Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 21:54



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 699 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 47  Następna strona
 Wszechświat z niczego 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Wszechświat z niczego
Marek_Piotrowski napisał(a):
Soul33 napisał(a):
Ale po co jakiś "materiał"? Prawa natury tworzą "materiał". Wyjściowo nic materialnego nie jest potrzebne.
Oczywiście. Ale tworzywem też nie są "prawa fizyki".

Jakim tworzywem? Co to ma być tworzywo?

Marek_Piotrowski napisał(a):
Soul33 napisał(a):
Dlaczego?
Bo fizyka jest związana z istnieniem materii (w każdej postaci - również energii).
Nie ma materii, nie ma przestrzeni, nie ma fizyki.

We fluktuacjach kwantowych nie musi uprzednio istnieć nic, aby te fluktuacje zachodziły. I tak zachodzą.


ARHIZ napisał(a):
Soul33 napisał(a):
Przyczyną fluktuacji kwantowych są prawa natury - a to nie jest "nic". Zatem, ściśle rzecz biorąc, byłby to wszechświat z praw natury, a nie z niczego.

Czyli w tym kontekście możemy nazwać "prawa natury" Bogiem?

Po pierwsze, fakt, że obecna nauka traktuje podstawowe prawa natury jako bezprzyczynowe, to nie znaczy, że naprawdę żadnych naturalnych przyczyn nie mają.
Ja mam hipotezę, że mogą działać na zasadzie błędnego koła.

Po drugie, gdyby nawet prawa natury nie miały żadnej przyczyny i źródła, to nie wynikałoby z tego, że są "Bogiem", tylko raczej wynikałoby, że same potrzebują przyczyny nadprzyrodzonej - czyli Boga, absolutu.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pt lip 01, 2016 13:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Wszechświat z niczego
Marek_Piotrowski napisał(a):
Cytuj:
więc jeśli wszechświat z niewaidomych przyczyn nagle by zniknął, to przecież prawa fizyki nie znikną razem z nim, to w ten sposób nie działa.
Dokładnie tak to działa.


Ty ciągle to samo :D

Przecież prawa fizyki nie są częścią materii, i nie są w żaden sposób do niej przymocowane, więc nie mogą razem z materią sie pojawiać i razem z nią znikać.
Natomiast jeżeli już mówisz że prawa fizyki materialnie istnieją, to powiedz w którym konkretnym miejscu w tej chwili sie znajdują? jak wyglądają? :D :D :D

Marek_Piotrowski napisał(a):
Nieprawda.
Fizycy są w zasadzie zgodni, że jeśli istnieją inne wszechświaty, prawa fizyki mogą tam być zupełnie inne.


Co takiego jest innego. w tych innych wszechświatach?

ARHIZ napisał(a):
Którą teorię masz na myśli?


Przecież udowodniono że cząstki wirtualne sie pojawiają i to absolutnie z niczego, natomiast co mają do tego teorie to nie wiem.

Andy72 napisał(a):
Więc gdyby nawet jakimś cudem wszechświat się zapadł, co nie obserwujemy, to już "nie miałby siły" eksplodować, bo osobliwość końcowa to coś zupełnie innego niż początkowa. Końcowa jest zwyczajna, a początkowa ma niesamowicie małą entropię, tak że musiała cudem powstać.


Gdzie ty tu widzisz problem?
Ta sama energia doprowadziła do zapaści wszechświata w coś o wyjątkowo małych rozmiarach, i ta sama energia doprowadziła do tego, że to wybuchło, i za jakiś czas znowu sie zapadnie i tak bez końca.
I co do tego ma entropia? ta osobliwość początkowa to bardzo mała kulka energii, i jeśli wszechświat by sie zapadł to też by utworzył bardzo małą kulke energii, i w ogóle nie rozumiem dlaczego jedno miałoby być inne od drugiego?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt lip 01, 2016 14:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Wszechświat z niczego
Cytuj:
Cytuj:
Soul33 napisał(a):
Przyczyną fluktuacji kwantowych są prawa natury - a to nie jest "nic". Zatem, ściśle rzecz biorąc, byłby to wszechświat z praw natury, a nie z niczego.

Czyli w tym kontekście możemy nazwać "prawa natury" Bogiem?

Po pierwsze, fakt, że obecna nauka traktuje podstawowe prawa natury jako bezprzyczynowe, to nie znaczy, że naprawdę żadnych naturalnych przyczyn nie mają.
Ja mam hipotezę, że mogą działać na zasadzie błędnego koła.

Po drugie, gdyby nawet prawa natury nie miały żadnej przyczyny i źródła, to nie wynikałoby z tego, że są "Bogiem", tylko raczej wynikałoby, że same potrzebują przyczyny nadprzyrodzonej - czyli Boga, absolutu.

Hmm, rozumiem, że Bogiem może być najpierwotniejsza przyczyna wszystkich przyczyn. Ale co jeśli prawa natury istnieją od zawsze, po prostu są, bo taki jest wszechświat, lub po prostu takie jest wszystko, że prawa są takie a nie inne, a stała Plancka 6,ileśtam razy 10^-34 razy J razy s (tak, sugeruję, że średnio się na tym znam ;)). Co w przypadku, gdy te wszystkie stałę i prawa są takie bez przyczyny i od zawsze?
No i nie rozumiem tego "błędnego koła" - możesz dookreślić? Chodzi o to, że materia jest przyczyną praw natury, a owe prawa tworzą materię? To mi się kupy nie trzyma.


Robek napisał(a):

Przecież udowodniono że cząstki wirtualne sie pojawiają i to absolutnie z niczego, natomiast co mają do tego teorie to nie wiem.

Jak to udowodniono? Skąd wiemy, że nie ma czynnika powodującego pojawianie się?
A w kwestii teorii, jest tak, która zakłada, że każda cząstka (np. foton) jest wypadkową ogromnej liczby cząstek wirtualnych. Na podstawie tego można by rzec, że wszystko jest jedynie konsekwencją cząstek wirtualnych, a więc - jeżeli faktycznie powstają one bez przyczyny - wszystko zawsze pochodzi z niczego i to coś powszechnego.

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Pt lip 01, 2016 15:42
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Wszechświat z niczego
Soul33 napisał(a):
Marek_Piotrowski napisał(a):
Soul33 napisał(a):
Dlaczego?
Bo fizyka jest związana z istnieniem materii (w każdej postaci - również energii).
Nie ma materii, nie ma przestrzeni, nie ma fizyki.

We fluktuacjach kwantowych nie musi uprzednio istnieć nic, aby te fluktuacje zachodziły. I tak zachodzą.
Nie. Fluktuacje kwantowe zachodzą (o ile wiemy) we Wszechświecie. Istniejącym.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pt lip 01, 2016 19:04
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Wszechświat z niczego
Marek_Piotrowski napisał(a):
Proponuję - najpierw czytać na jakiś temat, a potem filozofować.
Doprawdy, nie da się "dyskutować" na temat fizyki z kimś kto uważa, że nie potrafimy odbierać i interpretować praw kwantowych.
No właśnie, nawet nie wiesz, ze jeszcze nie potrafimy. Moze jesteś pierwszy na planecie, który potrafi. Pozostali umieja liczyc i stosować, ale wciaz nie rozumieja (i jeszcze się do tego przyznają).
ARHIZ napisał(a):
To może wieczny wszechświat, który cyklicznie kurczy się i rozszerza? Hinduizm wita ;)
Hinduizm hinduizmem, ale jest to jedna z koncepcji poważnie rozważana przez świat naukowy, "wielkie odbicie"; poza tym rozważa sie tez "śmierc cieplną".
ARHIZ napisał(a):
Nikt nie pisał, że musi - po prostu takie przyjęliśmy założenie, by się nad nim chwilę poroztkliwiać ;)

Mnie raczej chodziło o to, ze inne koncepcje mają więcej wad, komplikacji lub wewnetrznych sprzeczności. Nie miałem tez na myśli rozszerzania lecz jedynie ciagłe przekształcania się tego co jest.
Soul33 napisał(a):
We fluktuacjach kwantowych nie musi uprzednio istnieć nic, aby te fluktuacje zachodziły. I tak zachodzą.
To jest uproszczone tłumaczenie tych, którzy obserwują coś czego w ramach obowiązującego paradygmatu nie powinno być.
Soul33 napisał(a):
Po drugie, gdyby nawet prawa natury nie miały żadnej przyczyny i źródła, to nie wynikałoby z tego, że są "Bogiem", tylko raczej wynikałoby, że same potrzebują przyczyny nadprzyrodzonej - czyli Boga, absolutu.
To są skutki i pułapki myślenia na zbyt ogólnym poziomie.
Proponuje szanownym kolegom, aby wzięli przykład jakiegokolwiek prawa fizycznego i sprawdzili czy wnioski beda takie same. Załoze sie ze nie.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


Pt lip 01, 2016 20:32
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Wszechświat z niczego
Askadtowiesz napisał(a):
Marek_Piotrowski napisał(a):
Proponuję - najpierw czytać na jakiś temat, a potem filozofować.
Doprawdy, nie da się "dyskutować" na temat fizyki z kimś kto uważa, że nie potrafimy odbierać i interpretować praw kwantowych.
No właśnie, nawet nie wiesz, ze jeszcze nie potrafimy. Moze jesteś pierwszy na planecie, który potrafi.
Naprawdę? I nie ma klisz fotograficznych? Akceleratory nie działają? :mrgreen:
Cytuj:
Pozostali umieja liczyc i stosować, ale wciaz nie rozumieja (i jeszcze się do tego przyznają).
Czego "nie rozumieją"?
Co tu jest do "rozumienia"?

Cytuj:
To są skutki i pułapki myślenia na zbyt ogólnym poziomie.
Proponuje szanownym kolegom, aby wzięli przykład jakiegokolwiek prawa fizycznego i sprawdzili czy wnioski beda takie same. Załoze sie ze nie.
Identyczne.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pt lip 01, 2016 21:08
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Wszechświat z niczego
ARHIZ napisał(a):
Hmm, rozumiem, że Bogiem może być najpierwotniejsza przyczyna wszystkich przyczyn. Ale co jeśli prawa natury istnieją od zawsze, po prostu są, bo taki jest wszechświat, lub po prostu takie jest wszystko, że prawa są takie a nie inne
...
No i nie rozumiem tego "błędnego koła" - możesz dookreślić? Chodzi o to, że materia jest przyczyną praw natury, a owe prawa tworzą materię? To mi się kupy nie trzyma.

Tak, według koncepcji chrześcijańskiej Bóg jest Pierwszą Przyczyną.

Z prawami natury mam na myśli, że są dwie możliwości:
- podstawowe prawa natury nie mają żadnej naturalnej przyczyny. To by jednak oznaczało, że muszą mieć źródło pozanaturalne.
- podstawowe prawa natury wynikają z siebie nawzajem (hipotetycznie).

Druga możliwość usuwa potrzebę takiej, jak bym to określił, rażącej ingerencji nadprzyrodzonej, na rzecz rozwiązania bardziej wyrafinowanego. Bo nadal nie wyjaśnia to w sposób w pełni satysfakcjonujący dlaczego w ogóle cokolwiek istnieje. Choć dla nauki byłoby to wyjaśnienie kompletne.


Marek_Piotrowski napisał(a):
Soul33 napisał(a):
We fluktuacjach kwantowych nie musi uprzednio istnieć nic, aby te fluktuacje zachodziły. I tak zachodzą.
Fluktuacje kwantowe zachodzą (o ile wiemy) we Wszechświecie. Istniejącym.

Prawa fizyczne naszego wszechświata można wyprowadzić za pomocą teorii względności.
Więcej tutaj: viewtopic.php?p=837861#p837861

Natomiast podstawowe prawa fizyki kwantowej, takie jak fluktuacje kwantowe (o ile wiemy) nie wynikają z niczego, więc nic też nie wiadomo o tym, aby były ściśle związane z naszym wszechświatem.


Askadtowiesz napisał(a):
To jest uproszczone tłumaczenie tych, którzy obserwują coś czego w ramach obowiązującego paradygmatu nie powinno być.

To jest już Twój własny paradygmat, ponieważ naukowy został dawno zmieniony.

Zwróć też uwagę, iż napisałem, że obecna nauka "traktuje" podstawowe prawa natury jako bezprzyczynowe, a nie "twierdzi", że nie mają przyczyny. To jednak spora różnica.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pt lip 01, 2016 22:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Wszechświat z niczego
Soul33 napisał(a):
Bo nadal nie wyjaśnia to w sposób w pełni satysfakcjonujący dlaczego w ogóle cokolwiek istnieje. Choć dla nauki byłoby to wyjaśnienie kompletne.


Jak dla mnie to tego sie nigdy nie wyjaśni, bo jeśli by nic nie istniało, to również nie miałby kto pytać o to, dlaczego nic nie istnieje.
Natomiast skoro widać że jednak wszechświat istnieje, to takie pytanie również nie ma sensu, bo wszechświat ci nie odpowie dlaczego istnieje.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt lip 01, 2016 22:28
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Wszechświat z niczego
To racja w większości. Tylko gdy nie ma nic, to jest jakby twierdzenie 0 => 0. Czyli wszystko w porządku. A obecnie to wygląda jak twierdzenie 0 => 1. Dlatego domaga się wyjaśnienia - aby nie tkwić w absurdzie.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pt lip 01, 2016 23:03
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Wszechświat z niczego
Cytuj:
Prawa fizyczne naszego wszechświata można wyprowadzić za pomocą teorii względności.
Więcej tutaj: viewtopic.php?p=837861#p837861
A kto powiedział że jest ona prawdziwa poza naszym Wszechświatem?

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pt lip 01, 2016 23:15
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Wszechświat z niczego
No i właśnie o to mi chodzi, że te prawa, które wynikają z teorii względności, w innych wszechświatach nie muszą obowiązywać. Przy innych założeniach wyjściowych wyprowadza się inne prawa fizyki.

Natomiast podstawowe prawa fizyki kwantowej - wg obecnej wiedzy - nie wynikają z niczego, więc poza naszym wszechświatem również mogą obowiązywać. Być może są uniwersalne. A może i nie są (tego nie wiadomo).

Przypomnę, że nasza wymiana zdań zaczęła się od Twojego twierdzenia, że fluktuacje kwantowe zachodzą wewnątrz wszechświata - a ja wyjaśniam, że nic nie wiadomo, aby było one ograniczone do naszego wszechświata.

Zresztą, zwróć uwagę, że skoro fizycy twierdzą, iż wszechświat mógł powstać w wyniku fluktuacji kwantowej, to nie mogła ona zejść wewnątrz niego.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


So lip 02, 2016 11:19
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Wszechświat z niczego
Jakie inne wszechświaty? Brzytwą odcinam je.
Jest jeden wszechświat.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So lip 02, 2016 11:22
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Wszechświat z niczego
To, co sobie uznasz, niczego nie zmienia w kwestii, czy inne wszechświaty naprawdę istnieją, czy nie.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


So lip 02, 2016 11:27
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Wszechświat z niczego
Należy zastosować brzytwę Occhama. Poza tym NIKT nie zaobserwował jakiegoś innego wszechświata!

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So lip 02, 2016 11:30
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Wszechświat z niczego
Soul33 napisał(a):
No i właśnie o to mi chodzi, że te prawa, które wynikają z teorii względności, w innych wszechświatach nie muszą obowiązywać. Przy innych założeniach wyjściowych wyprowadza się inne prawa fizyki.

Natomiast podstawowe prawa fizyki kwantowej - wg obecnej wiedzy - nie wynikają z niczego, więc poza naszym wszechświatem również mogą obowiązywać. Być może są uniwersalne. A może i nie są (tego nie wiadomo).
Tu się zgadzamy.
Mogą, ale nie muszą.
Cały sęk w tym, że póki nie ma materii, nie ma też czasu i przestrzeni. A więc i praw fizyki - kwantowej czy tradycyjnej.
Cytuj:
Należy zastosować brzytwę Occhama. Poza tym NIKT nie zaobserwował jakiegoś innego wszechświata!
Jest potencjalna możliwość istnienia takich Wszechświatów. Co Cię w tym niepokoi?

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


So lip 02, 2016 12:11
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 699 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 47  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL