Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 22:38



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 529 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 36  Następna strona
 Debata: kreacjonizm vs ewolucja 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja
czytelnikBiblii napisał(a):
Robek, Eden był na Ziemi, a nie gdzieś poza nią! To był ogród na Ziemi - i nie było tak, że w Edenie toczyło się życie Adama i Ewy, a poza Edenem życie jakieś inne... (dziwne masz wyobrażenia).


Był na Ziemi a już nie ma?
Co się z nim stało? wyparował?

czytelnikBiblii napisał(a):
[nauki przyrodnicze w naszym ujęciu nie istniały w biblijnych czasach - nie mogę więc spełnić Twego życzenia.


Co z tego że nauki przyrodnicze nie istniały w biblijnych czasach?
To w końcu kto jest autorem Biblii? ludzie którzy w tamtych czasach nie mieli pojęcia jak funkcjonuje przyroda?
Czy może jednak Bóg, który według ciebie również by nie miał pojęcia jak to wszystko działa.

czytelnikBiblii napisał(a):
Coroner, nie jest nawróceniem odwrócenie się od treści Bożego Słowa! [nie Ty, ale może - sądząc po wcześniejszych reakcjach - ktoś się znajdzie, kto mi napisze to, co wspomniałem].
Pomyślności :)


A więc czekasz na kolejnego zwariowanego kreacjoniste :-D

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So maja 20, 2017 20:50
Zobacz profil
Post Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja
Robek napisał(a):
Co z tego że nauki przyrodnicze nie istniały w biblijnych czasach?
To w końcu kto jest autorem Biblii? ludzie którzy w tamtych czasach nie mieli pojęcia jak funkcjonuje przyroda?
Czy może jednak Bóg, który według ciebie również by nie miał pojęcia jak to wszystko działa.
Robek
Każdy poważny biblista ci powie, że Pismo Święte nie służy celom nauk przyrodniczych. To nie podręcznik kreacjonizmu ani ewolucjonizmu. To historia zbawienia ludzkości przez Boga. I wszelkie zapisy mają cel duchowy. Udowadnianie kreacjonizmu czy ewolucjonizmu zostawmy naukom przyrodniczym z ich metodologią badań, a biblią posługujmy się aby uświęcać swoje życie.


So maja 20, 2017 21:05
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja
czytelnikBiblii napisał(a):
[
Tak, ale od początku Bóg ustanowił podział: dzień (światłość) i noc (ciemność) - czyli cykl dobowy, który potem "przejęło" słońce... Wszystko pasuje!
[chyba, że sobie kombinujesz tak: 3 pierwsze "dni" trwały miliardy lat, ale od 4 dnia już tylko 24 godziny bo słońce się pojawiło...


Bzdura. W momencie, w którym "słonce się pojawiło" dzień trwał 14 godzin. W czasach prehistorycznych ustalono, że doba ziemska trwała około 20-21 godzin. Nawet w czasach, których Ty jako mlodoziemiec już negować nie bedziesz, wykazano drobne różnice długości trwania doby, ktore dla czasów babilonskich można wykazać porównujac ich obserwacje astronomiczne z dzisiejszym stanem wiedzy. Sumaryczna róznica dla wydarzeń sprzed około 2700 lat wynosi ok. 6 godzin.

Acha, zaznaczę tylko, że doba to wynik obrotu Ziemii dookoła własnej osi. Mam nadzieję, ze jako młodoziemiec przynajmniej Kopernika nie odrzucasz.


Cytuj:
To nie tak: jednakowo - od dnia nr 1 do dnia nr 7 słowo "yom" jest z liczebnikiem, a to nie daje pola manewru: chodzi o zwykłe doby!].


Niekoniecznie. Śladami są tu Psalm 90, tlumaczenia tego słowa w Septuagincie czy nawet wyliczanie oczekiwania mesjańskiego na podstawie proroctw (70 tygodni u proroka Daniela)

bert04 napisał(a):
Ale co to ma do rzeczy? Rok szabatowy to był okres 12 miesięcy o specjalnych prawach - nazywał się "szabatowy" bo chodziło o odpoczynek (szabat to odpoczynek); to nie ma nic wspólnego z rachubą czasu zwykłego szabatu... (aleś wymyślił, hehehe)


Twierdzę, że zarówna szabas jak i szmita mają takie samo uzasadnienie. Upamiętnienie odpoczynku Boga. Jeden trwa (około) 24 godziny, drugi (około) 8670 godzin.

Bóg nie odpoczywał w szabat, tylko w siódmy "dzień". Inaczej Jezus nie pozwoliłby sobie na stwierdzenie, ze "to szabat został ustanowiony dla czlowieka".


=============

czytelnikBiblii napisał(a):
Robek, Eden był na Ziemi, a nie gdzieś poza nią! To był ogród na Ziemi - i nie było tak, że w Edenie toczyło się życie Adama i Ewy, a poza Edenem życie jakieś inne... (dziwne masz wyobrażenia).



No to ciekawe w kontekście tego że Jezus powiedział do dobrego łotra "dziś bedziesz ze mną w Raju".


==============

Coroner napisał(a):
Każdy poważny biblista ci powie, że Pismo Święte nie służy celom nauk przyrodniczych.


Już sw. Augustyn o tym pisał. W czasach, kiedy nikt nie podważał nawet geocentryzmu.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


So maja 20, 2017 21:42
Zobacz profil
Post Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja
Bert to teraz wytłumacz to czytelnikowi.
Moim zdaniem misja niemożliwa.


N maja 21, 2017 6:17
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja
Zachłysnęliście się naukowym podejściem do Biblii... Po drugie nadmiernie ją uduchawiacie, tam, gdzie to jest szkodliwe dla rozumienia treści...
Rozczaruję Was, ale niestety, nie dołączę do Was! (na moje szczęście).

Robku, Edenu nie ma na ziemi, bo wiesz co był na ziemi? Potop - katastrofa globalna, która zmiotła Eden bezpowrotnie w tamtym kształcie i miejscu!

Dalsza dyskusja to strata czasu; pozostawiam to Bożej, końcowej ocenie, kto lepiej wierzył w to, co zostało zapisane...

Wiara w kreację czy ewolucję nie zbawia nikogo, zatem lepiej skupić się na osobie naszego Zbawiciela!
Co też i Wam szczerze życzę...

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


N maja 21, 2017 7:01
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja
czytelnikBiblii napisał(a):
Dalsza dyskusja to strata czasu; pozostawiam to Bożej, końcowej ocenie, kto lepiej wierzył w to, co zostało zapisane...


Bardzo proszę nie bajdurzyć – tutaj mowa wyłącznie o interpretacji tego co zostało napisane. Ty w swojej literalnej, ignorujesz to co wiedziano już od czasów Augustyna, iż Biblia poza sensem dosłownym ma także sens duchowy, który to dzieli się jeszcze na sens alegoryczny, moralny i anagogiczny.

Swoją drogą, skoro już dokonujesz tego kuriozalnego literalnego odczytu Genesis to może wytłumaczysz mi, który z następujących dwóch opisów z Księgi Rodzaju jest prawdziwy?
Ten wedle którego zwierzęta zostały stworzone przed człowiekiem (Rdz 1:25) czy ten wedle którego zostały stworzone po nim (Rdz 2:18-19). W Którym miejscu Pan Bóg kłamie, Drogi Kreacjonisto? :)


N maja 21, 2017 7:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja
czytelnikBiblii napisał(a):
Robku, Edenu nie ma na ziemi, bo wiesz co był na ziemi? Potop - katastrofa globalna, która zmiotła Eden bezpowrotnie w tamtym kształcie i miejscu!


Acha, więc kolejny raz pytam, co obiecał Jezus dobremu łotrowi?

czytelnikBiblii napisał(a):
Wiara w kreację czy ewolucję nie zbawia nikogo,


W sumie racja. Jednak szukanie w Biblii tego, czego tam nie ma, może szkodzić wizerunkowi religii, wystawiając ją na pośniewisko. Nie dotyczy to tylko kreacjonistów, wliczam tu także wszelkiej maści apokaliptyków (co rok to dwie kolejne daty końca świata) czy wróżbiarzy (kod biblijny itd.). Nie bez powodu część naukowców nie chce być kojarzona z religią szczególnie w krajach, w których kreacjonizm jest utożsamiany z chrześcijaństwem (USA).

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


N maja 21, 2017 8:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja
Jak mam zakończyć ten temat? Ciągle o coś pytacie, a cokolwiek napiszę, to negujecie i zarzuty mi robicie, że źle piszę i rozumiem... Nie ma to sensu bo uważam, że perły powinny pozostać z perłami.

Jednak odp. choćby tylko na pytanie Berta o raj obiecany nawróconemu łotrowi. On mu obiecał raj, w sensie zbawienia i obecności na zawsze z Jezusem, i tego, co znajdujemy w Apokalipsie (gdzie czytamy chyba 2 razy o raju Bożym); Jezus nie obiecał mu raju w sensie miejsca, gdzie był Adam z Ewą bo tego miejsca fizycznie już nie ma od dni potopu...
Będzie kiedyś oblicze tej ziemi odnowione na podobieństwo raju (Nowa Ziemia pod Nowym Niebem), i tam też będzie ten nawrócony łotr... dla Ciebie Bercie, i dla innych też tam miejsce się znajdzie: trzeba tylko z Bożej oferty zbawienia skorzystać, na Jego warunkach (nie na własnych, np. takich, żeby sobie zasłużyć na zbawienie... - to powszechne podejście, niestety...).

Na dalszą dyskusję nie mam ani czasu, ani chęci bo nie jestem chłoptasiem, którym można pomiatać.
Miejcie się dobrze, a nawet lepiej!

PS. Absolutnie nie zgodzę się, że dosłowne odczytywanie Biblii wystawia ją na pośmiewisko. Tak odczytywali ją Jezus i apostołowie. Biorę z nich przykład; komu się to nie podoba, to jego problem...

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


N maja 21, 2017 8:45
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja
czytelnikBiblii napisał(a):
Jednak odp. choćby tylko na pytanie Berta

bo już na pytanie Iago:
Iago napisał(a):
Ten wedle którego zwierzęta zostały stworzone przed człowiekiem (Rdz 1:25) czy ten wedle którego zostały stworzone po nim (Rdz 2:18-19). W Którym miejscu Pan Bóg kłamie, Drogi Kreacjonisto?

nie potrafisz odpowiedzieć :?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N maja 21, 2017 9:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja
Małgosiu, ależ potrafię, ale nie kwapię się, bo wiem, jak to zostanie skomentowane...
Skoro jednak nalegasz, to - mogę nawet podać cytaty z literatury (tylko po co?) - wierzę, że nie ma żadnej sprzeczności, gdyż opis z rozdz. 1 jest opisem ogólnym (obejmującym cały świat i jego otoczenie), a z rozdz. 2 szczególnym (obejmującym tylko ogród Eden).
To tak w skrócie, ale wiem, że to nie będzie zaakceptowane, to nie chce mi się dalej tłumaczyć, bo po co? Po to, żebyście mieli tylko pożywkę dla dalszych pouczeń mnie, jaki jestem niedouczony?... Dziękuję, nie skorzystam...

Ładny maj, Małgosiu, przyjmij wirtualne kwiaty bzu... :)

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


N maja 21, 2017 9:10
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja
czytelnikBiblii napisał(a):
wierzę, że nie ma żadnej sprzeczności, gdyż opis z rozdz. 1 jest opisem ogólnym (obejmującym cały świat i jego otoczenie), a z rozdz. 2 szczególnym (obejmującym tylko ogród Eden).
To tak w skrócie, ale wiem, że to ni

Czyli uważasz, że było więcej niż para ludzi, skoro w Edenie Bóg najpierw stworzył człowieka, a potem zwierzęta, a w świecie odwrotnie? Czy dobrze rozumiem: Bóg stworzył jednocześnie:
1. w świecie zwierzęta
2. w Eden człowieka,
potem znów jednocześnie:
1. w Edenie zwierzęta
2. w świecie człowieka
ale w takim razie powiedz mi, kiedy w Rdz.1 stworzył kobietę, bo Rdz 2 stworzył juz na samym końcu?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N maja 21, 2017 9:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja
czytelnikBiblii napisał(a):
Jak mam zakończyć ten temat? Ciągle o coś pytacie, a cokolwiek napiszę, to negujecie i zarzuty mi robicie, że źle piszę i rozumiem... Nie ma to sensu bo uważam, że perły powinny pozostać z perłami.



No popatrz perełko ( :D ), ludzie śmią dyskutować, a nawet – o zgrozo – ZADAWAĆ PYTANIA w założonym przez Ciebie wątku na forum dyskusyjnym. :shock: :shock: :shock:

A więc do tego nas te zgniłe czasy doprowadziły, że nikt już nie chce przekładać skleconej na kolanie, dziurawej jak durszlak interpretacyjki czytelnikaBiblii nad weryfikowalne fakty i teorie naukowe. Ach, gdzie podziały się te stare dobre czasy, gdy można było wcisnąć ludziom każda durnotę i nie kłopotać się nawet, zbędną przecież, dyskusją na ten temat. :)

Zapamiętajcie sobie Drodzy forumowicze ten schemat – kreacjonista jest prawdziwym mistrzem w linkowaniu głupawych filmików z żółtymi napisami na YT w wykonaniu pseudo naukowców z dyplomami z Hogwartu – ba, jest również mistrzem kopiuj-wklejania obskurnych tekstów ze stronek upstrzonymi teoriami spiskowymi, gdzie kreacjonistyczne bzdury są upchnięte między rewelacjami o Płaskiej Ziemi a reklamą środków na potencję. No ale gdy ktoś śmie podjąć dyskusje, a już nie daj Boże zadać jakieś pytanie odnośnie owej dziurawej kreacjonistycznej wizji, to należy wtedy możliwie najszybciej wycofać się rakiem pod byle wymyślonym pretekstem. Kreacjoniści przypominają tedy francuskie czołgi – mają cztery biegi do tyłu i jeden do przodu (na wypadek, gdyby przeciwnik zaszedł ich od tyłu i musieli uciekać naprzód).

Dzieje się tak dlatego, iż kreacjonistyczne bzdurki do pięt nie dorastają rygorom teorii naukowej – ulegają one problemowi demarkacji, gdyż nie posiadają kryterium falsyfikowalności. I tak ewolucjonista ma na poparcie swoich twierdzeń szereg weryfikowalnych dowodów, a co ma kreacjonista? A wyłącznie swoją skleconą na kolanie interpretacje PŚ, której oczywiście praktycznie podważyć się nie da, gdyż kreacjonisty w wymyślaniu głupot ogranicza wyłącznie własna wyobraźnia, a nie prawidła otaczającego nas świata, które to są wiążące dla naukowca.


N maja 21, 2017 9:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja
Małgosiaa napisał(a):
czytelnikBiblii napisał(a):
wierzę, że nie ma żadnej sprzeczności, gdyż opis z rozdz. 1 jest opisem ogólnym (obejmującym cały świat i jego otoczenie), a z rozdz. 2 szczególnym (obejmującym tylko ogród Eden).
To tak w skrócie, ale wiem, że to ni

Czyli uważasz, że było więcej niż para ludzi, skoro w Edenie Bóg najpierw stworzył człowieka, a potem zwierzęta, a w świecie odwrotnie? Czy dobrze rozumiem: Bóg stworzył jednocześnie:
1. w świecie zwierzęta
2. w Eden człowieka,
potem znów jednocześnie:
1. w Edenie zwierzęta
2. w świecie człowieka
ale w takim razie powiedz mi, kiedy w Rdz.1 stworzył kobietę, bo Rdz 2 stworzył juz na samym końcu?

Tylko Tobie odpowiem [podałem link do debaty z myślą: gdyby ktoś chciał obejrzeć; nie widzę przymusu do prowadzenia godzinnych dyskusji, skoro moje poglądy są obecne w nagraniu debaty - zbieżne z tym, co mówi K. Hovind].

Małgosiu, nie o to chodzi.
Była jedna para ludzi. Zrozum, że opis z Rdz 2 jest takim "wzięciem pod lupę" tego, co w Rdz 1 jest ujęte jednym zdaniem, że Bóg stworzył człowieka: mężczyznę i kobietę (w Rdz 2 opisano jak dokładnie to było, i jak został zapełniony Eden tym, co tam miało żyć, najbliżej ludzkiej pary).
Chcesz, to podam Ci treść rozdziału z książki...

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


N maja 21, 2017 9:39
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja
czytelnikBiblii napisał(a):
Jak mam zakończyć ten temat? Ciągle o coś pytacie, a cokolwiek napiszę, to negujecie i zarzuty mi robicie, że źle piszę i rozumiem... Nie ma to sensu bo uważam, że perły powinny pozostać z perłami.

To nie Twój blog, więc nie do Ciebie należy zamykanie. Są na to nawet punkty w Regulaminie. Docychczas wszystkie wypowiedzi były na temat, chociaż tylko Ty argumentowałeś na korzyść kreacjonizmu.

Cytuj:
Jednak odp. choćby tylko na pytanie Berta o raj obiecany nawróconemu łotrowi. On mu obiecał raj, w sensie zbawienia i obecności na zawsze z Jezusem, i tego, co znajdujemy w Apokalipsie (gdzie czytamy chyba 2 razy o raju Bożym); Jezus nie obiecał mu raju w sensie miejsca, gdzie był Adam z Ewą bo tego miejsca fizycznie już nie ma od dni potopu...


No widzisz, jaka dziwna sprawa. W kwestii pierwszych rozdziałów Biblii traktujemy opisy czasowe dosłownie, z dikładnością do paru minut po przecinku. A jak Jezus mówi "dziś" to nagle uciekamy w jakieś dziwne przesunięcia, że nie dziś, tylko na koncu czasów, i nie w Raju tylko gdzieś indziej...


Cytuj:
Będzie kiedyś oblicze tej ziemi odnowione na podobieństwo raju (Nowa Ziemia pod Nowym Niebem), i tam też będzie ten nawrócony łotr... dla Ciebie Bercie, i dla innych też tam miejsce się znajdzie: trzeba tylko z Bożej oferty zbawienia skorzystać, na Jego warunkach (nie na własnych, np. takich, żeby sobie zasłużyć na zbawienie... - to powszechne podejście, niestety...).


Pomijając drobne różnica denominacyjne, i ja w to wierzę. Ba, inaczej niż paru moich kolegów wierzę, że opisy w Księdze Rodzaju były - w pewnym sensie - dosłownie. Ale może kiedyś indziej opiszę moje rozumienie protologii

Cytuj:
Na dalszą dyskusję nie mam ani czasu, ani chęci bo nie jestem chłoptasiem, którym można pomiatać.
Miejcie się dobrze, a nawet lepiej!


Lepiej by Ci wychodziło strzelanie focha, gdybyś raz po raz nie wracał jednak.

Cytuj:
PS. Absolutnie nie zgodzę się, że dosłowne odczytywanie Biblii wystawia ją na pośmiewisko. Tak odczytywali ją Jezus i apostołowie. Biorę z nich przykład; komu się to nie podoba, to jego problem...


Mateusz, rozdział piąty.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


N maja 21, 2017 9:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja
czytelnikBiblii napisał(a):
Tylko Tobie odpowiem [podałem link do debaty z myślą: gdyby ktoś chciał obejrzeć; nie widzę przymusu do prowadzenia godzinnych dyskusji, skoro moje poglądy są obecne w nagraniu debaty - zbieżne z tym, co mówi K. Hovind].


Zwracam uwagę moderacji, iż czytelnikBiblii znów przyznaje się że traktuje forum dyskusyjne niczym prywatny blog-śmietnik do wrzucania gotowców z internetu bez chęci prowadzenia nań dyskusji. :)


N maja 21, 2017 9:46
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 529 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 36  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL