Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 16:32



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1091 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46 ... 73  Następna strona
 Jak pogodzić ewolucję z Biblią? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Saqura napisał(a):
Zostało spisane.

A kto tak twierdzi?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


So lis 18, 2017 16:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Naród Żydowski,Ci co to Słowo "nieśli" od samego początku.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


So lis 18, 2017 16:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
I ich spadkobiercy, czyli Kościół, też tak twierdzi?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


So lis 18, 2017 16:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Spadkobiercy? raczej "wszczepieńcy" :)
Tak,kto "jest" Jego też tak twierdzi.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


So lis 18, 2017 16:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Dlaczego raczej "wszczepieńcy"?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


So lis 18, 2017 18:11
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Saqura napisał(a):
Naród Żydowski,Ci co to Słowo "nieśli" od samego początku.

Nowy Testament też?
Zastanawiam się kiedy odpowiesz na moje pytanie o Kaina i Abla. I nie mów mi, że nie odpowiadam na Twoje pytania, bo wyskakujesz z nimi jak Filip z konopi zamiast odpowiedzi.
Z Twoich postów wnioskuję, że znasz Biblię po łebkach i próbujesz dyskusję sprowadzić na sobie znane tory.
Przypomnę: rozmawialiśmy o początkach grzechu, więc proszę, nie mieszaj tu św. Pawła. Pozostań w Starym Testamencie. To jak: przed kim Kain uciekał, skoro był rodzonym dzieckiem Ewy? Dlaczego dopiero po znamieniu miałby być rozpoznany przez innych ludzi i skąd się oni wzięli?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So lis 18, 2017 18:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
ErgoProxy napisał(a):
A o jakich sprzecznościach jest mowa? O sprzecznościach na poziomie narracji, do której zrozumienia potrzeba i wystarcza "egzegezy swoiście zwyczajnej", czy o sprzecznościach na poziomie przekazu, gdzie ich w ogóle być nie może, bo Bóg by nie dopuścił, a Bóg by nie dopuścił, bo znamy Go dobrze z Biblii, a znamy Go dobrze, bo w przekazie biblijnym nie ma sprzeczności? (Czytelnik zauważy błedne koło w rozumowaniu.)


Oczywiście nie może być tutaj mowy o sprzecznościach w ramach rygorów logiki formalnej.Pozostaje ci de facto, jakaś potoczna definicja,ale dopóki nie określisz jej ram, dyskusja jest bezprzedmiotowa.

akruk napisał(a):

Nieprzypadkowo również przyjęto konwencję nazywania jednego autora "Jahwistą" a drugiego "Elohistą", mimo że można było przyjąć jakąś inną konwencję. Jednego Elohistą, bo używa określenia "Elohim" (Bóg), jak w to widać w Rdz1, a drugiego Jahwistą, bo używa "Jahwe Elohim", (Jahwe-Bóg, w polskich tłumaczeniach zwykle: Pan Bóg), jak to widać w Rdz 2. Wygodne etykietki, łatwo skojarzyć. Konwencja nazewnicza to przyjęty sposób nazywania.

Konwencje są po to, żeby je stosować, są dla wygody porozumiewania się. Jeśli nie ma ważnych przyczyn, to się ich nie łamie, nie używa własnych notacji, oznaczeń, terminów.
.

Nie musisz mi tłumaczyć samego pojęcia "konwencji"i procedury jej zastosowania ,bo nie w tym rzecz.Doskonale zdajesz sobie sprawę z tego ,że same terminy "elohista"i "jahwista ",to nie zwyczajne etykietki,które używa się dla wygody ,tylko nośniki określonej procedury metodologicznej.Jest to konstrukt o konotacjach naturalistycznych,co w tym wypadku determinuje przyjęty przez Ciebie wariant egzegezy.A "czytanie że zrozumieniem"-to niezła strategia :)


So lis 18, 2017 18:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
chwat napisał(a):
Dlaczego raczej "wszczepieńcy"?


Bo fundamenty były z ciała Żydami.Nic się nie zmieniło,świątynia(kościół)to od zawsze byli słudzy Słowa Bożego.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


So lis 18, 2017 18:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Małgosiaa napisał(a):
Nowy Testament też?


:roll: No,raczej byli Żydami..Jan,Paweł,Piotr,nieśli Chrystusa objawionego w ciele.
Ich ewangelia to: Chrystus Syn Boga Żywego przyszedł na świat,oddał za nas życie,trzeciego dnia zmartwychwstał,tak wydał świadectwo Prawdzie,odwoływali się przy tym na wszystko co już napisano,nie wychodząc ponad to.

Małgosiaa napisał(a):
Z Twoich postów wnioskuję, że znasz Biblię po łebkach


:-(

Małgosiaa napisał(a):
nie mieszaj tu św. Pawła


Paweł powoływał się na Słowo,na Słowo z Genesis,Jemu ufasz jak mam się nie powoływać..nie rozumiem.Myślałam że jego słowo będzie dla Ciebie więcej wart niż moje dlatego to odniesienie.
Małgosiaa napisał(a):
To jak: przed kim Kain uciekał, skoro był rodzonym dzieckiem Ewy? Dlaczego dopiero po znamieniu miałby być rozpoznany przez innych ludzi i skąd się oni wzięli?


Nie wiem,nie znam się ..wytłumacz,po to tu jestem,pomóż zrozumieć,jeśli twierdzisz że nic nie wiem..cały czas proszę kogoś o wytłumaczenie,lecz nie "otrzymuję" go ..
hmm..no dobra jedynie Soul33 próbował coś wytłumaczyć ,lecz też nie rozwinął myśli,a raczej sugerował.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


So lis 18, 2017 18:40
Zobacz profil
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Małgosiaa napisał(a):
Saqura napisał(a):
Naród Żydowski,Ci co to Słowo "nieśli" od samego początku.

Nowy Testament też?
Zastanawiam się kiedy odpowiesz na moje pytanie o Kaina i Abla. I nie mów mi, że nie odpowiadam na Twoje pytania, bo wyskakujesz z nimi jak Filip z konopi zamiast odpowiedzi.
Z Twoich postów wnioskuję, że znasz Biblię po łebkach i próbujesz dyskusję sprowadzić na sobie znane tory.
Przypomnę: rozmawialiśmy o początkach grzechu, więc proszę, nie mieszaj tu św. Pawła. Pozostań w Starym Testamencie. To jak: przed kim Kain uciekał, skoro był rodzonym dzieckiem Ewy? Dlaczego dopiero po znamieniu miałby być rozpoznany przez innych ludzi i skąd się oni wzięli?


Czemu nikt nie oodnosi się do moich postów?

Napisałem o tym. Bez znaczenia czy Biblię czytamy dosłownie czy nie. Pewnych jej aspektów z ewolucją połaczyc się po prostu nie da. No chyba że ktoś sensownie połączy ewolucję z grzechem pierworodnym. Narazie nikomu się to nie udało. Prof. Hellerowi również(a przynajmniej ja nie znalazłem nic na ten temat)


So lis 18, 2017 18:53
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Quinque napisał(a):
Czemu nikt nie oodnosi się do moich postów?

Napisałem o tym. Bez znaczenia czy Biblię czytamy dosłownie czy nie. Pewnych jej aspektów z ewolucją połaczyc się po prostu nie da. No chyba że ktoś sensownie połączy ewolucję z grzechem pierworodnym. Narazie nikomu się to nie udało. Prof. Hellerowi również(a przynajmniej ja nie znalazłem nic na ten temat)


Też czekam,na to samo.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


So lis 18, 2017 18:55
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
ErgoProxy napisał(a):
Miałem zresztą kiedyś, kiedy jeszcze nie zalazłem daleko od Owczarni, podobny dylemat i doszedłem do wniosku, że jeśli już mam trafić do kotła, to przynajmniej za jakieś czyny i słowa świadome, a nie za niewinność, z jękowrzaskiem: "przeca ksiundz tak mi powiedzieli...!"
Tak to jest jak stary koń usiłuje kształtować swoją wiarę za pomocą wyobrażeń którymi operuje się na poziomie ludowym....
Cytuj:
Bo prawda wiary jest taka, że – niezależnie od tego, co wygaduje Marek Piotrowski – że to jednak Bóg sądzi człowieka. Bo zgrzeszyć to zgrzeszyli wszyscy, a zatem wobec Pana nikt, ale to nikt zupełnie nie będzie w stanie wydusić, że jest niewinny i godzien Nieba.
Zupełnie słusznie.
A na czym polega sąd?
„A sąd polega na tym, że światło przyszło na świat, lecz ludzie bardziej umiłowali ciemność aniżeli światło: bo złe były ich uczynki.” /J 3,19/

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


So lis 18, 2017 20:43
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Quinque napisał(a):
Bez znaczenia czy Biblię czytamy dosłownie czy nie. Pewnych jej aspektów z ewolucją połaczyc się po prostu nie da.
Ani nie ma sensu.
Podobnie jak prawa coulomba z Dekalogiem.
Cytuj:
No chyba że ktoś sensownie połączy ewolucję z grzechem pierworodnym. Narazie nikomu się to nie udało. Prof. Hellerowi również(a przynajmniej ja nie znalazłem nic na ten temat)
Owszem udało się. Trzeba tylko wyjść z prymitywnego pojmowania tegoż.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


So lis 18, 2017 20:45
Zobacz profil WWW
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Rozumiem że podasz mi stosowne linki. Albo chociaż wkleiłeś tutaj to wyjaśnienie


So lis 18, 2017 20:49
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Marek_Piotrowski napisał(a):
Quinque napisał(a):
Bez znaczenia czy Biblię czytamy dosłownie czy nie. Pewnych jej aspektów z ewolucją połaczyc się po prostu nie da.
Ani nie ma sensu.
Podobnie jak prawa coulomba z Dekalogiem.
Cytuj:
No chyba że ktoś sensownie połączy ewolucję z grzechem pierworodnym. Narazie nikomu się to nie udało. Prof. Hellerowi również(a przynajmniej ja nie znalazłem nic na ten temat)
Owszem udało się. Trzeba tylko wyjść z prymitywnego pojmowania tegoż.


To sa dobre argumenty do wielu dyskusji z ateistami. :-)
Moze trzeba by dac im zadanie by przedstawili Boga na podstawie Jego cech opisywanych w Biblii, wedlug jakiegos wzoru naukowego, matematycznie, jak wzory potwierdzajace chocby prawo Coulomba :-)
Moze choc tym sposobem wylicza ze Bog istnieje, albo sie tak zaplacza ze zwatpia w matematyke. :-)


So lis 18, 2017 20:52
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1091 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46 ... 73  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL