Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:30



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 529 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 36  Następna strona
 Debata: kreacjonizm vs ewolucja 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja
Coroner napisał(a):
Ja będąc wierzącym i praktykującym katolikiem powiem że bzdury piszesz.

Zadam konkretne pytanie. Biblia naucza, że śmierć weszła na nasz świat na skutek grzechu ludzkiego w Edenie (tak mówi ST i NT, jednakowo!).
To dlatego ja - będąc chrześcijaninem - nie umiem pogodzić z tą nauką (objawieniem Bożym, tak samo istotnym, jak np. to, że Jezus umarł za grzeszników, albo, że zmartwychwstał) teorii ewolucji, gdzie śmierć nie ma w zasadzie żadnego początku: ona od zawsze towarzyszy ewolucji...
A tymczasem Bóg mówi wprost: śmierć to skutek grzechu! [czy potrzeba cytaty podawać?]

Ty to umiesz pogodzić? Jak?

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


So maja 20, 2017 16:36
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja
Już o tym rozmawialiśmy.
http://forum.wiara.pl/viewtopic.php?f=1&t=39039&p=944931#p944931

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


So maja 20, 2017 17:18
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja
Iago napisał(a):
Ziemia na początku była bezładem i pustkowiem (chaos), następnie pod działaniem stwórczego słowa Boga uładziła się, stała się zdatna do życia, stopniowo też napełniła się wielorakimi istotami żyjącymi, roślinami i zwierzętami,


Czy tu aby nie ma jakiejś manipulacji :lol:
Bo tutaj niby papież to mówi, ale to są powyrywane zdania z Biblii, i to jest wszystko tak specjalnie poprzekręcane.

czytelnikBiblii napisał(a):
Zadam konkretne pytanie. Biblia naucza, że śmierć weszła na nasz świat na skutek grzechu ludzkiego w Edenie (tak mówi ST i NT, jednakowo!).
To dlatego ja - będąc chrześcijaninem - nie umiem pogodzić z tą nauką (objawieniem Bożym, tak samo istotnym, jak np. to, że Jezus umarł za grzeszników, albo, że zmartwychwstał) teorii ewolucji, gdzie śmierć nie ma w zasadzie żadnego początku: ona od zawsze towarzyszy ewolucji...
A tymczasem Bóg mówi wprost: śmierć to skutek grzechu! [czy potrzeba cytaty podawać?]

Ty to umiesz pogodzić? Jak?


Najpierw pojawiły się na Ziemi organizmy żywe, i dopiero wtedy jak to życie się pojawiło, to wraz z nim pojawiła się śmierć.
A więc śmierć ma swój początek, i jest nim moment w który pierwszy żywy ogranizm który pojawił się na Ziemi, zwyczajnie się przekręcił :mrgreen:

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So maja 20, 2017 17:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja
Robku, jednak zacytuję Pismo, widzę, że jest konieczność, bo piszesz: "Najpierw pojawiły się na Ziemi organizmy żywe, i dopiero wtedy jak to życie się pojawiło, to wraz z nim pojawiła się śmierć."
a Biblia podaje:
(Rdz 2:17 [BT])
ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy z niego spożyjesz, niechybnie umrzesz.

(Rz 5:12 [BT])
Dlatego też, jak przez jednego człowieka grzech wszedł do świata, a przez grzech śmierć, i w ten sposób śmierć przeszła na wszystkich ludzi, ponieważ wszyscy zgrzeszyli...

(1Ko 15:21 [BT])
Ponieważ bowiem przez człowieka [przyszła] śmierć, przez Człowieka też [dokona się] zmartwychwstanie.


Sam oceń, czemu dać wiarę...
Czy faktycznie śmierć pojawiła się wraz z pierwszym martwym organizmem, czy wraz z... czym?

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


So maja 20, 2017 17:46
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja
czytelnikBiblii napisał(a):
Robku, jednak zacytuję Pismo, widzę, że jest konieczność, bo piszesz: "Najpierw pojawiły się na Ziemi organizmy żywe, i dopiero wtedy jak to życie się pojawiło, to wraz z nim pojawiła się śmierć."
a Biblia podaje:
(Rdz 2:17 [BT])
ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy z niego spożyjesz, niechybnie umrzesz.

(Rz 5:12 [BT])
Dlatego też, jak przez jednego człowieka grzech wszedł do świata, a przez grzech śmierć, i w ten sposób śmierć przeszła na wszystkich ludzi, ponieważ wszyscy zgrzeszyli...

(1Ko 15:21 [BT])
Ponieważ bowiem przez człowieka [przyszła] śmierć, przez Człowieka też [dokona się] zmartwychwstanie.


Sam oceń, czemu dać wiarę...
Czy faktycznie śmierć pojawiła się wraz z pierwszym martwym organizmem, czy wraz z... czym?


To co tutaj cytujesz i opisujesz, to się działo w Raju.
Natomiast ja mówie o tym co się działo później.
W końcu Ada i Ewa zostali wygnani z Raju na Ziemie, i na tej Ziemi już ta śmierć przecież tam była.
A to co się działo w Raju, i jak to tam wyglądało to jest zupełnie inna kwestia.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So maja 20, 2017 18:16
Zobacz profil
Post Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja
czytelnikBiblii napisał(a):
Robku, jednak zacytuję Pismo, widzę, że jest konieczność, bo piszesz: "Najpierw pojawiły się na Ziemi organizmy żywe, i dopiero wtedy jak to życie się pojawiło, to wraz z nim pojawiła się śmierć."
a Biblia podaje:
(Rdz 2:17 [BT])
ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy z niego spożyjesz, niechybnie umrzesz.

(Rz 5:12 [BT])
Dlatego też, jak przez jednego człowieka grzech wszedł do świata, a przez grzech śmierć, i w ten sposób śmierć przeszła na wszystkich ludzi, ponieważ wszyscy zgrzeszyli...

(1Ko 15:21 [BT])
Ponieważ bowiem przez człowieka [przyszła] śmierć, przez Człowieka też [dokona się] zmartwychwstanie.


Sam oceń, czemu dać wiarę...
Czy faktycznie śmierć pojawiła się wraz z pierwszym martwym organizmem, czy wraz z... czym?

Popełniasz jeden podstawowy błąd. Biblia nie jest książką do przyrody. Biblia jest księgą duchową. Odnosi się nie do stworzenia świata a do jego pochodzenia.
Nie można księgi Biblii czytać tak jak ty próbujesz to robić. Takie interpretacje prowadzą do herezji. Nie ty pierwszy na przestrzeni 2000 lat i pewnie nie ostatni.
Biblię trzeba interpretować w Kościele i w ciągłości nauczania. Kościół ma egzegezę biblijną. Jak tego nie zrozumiesz zawsze będziesz wyciągał błędne wnioski z tekstów natchnionych.


So maja 20, 2017 18:57
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja
Robek, Eden był na Ziemi, a nie gdzieś poza nią! To był ogród na Ziemi - i nie było tak, że w Edenie toczyło się życie Adama i Ewy, a poza Edenem życie jakieś inne... (dziwne masz wyobrażenia).

Coroner, a możesz wskazać w Biblii dowody, że tak trzeba rozumieć Pismo, jak to Ty proponujesz, a mi zarzucasz, że źle ją odczytuję?
Np. pokaż wypowiedzi Jezusa, albo Apostołów, w których oni by nie traktowali historii biblijnych (nasz ST) w sposób dosłowny - jako historyczny zapis wydarzeń, które mają też coś uczyć przyszłe pokolenia...
(Ty uduchowiasz Biblię; nie pamiętam jak się nazywa taki kierunek w teologii, ale jest coś takiego. Na szczęście to nie jedyny kierunek teologiczny...)

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


So maja 20, 2017 19:07
Zobacz profil WWW
Post Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja
Pokaż gdzie Biblia mówi o sobie że jest księgą nauk przyrodniczych. Ja ci mogę wskazać miejsce gdzie Biblia mówi, ze została dana Kościołowi i tylko Kościół ma prawo ja interpretować.
Chyba nawet ktoś ci to wskazywał. Bodajże Małgosiaa albo Marek Piotrowski


So maja 20, 2017 19:18
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja
Coroner, pierwszy Cię o coś zapytałem... Zechcesz odpowiedzieć?
[nauki przyrodnicze w naszym ujęciu nie istniały w biblijnych czasach - nie mogę więc spełnić Twego życzenia, ale mogę pokazać, że Jezus i Apostołowie nie uduchawiali ST, jak to Ty i inni robicie]

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


So maja 20, 2017 19:28
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Śr lut 24, 2010 15:30
Posty: 295
Post Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja
Drogi tylkobiblisto,
Wypadałoby zauważyć drobną, acz istotną różnicę pomiędzy księgą Rodzaju, a np. księgą Wyjścia lub Ewangeliami. Ewangelie czy ks. Wyjścia zawierają historie spisane na podstawie relacji świadków opisywanych w nich wydarzeń, więc można je rozumieć dosłownie. Kto był świadiem stworzenia świata? Na podstawie czyjej relacji spisano księgę Rodzaju?
Ta księga nie jest księgą historyczną, a wyłącznie dydaktyczną.


So maja 20, 2017 19:38
Zobacz profil
Post Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja
czytelniku
I właśnie potwierdziłeś, że twoje wywody oparte na biblii nie mają żadnego potwierdzenia w Biblii.
W czasach Jezusa podejście historyczne było inne niż dzisiaj.
Biblia jest księgą mówiącą o tym skąd jesteśmy i dokąd zmierzamy i jak się tam dostać.
Nie mówi nic o tym co próbujesz sugerować.
czytelnikBiblii napisał(a):
Coroner, pierwszy Cię o coś zapytałem... Zechcesz odpowiedzieć?
Ależ odpowiedziałem. O tutaj:
Coroner napisał(a):
Popełniasz jeden podstawowy błąd. Biblia nie jest książką do przyrody. Biblia jest księgą duchową. Odnosi się nie do stworzenia świata a do jego pochodzenia.
Nie można księgi Biblii czytać tak jak ty próbujesz to robić. Takie interpretacje prowadzą do herezji. Nie ty pierwszy na przestrzeni 2000 lat i pewnie nie ostatni.
Biblię trzeba interpretować w Kościele i w ciągłości nauczania. Kościół ma egzegezę biblijną. Jak tego nie zrozumiesz zawsze będziesz wyciągał błędne wnioski z tekstów natchnionych.


So maja 20, 2017 19:43
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja
Mam jedną małą prośbę: gdyby się tu pojawił ktoś, kto ma inne od was poglądy, to dajcie mi znać...
Dzięki, żegnam nic tu po mnie - tylko się gorszę takim traktowaniem Bożego Słowa.
[piszcie sobie teraz pod moim adresem najrózniejsze kalumnie, mnie to nie rusza, śmiejcie się ze mnie - proszę bardzo; tylko znacie przysłowie: ten się śmieje, kto się śmieje...]

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


So maja 20, 2017 19:55
Zobacz profil WWW
Post Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja
Każdy sądzi według siebie. Zapewne ty tak byś się zachował.

Żal mi ciebie. Pisałem to co pisałem mając nadzieję, że nawrócisz się.

Czyli czytelnik rakiem się wycofuje bo udowodniono mu, że jego postawa jest niebiblijna.


So maja 20, 2017 20:27
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja
Coroner, nie jest nawróceniem odwrócenie się od treści Bożego Słowa! [nie Ty, ale może - sądząc po wcześniejszych reakcjach - ktoś się znajdzie, kto mi napisze to, co wspomniałem].
Pomyślności :)

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


So maja 20, 2017 20:31
Zobacz profil WWW
Post Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja
To może podaj podstawy z biblii, że masz prawo interpretować Pismo poza Kościołem. Bo właśnie to co uprawiasz jest odwróceniem się od Słowa Bożego i pójściem za ludzkimi baśniami.
Powiem więcej. Przez takie dziwne postawy i wykorzystywanie Pisma do własnych celów aby podeprzeć dziwne teorie sprzeczne z nauką wystawiasz Słowo Boże na szyderstwo. Skoro jesteś czytelnikiem Biblii to zacznij stosować to co ta Biblia naucza. A naucza, to co wskazywałem.


So maja 20, 2017 20:38
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 529 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 36  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL