Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N lis 19, 2017 7:59

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 Wiara a Psychiatria/Neurobiologia 
Autor Wiadomość

Post Wiara a Psychiatria/Neurobiologia
Czy wiara w Boga to "ewolucyjna" :D pozostałość(atawizm)?

Czy mistyczne doświadczenia to wynik receptorów/płatów mózgowych/chorób psychicznych/narkotyków(bodajże Huxley się tym zajmował alę mogę sie mylić) czy innych czynników?

Bardzo mnie to ciekawi. Piszcie

Póki otwarta księga czekam na polu męstwa
Kiedy proszę cię o burzę uczyń ze mnie sztorm"

N paź 22, 2017 18:41

Post Re: Wiara a Psychiatria/Neurobiologia
Faktem naukowym jest, że każdy mózg jest "neuroplastyczny". W wielkim skrócie styl naszego bytowania może do woli się zmieniać na skutek zmian w środowisku w którym żyjemy. To się nazywa "adaptacja" i oczywiście może mieć niezbyt przyjemny finał w szpitalu psychiatrycznym. To dlatego od zarania dziejów wszelkie kultury miały ludzi którzy pełnili funkcję kapłanów, przewodników, szamanów, guru, mistrzów.

Styl bytowania jest skutkiem funkcjonowania ścieżek neuronalnych w mózgu uformowanych przez doświadczenia życiowe. Zgodnie z zasadą neuroplastyczności, ścieżki mogą się zmieniać jednak u niektórych ludzi nie działa to od tak. Mówię tu o ludziach upartych, energicznych, gwałtownych, zdolnych do samodzielnego podejmowania decyzji i realizowania wyznaczonych celów. Można by powiedzieć że u takiego człowieka te ścieżki są twardo ubite i "trudnozmienialne". Doświadczenie mistyczne musi być taką nagłą, gwałtowną zmianą w tych ścieżkach, czemu mogą towarzyszyć halucynacje, jakieś niewyobrażalne kosmiczne bóle bądź odwrotnie - uczucie błogostanu i głębokiego spokoju ducha.

Każdy zdrowy człowiek ma w sobie coś co można by nazwać prymitywnymi ludzkimi popędami np. popęd seksualny. Nie da się tego w żaden sposób wyprzeć, ale można to kontrolować. Istotny wpływ mają na to symbole religijne. Taki symbol funkcjonuje jak swego rodzaju drogowskaz przy formowaniu się nowych ścieżek. Ten mechanizm przynosi korzyści społeczne, brak kontroli sprawiłby że każdy z każdym bzykałby się jak popadnie bez jakichkolwiek zobowiązań. Dlatego też moim skromnym zdaniem homoseksualizm wynika z całkowitej rezygnacji kontroli popędu seksualnego.

Ten tekst nie jest naukowy. To tylko mieszanka wiedzy psychiatrycznej, psychologicznej i teologicznej.

Pn paź 23, 2017 17:57

Post Re: Wiara a Psychiatria/Neurobiologia
Jeszcze wyrażę swoją opinię na temat twojego pierwszego zdania. Naukowo atawizm oznacza regres ewolucyjny, powrót do cech lub zachowań które sprawdzały się w przeszłości. Dzisiaj to słowo jest nadużywane przez wieśniackich filozofów, uważających się za wielce wybitnie rozwiniętych (nietrudno się domyśleć o jakich ludzi chodzi). I tak atawizmem można nazwać instytucję małżeństwa, tworzenie się kręgów ludzi czy kultów, heteroseksualizm, zbieractwo, fobie, potrzebę pomocy duchowej, mechanizmy władzy, ubieranie się cały czas w te same ubrania (tzw. dress code), normy kulturowe, nacjonalizm, ksenofobię, moralność, role społeczne, wojskowość, lęk przed nieznanym. Wedle tego światopoglądu wszystko to co wypisałem jest uważane za zbędne zabobony, zaściankowość, nienormalność, coś co powinno się wypierać. A czemu tak to ja tego już nie wiem.

Wt paź 24, 2017 9:43
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ]