Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 20, 2024 3:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 Czy kobiety żałują aborcji? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 02, 2003 21:21
Posty: 228
Post Czy kobiety żałują aborcji?
W dyskusji o aborcji często poruszana jest kwestia syndromu poaborcyjnego, czy poczucia winy, żalu po aborcji. Kilka dni temu opublikowano nowe badanie na ten temat. Wnioski raczej nie ucieszą katolików:

http://journals.plos.org/plosone/articl ... ne.0128832

TL;DR: Po trzech latach, 99% badanych uważało decyzję podjęcia aborcji za słuszną.

Co wy na to?

_________________
Brewiarz na WP Brewiarz na Androida
Duszpasterstwo Akademickie Xaverianum Opole


Wt lip 14, 2015 19:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Czy kobiety żałują aborcji?
Zupełnie mnie to nie dziwi


Wt lip 14, 2015 20:51
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3770
Post Re: Czy kobiety żałują aborcji?
{o}
Cytuj:
W dyskusji o aborcji często poruszana jest kwestia syndromu poaborcyjnego, czy poczucia winy, żalu po aborcji. Kilka dni temu opublikowano nowe badanie na ten temat. Wnioski raczej nie ucieszą katolików:

http://journals.plos.org/plosone/articl ... ne.0128832

TL;DR: Po trzech latach, 99% badanych uważało decyzję podjęcia aborcji za słuszną.

Co wy na to?
To nie prawda , człowiek do końca życia pamięta takie rzeczy , stara się z tym żyć , to zrozumiałe że zrobił by to jeszcze raz gdyby musiał , ale gdyby człowiek mógł cofnąć czas , to wolałby tego uniknąć i nigdy do tego nie dopuścić , lepiej przecież mieć czyste sumienie .


Wt lip 21, 2015 13:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz maja 12, 2011 15:12
Posty: 322
Post Re: Czy kobiety żałują aborcji?
Po pierwsze zaznaczę, że też nie jestem przekonany na jaką skalę syndrom postaborcyjny istnieje. Wydaje mi się, że to zależy od konkretnego człowieka. Są np. ludzie którzy zdradzają swojego partnera i potem latami dręczą ich wyrzuty sumienia, a są tacy dla których po takim wyskoku życie wraca na normalne tory następnego dnia. Zapewne dużo zależy też od światopoglądu w jakim zostali wychowani.

W każdym razie : pytanie 'czy była to słuszna decyzja' nie jest do końca precyzyjne w relacji do pytania o syndrom postaborcyjny. W jakichś tam okolicznościach z pewnością mógłbym zabić człowieka i tego nie żałować i po latach powiedzieć : tak zrobiłbym ponownie to samo, to było słuszne. Ale innym pytaniem jest na ile w ogólności dobrze/źle się z tym czuję.


Śr lip 22, 2015 8:58
Zobacz profil
Post Re: Czy kobiety żałują aborcji?
mr_fuchs napisał(a):
Po pierwsze zaznaczę, że też nie jestem przekonany na jaką skalę syndrom postaborcyjny istnieje.
Nie istnieje. Próbuje się udowodnić istnienie syndromu ale nikomu nie udało się go wykazać przy zachowaniu poprawnej metodologii badawczej. A materiału do badań jest przeciez sporo i chętnych, chocby z powodów ideowych, nie brakuje.


Śr lip 22, 2015 15:22
Post Re: Czy kobiety żałują aborcji?
Oczywiscie, ze nie istnieje. Tylko przypadkiem moja znajoma nigdy sie po aborcji nie pozbierala i regularnie zalewala problemy alkoholem. Niewatpliwie byl to zbieg okolicznosci, ze po latach zaczela mowic o utraconym dziecku.


Śr lip 22, 2015 15:45

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Czy kobiety żałują aborcji?
Kozłowi zdaje się chodziło o syndrom jako zespół cech chorobowych, coś powtarzalnego, a nie indywidualny problem, bo wyrzuty sumienia z takiego czy innego powodu może mieć każdy. Natomiast po tym krótkim opisie sądząc, zasadniczym problemem Twojej znajomej był alkoholizm.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr lip 22, 2015 17:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz maja 12, 2011 15:12
Posty: 322
Post Re: Czy kobiety żałują aborcji?
Albo alkoholizm wynikał z nieradzenia sobie z aborcją.

Tak, zapewne przydałoby się przeprowadzenie badania, w którym wzięłyby udział osoby np. niewyznające żadnej religii i ogólnie ze społeczeństwa gdzie nie ma 'stygmatyzacji' matek, które dokonały aborcji. Jeśli i tam byłby znaczący odsetek takich osób, to wtedy moglibyśmy mówić o syndromie postaborcyjnym wynikającym z samego aktu aborcji, nie zaś innych czynników zewnętrznych. Ciekawe mogłoby być już samo porównanie wyników tego typu badań w kraju takim jak Polska, a takim jak Czechy,


Śr lip 22, 2015 17:27
Zobacz profil
Post Re: Czy kobiety żałują aborcji?
Były u nas rekolekcje wielkanocne. I prowadził je ksiądz kapelan ze Szpitala Wojewódzkiego. I mówił , że w swoich doświadczeniach z chorymi spotkał się z wielkim żalem i wyrzutami sumienia u:
1. Kobiet które dokonały aborcji
2. Ludzi , którzy przejęli majątek w rodzinie wykluczając innych.
I jeszcze mówił o jednej grupie lecz niestety zapomniałem.


Cz lip 23, 2015 17:08

Dołączył(a): Pn cze 10, 2013 15:05
Posty: 9
Post Re: Czy kobiety żałują aborcji?
Syndrom poaborcyjny jest raczej dość charakterystyczny dla kobiet, które miały wątpliwości moralne z aborcją związane. Nieraz zdarzają się też sytuacje gdy rodzina wymusza taki zabieg na kobiecie, która faktycznie wcale tego nie chce. Osobiście uważam, że to jak nic innego powinno być sprawą samych zainteresowanych. Każda skrajność jest złym rozwiązaniem - zarówno zakazy, jak i przymuszanie.


Śr lip 29, 2015 12:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Czy kobiety żałują aborcji?
Bardzo trudno odczuć jakiś żal z powodu dokonanej kiedyś aborcji, który nie byłby powiązany z poczuciem, że "to było dziecko". W końcu na czym innym miałby "żal z powodu dokonanej aborcji" polegać? A stąd już niedaleko do przerażającej konstatacji: "zabiłam dziecko". A ponieważ nikt normalny, kto tylko ma po temu jakąkolwiek możliwość - np. wynikającą z obowiązującego powszechnie paradygmatu - nie przyzna się ani innym, ani samemu sobie, że jest zabójcą, stąd też.. się nie przyznaje. I syndromu aborcyjnego nie ma.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Cz lip 30, 2015 10:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: Czy kobiety żałują aborcji?
Tak, zdecydowanie jest takie coś jak syndrom poaborcyjny, jest taki film Leszka Dokowicza: http://gloria.tv/media/yhMk2ZaJaC8

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


Cz gru 03, 2015 22:37
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 12 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL