Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 10:16



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Czy Szatan może działać cuda? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt mar 20, 2015 21:59
Posty: 10
Post Czy Szatan może działać cuda?
Widziałem podobne wątki tutaj i na innych forach, ale nigdzie nie padła jasna odpowiedź, a tematy są już pozamykane, dlatego zakładam nowy.

Jeśli tak: Dlaczego tego nie robi cały czas, aby zwieść dużo więcej (o ile nie wszystkich ludzi)?
tak, ale na tyle na ile pozwala mu Bóg: Czy takie cuda można odróżnić od cudów Bożych? Czy są to jedynie sztuczki i sposób oszukania ludzi, a nie prawdziwe cuda? Jak rozumie, na to jak daleko pozwoli mu się posunąć Bóg mają wpływ nasze osobiste decyzje, nasz wola, np. sami idziemy do wróżbity więc odsłaniamy się na działanie złego.
nie, ale może zwodzić i udawać prawdziwe cuda: gdzie jest wtedy granica? Czy uzdrowienie to cud? Lewitacja? Mówienie w nieznanym języku?
nie może: czym są w takim razie opętania i po co nam egzorcyści?


So maja 06, 2017 15:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy Szatan może działać cuda?
przemekw napisał(a):
Jeśli tak: Dlaczego tego nie robi cały czas, aby zwieść dużo więcej (o ile nie wszystkich ludzi)?
tak, ale na tyle na ile pozwala mu Bóg: Czy takie cuda można odróżnić od cudów Bożych? Czy są to jedynie sztuczki i sposób oszukania ludzi, a nie prawdziwe cuda? Jak rozumie, na to jak daleko pozwoli mu się posunąć Bóg mają wpływ nasze osobiste decyzje, nasz wola, np. sami idziemy do wróżbity więc odsłaniamy się na działanie złego.
nie, ale może zwodzić i udawać prawdziwe cuda: gdzie jest wtedy granica? Czy uzdrowienie to cud? Lewitacja? Mówienie w nieznanym języku?
nie może: czym są w takim razie opętania i po co nam egzorcyści?


Jeśli szatan istnieje, to najlepiej by było jeśliby doprowadził do sytuacji, w której wszyscy by myśleli że nie istnieje.
Bo jeśli szatan nie istnieje to i Bóg nie istnieje, więc w tej sytuacji wszyscy by zaczeli rezygnować z religii, i tutaj takie działanie by było wbrew temu co by chciał Bóg.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So maja 06, 2017 19:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: Czy Szatan może działać cuda?
tak, może, wszak tak jak napisałeś, na tyle na ile mu Bóg pozwoli. Tylko to co z Boga się narodziło, czyli z Ducha Świętego jest trwałe i się ostoi (przetrwa). Jest taka piękna książka o Objawieniach Mamy Maryi, gdzie są podane właśnie prawdziwe objawienia zatwierdzone przez Kościół i fałszywe. Np. w Polsce w fałszywe były swego czasu w Oławie, ale potem wyszło na jaw wszystko.
A jak rozpoznać? Dużo czynników na pewno, ale pewnikiem może być brak trwałości, wytwarzanie zamieszania i niepokoju w duszy (taką sytuację wyczuwają ludzie prawdziwie żyjący sakramentalnie i kochający Boga).
co do egzorcystów - www.egzorcyzmy.katolik.pl

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


So maja 06, 2017 20:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 20, 2015 21:59
Posty: 10
Post Re: Czy Szatan może działać cuda?
dominikbartlomiej napisał(a):
tak, może, wszak tak jak napisałeś, na tyle na ile mu Bóg pozwoli. Tylko to co z Boga się narodziło, czyli z Ducha Świętego jest trwałe i się ostoi (przetrwa).


Pozostało mi tylko jedno pytanie, czy takie cuda uczynione przez Szatana (poza swoimi efektami i owocami, które przynoszą oczywiście) czymś różnią się od prawdziwych cudów?
Np.
1) Ktoś otrzymuje dar języków.
*Prawdziwy cud - rzeczywiście go otrzymuje.
*Cud Szatana - rzeczywiście go otrzymuje czy to tylko jakaś sztuczka?
2) Cud uzdrowienia.
* Prawdziwy - osoba taka rzeczywiście odzyskuje zdrowie/jej choroba znika.
* Cud Szatana - osobie tylko się wydaje, że ozdrowiała, tak naprawdę nadal jest chora lub choroba znikła tylko na krótki czas, aby oszukać tę osobę/towarzyszących jej ludzi.

Ogólnie chodzi mi o moc sprawczą takich szatańskich cudów, bo w Biblii napisane jest w jednym miejscu, że Szatan/smok może działać cuda, a w innym, że tylko kusić.

KKK również nie wyjaśnia tego w jasny sposób:
Cytuj:
394 Pismo święte potwierdza zgubny wpływ tego, o którym Jezus mówi, że "od początku był on zabójcą" (J 8, 44), a nawet usiłował odwrócić Jezusa od misji powierzonej Mu przez Ojca . "Syn Boży objawił się po to, aby zniszczyć dzieła diabła" (1 J 3, 8 ). Wśród jego dzieł najcięższe w konsekwencjach było kłamliwe uwiedzenie, które doprowadziło człowieka do nieposłuszeństwa Bogu.
Cytuj:
Opiekujący się światem i człowiekiem Stwórca dopuszcza działanie złych duchów tylko dlatego, że – jako Istota wszechmocna – potrafi z niego wyciągnąć większe dobro dla ludzi, którzy Go kochają. Kiedy bowiem opierają się szatańskim pokusom, wzrasta w nich wytrwała miłość, za którą otrzymają wielką nagrodę w niebie.

395 Moc Szatana nie jest jednak nieskończona. Jest on tylko stworzeniem; jest mocny, ponieważ jest czystym duchem, ale jednak stworzeniem: nie może przeszkodzić w budowaniu Królestwa Bożego. Chociaż Szatan działa w świecie przez nienawiść do Boga i Jego Królestwa w Jezusie Chrystusie, a jego działanie powoduje wielkie szkody - natury duchowej, a pośrednio nawet natury fizycznej - dla każdego człowieka i dla społeczeństwa, działanie to jest dopuszczone przez Opatrzność Bożą, która z mocą i zarazem łagodnością kieruje historią człowieka i świata. Dopuszczenie przez Boga działania Szatana jest wielką tajemnicą, ale "wiemy, że Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra" (Rz 8, 28).


Czyli mogą to być fizyczne cuda lub nawet nie cuda, ale fizyczne, namacalne rzeczy i znaki(uczynione przez Szatana, a nie ludzi pod jego kontrolą) czy to tylko oszustwa, a nie prawdziwe cuda?


N maja 07, 2017 6:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Czy Szatan może działać cuda?
Nie wydaje się, żeby szatan mógł dokonywać jakichkolwiek cudów.
Używanie słowa "cud", jest w tym kontekście (zła) samo w sobie sprzeczne, no ale zostawmy ten szczegół.

Cechą dobra, cechą Boga jest twórczość, zło zaś jedynie przetwarza i wykorzystuje twórczość dla siebie, dla własnej jednostronnej korzyści.
Zło jest z definicji niezdolne do wytwarzania czegokolwiek. Zło zagarnia tylko to, co już zostało wytworzone, to rodzaj pasożyta. Mówiąc o szatanie (złu), czy z drugiej strony o Bogu (dobru) poruszamy się w kategoriach absolutnych i radykalnych. Tu nie ma przemieszania. Dobro zawsze tworzy, zło zawsze niszczy.
Wytworzenie przez radykalne zło czegoś (cudu), czegoś co ma chociażby tylko pozory dobra, albo może zamienić się chociażby w najmniejszej części w dobro, było by zaprzeczeniem zła, bo przyniosło by dobry efekt.

Każde królestwo, wewnętrznie skłócone, pustoszeje. I żadne miasto ani dom, wewnętrznie skłócony, się nie ostoi. Jeśli szatan wyrzuca szatana, to sam ze sobą jest skłócony, jakże się więc ostoi jego królestwo? (Mt 12.25)

Kto nie jest ze Mną, jest przeciwko Mnie; i kto nie zbiera ze Mną, rozprasza. (Mt 12.30)

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


N maja 07, 2017 10:02
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Czy Szatan może działać cuda?
Mt 24:24 bt5 "Powstaną bowiem fałszywi mesjasze i fałszywi prorocy i działać będą wielkie znaki i cuda, by w błąd wprowadzić, jeśli to możliwe, także wybranych."

Cud to nie tylko czyn (a nawet nie przede wszystkim). Fałszywe cuda szatańskie mają - jak wyżej napisano - w błąd wprowdzić, aby w dalszej perspektywie poprowadzić na manowce.
Dlatego cuda powinny być rozeznawane - samo to, że wydarzenie jest niezwykłe (czy nawet "niemożliwe") to za mało.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


N maja 07, 2017 10:11
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn lis 03, 2014 15:36
Posty: 427
Post Re: Czy Szatan może działać cuda?
dominikbartlomiej napisał(a):
A jak rozpoznać? Dużo czynników na pewno, ale pewnikiem może być brak trwałości, wytwarzanie zamieszania i niepokoju w duszy (taką sytuację wyczuwają ludzie prawdziwie żyjący sakramentalnie i kochający Boga).


Trochę to offtop… ALe skąd twierdzenie, że subiektywne odczucie niepokoju oznacza, iż zjawisko związane z tym niepokojem nie pochodzi od Boga?

Cytuj:
9. Jeśli doskonałości modlitwy chrześcijańskiej nie można oceniać na podstawie wzniosłości poznania gnostycznego, to tym bardziej nie można jej oceniać odwołując się do doświadczenia Boskości, jak czyni messalianizm. Fałszywi charyzmatycy IV wieku utożsamili łaskę Ducha Świętego z psychologicznym doświadczeniem jej obecności w duszy. Występując przeciw nim, Ojcowie Kościoła podkreślali, że zjednoczenie modlącej się duszy z Bogiem dokonuje się w tajemnicy, a zwłaszcza przez sakramenty Kościoła. Głosili ponadto, że może ono dokonywać się nawet przez doświadczenia smutku lub głębokiego bólu. Wbrew opinii messalian, tego rodzaju uczucia niekoniecznie są znakiem, że Duch Święty opuścił duszę. Mogą natomiast stanowić - jak zawsze wyraźnie utrzymywali mistrzowie życia duchowego - autentyczny udział w opuszczeniu przeżytym przez Chrystusa na krzyżu, który zawsze pozostaje wzorem modlitwy i jej pośrednikiem.

30. W życiu modlącego się człowieka przychodzą jednak chwile, w których czuje się on opuszczony i zagubiony, gdy mimo wszelkich starań wcale nie "czuje" obecności Boga. Niech pamięta wtedy, że tego rodzaju próby nikomu, kto traktuje poważnie modlitwę, nie są oszczędzone. Nie należy jednak tego doświadczenia, wspólnego wszystkim modlącym się chrześcijanom, uważać za mistyczną "ciemną noc". W każdym razie człowiek, który w tych okresach z całą stanowczością stara się wytrwać w modlitwie, może mieć poczucie, że modli się jakby "mechanicznie". W rzeczywistości mamy tu jednak do czynienia z czymś zupełnie innym; właśnie wtedy jego modlitwa jest wyrazem wierności wobec Boga, w którego obecności chce pozostać także wówczas, gdy w zamian nie otrzymuje żadnej subiektywnej pociechy.

W tych na pozór mało pomyślnych chwilach okazuje się, czego naprawdę człowiek szuka w modlitwie; czy Boga, który w swojej nieskończonej wolności zawsze go przewyższa, czy też raczej szuka siebie samego, pozostając zamkniętym w obrębie własnych "doświadczeń", które albo ocenia pozytywnie jako "doświadczenia" zjednoczenia z Bogiem, albo negatywnie jako doświadczenie mistycznej "pustki".


Kongregacja Nauki Wiary, List do biskupów Kościoła Katolickiego o niektórych aspektach medytacji chrześcijańskiej, http://www.vatican.va/roman_curia/congr ... na_pl.html

Ja się nie znam i nie twierdzę, że umiem interpretować oficjalne dokumenty Kościoła… Ale „na oko” wydawałoby się, że w tym dokumencie Kościół wprost zaprzecza twierdzeniu, jakoby negatywne subiektywne odczucia stanowiły wyznacznik, że w czymś nie ma Boga.

Dlatego nie jestem pewien, czy jest to dobra metoda do badania prawdziwości prywatnych objawień. Prawdę mówiąc mam wątpliwości również i w drugim kierunku: czy subiektywne odczucie (s)pokoju jest wyznacznikiem, że coś pochodzi od Boga.

_________________
Także http://forum.wiara.pl/search.php?author=gaazkam&submit=Szukaj


N maja 07, 2017 10:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy Szatan może działać cuda?
chwat napisał(a):
Wytworzenie przez radykalne zło czegoś (cudu), czegoś co ma chociażby tylko pozory dobra, albo może zamienić się chociażby w najmniejszej części w dobro, było by zaprzeczeniem zła, bo przyniosło by dobry efekt. (Mt 12.30)


Im więcej opentań tym więcej ludzi zaczyna wierzyć w Boga, w końcu skoro są opętania, to i przecież Bóg jest.
W tej sytuacji to przecież by wychodziło że te opętania są czymś dobrym, bo dzięki nim jest więcej ludzi wierzących.
Więc tutaj zło przynosi dobre efekty.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N maja 07, 2017 11:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Czy Szatan może działać cuda?
Przyjmując korelację opętań i nawróceń za prawidłową, mielibyśmy tu do czynienia jedynie ze złem dopuszczonym przez człowieka (opętanie), ale nie ze złem absolutnym (szatan).

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


N maja 07, 2017 11:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy Szatan może działać cuda?
chwat napisał(a):
Przyjmując korelację opętań i nawróceń za prawidłową, mielibyśmy tu do czynienia jedynie ze złem dopuszczonym przez człowieka (opętanie), ale nie ze złem absolutnym (szatan).


Skąd taki wniosek że szatan to zło absolutne? to z Biblii?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N maja 07, 2017 12:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Czy Szatan może działać cuda?
Bóg jest tylko dobrem, szatan tylko złem. W wieczności wszystko występuje jednocześnie, tam nie ma zmian i wahań. Dlatego szatan nie może się nawrócić. On 'jest' tylko jedną postawą.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


N maja 07, 2017 12:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: Czy Szatan może działać cuda?
To są pseudo-cuda,których natura jest nietrwała,nawet jeśli ktoś np. chodzi do jakichś szarlatanów/znachorów i tak dalej, i coś tam "wyleczył" to pewnie to kiedyś powróci z dodatkową siłą. Pomijam fakt zagrożeń dla duszy i ciała.Mnóstwo możesz o tym i tym podobnych kwestiach poczytać na egzorcyzmy.katolik.pl , ale nie to powinno być dla ciebie najistotniejsze, kochaj Pana Boga całym sercem i daj się prowadzić Duchowi Świętemu,żyj sakramentalnie,a wtedy żadne ścierwo ci nie będzie straszne :>
I dar języków to nie cud,tylko charyzmat :) I to g...diabeł nie ma możliwości 'generować' czegoś takiego,poza faktami ludzi opętanych,którzy czasami też coś tam peplają - tak mówią egzorcyści.To wyższa szkoła jazdy, naprawdę lepiej jak się skupisz na modlitwie np. Różańcowej,kochaj Mamusię Niebieską, zasuwaj na Majówki :)
Z Panem Bogiem,
d.:)

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


N maja 07, 2017 16:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy Szatan może działać cuda?
chwat napisał(a):
Bóg jest tylko dobrem, szatan tylko złem. W wieczności wszystko występuje jednocześnie, tam nie ma zmian i wahań. Dlatego szatan nie może się nawrócić. On 'jest' tylko jedną postawą.


Z Wikipedii
Absolut (łac. absolutus – bezwarunkowy, niezwiązany) – osobowy lub bezosobowy pierwotny byt, doskonały, najwyższy, pełny, całkowicie niezależny, nieuwarunkowany i niczym nieograniczony.

Słowo Absolut może się jedynie odnosić do Boga, a przynajmniej tak mi się wydaje.
Mówienie że szatan też jest absolutem, jakoś nie specjalnie mi pasuje.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N maja 07, 2017 17:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Czy Szatan może działać cuda?
Robek napisał(a):
Mówienie że szatan też jest absolutem, jakoś nie specjalnie mi pasuje.

A czemu akurat mnie o tym mówisz?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


N maja 07, 2017 17:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy Szatan może działać cuda?
chwat napisał(a):
Robek napisał(a):
Mówienie że szatan też jest absolutem, jakoś nie specjalnie mi pasuje.

A czemu akurat mnie o tym mówisz?


Bo samemu wcześniej mówiłeś że szatan to absolutne zło.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N maja 07, 2017 20:10
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL