Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 13:16



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1091 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71 ... 73  Następna strona
 Jak pogodzić ewolucję z Biblią? 
Autor Wiadomość
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Osiris napisał(a):
chwat napisał(a):
Jeśli mamy tezę dowodzić szacunkami, to mogę zaraz zaprezentować dowolną i ją udowodnić, bo szacunki ją popierające zawsze występują. Pozostańmy więc przy faktach jakie mamy: chrześcijan jest dużo więcej.

Co to analizy, to jest tu interesująca kwestia. Jeśli ktoś prezentuje islam i szacuje jego ekspansję, to ciekaw jestem, jakie atrakcje tej religii ocenia wyżej niż chrześcijaństwa, bo charakterystyka islamu i jego zalet rozumianych jako czynnik napędzający wzrost, powinna być zasadniczą częścią tej analizy. Jakie długofalowe zalety pozwalające mu na ekspansję w rozwiniętych cywilizacjach, posiada islam?


Zalety jakiejkolwiek religii mogą nie mieć nic do rzeczy. Wystarczy silna indoktrynacja od małego brzdąca i już - prawie każdy absurd da się wcisnąć.


No wlasnie, zwlaszcza ze Islam to zastraszanie wyznawcow i surowe kary za odstepstwa.
Stalin tez mial takich zastraszonych wyznawcow.


Śr lis 29, 2017 9:36

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
jakub2 napisał(a):
Osiris napisał(a):
chwat napisał(a):
Jeśli mamy tezę dowodzić szacunkami, to mogę zaraz zaprezentować dowolną i ją udowodnić, bo szacunki ją popierające zawsze występują. Pozostańmy więc przy faktach jakie mamy: chrześcijan jest dużo więcej.

Co to analizy, to jest tu interesująca kwestia. Jeśli ktoś prezentuje islam i szacuje jego ekspansję, to ciekaw jestem, jakie atrakcje tej religii ocenia wyżej niż chrześcijaństwa, bo charakterystyka islamu i jego zalet rozumianych jako czynnik napędzający wzrost, powinna być zasadniczą częścią tej analizy. Jakie długofalowe zalety pozwalające mu na ekspansję w rozwiniętych cywilizacjach, posiada islam?


Zalety jakiejkolwiek religii mogą nie mieć nic do rzeczy. Wystarczy silna indoktrynacja od małego brzdąca i już - prawie każdy absurd da się wcisnąć.


No wlasnie, zwlaszcza ze Islam to zastraszanie wyznawcow i surowe kary za odstepstwa.
Stalin tez mial takich zastraszonych wyznawcow.


Miał też i katolicyzm, jak i inne odłamy chrześcijaństwa i setki innych religii.


Śr lis 29, 2017 22:14
Zobacz profil
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Ja już myślałem że udało mi się pogodzić ewolucję z wiarą. Jednakowoż okazało się że mój pogląd był błędny. Nie mogę traktować ks.rodzaju jako opowieść która miała ludziom "coś przekazać"


Śr lut 07, 2018 21:44

Dołączył(a): Pn sty 08, 2018 21:10
Posty: 384
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
No i chyba dlatego nie wyzajesz judaizmu


N lut 11, 2018 10:39
Zobacz profil
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Nie

A może ewolucji nie było a wszystko wygląda tak że była?

Przypomniała mi się anegdota o kobiecie która modliła sie w kościele "pani Boże, niech ewolucja okaże się nieprawdą. A jeżeli jest prawdziwa to niech nikt się o tym nie dowie". Przed Darwinem to było prostsze. Miałeś intelektualne przyzwolenie do wyznawania kreacjonizmu...


Pn lut 19, 2018 2:35

Dołączył(a): N lip 11, 2010 19:28
Posty: 1953
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Quinque napisał(a):
Ja już myślałem że udało mi się pogodzić ewolucję z wiarą. Jednakowoż okazało się że mój pogląd był błędny. Nie mogę traktować ks.rodzaju jako opowieść która miała ludziom "coś przekazać"


Ewolucja to wymysł.

Stwarzanie nieprzystosowanych do zycia istot, posługiwanie się ślepym przypadkiem i śmiercią nie jest zgodna z naturą Boga Biblii.
On wszystko uczynił od razu bardzo dobrym. Bez wad i niedoskonałości .



Naturalna selekcja jest najbardziej ślepym i najokrutniejszym sposobem ewoluowania nowych gatunków i bardziej złozonych organizmów. Walka o zycie oraz eliminacja najsłabszych osobników to przeraźliwy proces, któremu sprzeciwia sie współczesna etyka. Społeczeństwo idealne nie selekcjonuje , lecz chroni to , co najsłabsze i jest przeciwiństwem naturalnej selekcji.

Jeśli Bóg istnieje to oznacza że albo ewolucja to bajka albo Bóg jest tyranem .

Ale ja wiem że Bóg isnieje i na pewnio nie jest tyranem więc ewolucja to wymysł Szatana.

_________________
I poznacie prawdę. A prawda was wyzwoli.


N mar 18, 2018 19:42
Zobacz profil
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Quinque napisał(a):
A może ewolucji nie było a wszystko wygląda tak że była?
A może świat został stworzony w zeszły czwartek wraz z wszelkimi zapisami wskazującymi iż istnieje dłużej?


N mar 18, 2018 20:23

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3719
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Co ma wspólnego religia z nauką?


Pn mar 19, 2018 15:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Co ma wspólnego religia z nauką?

To juz dawno powiedzial JP:
„wiara i rozum (fides et ratio) są jak dwa skrzydła na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy”


Pn mar 19, 2018 21:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 08, 2018 21:10
Posty: 384
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
To znaczy? W jaki sposób wiara zajmuje się prawdą? Poza wierzeniem, że x jest prawdą? :P


Śr mar 21, 2018 0:10
Zobacz profil
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
W podobny sposób jak nauka - metodą udoskonalania srodków do celu.
Nauka robi przecież to samo - jest niby ewoluująca i doskonalona ciągle metoda naukowa na badanie otaczających nas zjawisk, jednak do prawdy jeszcze bardzo daleko.

Z tym że wiara nie szuka odpowiedzi na pytania typu jak powstał świat czy jak powstało życie - tym zajmuje sie nauka. Wiara tyczy sie tego jak odmienić swoja mentalność tak, aby być w stanie prawdziwie kochać. Tak jak jest to opisane tutaj chociażby:

http://www.nonpossumus.pl/ps/1_Kor/13.php


Śr mar 21, 2018 0:22

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Hades napisał(a):
W podobny sposób jak nauka - metodą udoskonalania srodków do celu.


No nie, różnica jest zasadnicza: nauka dopuszcza błąd i przyznanie się do niego, religia nie. W nauce lepsze wyjaśnienie zastępuje gorsze, gdy natomiast pojawia się w religii... cóż, wówczas zazwyczaj powstaje kolejna religia.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr mar 21, 2018 9:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 08, 2018 21:10
Posty: 384
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Hades napisał(a):
W podobny sposób jak nauka - metodą udoskonalania srodków do celu.

to znaczy jakich środków? Teologów udoskonala?
Cytuj:
Nauka robi przecież to samo - jest niby ewoluująca i doskonalona ciągle metoda naukowa na badanie otaczających nas zjawisk, jednak do prawdy jeszcze bardzo daleko.

A jakoś dokładniej? Jak dalekie od prawdy jest np. twierdzenie, że przyspieszenie ziemskie wynosi 9,81 m/s^2?
Cytuj:
Wiara tyczy sie tego jak odmienić swoja mentalność tak, aby być w stanie prawdziwie kochać.

To bardzo ciekawe stwierdzenie, bo wiele wyznań ma w pakiecie różne fobie. Od standardowej dla chrześcijaństwa homofobii po totalną wszystkofobię co skrajniejszych odmian islamu.


Odnosząc się do całości twojej wypowiedzi - jest dokładnie odwrotnie. I nie chodzi mi teraz o jakieś hejtowanie wiary (sam wierzę) a o stwierdzenie prostego faktu - wiara z definicji podaje twierdzenia nieweryfikowalne. Nie da się sprawdzić ile (ani czy cokolwiek) z tego w co wierzymy jest prawdą. Tym samym wiara może, owszem ulegać jakiejś "ewolucji" (choć to słowo nijak się nie ma do żadnego zagadnienia poza biologią), ale już nie udoskonalaniu - bo zwyczajnie nie da się sprawdzić, czy nowa teza jest w jakikolwiek sposób lepsza od poprzedniej. Ani czy którakolwiek z nich w ogóle jest prawdziwa.


Śr mar 21, 2018 10:29
Zobacz profil
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
JedenPost napisał(a):
No nie, różnica jest zasadnicza: nauka dopuszcza błąd i przyznanie się do niego, religia nie. W nauce lepsze wyjaśnienie zastępuje gorsze, gdy natomiast pojawia się w religii... cóż, wówczas zazwyczaj powstaje kolejna religia.


W religii nie ma zmiennych i niewiadomych (chodzi mi o nauczanie jak żyć ) - wytyczne są juz podane. Wiecej nie potrzeba.Wynika z tego nauczanią miedzy innymi to, że w Kościele trzeba przyznac sie do błędu (tyczu to każdego indywidualnie), żałować i od niego odstąpić i trzymać sie od niego z daleka.
:mrgreen:
A na serio to naprawde uważasz że Bóg może sie mylić?
Mylić może się człowiek np. z interpretacją jego przekazu czy sposobem wtoczenia go we własne życie. Tu powstaja rozłamy i nieporozumienia.

Alugard napisał(a):
A jakoś dokładniej? Jak dalekie od prawdy jest np. twierdzenie, że przyspieszenie ziemskie wynosi 9,81 m/s^2?


Nie ważne jak dalekie - ważne że nieprawdziwe.

Zależy od:
h – wysokość nad poziomem morza [m],
φ – szerokość geograficzna [°].
Przyspieszenie ziemskie ma najmniejszą wartość na szczycie góry Huascarán w południowoamerykańskich Andach, największą w okolicach bieguna północnego - nie ma więc konkretnej cyfry - to zmienna.

Cytuj:
zwyczajnie nie da się sprawdzić, czy nowa teza jest w jakikolwiek sposób lepsza od poprzedniej. Ani czy którakolwiek z nich w ogóle jest prawdziwa.


Mówisz o sprawdzaniu typu czy Jezus mówił prawde ?
Sprubuj osobiście czynić to co przykazał - zmieni całe Twoje życie. I zacznij od drobiazgów stopniowo. Z motyka na słońce raczej jest ciężko.


Pt mar 23, 2018 1:53

Dołączył(a): Pn sty 08, 2018 21:10
Posty: 384
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
No o ile dobrze kojarze, to jest to średnia wartość przyspieszenia.
Cytuj:
Mówisz o sprawdzaniu typu czy Jezus mówił prawde ?
No na przykład, a o czym rozmawiamy?
Cytuj:
Sprubuj osobiście czynić to co przykazał - zmieni całe Twoje życie. I zacznij od drobiazgów stopniowo. Z motyka na słońce raczej jest ciężko.
To truizm :C jeśli zacznę zachowywać się inaczej, to oczywiście zmieni się moje życie. Tylko w jaki sposób to rozstrzygnie czy Jezus jest Bogiem albo czy w domu Ojca jest mieszkań wiele?


Pt mar 23, 2018 13:09
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1091 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71 ... 73  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL