Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 13:11



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 101 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Wielki Wybuch czy Stary Testament? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Wielki Wybuch czy Stary Testament?
Galaktyki w naszej grupie (i w ogóle galaktyki na tyle blisko siebie, że oddziaływują grawitacyjnie) nie oddalają się WZGLĘDNIE od siebie, ponieważ należy je traktować jako jeden obiekt ze wspólnym centrem grawitacyjnym (który oczywiście oddala się od "reszty" Wszechświata.
Na tej samej zasadzie gwiazdy wewnątrz galaktyki nie oddalają się od siebie, tylko dążą do kolapsu grawitacyjnego lub wirują wobec środka ciężkości. I znów analogicznie jest z każdym układem planetarnym.

A najdalsze uciekają najszybciej, ponieważ nie jest to rozszerzanie się jakiegoś skupiska materii w przestrzeni, lecz rozszerzanie się samej przestrzeni.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Wt lip 12, 2016 21:39
Zobacz profil WWW
Post Re: Wielki Wybuch czy Stary Testament?
Marek_Piotrowski napisał(a):
Galaktyki w naszej grupie (i w ogóle galaktyki na tyle blisko siebie, że oddziaływują grawitacyjnie) nie oddalają się WZGLĘDNIE od siebie, ponieważ należy je traktować jako jeden obiekt ze wspólnym centrem grawitacyjnym (który oczywiście oddala się od "reszty" Wszechświata.
Na tej samej zasadzie gwiazdy wewnątrz galaktyki nie oddalają się od siebie, tylko dążą do kolapsu grawitacyjnego lub wirują wobec środka ciężkości. I znów analogicznie jest z każdym układem planetarnym.

A najdalsze uciekają najszybciej, ponieważ nie jest to rozszerzanie się jakiegoś skupiska materii w przestrzeni, lecz rozszerzanie się samej przestrzeni.

Nie tak calkiem do konca bedzie to prawda bo gromady galaktyk oddalaja sie pozornie tak jak planety ukladu slonecznego na roznych orbitach i roznej szybkosci. Raz sa dalej a raz bardo blisko. Ten sam problem meczyl kopernika tylko w mini skali w stosunku do wszechswiata , ktory trudniej ogarnac i zobaczyc niz 1 uklad sloneczny.


Wt lip 12, 2016 23:02

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Wielki Wybuch czy Stary Testament?
Oczywiście, przecież te wszystkie obiekty mają też swoje ruchy własne. Trochę uprościłem.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Wt lip 12, 2016 23:35
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Wielki Wybuch czy Stary Testament?
Askadtowiesz napisał(a):
medieval_man napisał(a):
Czerwone światło słońca o zachodzie nie wynika z przesunięcia dopplerowskiego (dochodzące do obserwatora fale oddalającego się obiektu mają relatywnie większą długość), ale z rozproszenia światła w atmosferze w wyniku czego do naszych oczu dochodzi składowa pomarańczowa, lub nawet czerwona.

No i o to własnie chodzi- nie tylko przesunięcie dopplerowskie, ale także rozproszenie.
Im dalsza galaktyka, tym szybciej "ucieka" (= bardziej czerwona). Ale tez, im dalsza, tym większa szansa na rozproszenie, a moze i na straty energii (=częstotliwości) po drodze.

w próżni nie ma rozproszenia, jakie jest w atmosferze ziemskiej, zwłaszcza kiedy słońce jest nad horyzontem

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Śr lip 13, 2016 9:50
Zobacz profil WWW
Post Re: Wielki Wybuch czy Stary Testament?
Poza tym inaczej obserwujemy rozproszenie, a inaczej przesunięcie. Rozproszenie objawia się tym, że widzimy część widma. Przesunięcie - że całe widmo, ale przesunięte. Jak zwykle Askadtowiesz, główne na tym forum źródło lolcontentu się popisał.


Śr lip 13, 2016 9:55
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 18, 2013 19:57
Posty: 80
Post Re: Wielki Wybuch czy Stary Testament?
Cytuj:
w próżni nie ma rozproszenia, jakie jest w atmosferze ziemskiej, zwłaszcza kiedy słońce jest nad horyzontem
Ależ jest: Ekstynkcja międzygwiazdowa Ekstynkcja międzygalaktyczna


Śr lip 13, 2016 10:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Wielki Wybuch czy Stary Testament?
ErgoProxy napisał(a):
Wiedzieć mogą ci, którzy to policzyli.
Aby policzyć, trzeba mieć dane. Gdy jest ich za mało, przyjmuje sie załozenia, aby związac koniec z koncem. I tak w teorii WW trzeba było przyjąć ze zaszła inflacja, ze początkowo było "tylko promieniowanie" (a co to niby jest?) i inne podobne bzdety.

egleszmeglesz napisał(a):
Cytuj:
w próżni nie ma rozproszenia, jakie jest w atmosferze ziemskiej, zwłaszcza kiedy słońce jest nad horyzontem
Ależ jest: Ekstynkcja międzygwiazdowa Ekstynkcja międzygalaktyczna
Przemili przedmówcy zapommnieli ze idealna próżnia jest tylko w ksiażkach;-).

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


Śr lip 13, 2016 21:01
Zobacz profil
Post Re: Wielki Wybuch czy Stary Testament?
Nie wiadomo, co było na początku, to po pierwsze. Po drugie, w czasie Plancka mówi się o gęstości materii, tak że nie wiem, skąd koledze urodziło się jakieś "tylko promieniowanie".

Osobna sprawa, że kolega nie wie, co to widmo, i jak się odnieść do argumentu zefcia. No cóż.


Śr lip 13, 2016 21:51

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Wielki Wybuch czy Stary Testament?
Jestem jednak zaskoczony, iż tak wiele osób jest przekonanych o wiarygodności WW. Nie sądziłem również,
że niewielu postrzega w niekorzystnym świetle tą teorię. Zapewne za kilka dni przystąpię do zredagowania
tekstu, który wykaże, iż on nie mógł istnieć.
Pragnąłbym także odnieść do spacji i akapitów, lecz nie bardzo rozumiem problemu.
Poproście Państwo administratora, aby zezwolił go opublikować, gdyż tak będzie poręczniej.


Śr lip 13, 2016 22:14
Zobacz profil
Post Re: Wielki Wybuch czy Stary Testament?
Askadtowiesz napisał(a):
Przemili przedmówcy zapommnieli ze idealna próżnia jest tylko w ksiażkach;-).
Przemili przedmówcy odróżniają efekt ekstyncji od efektu przesunięcia ku czerwieni. Ale Ty jak wiadomo będziesz bronił swoich idiotyzmów do końca, bo u Ciebie nie występuje funkcja przyznania się do błędu.
HenrykK napisał(a):
Jestem jednak zaskoczony, iż tak wiele osób jest przekonanych o wiarygodności WW. Nie sądziłem również,
że niewielu postrzega w niekorzystnym świetle tą teorię.
Jednym słowem - oczekiwałeś, że Ci tutaj przyklasną i nie będziesz musiał niczym popierać swoich bredni.
Cytuj:
Zapewne za kilka dni przystąpię do zredagowania
tekstu, który wykaże, iż on nie mógł istnieć.
Czekaj tatka latka, a kobyłkę wilcy zjedzą. Twoje argumenty ukażą się w dzień zwany przez starożytnych Rzymian "greckimi kalendami", przez Rosjan "turecką Paschą", a po swojsku "na święty Nigdy".

Zresztą nie chodzi tutaj o argumenty "czemu WW nie mógł zajść", bo przecież nie jest tak, że teoria WW nie budzi żadnych kontrowersji i jest idealna. Chodzi o przedstawienie kosmologii bardziej przekonującej od WW.
Cytuj:
Pragnąłbym także odnieść do spacji i akapitów, lecz nie bardzo rozumiem problemu.
A ja widzę problem, jak próbuję Cię cytować. Sprawa jest prosta - enter dusisz, jak chcesz wprowadzić nowy akapit. Piszesz treść. Natomiast składem zajmują się przeglądarki czytających.
Cytuj:
Poproście Państwo administratora, aby zezwolił go opublikować, gdyż tak będzie poręczniej.
Czyli kolejny rafal-ileśtam. On też miał genialne tezy, które obracały w proch podstawy logiki klasycznej. Ale gotów był je opublikować pod warunkiem różnych przywilejów forumowych. Na śfini dostał nawet własny dział, ale jakoś nie pomogło.


Cz lip 14, 2016 6:45

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Wielki Wybuch czy Stary Testament?
Dziękuję za informację jak się tworzy spację.Natychmiast spróbuję to wykorzystać i jeden z problemów zostanie zapewne gładko rozwiązany.
Zapewniam również wątpiących w możliwość udowodnienia nieistnienia wielkiego wybuchu, że sprostam
Ich wysokim oczekiwaniom i wywiążę się niedługo z obietnicy.
Zapewniam także, iż nie domagam się jakiś nadzwyczajnych przywilejów na tym forum, lecz jestem prze-
konany, że dyskutanci powinni mówić o tym samym. Tekst tego opracowania nie będzie się składał z kilku
zdań. Nie potrafię dlatego go wpleść w efektowny cytat.


Cz lip 14, 2016 9:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Wielki Wybuch czy Stary Testament?
Z enterem nie wyszło chyba dlatego, że go tylko kliknąłem.
Teraz go przydusiłem.


Cz lip 14, 2016 9:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Wielki Wybuch czy Stary Testament?
HenrykK napisał(a):
Z enterem nie wyszło chyba dlatego, że go tylko kliknąłem.
Teraz go przydusiłem.


Spoko.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Cz lip 14, 2016 9:54
Zobacz profil
Post Re: Wielki Wybuch czy Stary Testament?
To już jest gorzej niż żałosne. Zaręczasz, że się poprawisz z enterami, ale dalej wstawiasz enter w środku wyrazu. Piszesz dwa krótkie posty pod rząd, zaręczając, że już za chwileczkę, już za momencik będzie konkretny tekst, w którym, uwaga, udowodnisz nieistnienie Wielkiego Wybuchu. Nie - wskażesz wątpliwości dotyczące tej teorii, nie - przedstawisz teorię alternatywną. Tylko ponad wszelką wątpliwość udowodnisz, że WW nie było. Tragedia!


Cz lip 14, 2016 10:35
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 18, 2013 19:57
Posty: 80
Post Re: Wielki Wybuch czy Stary Testament?
Ech, udzieliłem się w wątku wcześniej, a zapomniałem odpowiedzieć autorowi na pytanie zawarte w pierwszym poście, więc odpowiadam:
Cytuj:
Jakiego rodzaju odkrycia naukowego należałoby dokonać, aby zwolennicy wielkiego bum powrócili
do objawienia boskiego.

Wystarczyłoby zdjęcie w rodzaju ultragłębokiego pola Hubble'a na którym widać jak siwowłosy, brodaty dziadek macha do nas, albo grozi nam palcem.


Cz lip 14, 2016 10:51
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 101 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL