Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 14:56



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 101 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
 Wielki Wybuch czy Stary Testament? 
Autor Wiadomość
Post Re: Wielki Wybuch czy Stary Testament?
Naszła mnie jeszcze jedna refleksja, odnośnie wymiany zdań o układach równań, gdzie równań jest mniej niż zmiennych niezależnych:
ErgoProxy napisał(a):
Owszem, takie układy się rozwiązuje. Mówi się wówczas, że rozwiązanie jest uzależnione od parametru/parametrów.

Askadtowiesz napisał(a):
Mówi sie, ze rozwiazan jest nieskończenie wiele, a ścisłe rozwiazanie można uzyskać tylko przy ustaleniu wartości jednej (jeśli jest to przypadek n+1) ze zmiennych.

Otóż to, co napisał kolega A, matematycznie znaczy dokładnie to samo, co napisałem ja. Wszelako użycie innej regułki umożliwiło koledze A kontynuować spór, a nawet – w swoim pojęciu – tryumfować w sporze. Dlatego właśnie matematyka się rozwija: bo matematyków interesuje stawianie i rozwiązywanie ciekawych problemów, a to wymusza posługiwanie się językiem zwięzłym i klarownym, pozwalającym skupić się na meritum, tj. na problemie. Językiem tym są wzory matematyczne. Natomiast filozofia gryzie glebę, bo filozofów interesuje wchodzenie w spory z innymi filozofami, co ani nie pozwala się ująć symbolicznie, ani nie wspiera zwięzłości czy klarowności, ale za to wspiera rozwój arogancji filozofa, arogancji maskowanej lepiej lub gorzej.

Mnie zaś interesują intelektualne panoptika i dlatego siedzę w tym wątku...


Pn lip 18, 2016 23:14

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Wielki Wybuch czy Stary Testament?
Mam prośbę do osób znających nieco fizykę atomową. Nie jestem pewien, czy wzór który wyprowadziłem
na minimalną odległość z której jądro atomu wodoru nie przyciągnie już elektronu jest poprawny.Prosiłbym
o przedstawienia tego wzoru w celu sprawdzenia poprawności toku mego myślenia.


Wt lip 19, 2016 9:32
Zobacz profil
Post Re: Wielki Wybuch czy Stary Testament?
HenrykK napisał(a):
Nie jestem pewien, czy wzór który wyprowadziłem
I znowu - nowy akapit w środku zdania. Błagam!
Cytuj:
na minimalną odległość z której jądro atomu wodoru nie przyciągnie już elektronu jest poprawny.
To go przedstaw może.
Cytuj:
Prosiłbym
o przedstawienia tego wzoru w celu sprawdzenia poprawności toku mego myślenia.
Jakiego wzoru? Oddziaływania elektromagnetyczne nie mają ograniczeń przestrzennych.


Pn lip 25, 2016 8:16

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Wielki Wybuch czy Stary Testament?
Czy z tego wynika, że jądro wodoru przyciągnie elektron, który znajdzie się w odległości kilkadziesięciu metrów. Podobnie, czy przyciągnie go, kiedy będzie na najdalszej orbicie. Przecież istnieje jeszcze siła odśrodkowa.


Pn lip 25, 2016 12:11
Zobacz profil
Post Re: Wielki Wybuch czy Stary Testament?
HenrykK napisał(a):
Czy z tego wynika, że jądro wodoru przyciągnie elektron, który znajdzie się w odległości kilkadziesięciu metrów.
Siła będzie strasznie mała. Dla 10m wyniesie ok. 2 * 10^-30 N. Prawdopodobnie więc znajdzie się jakaś siłą dużo silniejsza. Nadal jednak nie wiem, czego próbujesz dowodzić i jaki model Wielkiego Wybuchu jest Twoim chochołem.
Cytuj:
Podobnie, czy przyciągnie go, kiedy będzie na najdalszej orbicie.
Na najdalszej orbicie czego?
Cytuj:
Przecież istnieje jeszcze siła odśrodkowa.
Siła odśrodkowa istnieje wyłącznie w układach, które w całości podlegają sile dośrodkowej. Spało się na fizyce w podstawówce.


Pn lip 25, 2016 12:32

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Wielki Wybuch czy Stary Testament?
W którym momencie układ protonu i elektronu przestanie w całości podlegać sile dośrodkowej?


Pn lip 25, 2016 15:11
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Wielki Wybuch czy Stary Testament?
Widzę Henryku, że Ty wyobrażasz sobie, że faktycznie jest tak, że jakbyś miał taki mikroskop, który umożliwiałby Ci zobaczenie atomu, to byś zobaczył jądro i wirujące wokół niego elektrony ;)
Przecież to jedynie model matematyczny!

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pn lip 25, 2016 17:23
Zobacz profil WWW
Post Re: Wielki Wybuch czy Stary Testament?
HenrykK napisał(a):
W którym momencie układ protonu i elektronu przestanie w całości podlegać sile dośrodkowej?
Przecież napisałem już raz, że w żadnym.


Pn lip 25, 2016 19:27

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Wielki Wybuch czy Stary Testament?
Skoro to jest już ustalone to spójrzmy na to zjawisko z innej strony. Podgrzejmy masę m do temperatury 5000*C. W tej temperaturze następuje jonizacja materii, elektrony opuszczają orbity atomów i stają się swobodnymi. Czy można w takiej sytuacji przypisać je do określonego jądra, czy posiadają możliwość przeskakiwania pomiędzy orbitami.


Pn lip 25, 2016 20:48
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Wielki Wybuch czy Stary Testament?
Trening cierpliwości...

Gdy elektrony poruszają się swobodnie, wtedy nie mogą jednocześnie poruszać się po orbitach.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn lip 25, 2016 20:57
Zobacz profil
Post Re: Wielki Wybuch czy Stary Testament?
HenrykK napisał(a):
Skoro to jest już ustalone to spójrzmy na to zjawisko z innej strony. Podgrzejmy masę m do temperatury 5000*C. W tej temperaturze następuje jonizacja materii, elektrony opuszczają orbity atomów i stają się swobodnymi. Czy można w takiej sytuacji przypisać je do określonego jądra, czy posiadają możliwość przeskakiwania pomiędzy orbitami.
Niczego nie trzeba podgrzewać. W temperaturze pokojowej w metalach i graficie występują elektrony, których nie da się przypisać do konkretnego atomu/pary atomów. Nie są one jednak zupełnie "swobodne", bo cały czas pozostają w związku z jonami dodatnimi. Promieniowanie beta jest znacznie bardziej "swobodne".


Wt lip 26, 2016 7:04
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 101 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL