Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 11:54



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1534 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95 ... 103  Następna strona
 Dlaczego KK przyjął WW i ewolucjonizm za prawdę? 
Autor Wiadomość
Post Re: Dlaczego KK przyjął WW i ewolucjonizm za prawdę?
czytelnikBiblii napisał(a):
@zefciu, otwórz Biblię na pierwszym rozdziale, a znajdziesz odpowiedź,
Nie. Tam nie ma odpowiedzi na te pytania.
Cytuj:
Ty jej nie uznajesz,
Uznaję Biblii. Ale to nie znaczy, że twierdzę, iż Biblia zawiera model kosmologiczny oraz przepis na Strogonowa.
Cytuj:
Żegnam zatem przyjemnie
Czy to znaczy, że odchodzisz z forum? Bo ja nie mam zamiaru przestać prostować Twoich kłamstw.

NB. Oglądam Twój filmik. Gość nie wie, co to jest perpetuum mobile. Nie wie, co to jest entropia. Natomiast o przesunięciu do czerwieni na razie nie ma. EDIT: o czekaj, jest. Tzn o rozszerzaniu Wszechświata jest.


Pn maja 09, 2016 14:27
Post Re: Dlaczego KK przyjął WW i ewolucjonizm za prawdę?
No i oczywiście kłamałeś. Jest o przesunięciu ku czerwieni, ale nie ma żadnego wyjaśnienia. Tylko jakieś bajki o rzekomo strrrrasznych prześladowaniach, jakie spotkały Haltona Arpa - naukowca, o którym była mowa, ale którego nawet nie wymieniono z nazwiska (aby trudniej było sprawdzić, że wykładowca kłamie).

Czyli - jak widać - nie warto Ci wierzyć.


Pn maja 09, 2016 14:45
Post Re: Dlaczego KK przyjął WW i ewolucjonizm za prawdę?
zefciu napisał(a):
No i oczywiście kłamałeś...
Czyli - jak widać - nie warto Ci wierzyć.

Chrześcijanin nie wierzy chrześcijaninowi, zarzuca mu kłamstwo.
Znak że zbliża się Harmagedon. :twisted:


Pn maja 09, 2016 15:30
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dlaczego KK przyjął WW i ewolucjonizm za prawdę?
zefciu napisał(a):
Jestem chrześcijaninem i wierzę, że wszystko co obserwujemy zostało stworzone przez Boga z niczego właśnie.


W zasadzie racja, ewentualny problem może pojawić się w przypadku zbyt dosłownego rozumowania.

Np. św. Tomasz twierdził, że świat może równie dobrze istnieć odwiecznie, jako że główne kryterium istnienia to Boski zamysł stworzenia świata, a nie jego zaistnienie w czasie jaki znamy. Istnienie świata i stworzenie świata, to wg niego, poniekąd różne i niekolidujące ze sobą rzeczy. Zatem stworzenie świata, jako granica między dosłownym "czymś" a "niczym" jest (także w ujęciu chrześcijańskim) niekoniecznie aż tak dosłowna.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pn maja 09, 2016 16:45
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego KK przyjął WW i ewolucjonizm za prawdę?
Można też założyć, że Świat nie istnieje.
Istnieje co najwyżej informacja.


Pn maja 09, 2016 16:50
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dlaczego KK przyjął WW i ewolucjonizm za prawdę?
Lista z tym, co możemy założyć, była by dość długa, dlatego ja nie próbowałem niczego zakładać.
Nie wiem więc, skąd Twoje: ...można "też" założyć...

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pn maja 09, 2016 17:05
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego KK przyjął WW i ewolucjonizm za prawdę?
spin napisał(a):
Chrześcijanin nie wierzy chrześcijaninowi, zarzuca mu kłamstwo.
Znak że zbliża się Harmagedon. :twisted:
Ja nie zarzucam kłamstwa, ja stwierdzam kłamstwo. Zapytałem o wyjaśnienie kosmologicznego przesunięcia ku czerwieni. czytelnik stwierdził, że jest o tym w filmiku. W filmiku nie było żadnego wyjaśnienia (było powiedziane, że teoria ekspansji jest gupia, ale nie było alternatywy). Ergo - obiektywnie rzecz biorąc czytelnik skłamał. Czy liczył na to, że nie będzie mi się chciało obejrzeć filmiku, czy też po prostu kłamie patologicznie - tego nie wiem.
chwat napisał(a):
Np. św. Tomasz twierdził, że świat może równie dobrze istnieć odwiecznie, jako że główne kryterium istnienia to Boski zamysł stworzenia świata, a nie jego zaistnienie w czasie jaki znamy.
Wszechświat nie zaistniał w czasie, jaki znamy, bo czas jest jego elementem. Czas jest we Wszechświecie, a nie Wszechświat w czasie. Teorie wiecznego Wszechświata mają jednak problemy natury naukowej (czemu niebo jest czarne?)
spin napisał(a):
Można też założyć, że Świat nie istnieje.
Można. Ale to wyklucza jakiekolwiek poznanie naukowe.
Cytuj:
Istnieje co najwyżej informacja.
A co jest nośnikiem tej informacji?


Pn maja 09, 2016 17:16
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Dlaczego KK przyjął WW i ewolucjonizm za prawdę?
zefciu napisał(a):
Soul33 napisał(a):
Obecne teorie są takie, że istnienie wszechświata wynika z praw fizyki.
Trochę dziwny pogląd. Bo jak prawa fizyki mogą istnieć poza Wszechświatem?
spin napisał(a):
Przecież prawa fizyki powstały w momencie Wielkiego Wybuchu.
Uważasz, że prawa fizyki mogły istnieć w nicości :?:

Podstawowe prawa i zjawiska fizyki kwantowej traktuje się jako bezprzyczynowe. Po prostu nic nie wiadomo o istnieniu żadnych przyczyn, ani o wyłącznym powiązaniu tych praw z danym wszechświatem. Ale wynika z nich choćby tyle, że nie może być czegoś takiego jak "nic". Uniemożliwiają to już same fluktuacje kwantowe.

Natomiast prawa fizyki wyprowadzane przez teorię względności wynikają z przyjętej geometrii czasoprzestrzeni. Przyjęcie innej geometrii daje wszechświaty o innych prawach fizyki.

Przykład: https://pl.wikipedia.org/wiki/Metryka_Gödla

W 1949 roku Gödel zaprezentował istnienie paradoksalnych rozwiązań równań pola grawitacyjnego OTW. Przedstawiały one model kosmologiczny, cechujący się m.in. następującymi właściwościami:
  • czasoprzestrzeń tego modelu jest jednorodna (stacjonarna i jednorodna przestrzennie);
  • model jest wypełniony nieoddziałującą materią pyłową;
  • materia ta wykonuje rotację względem lokalnie inercjalnego układu odniesienia (który Gödel nazywa compass of inertia) ze stałą prędkością kątową;
  • w czasoprzestrzeni istnieją zamknięte krzywe czasopodobne (reprezentujące historie obserwatorów lub cząstek o niezerowej masie spoczynkowej).

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn maja 09, 2016 17:33
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego KK przyjął WW i ewolucjonizm za prawdę?
chwat napisał(a):
Lista z tym, co możemy założyć, była by dość długa, dlatego ja nie próbowałem niczego zakładać.
Nie wiem więc, skąd Twoje: ...można "też" założyć...


Dawaj tę listę założeń :!:

Nie wiemy jak powstał Świat i tyle. Są przypuszczenia, hipotezy, założenia...


Pn maja 09, 2016 18:40
Post Re: Dlaczego KK przyjął WW i ewolucjonizm za prawdę?
Soul33 napisał(a):
zefciu napisał(a):
Soul33 napisał(a):
Obecne teorie są takie, że istnienie wszechświata wynika z praw fizyki.
Trochę dziwny pogląd. Bo jak prawa fizyki mogą istnieć poza Wszechświatem?
spin napisał(a):
Przecież prawa fizyki powstały w momencie Wielkiego Wybuchu.
Uważasz, że prawa fizyki mogły istnieć w nicości :?:

Podstawowe prawa i zjawiska fizyki kwantowej traktuje się jako bezprzyczynowe. Po prostu nic nie wiadomo o istnieniu żadnych przyczyn, ani o wyłącznym powiązaniu tych praw z danym wszechświatem. Ale wynika z nich choćby tyle, że nie może być czegoś takiego jak "nic". Uniemożliwiają to już same fluktuacje kwantowe.

Natomiast prawa fizyki wyprowadzane przez teorię względności wynikają z przyjętej geometrii czasoprzestrzeni. Przyjęcie innej geometrii daje wszechświaty o innych prawach fizyki.

Przykład: https://pl.wikipedia.org/wiki/Metryka_Gödla

W 1949 roku Gödel zaprezentował istnienie paradoksalnych rozwiązań równań pola grawitacyjnego OTW. Przedstawiały one model kosmologiczny, cechujący się m.in. następującymi właściwościami:
  • czasoprzestrzeń tego modelu jest jednorodna (stacjonarna i jednorodna przestrzennie);
  • model jest wypełniony nieoddziałującą materią pyłową;
  • materia ta wykonuje rotację względem lokalnie inercjalnego układu odniesienia (który Gödel nazywa compass of inertia) ze stałą prędkością kątową;
  • w czasoprzestrzeni istnieją zamknięte krzywe czasopodobne (reprezentujące historie obserwatorów lub cząstek o niezerowej masie spoczynkowej).


Daj spokój z Wikipedią. Każdy głupi tam może pisać swoje brednie.
Kolejny bełkot jak eter kosmiczny albo teoria strun.
Science fiction. Więcej fiction niż science.


Pn maja 09, 2016 18:45
Post Re: Dlaczego KK przyjął WW i ewolucjonizm za prawdę?
Matematyka przestała już być zdaniem spina nauką. Rozumiem, jak odrzucają takowi biologię, paleontologię, geologię, kosmologię (w żadnym przypadku nie proponując nic w zamian). Ale matematykę - to nowość.


Pn maja 09, 2016 19:02
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Dlaczego KK przyjął WW i ewolucjonizm za prawdę?
spin napisał(a):
Można też założyć, że Świat nie istnieje.
Istnieje co najwyżej informacja.


Skoro widze że świat istnieje, to znaczy że istnieje.

spin napisał(a):
Nie wiemy jak powstał Świat i tyle. Są przypuszczenia, hipotezy, założenia...


Skąd pomysł, że świat musiał kiedyś powstać?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pn maja 09, 2016 20:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Dlaczego KK przyjął WW i ewolucjonizm za prawdę?
Żeby było ciekawiej, religia i wiara też zmieniają się z czasem. Wystarczy przeanalizować co zostało uchwalone podczas poszczególnych soborów. Albo z innej beczki - ongiś moi "współwyznawcy" wierzyli, że niebo jest niebieskie, ponieważ widzimy poświatę wielkiej, berylowej piramidy (znaczy, jedna ze ścian była z berylu).

To, że przyznajemy się do błędu zmieniając zdanie, że zmieniamy poglądy w oparciu o nowe dane, świadczy i mądrości i sile.

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Pn maja 09, 2016 21:13
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Dlaczego KK przyjął WW i ewolucjonizm za prawdę?
spin napisał(a):
Daj spokój z Wikipedią. Każdy głupi tam może pisać swoje brednie.

Chyba nie uchwyciłeś sensu mojej wypowiedzi. Wikipedia tylko zapewnia podstawowe informacje, a ich trafność łatwo ocenić po podanych źródłach, które, z kolei, mogą stanowić punkt wyjścia do pozyskania dalszej wiedzy. Obecnie, w wielu zagadnieniach, podaje też więcej informacji (szczególnie anglojęzyczna) niż encyklopedie internetowe, takie, jak np. encyklopedia PWN.

A jeśli ktoś chce poznać dany temat głębiej, wtedy nie szuka wiedzy w żadnych encyklopediach, ponieważ w ogóle nie do tego one służą.

Natomiast co do teorii względności to jest w zasadzie sama matematyka. Z matematyką się nie dyskutuje. Albo wyniki są jednoznacznie poprawne, albo błędne. I tutaj wyprowadzane wzory zależą od przyjętej geometrii czasoprzestrzeni.

Przypomniałem sobie też ten wątek:
viewtopic.php?f=47&t=36506 - Wszechświat z niczego

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn maja 09, 2016 22:58
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego KK przyjął WW i ewolucjonizm za prawdę?
Ajjj, chyba usłyszałem chichot hipotezy continuum i pewnika wyboru. Matematykę wyprowadza się z pewników właśnie, co do których wszyscy się zgadzamy, że są oczywiste i bezdyskusyjne. Około pewnika wyboru jakaś dyskusja jest, odkąd doszło, z jego użyciem, do paradoksalnego rozkładu kuli. Hipoteza continuum natomiast miała być udowodniona bądź zaprzeczona, no i wyszło, że trzeba ją (albo jej zaprzeczenie) przyjąć za pewnik. Problem w tym, że dotyczy ona liczności zbiorów nieskończonych. Ot co.

Nawiasem mówiąc: pewnik wyboru, paradoksalny rozkład kuli. Jeżeli to idioci pisali...


Wt maja 10, 2016 1:41
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1534 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95 ... 103  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL