Posty: 878
Post Re: Opis stworzenia świata
A apokryfy wyrzucone z Biblii są natchnione?
Czy też natchnienie mieli kościelni urzędnicy i usunęli je, bo im przeszkadzały?
A co z Ewangelią Judasza?

Coś jest natchnione, bo jakiś Sobór tak ustalił, a coś nie jest.
Ni jak nie potrafię pojąć jak można w to wierzyć.
Ale każdy ma swój rozum i dokonuje wyboru.

Ja tam wolę dobrze napisany podręcznik do fizyki, biologii, astronomii, czy matematyki.
Widzę sens, logikę i wyjaśnianie istniejącego świata.


Wt lis 04, 2014 6:25
Zobacz profil
Post Re: Opis stworzenia świata
Chyba cos pomyliles?

Ewangelii Judasza nikt z Biblii nie wyrzucal. Jej tam nigdy nie bylo.
Nie kazdy zapis z roznych epok znalazl sie wsrod ksiag uznanych za natchnione.


Wt lis 04, 2014 8:18

Dołączył(a): Cz paź 14, 2010 21:40
Posty: 4
Post Re: Opis stworzenia świata
ewangelia judasza jest apokryfem. nie jest księgą natchnioną. niektóe apokryfy lub fragmenty apokryfów są fascynujące i miejscami dorównują ewangeliom kanonicznym (np. Ewangelia Nikodema, Protoewangelia Jakuba), ale większość to gnostycki bełkot (np. Ewangelia Judasza) lub dzieła wątpliwe moralnie (np. mały Jezus zabijający dzieci, którzy Mu się narażą). Przeczytaj je a zobaczysz różnicę.


Wt lis 04, 2014 8:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn paź 17, 2011 7:29
Posty: 878
Post Re: Opis stworzenia świata
Mam proste pytanie.
Kto decyduje, że coś jest natchnione?
Jacyś święci czy urzędnicy kościoła katolickiego?
Część z nich już ma procesy sądowe związane z molestowaniem seksualnym nieletnich.
I tacy decydują co jest natchnione, a co nie :razz:
I co gorsze, znajdują takich co w te bajki wierzą!

No coments


Wt lis 04, 2014 10:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Opis stworzenia świata
MichalLLL napisał(a):
Jak pogodzić opis stworzenia świata z nauką ?


A po co?

niewiarek napisał(a):
Kto decyduje, że coś jest natchnione?


Bóg.

Cytuj:
Część z nich już ma procesy sądowe związane z molestowaniem seksualnym nieletnich.
I tacy decydują co jest natchnione, a co nie :razz:


Kogo masz na myśli konkretnie?

Cytuj:
I co gorsze, znajdują takich co w te bajki wierzą!


A niektórzy wierzą w bajki o ewolucji!

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt lis 04, 2014 10:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz paź 14, 2010 21:40
Posty: 4
Post Re: Opis stworzenia świata
,,A niektórzy wierzą w bajki o ewolucji!". OK, ewolucja to bajka. Pewnie wiesz jak było NAPRAWDĘ ?


Wt lis 04, 2014 10:40
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Opis stworzenia świata
niewiarek napisał(a):
Mam proste pytanie.
Kto decyduje, że coś jest natchnione?
Jacyś święci czy urzędnicy kościoła katolickiego?
Część z nich już ma procesy sądowe związane z molestowaniem seksualnym nieletnich.
I tacy decydują co jest natchnione, a co nie :razz:
I co gorsze, znajdują takich co w te bajki wierzą!

No coments

Sorry, ale jesteś typowym przykładem zapalczywej gimbazy.
Te tematy były już wielokrotnie poruszane na forum i odrobina dobrej woli połączonej z kropelką inteligencji pozwoliłaby Ci znaleźć na te pytania lepsze lub gorsze odpowiedzi.
Ale Ty musisz jak kazdy młody, zapalczywy zaczynac wszystko na nowo uważajac widocznie, że to od Ciebie zaczyna się historia świata, a to, co wcześniej ludzie powiedzieli, na co znaleźli odpowiedź zupełnie się nie liczy.
Dobra rada: skorzystaj najpierw z forumowej wyszukiwarki zanim zaczniesz kolejny raz zadawać pytania, ktore nie są pytaniami ale oskarżeniami wynikającymi z ignorancji.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Wt lis 04, 2014 10:49
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 28, 2004 8:38
Posty: 4769
Post Re: Opis stworzenia świata
chemik_65 napisał(a):
,,A niektórzy wierzą w bajki o ewolucji!". OK, ewolucja to bajka.



Dla chemika_65 być może ewolucja to bajka. Jednak na szczęscie zdanie chemika_65 nie jest jedynie słusznie obowiązującym :D

Ewolucja to nie je bajka, co nie zmienia faktu że o ewolucji opowiada się masę bajek i istnieje bardzo duza populacja w te bajki wierząca. :)

_________________
Brothers, what we do in life, echoes in eternity

Jest inaczej - Blog człowieka leniwego


Wt lis 04, 2014 11:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn paź 17, 2011 7:29
Posty: 878
Post Re: Opis stworzenia świata
pilaster:
Cytuj:
...co nie zmienia faktu że o ewolucji opowiada się masę bajek i istnieje bardzo duza populacja w te bajki wierząca.

Zaliczam się do tych wierzących w bajki ewolucyjne, jak to określiłeś.
Biblia, Bracia Grimm, Andersen mają swoją półkę.
Darwin leży na półce po przeciwnej stronie pokoju.


Wt lis 04, 2014 14:31
Zobacz profil
Post Re: Opis stworzenia świata
niewiarek napisał(a):
Zaliczam się do tych wierzących w bajki ewolucyjne, jak to określiłeś.
I do tego faktu się przyznajesz i jesteś z niego dumny? Otwarcie twierdzisz "nie rozumiem Teorii Ewolucji i nie chcę rozumieć"?


Wt lis 04, 2014 15:16

Dołączył(a): Pn paź 17, 2011 7:29
Posty: 878
Post Re: Opis stworzenia świata
Powiedziałem już co jest u mnie na półce z bajkami: Biblia, Bracia Grimm, Andersen.

zefciu nie wciskaj mi dziecka w brzuch.
Rozumiem teorię ewolucji i jest ona w pełni logiczna.
Książka o teorii ewolucji Darwina stoi na zupełnie innej półce.


Śr lis 05, 2014 6:00
Zobacz profil
Post Re: Opis stworzenia świata
Sprawdzam. Jakie są założenia teorii ewolucji?


Śr lis 05, 2014 6:06
Post Re: Opis stworzenia świata
niewiarek napisał(a):
zefciu nie wciskaj mi dziecka w brzuch.


Witaj niewiarku,
Rozbawiłeś mnie tym zdaniem.

I dla Ciebie życzenia dnia pełnego usmiechu :)


Śr lis 05, 2014 6:27
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 118 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL