Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 18:41



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 91 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Wolna wola nie może istnieć 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
Owszem. I w sumie to chyba nawet najbardziej sensowne ujęcie sedna wszelkiej karalności.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn sty 29, 2018 18:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 03, 2014 15:36
Posty: 427
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
Kiedy zatem, z przyczyn humanitarnych, wsadzanie ludzi do więzień zostanie zastąpione przymusowym reprogramowaniem ich mózgów? Przy jednoczesnym przyklasku całego społeczeńśtwa?

Kiedy owo reprogamowanie zacznie być stosowane prewencyjnie, nawet na ludziach nigdy wcześniej nie karanych? Przy jednoczesnym przyklasku całego społeczeństwa?

---

Kiedy tylko powstanie technologia to umożliwiająca.

_________________
Także http://forum.wiara.pl/search.php?author=gaazkam&submit=Szukaj


Wt sty 30, 2018 20:38
Zobacz profil
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
Ziew. A jaka to w kocu różnica? W każdym razie chodzi o złamanie woli człowieka, który chce, dajmy na to, mordować ludzi. Albo, bo ja wiem, okradać ich.

Łamanie woli jest wstrętne samo w sobie. No nie?


Wt sty 30, 2018 20:55
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
Soul33 napisał(a):
Natomiast co do mnie, to nie sądzę, aby kwestia istnienia wolnej woli cokolwiek zmieniało w kontekście wymiaru sprawiedliwości.
Co z pomrocznością jasną i zabijaniem przez sen?


Wt sty 30, 2018 21:41
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
medieval_man napisał(a):
"Jeśli dzisiaj zabiję Whispernighta, to będę usprawiedliwiony tym, że..."

Jeśli jesteś muzułmaninem, który był od dziecka "wychowywany" przez radykalnych fundamentalistów, na bezwzględnego mordercę, wypaczonego ideologicznie zboczeńca... to jaką ponosisz winę za to, kim jesteś?

Nie masz nawet najmniejszej możliwości "verificatio" wyznawanych poglądów.
"Otrzymałeś schemat", i z niego korzystasz... to nazywasz wolną wolą?

medieval_man napisał(a):
nasze życie jest w większej części poza naszą kontrolą.

To własnie staram się powiedzieć. Nie że całkowicie, ale "w większej części".
Całkowicie, to natura, czy miłość...

medieval_man napisał(a):
Także moje czyny.

Nie wszystkie. Ale te które są "Twoje", to zbyt mało, aby można było stwierdzić, że posiadasz "wolną wolę".

Ludzie nie są kowalami własnego losu, ale marionetkami w kolejach losu...
Ot taka subtelna różnica. :twisted:

zefciu napisał(a):
Co byśmy obserwowali, gdyby miał kontrolę nad wyborem owoców w sklepie?

Obserwowalibyśmy irracjonalny wybór! Czysty nonsens!

To tak, jak gdyby naszła Cię ogromna ochota na zimny browar, ale wybrałbyś ciepłe mleko... kozie, z pianką :x

zefciu napisał(a):
czyli konwertyci mają wolną wolę.

Tjaaaa, zamienił stryjek, siekierkę na kijek...
Prędzej apostata zefciu.

Ale tak na serio, to nie powiedziałem, że "wolna wola" jest w posiadaniu jakiejś kasty, ale że nieistnieje w ogóle, w takim znaczeniu, jak to mają ludzie sobie wyobrażać.
Nie ma, a nie że mają ją Ci, czy tamci.


N lut 04, 2018 1:29
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
Whispernight napisał(a):

Nie masz nawet najmniejszej możliwości "verificatio" wyznawanych poglądów.
"Otrzymałeś schemat", i z niego korzystasz... to nazywasz wolną wolą?


No przecież może wybrać czy z nich korzystać czy nie ...

Whispernight napisał(a):

Ludzie nie są kowalami własnego losu, ale marionetkami w kolejach losu...


Los zadał mi pytanie, czy chce urodę czy chcę pamięć
A ja nawet nie pamiętam co wybrałem :(


N lut 04, 2018 3:00
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
felek_ napisał(a):
Whispernight napisał(a):
Oczywiście istnieją wyjątki od reguły, ale stanowią margines.

I te wyjątki są właśnie dowodem na istnienie wolnej woli. Zgoda, że jest ona w poważnym stopniu zdeterminowana i świadome posługiwanie się nią wymaga sporego samozaparcia, ale istnieje.

Ano właśnie... świadome. :)
Pierwszy krok jest ostatnim krokiem, jak mówił Jiddu Krishnamurti.
"Totalna rewolucja w człowieku może nastąpić wówczas, gdy odrzuci on wszelkie autorytety, ideały i pragnienia stania się kimś."
https://www.youtube.com/watch?v=BNCa9xLwlHE


Pn lut 05, 2018 0:03
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
Whispernight napisał(a):
Obserwowalibyśmy irracjonalny wybór! Czysty nonsens!

Cytuj:
Prędzej apostata zefciu.

Hahahaa! Posikam się ze śmiechu! Tzn ja wiem, że Whisper słynie z pisania debilizmów, ale tutaj już przeszedł sam siebie. Otóż Whisper chciał dowieść, że jest jedną z nielicznych zachowujących się jako tako wolnie osób. A z jego słów wynika iż apostazja to akt irracjonalny i czysty nonsens.
Cytuj:
Ale tak na serio, to nie powiedziałem, że "wolna wola" jest w posiadaniu jakiejś kasty, ale że nieistnieje w ogóle, w takim znaczeniu, jak to mają ludzie sobie wyobrażać.
Nie ma, a nie że mają ją Ci, czy tamci.
Ale Twoja definicja „wolnej woli” jest nieodróżnialna od definicja „zachowania irracjonalnego”. Możesz być pewien, że cokolwiek znaczy „wolna wola”, nie oznacza ona zachowań „irraacjonalnych” i „czystego nonsensu”. Zapewne zatem używasz tego pojęcia niezgodnie z tym jak rozumieją ją normalni użytkownicy języka polskiego.


Pn lut 05, 2018 7:02
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
Ochłoń nieco mistrzu irytacji... Że masz problemy ze zrozumieniem słowa pisanego to jedno, ale że mieszają Ci się wypowiedzi z różnych postów i sam składasz z nich idiotyzmy, to już Twój problem.
I tak z woli wyjaśnienia, daruj sobie proszę, własne wypaczone tłumaczenia co kto napisał, bo każdy czytać umie, i sam sobie przeczyta.

Ale:
Zapytałeś o wybór owoców w sklepie, a nie o wybór ideologii.
Niestety, ale z owocami tak już jest, że w większej mierze, Twój organizm sam wie czego mu potrzeba, i "subtelnie" Cię o tym informuje... Dlatego masz na coś ochotę.

Twój wybór w tej kwestii, bez "Twojego organizmu" nie posiadałby sensu, bo po co miałbyś wybrać na przykład banana, skoro nie miałbyś ochoty na niego?

Rzecz jasna, możesz mieć ochotę na rzeczy "niezdrowe" (takie w głębokim tłuszczu pływające itp), i za takie odpowiada już zupełnie coś innego.

Pytanie co wpływa na wybór ideologii, lub o zgrozo, odejście od takowej?


Pn lut 05, 2018 16:41

Dołączył(a): N maja 01, 2016 15:07
Posty: 80
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
gaazkamm napisał(a):
Kiedy owo reprogamowanie zacznie być stosowane prewencyjnie, nawet na ludziach nigdy wcześniej nie karanych? Przy jednoczesnym przyklasku całego społeczeństwa?

---

Kiedy tylko powstanie technologia to umożliwiająca.
Gdyby była możliwość reprogramowania kodu DNA i wykluczenia w ten sposób chorób uwarunkowanych genetycznie to czy byłby na to przyklask społeczeństwa?


Pn lut 12, 2018 9:33
Zobacz profil
Post Re: Wolna wola nie może istnieć
Whispernight napisał(a):
Ochłoń nieco mistrzu irytacji... Że masz problemy ze zrozumieniem słowa pisanego to jedno, ale że mieszają Ci się wypowiedzi z różnych postów i sam składasz z nich idiotyzmy, to już Twój problem.
No cóż. Jeśli „mieszanie wypowiedzi” z różnych Twoich postów jest problemem, to wychodzi na to, że wyrażane przez Ciebie poglądy są niespójne. Ale to już Twój problem.
Cytuj:
Zapytałeś o wybór owoców w sklepie, a nie o wybór ideologii.
To Ty pierwszy użyłeś przykładu owoców w sklepie.
Cytuj:
Twój wybór w tej kwestii, bez "Twojego organizmu" nie posiadałby sensu, bo po co miałbyś wybrać na przykład banana, skoro nie miałbyś ochoty na niego?
Ergo – ta definicja „wolnej woli”, którą Ty się posługujesz nie ma sensu. Ale znowu – to Twój problem, że Twoje definicje nie mają sensu.
Cytuj:
Pytanie co wpływa na wybór ideologii, lub o zgrozo, odejście od takowej?
Różne rzeczy wpływają. Ale fakt, że coś wpływa na mój wybór nie implikuje (przy założeniu powszechnego rozumienia pojęcia „wolna wola”, a nie celowo bezsensownych definicji) braku wolnej woli.


Pn lut 12, 2018 9:42
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Wolna wola
Wybawiony napisał(a):
afilatelista napisał(a):
Mam powtórzyć to samo:
1. Jeśli ktoś zna przyszłość to znaczy że jest zdeterminowana ( nie może się stać inaczej niż zgodnie z czyjąś wiedzą)
2. Jeśli przyszłość jest zdeterminowana to wolna wola nie istnieje.
3. Jeśli Bóg wiedział jaki będzie świat przed jego stworzeniem i przewidział wszystkie skutki swoich działań to przewidział też kto i kiedy będzie z kim uprawiał homoseksualny seks i wszystko to jest zgodne z jego planem.

Ogólnie omnipotencja, omniscjencja i inne omni- rodzą paradoksy.

Powtarzasz to jak mantrę, co sprawia, że dyskusja z Tobą traci sens :(

No przykro mi - ale wolna wola nie istnieje. Mam na to argumenty zarówno z wewnątrz chrześcijaństwa jak i naukowe i filozoficzne. Żeby bronić wolnej woli trzeba pogrzebać logikę.

Później przystał się rozwinąć ta mysl


Śr kwi 21, 2021 5:47
Zobacz profil
Post Re: Wolna wola
A moze przeczytasz regulamin i odnowisz jeden z juz istniejacych tematow? Nie jestes tu pierwszy, ktory taki temat stworzyl.

search.php?keywords=wolna+wola&terms=all&author=&sc=1&sf=titleonly&sk=t&sd=d&sr=posts&st=0&ch=300&t=0&submit=Szukaj


Śr kwi 21, 2021 7:22
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Wolna wola
Nie wiem, czy to afilatelista tworzy te nowe tematy, czy moderacja wydziela z istniejących; mam wrażenie, że to drugie.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Śr kwi 21, 2021 8:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Wolna wola
afilatelista napisał(a):
Jeśli przyszłość jest zdeterminowana to wolna wola nie istnieje.

Odwrotnie, to przyszłość nie istnieje.


Śr kwi 21, 2021 8:53
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 91 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL