Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 11:38



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Inteligencja a świadomość 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Inteligencja a świadomość
Gazeta Wyborcza usilnie promuje ideę "technologicznej osobliwości", mam nadzieję że ludziom nigdy nie uda się czegoś takiego zrobić. Test inteligencji według Turinga to gdy ludzie pomyślą że rozmawiają z człowiekiem a nie botem.
czy w takim razie CleverBot myśli?
We wrześniu 2011 roku program CleverBot, stworzony przez Rollo Carpentera w 1988 roku i od tego czasu rozwijany, oszukał ponad 59,3% rozmówców, myślących, że jest on człowiekiem. Do zaliczenia testu Turinga zabrakło 4%, gdyż człowieka na tych samych zawodach rozpoznało prawidłowo 63,3% osób[1].
Takie boty rozmawiają jednocześnie z milionem osób, w ten sposób że to raczej osoby rozmawiają same ze sobą, bo co bot usłyszy od jednego to powie drugiemu.
Lepszym testem niż Turinga to test programowania: dajemy komputerowi skan książki o c++ oraz książki o szachach, ma on na ich podstawie napisać program szachowy w c++ ;-)
Jak na razie sztuczna inteligencja ma problemy już na etapie rozpoznawania znaków drukowanych ze skanu.
Ale nawet gdyby powstał komputer zaliczający test Turinga a nawet test programowania, nie znaczy że ma świadomość, nie mówiąc o duszy! Test Turinga to test na inteligencję a nie świadomość. Nie będzie nigdy potrzeby nawracania i chrzczenia maszyn. Taka technologiczna osobliwość będzie na poziomie młotka, niżej nie tylko od zwierząt, ale nawet od roślin, które są żywe. A zwierzęta oczywiste że posiadają świadomość, mogą odczuwać cierpienie, to jeszcze być może mają duszę. Pismo święte, mówi:

"I pozdychała w morzu trzecia część rzeczy stworzonych, które miały duszę i trzecia część okrętów zginęła". biblia-online.pl

"I wszelkiemu zwierzowi ziemskiemu, i wszystkiemu ptactwu niebieskiemu, i wszelkiej rzeczy ruszającej się na ziemi, w której jest dusza żywiąca; wszelka jarzyna ziela będzie ku pokarmowi; i stało się tak."(Rdz 1, 30)

Tylko bądź statecznym, abyś krwi nie jadał, bo krew jest dusza; przetoż nie będziesz jadł duszy z mięsem jej."Pwt 12,23

"Bo dusza każdego ciała jest krew jego, która jest miasto duszy jego; przeto żem powiedział synom Izraelskim: Krwi wszelkiego ciała jeść nie będziecie; bo dusza wszelkiego ciała jest krew jego; kto by ją kolwiek jadł, wytracony będzie."Kpł 17,14

"I stanie się, że każda dusza żyjąca, która się płaza, gdziekolwiek przyjdą potoki, żyć będzie, i będzie ryb bardzo wiele, przeto, że gdy przyjdą tam one wody, oczerstwieją, i żyć będą wszędy, kędykolwiek przyjdzie ten potok."
Ez 47,9

Podczas gdy najdoskonalszy komputer duszy mieć nie będzie.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N sty 08, 2017 20:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 16, 2017 20:57
Posty: 462
Post Re: Inteligencja a świadomość
"Gazeta Wyborcza usilnie promuje ideę" ufff, i tak daleko doczytałem :) A czy znasz kolego idee, które usilnie promowali np. św. Tomasz z Akwinu, Teresa z Avila albo św. Jan od Krzyża? Albo setki, tysiące innych katolickich świętych przez całe wieki? Na tym trzeba się skupiać i budować swoją wiarę, a nie na tekstach jakiejś gazetki, która istnieje 25 lat i jej sprzedaż już zaczyna mocno spadać.


Pn sty 16, 2017 22:56
Zobacz profil
Post Re: Inteligencja a świadomość
Andy a próbowałeś sam pogadać z Cleverbotem? Na wieść o doskonałym wyniku postanowiłem wejść na stronkę i pogadać. Moja ostatnia dyskusja wyglądała tak: http://www.cleverbot.com/conv/201701091 ... MKFG_Hello Tłumaczenie moje:

zefciu: Cześć!
Cleverbot: Cześć, jak tam?
zefciu: Dzięki, w porządku.
Cleverbot: Co robisz?
zefciu: Próbuję zweryfikować pewną tezę.
Cleverbot: Leżysz w łóżku?
zefciuNie. Siedzę przy biurku
Cleverbot: Słuchasz muzyki?
zefciu: Tak, słucham.
Clev: Jaką muzykę lubisz?
zefciu: Różną. Przede wszystkim rocka.
Clev: Też lubię rocka!
zefciu: Fajnie. Twój ulubiony zespół?
Clev: Mój ulubiony zespół nazywa się Memphis May Fire.
zefciu: Nie znam ich.
Clev: Aha. Może powinieneś posłuchać "I'm not okay". Niesamowita piosenka. Albo może 'Famous Last Words', to jest piosenka, która sprawiła, że zacząłem ich słuchać.

Jak popatrzysz na powyższą rozmowę, to rzeczywiście robi wrażenie. Można powiedzieć, że w tym fragmencie test Turinga został zdany. Problem się zaczyna, jak sprawdzimy, kto jest wykonawcą piosenek "I'm not okay" oraz "Famous Last Words". Okazuje się, że obie piosenki są zespołu My Chemical Romance. Cleverbot powtórzył zatem bezmyślnie zdanie, które może wypowiedzieć osoba dyskutująca o muzyce, ale zupełnie poza kontekstem. Trzeba jednak przyznać, że osoba, która nie zna tego zespołu, nie wychwyci błędu merytorycznego i uzna, że Test Turing zdany. Dalej poszło tak:

zefciu: Nagrali covery tych piosenek?
Clev: Nie jestem komputerem. Jestem człowiekiem. Ty jesteś komputerem. Cóż, nie jest to śmieszne??
zefciu: Nie odpowiedziałeś na pytanie.
Clev: Jakie było pytanie?
zefciu: Czy nagrali covery tych piosenek?
Clev: Tak!
zefciu: Coś nie mogę znaleźć.
Clev: Bo nie masz oczu. (ta wypowiedź nie zapisała się, więc nie ma jej po angielsku pod linkiem).

Z tego co rozumiem cleverbot to algorytm samouczący się. Ludzie z nim rozmawiają, a on uczy się, jakie odpowiedzi w jakim kontekście brzmią wiarygodnie. Efekt takiego uczenia po kilku latach istnienia algorytmu robi wrażenie, jeśli wymieniamy sformułowania konwencjonalne, czy prowadzimy proste dyskusje "o d... Maryni". Jednak kiedy próbujemy nawiązać jakąś rozmowę z kontekstem - sypie się od razu. I wątpię, żeby akurat cleverbot kiedykolwiek nauczył się przy pomocy takiego algorytmu ominąć tę przeszkodę.

Podejrzewam więc, że w cytowanym badaniu nie prowadzono zbyt długich i zbyt ciekawych dyskusji. Uczestnicy badań mogli pogadać o pogodzie na przykład. I uzyskać dobre rezultaty. Ale to nie znaczy, że cleverbot idzie gdziekolwiek w kierunku AI.

bylejaki: tematem wątku jest AI i świadomość, a nie Gazeta Wyborcza. Jak nie masz nic do powiedzenia w temacie, to możesz zawsze milczeć.


Wt sty 17, 2017 8:22

Dołączył(a): Pt kwi 21, 2017 9:09
Posty: 1
Post Re: Inteligencja a świadomość
Sztuczna inteligencja (AI) to ciekawy temat, ale póki ludzie nie będę mieli pełniejszej wiedzy o swojej inteligencji, nie będą potrafili stworzyć inteligencji, która im dorówna. A z kolei, jeśli jednak kiedyś to się uda, czy wtedy sztuczna inteligencja nie będzie starała się przejąć kontrolę nad ludzkością ?


Pt kwi 21, 2017 9:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Inteligencja a świadomość
Andy72 napisał(a):
Taka technologiczna osobliwość będzie na poziomie młotka, niżej nie tylko od zwierząt, ale nawet od roślin, które są żywe. A zwierzęta oczywiste że posiadają świadomość, mogą odczuwać cierpienie, to jeszcze być może mają duszę.


Dla ciebie to ta sztuczna inteligencja może być młotkiem.
Natomiast ja nie widze różnicy między świadomością która znajduje się w kawałku mięsa(człowiek) a świadomością która by się znajdowała w środku jakiegoś komputera, natomiast kwestia duszy to już zupełnie co innego.

Leoneq napisał(a):
Sztuczna inteligencja (AI) to ciekawy temat, ale póki ludzie nie będę mieli pełniejszej wiedzy o swojej inteligencji, nie będą potrafili stworzyć inteligencji, która im dorówna. A z kolei, jeśli jednak kiedyś to się uda, czy wtedy sztuczna inteligencja nie będzie starała się przejąć kontrolę nad ludzkością ?


Nie sądze żeby ewentualna sztuczna inteligencja chciała przejąć władze nad światem, jeżeli już to bym się spodziewał czegoś takiego jak w tym filmie Terminator, tyle że do tego to może dojść ale najwcześniej za jakieś 300 może 500 lat, więc to mnie nie dotyczy bo i tak tego nie dożyje, a trochę szkoda :(

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt kwi 21, 2017 10:19
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Inteligencja a świadomość
Komputery są na poziomie kamienia, niżej od roślin, bo rośliny są żywe.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt kwi 21, 2017 10:28
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 17, 2015 22:00
Posty: 101
Post Re: Inteligencja a świadomość
Andy72 napisał(a):
Lepszym testem niż Turinga to test programowania: dajemy komputerowi skan książki o c++ oraz książki o szachach, ma on na ich podstawie napisać program szachowy w c+

no dobrze, ale co jeśli ta Sztuczna Inteligencja sama będzie napisana w C++? Dasz jej książkę, a ona ogarnie, że może modyfikować sama siebie (np. w celu obejścia zabezpieczeń), stąd już tylko krok do technologicznej osobliwości.


So kwi 22, 2017 12:43
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL