Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 11:32



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1534 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100 ... 103  Następna strona
 Dlaczego KK przyjął WW i ewolucjonizm za prawdę? 
Autor Wiadomość
Post Re: Dlaczego KK przyjął WW i ewolucjonizm za prawdę?
Spin


"Znów erystyka z Twojej strony. :shock:

Na wstępie napisałem, że papież Franciszek nie powiedział tego ex cathedra.

Pius XII- teoria ewolucji biologicznej może mieć zastosowanie do człowieka, z wyłączeniem jego duszy.
Jan Paweł II- postępy nauki wskazują na to, że to ewolucjonizm jest czymś więcej niż hipotezą.

Ewolucjonizm i teoria WW są wykładane na katolickich uczelniach i niestety przez wielu ludzi uznawane za oficjalną doktrynę KK.

Osobiście bardzo lubię wykłady ks. prof. Michała Hellera o fizyce kwantowej i astrofizyce a kiedyś zaczytywałem się a książkach ks. prof. Włodzimierza Sedlaka o półprzewodnikowej teorii człowieka ale czytam też Stefana Hawkinga i innych autorów ateistów i mam do tego dystans.

W religii zawieszamy logikę i ratio a włączamy zaufanie, WIARĘ, Credo. :idea:"


Brawo! Podoba mi sie sposob, w jaki prowadzisz dyskusje na tym forum. Tu potrzeba nie lada dyplomacji...wrecz akrobacji, zeby sie przebic z logicznymi argumentami.

Nie jestem naukowcem ani tez teologiem ale potrafie logicznie myslec. W dzisiejszych czasach, w Europie, gdzie prawie kazdy ma nieograniczony dostep do wiedzy, az trudno uwierzyc ze ciagle jeszcze tylu z nas w tak tradycyjny ( zeby nie powiedziec: sredniowieczny ) sposob pojmuje swiat i Boga...nie potrafie znalezc usprawiedliwienia dla zamykania sie na rozwoj, ktory jest przeciez niezaprzeczalnym faktem.

Kazdy z nas, obojetnie czy swiadomie, czy tez nieswiadomie, bierze udzial w procesie rozwoju. Wszystko sie zmienia jak w kalejdoskopie...wszystko jest takie wzgledne ...

Wyczytalam gdzies, ze rozwoj mozna porownac do wchodzenia po schodach tylem...widac tylko to, co na dole...zeby zobaczyc wiecej, trzeba wejsc na kolejny schodek...Wielu z nas nie ma odwagi wspinac sie w gore po schodach...A niektorzy maja wrecz paniczny " lek wysokosci"...
Przyczyny sa rozne ( mam zawodowo do czynienia z roznymi rodzajami "lekow" )...najczesciej sa to zaburzenia majace swoje korzenie w dziecinstwie, gdzie czlowiek najintensywniej sie rozwija...jesli wtedy, zamiast zaspokajac naturalna ciekawosc swiata, wmowi sie dziecku, ze jest grzeszne od urodzenia i potrzebuje religii, zeby uniknac ognia piekielnego...wtedy prawie zawsze dzieje sie tak, ze mozg takiego dziecka zostaje zainfekowany strachem...co w konsekwencji prowadzi do pozbawienia ofiary pewnosci siebie i checi do jakiegokolwiek dzialania...To z kolei rzutuje na cale dorosle zycie...Czasami jest tak zle, ze potrzebna jest dlugotrwala terapia zanim czlowiek zacznie myslec o sobie pozytywnie...zanim uwierzy w siebie i sprobuje normalnie zyc...Ale bywa tez tak, ze dochodzi do samobojstw z powodu depresji...
Religia dziala jak narkotyk...uzaleznia...degraduje...pozbawia radosci zycia tu i teraz...klamie i obiecuje cuda niewidy ...

Niestety, sama jestem ofiara rygorystycznego wychowania religijnego i wiem jak mi bylo trudno wyrwac sie z tego zakletego kregu...

Dzis patrze z zupelnie innej perspektywy na pieklo ogniste i na teorie Darwina ...A przede wszystkim inaczej rozumiem czlowieka ( bo zrozumialam sama siebie)...no i Boga, ktory okazal sie zrodlem milosci i piekna...a nie karzacym w piekle morderca- sadysta...!

Z ogromna nadzieja obserwuje rozwoj w KK...podziwiam odwage Papieza Franciszka...oby udalo mu sie otworzyc oczy jak najwiekszej liczbie wiernych...Bo od stanu ludzkiej swiadomosci zalezy przyszlosc swiata i naszych dzieci...no i jakosc naszego zycia...tu i teraz na naszej pieknej Ziemi

Polecam lekture ksiazki pt. " Bog Einsteina "...autora zapomnialam, a ksiazka byla pozyczona i musialam oddac...

Spin, tak trzymaj. Robisz bardzo dobra robote na tym polu...i na dodatek robisz to dobrze. Pozdrawiam.


Pn sie 08, 2016 9:16
Post Re: Dlaczego KK przyjął WW i ewolucjonizm za prawdę?
Mało osób ma taki talent, jak adaBRD - wysmażyć takiego długiego posta i nie zawrzeć w nim abolutnie żadnej treści.


Pn sie 08, 2016 9:54
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Dlaczego KK przyjął WW i ewolucjonizm za prawdę?
adaBRD napisał(a):
Religia dziala jak narkotyk...uzaleznia...degraduje...pozbawia radosci zycia tu i teraz...klamie i obiecuje cuda niewidy ...


To w jaki sposób powinna działać religia?
Cuda niewidy są czymś obowiązkowym i to w praktycznie każdej religii, więc nie wiem jak ty sobie to wyobrażasz.

adaBRD napisał(a):
Spin, tak trzymaj. Robisz bardzo dobra robote na tym polu...i na dodatek robisz to dobrze. Pozdrawiam.


Z tego co zauważyłem to Spin usunął swoje konto :mrgreen:
W sumie to czemu nie! co niektórzy na tym forum twierdzą że Polska to królestwo, w takim raziem ty możesz dyskutować z ludźmi którzy skasowali konto na tym forum, więc powodzenia :D

zefciu napisał(a):
Mało osób ma taki talent, jak adaBRD - wysmażyć takiego długiego posta i nie zawrzeć w nim abolutnie żadnej treści.


Przecież ten coś "wybrana" potrafi nawijać i to o wiele więcej :-D
Więc adaBRD nie wygląda aż tak źle, może kiedyś nawet powie coś sensownego.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pn sie 08, 2016 10:53
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego KK przyjął WW i ewolucjonizm za prawdę?
zefciu napisał(a):
Mało osób ma taki talent, jak adaBRD - wysmażyć takiego długiego posta i nie zawrzeć w nim abolutnie żadnej treści.


Zefciu...kto ma oczy niech patrzy i czyta...

Masz prawo myslec co chcesz...ja to akceptuje...

Post, ktory wysmazylam nie byl skierowany do ciebie...jak widac...skoro do ciebie nie trafia...

Wyrazilam w nim pochwale dla poczynan Spiona i podzielilam sie swoimi doswiadczeniami na drodze mojego rozwoju...
Czytalam regulamin i wyczytalam ze temu m.in. sluzy to forum...

Nie rozumiem, dlaczego probujesz mnie osmieszyc...Nie zalezy mi na twojej akceptacji...
Ja nie mam zadnych kompleksow i nie szukam tutaj potwierdzenia wlasnej wartosci.

Zapewniam cie, zefciu, ze twoja krytyka zostala przyjeta w mysl zlotej zasady...czyli w duchu chrzescijanskiej milosci. Pozdrawiam cie i zycze wielu korzysci duchowych, jakie przypadna ci na tym forum w udziale...


Pn sie 08, 2016 11:21
Post Re: Dlaczego KK przyjął WW i ewolucjonizm za prawdę?
adaBRD napisał(a):
Zefciu...kto ma oczy niech patrzy i czyta...
Popatrzyłem, przeczytałem i nie ma tam niczego merytorycznego w temacie.
Cytuj:
Nie rozumiem, dlaczego probujesz mnie osmieszyc
Bo nie lubię śmiecenia. Po co ludzie mają tracić cenny czas na czytanie bełkotu?


Pn sie 08, 2016 11:34
Post Re: Dlaczego KK przyjął WW i ewolucjonizm za prawdę?
zefciu napisał(a):
adaBRD napisał(a):
Zefciu...kto ma oczy niech patrzy i czyta...
Popatrzyłem, przeczytałem i nie ma tam niczego merytorycznego w temacie.
Cytuj:
Nie rozumiem, dlaczego probujesz mnie osmieszyc
Bo nie lubię śmiecenia. Po co ludzie mają tracić cenny czas na czytanie bełkotu?


Zefciu, zachowujesz sie jakbys byl pepkiem Wszechswiata.
Popracuj troche nad swoja dyplomacja...


Pn sie 08, 2016 11:43
Post Re: Dlaczego KK przyjął WW i ewolucjonizm za prawdę?
Nie rozumiem dlaczego KK, nie miałby przyjmować WW za prawdę? Przecież zgodnie z obecnym stanem wiedzy wszechświat powstał ex nihilo, co również postuluje Biblia. Anthony Flew(były ateista) gdy się dowiedział o WW jego światopogląd zaczął się zmieniać. Został teistą lub jakiegos rodzaju deistą(osobiście uważam deizm za idiotyczny, ale mniejsza o to)


N gru 24, 2017 20:09
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Dlaczego KK przyjął WW i ewolucjonizm za prawdę?
Według wiedzy naukowej wszechświat nie powstał ex nihilo, tylko najwyżej z powodu praw natury. A te musiały istnieć już uprzednio.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn gru 25, 2017 0:32
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego KK przyjął WW i ewolucjonizm za prawdę?
Takie założenie stwarza kilka następujących problemów
- czym są prawa natury?
- niematerialne prawa natury stworzyły materię i czas?
- w jakim wymiarze owe prawa występowały?
- skąd się wzięły omawiane prawa natury?
- czy w bezczasowym wymiarze mogły stworzyć wszechświat w danej chwili?

I pewnie jakbym zastanowił się nad tym dłużej to znalazbym jeszcze kilka


Pn gru 25, 2017 0:49

Dołączył(a): Pn sty 08, 2018 21:10
Posty: 384
Post Re: Dlaczego KK przyjął WW i ewolucjonizm za prawdę?
Soul33 napisał(a):
Według wiedzy naukowej wszechświat nie powstał ex nihilo, tylko najwyżej z powodu praw natury. A te musiały istnieć już uprzednio.

dyskusyjnym jest to, czy w ogóle powstał. Jeśli dobrze rozumiem teorię BB, to cała zawartość wszechświata już istniała na początku czasu. A że nie było żadnego "przedtem", można chyba powiedzieć, że istniała od zawsze.


Wt sty 09, 2018 12:06
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego KK przyjął WW i ewolucjonizm za prawdę?
Pytanie zawarte w tytule jest błędne. KK nigdy nie przyjął ewolucji za prawdę. A jedynie ogłosił iż katoliccy teologowie mogą dyskutować nad prawdziwością ewolucji. Z zastrzeżeniem że dyskusja nie może być prowadzona w całkowitym oderwaniu od księgi Rodzaju

Już pomijając fakt że ewolucja jest ewidentnie sprzeczna z taką cechą Boga, jak dobroć czy miłość


Pn cze 18, 2018 18:37

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Dlaczego KK przyjął WW i ewolucjonizm za prawdę?
Quinque napisał(a):
Takie założenie stwarza kilka następujących problemów
- czym są prawa natury?
- niematerialne prawa natury stworzyły materię i czas?
- w jakim wymiarze owe prawa występowały?
- skąd się wzięły omawiane prawa natury?
- czy w bezczasowym wymiarze mogły stworzyć wszechświat w danej chwili?

I pewnie jakbym zastanowił się nad tym dłużej to znalazbym jeszcze kilka

Czym są prawa natury ? Odkrywanymi przez ludzi zasadami rządzącymi naturą, choć tak naprawdę to znamy ledwo przybliżenie praw natury... a tak serio to im dłużej o tym myślę tym bardziej sądzę że nie mam pojęcia czym są...
Dokładnie - niematerialne prawa sprawiają że z niematerialnych ( przynajmniej w najpopularniejszej definicji materialności) pól wyłaniają się materialne cząstki, jakieś niematerialne prawa sprawiają że przestrzeń się rozszerza... Energię już traktujemy jako materię czy jako coś innego, bo przecież cała materia może zostać przekształcona w energię , ogólnie wychodzi na to że jest tylko energia i że się jakoś przekształca.
W jakim wymiarze? Dobre pytanie. Pewnie w jakimś innym niż te skromne 3 przestrzenne oraz 1 czasowy, na dobitkę ograniczony do jednego zwrotu...
Skąd się wzięły prawa natury - pewnie z własności przekształceń energii, choć to masło maślane - odpowiedź brzmi - nie wiadomo, zresztą tak jest w większości kwestii naukowych gdy się tylko trochę bardziej zagłębić w temat...
Bezczasowy wymiar... Najpierw trzeba by ustalić czym tak naprawdę jest czas...

Czyli w praktyce : nie wiem , nie wiem, może, nie wiem.... ale jaka jest alternatywa?

Quinque napisał(a):
Pytanie zawarte w tytule jest błędne. KK nigdy nie przyjął ewolucji za prawdę. A jedynie ogłosił iż katoliccy teologowie mogą dyskutować nad prawdziwością ewolucji. Z zastrzeżeniem że dyskusja nie może być prowadzona w całkowitym oderwaniu od księgi Rodzaju

Już pomijając fakt że ewolucja jest ewidentnie sprzeczna z taką cechą Boga, jak dobroć czy miłość


Dlaczego ewolucja jest sprzeczna z dobrocią i miłością Boga? Mówisz konkretnie o ewolucji gatunków? Czy o innych ewolucjach znanych współczesnej nauce?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn cze 18, 2018 20:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 08, 2018 21:10
Posty: 384
Post Re: Dlaczego KK przyjął WW i ewolucjonizm za prawdę?
A jakie to są inne ewolucje? Zdecydowanie najciekawszy wpis wątku


Pn cze 18, 2018 20:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Dlaczego KK przyjął WW i ewolucjonizm za prawdę?
Chociażby ewolucja gwiazd... :D

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn cze 18, 2018 20:44
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego KK przyjął WW i ewolucjonizm za prawdę?
IrciaLilith napisał(a):
Dlaczego ewolucja jest sprzeczna z dobrocią i miłością Boga?


Bo miliony organizmów umierały. A inne były zabijane przez inne. Poza tym ewolucja to przypadkowy proces


Wt lip 03, 2018 23:34
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1534 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100 ... 103  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL