Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 6:57



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Bóg zapłać!!! 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr wrz 18, 2013 13:29
Posty: 345
Post Re: Bóg zapłać!!!
Robek, a powiedz, jak jesteś traktowany przez zbierającego na tacę - czy spotkałeś się z niechęcią, agresją, szyderstwem, kpiną, jakimkolwiek złym traktowaniem? Jakimkolwiek szczególnym traktowaniem?

_________________
... lecz ludzi dobrej woli jest więcej ...


Śr mar 23, 2016 0:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Bóg zapłać!!!
jano57 napisał(a):
Robek, a powiedz, jak jesteś traktowany przez zbierającego na tacę - czy spotkałeś się z niechęcią, agresją, szyderstwem, kpiną, jakimkolwiek złym traktowaniem? Jakimkolwiek szczególnym traktowaniem?


Była taka jedna sytuacje, gdzie moim zdaniem proboszcz zauważył że wrzuciłem tego 1 grosza :mrgreen: jakieś dziwnie sie wtedy na mnie spojrzał, natomiast jakby nie patrzeć jestem nie do ruszenia, ponieważ jak już tu wcześniej było na tym forum ustalone, nie ma minimalnej stawki, więc proboszcz nie może o to do mnie mieć pretensji, o tego jednego grosza, zresztą ostatecznie, może mi sie tak tylko wydawało, i oni widzą co ja na tą tace wrzucam, to różnie może być z tym wszystkim, w końcu jak patrzyłem na tą tace, to najmniejsze nominały, to było tak czasami 20 groszy, więc jestem tutaj jedyny wyjątek na cały kościół :biggrin:
Wielokrotnie wspominałem kolegą, czy tam rodzinie, że wrzucam tego 1 grosza na tace, wydaje mi sie że podobnie jak na tym forum jakoś nikt mi nie chce wierzyć :-D ten mój znajomy co dał proboszczowi 700zł za pogrzeb, to kiedyś wspominał że daje 2zł na tace, i to jest powód do wstydu, bo to można sie przyznawać co najwyżej do 10zł, a nie do 2, i to jeszcze żeby oni sie tym przejmował, to przecież z niego nieustanny amator alkoholu, i to od połowy lat 70, że on sie wstydzi takich rzeczy, to już bym sie nie spodziewał.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Śr mar 23, 2016 13:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 25, 2016 13:47
Posty: 1
Post Re: Bóg zapłać!!!
Przy okazji tacy warto wspomnieć o tym, że w pierwszych wiekach to wierni ofiarowywali chleb i wino. Stąd wzięła się "taca", za pieniądze z niej są kupowane dary. Dlatego też ofiara jest zbierana podczas ofiarowania/przygotowania darów. Ma to swoją symbolikę i nie jest tylko zbieraniem łupów. ;) Moim zdaniem nie ma znaczenia kto i ile wrzuci. Niech da ten grosz nawet miliarder i to nie z serca tylko z pogardy. Pan Bóg mu to wynagrodzi.


Pt mar 25, 2016 13:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Bóg zapłać!!!
Robek napisał(a):
Jak zwykle co niedziele byłem na sumie, no i w trakcie mszy, chodził ksiądz proboszcz, i zbierał na tace!
Z uwagi że do najbogatszych nie należe, jak zwykle wrzuciłem na tace, 1grosza :mrgreen:
I teraz pytanie, co to takiego jest to Bóg zapłać to Bóg bedzie mi za to płacił? w jaki sposób? o co w tym chodzi?

1 grosz to kpina. :hmmm: Co można za to kupić? Lepiej raz na jakiś czas wrzucać tyle ile kosztuje chleb, nie musisz rzucać co niedziela.


N mar 27, 2016 20:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Bóg zapłać!!!
mareta napisał(a):
1 grosz to kpina. :hmmm: Co można za to kupić? Lepiej raz na jakiś czas wrzucać tyle ile kosztuje chleb, nie musisz rzucać co niedziela.


Jakiego ty używasz języka? :-D
To jak sie ktoś ciebie spyta, ile miesięcznie zarabiasz, to mu odpowiedz, 700 chlebów miesięcznie :D :D :D
To już nie można normalnie odpowiedzieć.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N mar 27, 2016 20:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 18, 2013 13:29
Posty: 345
Post Re: Bóg zapłać!!!
No i widzisz, Robek, nikt się nie czepia więc jest ok, więc o co chodzi?
Przy okazji wielkanocnej spowiedzi znalazłem jeszcze jeden sens Twojego pytania. Przypomniała mi się historia parobka Kuby z "Chłopów" Reymonta. Otóż tenże Kuba zdobywszy złotówkę, na owe czasy dużą sumę na tacę rzucaną przez bogatych gospodarzy, poczuł się przez chwilę im równy co mu zresztą zaraz wybito z głowy. Analiza utworu wyjaśnia, że wysokość ofiary na tacę była oznaką statusu społecznego, miejsca w wiejskiej hierarchii. Może takie myślenie gdzieś tam podświadomie istnieje w naszych głowach nawet po stu latach. Co to ma wspólnego ze spowiedzią? A może grzech pychy? Gdy jeszcze pomyślałem sobie ile budowli sakralnych, ile dzieł sztuki powstało z intencją pokazania bogactwa i potęgi fundatora...
No, intencja nie zawsze musiała być taka ale na pewno często taka była.
Wniosek? "Niech nie wie lewica co czyni prawica" Mt 6.3. Kto chce daje grosz, kto chce daje milion, nie ma to nic wspólnego ze zbawieniem. I dobrze.

_________________
... lecz ludzi dobrej woli jest więcej ...


Pn mar 28, 2016 14:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Bóg zapłać!!!
Robek napisał(a):
[Jakiego ty używasz języka? :-D
To jak sie ktoś ciebie spyta, ile miesięcznie zarabiasz, to mu odpowiedz, 700 chlebów miesięcznie :D :D :D
To już nie można normalnie odpowiedzieć.


Jak najbardziej można, nawet trzeba co niniejszym koledze zalecam. :lol: :lol:
Może to Ci pomoże
http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-sw ... -tace.html
http://www.se.pl/wiadomosci/polska/ile- ... 14520.html
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title, ... omosc.html


Pn mar 28, 2016 19:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Bóg zapłać!!!


Pomogło :-D to było najlepsze co tam wyczytałem.

oto wielka tajemnica wiary - zlotowki ,euro i dolary ! ! ! :D :D :D

I tam pisali, że nie ma stawki minimalnej, i można z tej tacy zrezygnować, więc ten jeden grosz to w sumie zawsze więcej niż nic.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pn mar 28, 2016 20:19
Zobacz profil
Post Re: Bóg zapłać!!!
Robek napisał(a):

Pomogło :-D to było najlepsze co tam wyczytałem.

oto wielka tajemnica wiary - zlotowki ,euro i dolary ! ! ! :D :D :D

I tam pisali, że nie ma stawki minimalnej, i można z tej tacy zrezygnować, więc ten jeden grosz to w sumie zawsze więcej niż nic.

ale też stoi jak woł napisane: "niech nie wie lewa ręka co czyni prawa" i to nie tylko w jednym z tych artykułów, ale w Biblii, a Ty chlubiusz się tym, ze dajesz 1 gr. To już nie jest tylko cynizm. :?


Pn mar 28, 2016 20:30
Post Re: Bóg zapłać!!!
Cytuj:
I tam pisali, że nie ma stawki minimalnej, i można z tej tacy zrezygnować, więc ten jeden grosz to w sumie zawsze więcej niż nic.


Możesz wrzucać nawet połowę grosza. Bóg nie zapyta Cie o to ile wrzucałeś na tacę ale jaki byłeś dla drugiego człowieka. Przeczytaj sobie scenę sądu ostatecznego, czy Jezus mówi takie rzeczy jak - wrzucałeś 1 grosz na tacę więc nie chcę cię znać? Nie, ale mówi - nie nakarmiłeś mnie, nie dałeś mi pić, nie odwiedziłeś mnie kiedy byłem chory, w więzieniu... to jest tylko ważne w oczach Boga - jak kochałeś i czy w ogóle miałeś miłość w sercu... a nie czy miałeś 10 PLN w portfelu z zamiarem rzucenia na tacę.
Bo wiesz, możemy sobie jaja robić nawet do końca życia, Bog ma na pewno poczucie humoru, ale potem pyk fik i ''światelko w tunelu'', a jeśli Bóg ma poczucie humoru, to ta druga ciemna strona mocy nie ma poczucia humoru nawet za grosz...


Wt mar 29, 2016 2:14
Post Re: Bóg zapłać!!!
equuleuss napisał(a):
Bo wiesz, możemy sobie jaja robić nawet do końca życia, Bog ma na pewno poczucie humoru, ale potem pyk fik i ''światelko w tunelu'', a jeśli Bóg ma poczucie humoru, to ta druga ciemna strona mocy nie ma poczucia humoru nawet za grosz...

I to jest sedno. Wszystko zależy od intencji.


Śr mar 30, 2016 12:11
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Bóg zapłać!!!
Helenka napisał(a):
I to jest sedno. Wszystko zależy od intencji.


To jest twoje zdanie na ten temat, tyle że jesteś w mniejszości.
"mareta" oraz "jano57" mówią że nie ma stawki minimalnej więc można sobie wrzucać ile sie chce.
Kogo mam w tej sytuacji słuchać? ciebie czy całej reszty?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Śr mar 30, 2016 13:54
Zobacz profil
Post Re: Bóg zapłać!!!
Robek napisał(a):
To jest twoje zdanie na ten temat, tyle że jesteś w mniejszości.
"mareta" oraz "jano57" mówią że nie ma stawki minimalnej więc można sobie wrzucać ile sie chce.
Kogo mam w tej sytuacji słuchać? ciebie czy całej reszty?

A gdzie ja mówiłam, że jest minimalna stawka? Nigdzie. Natomiast stwierdziłam (nie tylko ja), że robisz sobie jaja z tym 1 gr, a więc intencja jest jasna - szyderstwo. Po drugie chełpisz się tym, a Biblia mówi: niech nie wie Twoja lewa ręka co czyni prawa. Ty natomiast od kilku stron wałkujesz swój niebywale "chwalebny" datek.


Śr mar 30, 2016 14:09
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Bóg zapłać!!!
W takim razie wystarczy tej dyskusji. Wątek zamykam.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Śr mar 30, 2016 15:51
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL