Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 9:01



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
 nieuczenie się to grzech?! 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz maja 12, 2016 11:10
Posty: 13
Post nieuczenie się to grzech?!
jak najlepiej dziecku powiedzieć, że jak się nie uczy to grzeszy.. traci czas, zaniedbuje dobro, które może pozyskać.. zasmuca Pana Boga? co najlepiej trafi do 8, 10latka?


Pt maja 20, 2016 10:31
Zobacz profil
Post Re: nieuczenie się to grzech?!
iguana napisał(a):
jak najlepiej dziecku powiedzieć, że jak się nie uczy to grzeszy.. traci czas, zaniedbuje dobro
Na pewno do dziecka 8-letniego nie trafią argumenty odwołujące się do dalekiej przyszłości (swoje 16-letnie ja pojmuje tak, jak 30-latek 60-letnie). Nie ma więc sensu przemawiać "do rozsądku" i opowiadać "co z Ciebie wyrośnie?", "jak będziesz się uczył, to dostaniesz lepszą pracę" etc. Lepiej starać się zainteresować nauką. Ewentualnie można odwoływać się do własnych uczuć (będę się cieszyć, jak dostaniesz dobrą ocenę, zależy mi, żebyś był mądry).
Cytuj:
zasmuca Pana Boga?
Uczenie dziecka herezji to nigdy nie jest najlepszy pomysł :/


Pt maja 20, 2016 10:36
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: nieuczenie się to grzech?!
iguana napisał(a):
jak najlepiej dziecku powiedzieć, że jak się nie uczy to grzeszy.. traci czas, zaniedbuje dobro, które może pozyskać.. zasmuca Pana Boga? co najlepiej trafi do 8, 10latka?

Proponowałbym pobawić się z zdawaniem pytań, przy czym zadawać je w taki sposób, by nie sugerować odpowiedzi. Np. Czy ciekawi cię coś z tego, co było w szkole? Dlaczego uważasz, że to jest ciekawe? Dlaczego uważasz, że to jest nieciekawe? Czego byś oczekiwał/a? Co można by zrobić, żeby to zmienić?
No i oczywiście pytanie "dlaczego?" ;)

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Pt maja 20, 2016 11:11
Zobacz profil
Post Re: nieuczenie się to grzech?!
iguana napisał(a):
jak najlepiej dziecku powiedzieć, że jak się nie uczy to grzeszy.. traci czas, zaniedbuje dobro, które może pozyskać.. zasmuca Pana Boga? co najlepiej trafi do 8, 10latka?

Zamiast straszyć i kłamać lepiej jest ... zachęcać i nagradzać. Mam dwóch synów. Jeden nauczył się składać słowa w wieku 4 lat bo lubił szarady i był ciekawy, drugi lubił komiksy, więc nauczył się czytac w wieku lat 6-ciu. Skoro znasz swoje dziecko, to wiesz jakie ma zainteresowania, silne strony, co je ciekawi. Warto zachęcać i nagradzać zainteresowaniem, dobrym słowem (ale NIE karać brakiem zainteresowania, obojętnością, złym słowem). Warto słuchać, a nie ciągle tylko kazać (nawet gdy mamy rację, a rację mamy zawsze, prawda ;) ). Pozytywne motywowanie dziecka robi cuda i buduje szczególna więź.


Pt maja 20, 2016 11:55
Post Re: nieuczenie się to grzech?!
iguana napisał(a):
jak najlepiej dziecku powiedzieć, że jak się nie uczy to grzeszy.. traci czas, zaniedbuje dobro, które może pozyskać.. zasmuca Pana Boga? co najlepiej trafi do 8, 10latka?

Zależy co chcesz uzyskać. Jak efekt doraźny i dziecko z głowy, to możesz nawet straszyć piekłem. Pewnie podziała, ale tak na jakieś 2-3 lata i pewnie na nerwicę szkolną. Zrozumienie, że traci czas w tym wieku to mżonka :)

Jak jednak chcesz, żeby dziecko naprawdę zrozumiało po co mu szkoła i nauka, to trzeba poświęcić więcej czasu. Przede wszystkim żadnych szantaży (pan Bóg smutny) - dziecko w tym wieku powinno sobie przyswoić, że nauka jest dla niego, nie dla szkoły, mamy, czy kogokolwiek. Druga sprawa - należy mu przedstawić ją tak, by raczej rozwiązywało zagadki, szukało samo rozwiązań, szukało odpowiedzi na pytania, niźli "siadało do nauki" (teraz Mareczku przestajemy się bawić i siadasz przy biurku). To jest też wiek w którym dzieciak przyswaja elementy samodyscypliny - powinien np. móc sobie wybrać czy chce zadania robić np. w piątek i mieć wolny weekend, czy w weekend i być niezadowolonym z braku czasu. Tłumaczenie tego nie zawsze działa, czasem musi się dziecię same przekonać :)

Jak rozumiem mówisz o konkretnym przypadku... Z czym są największe problemy, z jakim materiałem?


Pt maja 20, 2016 12:17
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: nieuczenie się to grzech?!
iguana napisał(a):
jak najlepiej dziecku powiedzieć, że jak się nie uczy to grzeszy.. traci czas, zaniedbuje dobro, które może pozyskać.. zasmuca Pana Boga? co najlepiej trafi do 8, 10latka?


A może spróbuj go przekupić.
Niech za dobre oceny w szkole, dostaje pieniądze.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt maja 20, 2016 18:50
Zobacz profil
Post Re: nieuczenie się to grzech?!
Robek napisał(a):
iguana napisał(a):
jak najlepiej dziecku powiedzieć, że jak się nie uczy to grzeszy.. traci czas, zaniedbuje dobro, które może pozyskać.. zasmuca Pana Boga? co najlepiej trafi do 8, 10latka?


A może spróbuj go przekupić.
Niech za dobre oceny w szkole, dostaje pieniądze.
Równie głupie jak straszenie. Wychowa bezmyślnego, bezdusznego wyrobnika.


Pt maja 20, 2016 18:53
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: nieuczenie się to grzech?!
Kozioł napisał(a):
Równie głupie jak straszenie. Wychowa bezmyślnego, bezdusznego wyrobnika.


Może byś jaśniej opisał gdzie tu jest problem.
Bo jeśli w pieniądzach widzisz problem, to niech teraz za darmo sie uczy, a później niech za darmo pracuje.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt maja 20, 2016 19:00
Zobacz profil
Post Re: nieuczenie się to grzech?!
W czym problem?
Ano taki, ze jezeli uczy się za pieniądze, to moze zapłaci za utrzymanie? A moze jeszcze będa sobie płacić za wzajemna pomoc, za wynoszenie smieci, za pranie i prasowanie, za przytulanie?
Co w ten sposób wykształcisz?
Rodzice płacą dzieciakom pieniadze za dobre stopnie z ... lenistwa. Bo nie chce im się wychowywać dzieci.


Pt maja 20, 2016 20:04
Post Re: nieuczenie się to grzech?!
Kozioł napisał(a):
Rodzice płacą dzieciakom pieniadze za dobre stopnie z ... lenistwa. Bo nie chce im się wychowywać dzieci.

:brawo:


Pt maja 20, 2016 20:14
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: nieuczenie się to grzech?!
Kozioł napisał(a):
W czym problem?
Ano taki, ze jezeli uczy się za pieniądze, to moze zapłaci za utrzymanie? A moze jeszcze będa sobie płacić za wzajemna pomoc, za wynoszenie smieci, za pranie i prasowanie, za przytulanie?
Co w ten sposób wykształcisz?
Rodzice płacą dzieciakom pieniadze za dobre stopnie z ... lenistwa. Bo nie chce im się wychowywać dzieci.


Nie pomyślałem że to tak by sie skończyło.

Ale przecież można to zastosować w łagodniejszej formie, bo jeśli ze sprzątaniem, i wynoszeniem śmieci, nie ma problemu, i robi to za darmo, a jedynie jest kwestia tego, że nie chce sie uczyć, to przecież można płacić jedynie za tą nauke.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt maja 20, 2016 20:31
Zobacz profil
Post Re: nieuczenie się to grzech?!
Robek napisał(a):
to przecież można płacić jedynie za tą nauke.
I z nauki robi się cięzka pracę. Dziecko nie znajduje zadnej przyjemnosci w nauce, w poznawaniu nowych rzeczy. Nie rozwija się w nim ciekawości swiata. A potem zamiast zostac specjalistą, naukowcem, fachowcem i dostawac pieniądze za własną pasję, to będzie zwyklym wyrobnikiem przychodzącym z ulgą z roboty i idącym do roboty na kacu.
O ile wczesniej jako nastolatek sie nie zbuntuje, nie znajdzie łatwiejszych i większych pieniędzy, a w konsekwencji areszt, sąd itd itp. No bo przeciez kasa przede wszystkim :twisted:


Pt maja 20, 2016 20:35
Post Re: nieuczenie się to grzech?!
Prawdopodobnie to dzisiaj więcej jest wyrobników niż ludzi żyjących z pasji. Indywidualność jest niszczona przez zawistników.


Śr maja 25, 2016 10:19
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 13 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL