Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 02, 2024 6:51



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Czy można "odświęcić" poświęcona wcześniej rzecz 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N maja 20, 2012 22:50
Posty: 20
Post Czy można "odświęcić" poświęcona wcześniej rzecz
Zastanawia mnie czy istnieje możliwość "odświęcenia" poświęconej wcześniej rzeczy np wody, krzyżyka itp.
Albo czy istnieją jakieś specjalne warunki w których przedmiot traci swoja świętą moc. Wiem np ze hostie wkłada się do wody i wtedy zachodzi taki proces, a jak jest w przypadku przedmiotów ?

Pytanie wzieło się z tego że oglądałem film w którym niszczyli krzyż i zastanawiałem się,czy został on poświęcony, albo jakimś sposobem odświęcony.


Cz lip 23, 2015 22:26
Zobacz profil
Post Re: Czy można "odświęcić" poświęcona wcześniej rzecz
Jaka moc? Byles kiedys przy poswieceniu czegokolwiek i sluchales modlitwy temu towarzyszacej ?


Pt lip 24, 2015 5:53
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 03, 2014 16:14
Posty: 240
Lokalizacja: nieciekawa
Post Re: Czy można "odświęcić" poświęcona wcześniej rzecz
Hipokryta napisał(a):
Zastanawia mnie czy istnieje możliwość "odświęcenia" poświęconej wcześniej rzeczy np wody, krzyżyka itp.
Albo czy istnieją jakieś specjalne warunki w których przedmiot traci swoja świętą moc. Wiem np ze hostie wkłada się do wody i wtedy zachodzi taki proces, a jak jest w przypadku przedmiotów ?

Pytanie wzieło się z tego że oglądałem film w którym niszczyli krzyż i zastanawiałem się,czy został on poświęcony, albo jakimś sposobem odświęcony.

Desakralizacja o kościołach

_________________
Na forach dyscyplina intelektualna jest sztuką raczej nieznaną.


Pt lip 24, 2015 6:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Czy można "odświęcić" poświęcona wcześniej rzecz
Pierwsze słyszę, aby Jezus ukryty pod postacią chleba, pod wpływem wody, został z niej przepędzony. Wątek jest trochę absurdalny, bo wpierw trzeba rozumieć co właściwie oznacza poświęcenie przedmiotu. Nie staje się on magiczny, a np woda zmienia demony w kupkę pyłu.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pt lip 24, 2015 8:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 07, 2005 12:00
Posty: 843
Post Re: Czy można "odświęcić" poświęcona wcześniej rzecz
Hipokryta napisał(a):
Zastanawia mnie czy istnieje możliwość "odświęcenia" poświęconej wcześniej rzeczy np wody, krzyżyka itp.
Albo czy istnieją jakieś specjalne warunki w których przedmiot traci swoja świętą moc. Wiem np ze hostie wkłada się do wody i wtedy zachodzi taki proces, a jak jest w przypadku przedmiotów ?
Pytanie wzięło się z tego że oglądałem film w którym niszczyli krzyż i zastanawiałem się,czy został on poświęcony, albo jakimś sposobem odświęcony.
Wszystkie niedorzeczne pytania mają odpowiedź w tym, że właściwie nie ma poświęcenia przedmiotów lecz tylko błogosławieństwo (i tak ten obrzęd nazywa się w kościelnych księgach); poświęcenie jest tylko błogosławieństwem głównie dla użytkowników danej rzeczy - Kościół mu po prostu gwarantuje swoją modlitwę.
I tylko tyle.
Nie zmienia się natomiast natura rzeczy, nad która wypowiedziano błogosławieństwo, ani żadna jej cecha.


Pt lip 24, 2015 11:30
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3798
Post Re: Czy można "odświęcić" poświęcona wcześniej rzecz
Hipokryta
Cytuj:
Zastanawia mnie czy istnieje możliwość "odświęcenia" poświęconej wcześniej rzeczy np wody, krzyżyka itp.
Albo czy istnieją jakieś specjalne warunki w których przedmiot traci swoja świętą moc. Wiem np ze hostie wkłada się do wody i wtedy zachodzi taki proces, a jak jest w przypadku przedmiotów ?

Pytanie wzieło się z tego że oglądałem film w którym niszczyli krzyż i zastanawiałem się,czy został on poświęcony, albo jakimś sposobem odświęcony.
No co ty Hipokryta , gdyby włożono Hostię do wody to by się rozpuściła , a nie odświęciła . Jezus wchodził do wody , żeby się uświęcić , a nie odświęcić . Z drugiej jednak strony jest ekskomunika , czyli zmazanie chrztu , lub wykluczenie , to też brzmi trochę jak odświęcenie .


Pt lip 24, 2015 22:05
Zobacz profil
Post Re: Czy można "odświęcić" poświęcona wcześniej rzecz
To z lekcji religii taka wiedze wyniosles? Czy na wagary chodziles?

Chrztu nie da sie wymazac, a ekskomunika to co innego. Gdybys mial podstawy laciny, to bys wiedzial co to moze byc....


So lip 25, 2015 7:50

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Czy można "odświęcić" poświęcona wcześniej rzecz
Kael napisał(a):
Chrztu nie da sie wymazac


Kwestia opinii. ;)

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


So lip 25, 2015 9:27
Zobacz profil
Post Re: Czy można "odświęcić" poświęcona wcześniej rzecz
Mozesz probowac. Ale tak samo Hipokryta moze uznac rzecz za odswiecona i sie nia dluzej nie przejmowac.


So lip 25, 2015 10:54
Post Re: Czy można "odświęcić" poświęcona wcześniej rzecz
To że poświęcenie przedmiotu nie zmienia jego natury, nie oznacza, że nie powinniśmy temu przedmiotowi okazywać szacunku. I o to chyba się pyta Hipokryta - co zrobić, aby być niejako "zwolnionym" z tego szczególnego szacunku. Przyjęło się, że przedmioty poświęcone, które nie nadają się do użytku pali się i popioły wyrzuca np. do wody, albo gdzieś godnie zakopuje. Nie ma natomiast jakiejś tradycyjnej metody, by "odświęcić" krzyżyk i np. zacząć go używać jako śrubokręt.


So lip 25, 2015 12:54

Dołączył(a): Pn lis 07, 2005 12:00
Posty: 843
Post Re: Czy można "odświęcić" poświęcona wcześniej rzecz
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
No co ty Hipokryta , gdyby włożono Hostię do wody to by się rozpuściła , a nie odświęciła . Jezus wchodził do wody , żeby się uświęcić , a nie odświęcić . Z drugiej jednak strony jest ekskomunika , czyli zmazanie chrztu , lub wykluczenie , to też brzmi trochę jak odświęcenie
Hostia przestaje być Sakramentem, gdy chleb zatraci swoją istotę - po prostu przestanie być chlebem, np. przez spleśnienie, zgnicie, rozpuszczenie się cząsteczek, spalenie.


So lip 25, 2015 13:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 24, 2012 18:06
Posty: 420
Lokalizacja: Katowice, Śląskie
Post Re: Czy można "odświęcić" poświęcona wcześniej rzecz
Atimeres napisał(a):
Hostia przestaje być Sakramentem, gdy chleb zatraci swoją istotę

Be ze dura...

Smak, wygląd, kształt Hostii to "jedynie" jej przypadłości i nie mają wpływu na Ciało Pańskie. Bo katole wierzą w transsubstancjację, a więc zmienia się substancja (istota) a nie przypadłości wymienione wyżej. Nie ma możliwości dokonania jakiegokolwiek czynu bądź obrzędu przez który konsekrowany chleb przestał być Ciałem Chrystusa.

Atimeres napisał(a):
spleśnienie, zgnicie

Nie ma możliwości, żeby Hostia splesniała. Własnie dlatego OWMR i KPK regulują sprawy związane z przygotowywaniem chleba i wina, aby nie dopuścić do sytuacji spleśnienia chleba.

Atimeres napisał(a):
rozpuszczenie się cząsteczek, spalenie.

W związku z tym, że po przeistoczeniu mamy do czynienia z prawdziwym Ciałem i Krwią Jezusa to ewentualne spalenie czy rozpuszczenie jest spaleniem/rozpuszczeniem Ciała pod postacią chleba (ciało o przypadłościach chleba), a nie spaleniem/rozpuszczeniem samego chleba.


So lip 25, 2015 14:45
Zobacz profil
Post Re: Czy można "odświęcić" poświęcona wcześniej rzecz
Jak ja uwielbiam takich remków, co to zawsze lepiej od "katoli" wiedzą, w co ci "katole" wierzą. Zawsze jakiś akcent komiczny w dyskusji.


So lip 25, 2015 17:26
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 24, 2012 18:06
Posty: 420
Lokalizacja: Katowice, Śląskie
Post Re: Czy można "odświęcić" poświęcona wcześniej rzecz
zefciu napisał(a):
Jak ja uwielbiam takich remków, co to zawsze lepiej od "katoli" wiedzą, w co ci "katole" wierzą. Zawsze jakiś akcent komiczny w dyskusji.


Uwielbiam takich zefciów, którzy rozładowują swoją pisarską twórczość na forach internetowych przez pisanie komentarzy, które nic nie wnoszą. Wykaż proszę moje błędy w rozumowaniu to może pośmiejemy się razem, a ja wtedy oddam cesarzowi... Póki co śmiejesz się sam ex nihilo (rzeczywiście jest w Tobie podobieństwo do Boga) :brawo:


So lip 25, 2015 17:46
Zobacz profil
Post Re: Czy można "odświęcić" poświęcona wcześniej rzecz
remek116 napisał(a):
Uwielbiam takich zefciów, którzy rozładowują swoją pisarską twórczość na forach internetowych przez pisanie komentarzy, które nic nie wnoszą.
Akurat jako jedyny postarałem się rzeczywiście odpowiedzieć na pytanie Hipokryty.
Cytuj:
Wykaż proszę moje błędy w rozumowaniu
Przecież Ty nie przedstawiasz powyżej żadnego rozumowania, tylko dogmatycznie objaśniasz, w co rzekomo wierzą katolicy.


So lip 25, 2015 18:05
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL