Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 15:50



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1091 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67 ... 73  Następna strona
 Jak pogodzić ewolucję z Biblią? 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Przecież słowo "Kościół" (dużą literą) ma dwa znaczenia. I podstawowym w języku polskim jest instytucja Kościoła katolickiego.

Dlatego prawie każdy nie-katolik uzna twierdzenie, że Kościół jest autorem Biblii za kompletny nonsens. Zresztą, pewnie nawet większość katolików uzna tak samo.

A Ty twierdzisz, że Kościół to Lud Boży:

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/lud-Bozy;3934232.html
http://www.nonpossumus.pl/encykliki/sob ... ium/II.php

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


N lis 26, 2017 19:34
Zobacz profil
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
To może ja spróbuję wytłumaczyć chwatowi na rozstajach. Logicznie. Otóż chwat powiedział, że Biblia jest fałszywką katolickich hierarchów, bo tak właśnie zbitka: "Kościół jest autorem Biblii" funkcjonuje poza głową chwata.

W szczególności, coś w ten deseń gadają muzułmanie, przy czym nawet oni zakładają jakiś prawdziwy przekaz u korzenia, wykoślawiony tylko przez spoganizowanych giaurów. Natomiast chwat poszedł dalej, tzn. powiedział że fałszywka jest zupełna, czyli że żadnego "Boga" nigdy nie było.

Jak to możliwe? Bardzo prosto i chwat to wie: tekst znaczy w kontekście, jak Pismo znaczy w Tradycji. Zdanie prawdziwe może być fałszywie zinterpretowane w zależnosci od tradycji, w jakiej wzrasta interpretator. Chwat zapomniał, że jego osobista tradycja jest wyjątkowa na świecie (nawet na tym forum!), a może nawet założył sobie, że jego tradycja jest Tradycją, co jest oczywiście nieprawdą.


N lis 26, 2017 19:42
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Soul33 napisał(a):
Przecież słowo "Kościół" (dużą literą) ma dwa znaczenia. I podstawowym w języku polskim jest instytucja Kościoła katolickiego

Jaki ma to związek ze mną?

Cytuj:
Dlatego prawie każdy nie-katolik uzna twierdzenie, że Kościół jest autorem Biblii za kompletny nonsens.
Nie jestem pewien, czy uznają, a nawet gdyby to co z tego? Np 800 mln nie-katolików, nie uważa papieża za urząd ustanowiony przez Jezusa, a większość z nich uważa go za antychrysta. Czy katolicy mają uważać, że urząd papieża to nonsens?

Cytuj:
Zresztą, pewnie nawet większość katolików uzna tak samo.
Skąd to przekonanie?

Cytuj:
A Ty twierdzisz, że Kościół to Lud Boży
Jesteś pewien, że stwierdziłem coś takiego?
Gdzie?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


N lis 26, 2017 19:50
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
No i widzisz chwat? O to własnie mi chodziło, że tak będzie odebrane jak odbiera JedenPost czy ErgoProxy. Nalezy wyrażać się precyzyjnie.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N lis 26, 2017 19:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
ErgoProxy napisał(a):
Otóż chwat powiedział, że Biblia jest fałszywką katolickich hierarchów

Poproszę o cytat.

Cytuj:
Natomiast chwat poszedł dalej, tzn. powiedział że fałszywka jest zupełna, czyli że żadnego "Boga" nigdy nie było.
Poproszę o cytat.

Cytuj:
Jak to możliwe? Bardzo prosto i chwat to wie: tekst znaczy w kontekście, jak Pismo znaczy w Tradycji. Zdanie prawdziwe może być fałszywie zinterpretowane w zależnosci od tradycji
To racja. Dlatego do interpretowania kontekstu tekstu, potrzeba jego autora, a nie jakiejś przybłędy.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


N lis 26, 2017 20:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Małgosiaa napisał(a):
No i widzisz chwat? O to własnie mi chodziło, że tak będzie odebrane jak odbiera JedenPost czy ErgoProxy. Nalezy wyrażać się precyzyjnie.

Ależ nie interesuje mnie opinia ludzi urwanych z choinki. Jeśli ktoś nie rozumie naukowej pracy matematyka, to niech nadrobi podstawy algebry. Naukowiec nie musi z powodu ignoranctwa czytelników, mieć wyrzutów sumienia.


Co do autorstwa Biblii, możliwości są dwie:

1) albo powstała w Kościele (autorem Biblii jest Kościół)
2) albo powstała poza Kościołem (autorem Biblii jest nie-Kościół)

Jeśli twierdziłaś, że pierwsza możliwość jest nieprawidłowa, to musisz wybrać drugą.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


N lis 26, 2017 20:07
Zobacz profil
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Chwat, ale nam chodzi o to, że to ty jesteś urwany z choinki – a nie my... i że ty w końcu zostaniesz międlarowcem czy innym sekciarzem okołokatolickim. Bo w tym kierunku ze swoją tępą bezkompromisowością i równie tępym przekonaniem o własnej niewinnej bezbłędności dryfujesz.


N lis 26, 2017 20:09
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Ciekawa opinia. Czy Ergo czuje się lepiej, po podzieleniu się z nią z gawiedzią?

ps. była prośba o cytaty

Przecież Ergo zapewne nie chce, żeby w przypadku braku zaprezentowania owych cytatów, chwat mówił Ergo, że Ergo ma gębę jak stara szmata i łże.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


N lis 26, 2017 20:13
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
chwat napisał(a):
Małgosiaa napisał(a):
No i widzisz chwat? O to własnie mi chodziło, że tak będzie odebrane jak odbiera JedenPost czy ErgoProxy. Nalezy wyrażać się precyzyjnie.

Ależ nie interesuje mnie opinia ludzi urwanych z choinki. Jeśli ktoś nie rozumie naukowej pracy matematyka, to niech nadrobi podstawy algebry. Naukowiec nie musi z powodu ignoranctwa czytelników, mieć wyrzutów sumienia.


Co do autorstwa Biblii, możliwości są dwie:

1) albo powstała w Kościele (autorem Biblii jest Kościół)
2) albo powstała poza Kościołem (autorem Biblii jest nie-Kościół)

Jeśli twierdziłaś, że pierwsza możliwość jest nieprawidłowa, to musisz wybrać drugą.


Nie idź w zaparte i nie kombinuj. Soul wyjaśnił Ci, że Kościół rozumiany jest jako Lud Boży, czyli my wszyscy. W tym kontekście wniosek Ergo, że hierarchowie sfałszowali Biblie jest jak najbardziej możliwy.
Nie ma wyboru między 1 i 2, bo:
Cytuj:
Naukę Ojców o natchnieniu można streścić w dwu zdaniach:

autorem Pisma świętego jest Bóg (Duch Święty);
autor ludzki jest narzędziem Boga..
http://biblia.wiara.pl/doc/423228.Natch ... a-Swietego

Tak naucza Kościół na temat autorstwa Biblii i nie ma przebacz. Nie ma miejsca na żadne kombinacje i upory.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N lis 26, 2017 20:16
Zobacz profil
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Chwat nie rozumie, co się do niego pisze i domaga się cytatów, kiedy ja mu piszę o interpretacji. Może tak: jeśli czegoś nauczasz, to jesteś odpowiedzialny za to właśnie, żeby twoi uczniowie naumieli się interpretacji, a nie suchych regułek, które potem będą wywracać na nice. Nauczanie polega bowiem na zarażaniu ludzi sobą, swoim sposobem myślenia. Rozumiesz?

A w ogóle to chwat nie rozumie, że nam nie chodzi o to, żeby on się poczuł winny, tylko żeby się zawstydził. Tak właśnie funkcjonuje statystyczna większość ludzi w tym kraju, proszę chwata.


N lis 26, 2017 20:26
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Małgosiaa napisał(a):
Soul wyjaśnił Ci, że Kościół rozumiany jest jako Lud Boży, czyli my wszyscy
To nie jest wyjaśnienie, bo taka definicja Kościoła to tylko jedna z opcji.
Wyjaśnienie ma to do siebie, że wyjaśnia wątpliwości.

Cytuj:
W tym kontekście wniosek Ergo, że hierarchowie sfałszowali Biblie jest jak najbardziej możliwy.
Nieprawidłowy kontekst, prowadzi do nieprawidłowych wniosków, to oczywiście smutne.


Cytuj:
Nie ma wyboru między 1 i 2

Dla Ciebie teraz nie ma, było by nieco kłopotliwe.

Cytuj:
Naukę Ojców o natchnieniu można streścić w dwu zdaniach:
autorem Pisma świętego jest Bóg (Duch Święty);
autor ludzki jest narzędziem Boga..

Acha. Boga działającego wśród ludu Bożego, Kościołem nazwać nie można...

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


N lis 26, 2017 20:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
ErgoProxy napisał(a):
Chwat nie rozumie, co się do niego pisze i domaga się cytatów, kiedy ja mu piszę o interpretacji.

Nieprawda. Informacje podałeś wprost i jednoznacznie (stosunkowo prymitywna prowokacja):
ErgoProxy napisał(a):
Otóż chwat powiedział, że Biblia jest fałszywką katolickich hierarchów

ErgoProxy napisał(a):
Natomiast chwat poszedł dalej, tzn. powiedział że fałszywka jest zupełna, czyli że żadnego "Boga" nigdy nie było


Cytuj:
Może tak: jeśli czegoś nauczasz, to jesteś odpowiedzialny za to właśnie, żeby twoi uczniowie naumieli się interpretacji, a nie suchych regułek, które potem będą wywracać na nice. Nauczanie polega bowiem na zarażaniu ludzi sobą, swoim sposobem myślenia. Rozumiesz?
Oczywiście, że rozumiem, ale Ty tego nie rozumiesz.
Chodzi właśnie o ten przekaz rozumienia tekstu Biblii, który odbywa się wyłącznie w Kościele, a nie poza nim.
Poza nim wiadomo co mamy, koronny przykład, który omawialiśmy: "Bóg jest okrutny"

Cytuj:
A w ogóle to chwat nie rozumie, że nam nie chodzi o to, żeby on się poczuł winny
I to właśnie problem, że o to wam chodzi, bo powinno wam chodzić o obiektywną rację.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


N lis 26, 2017 20:34
Zobacz profil
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Chwat – zapytam wprost: jesteś księdzem, że nas teraz nauczasz, o co nam powinno chodzić i w jakim kontekscie mamy odczytywać twoje nauczanie o wierze jakoby katolickiej?


N lis 26, 2017 20:42
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Odpowiem wprost: nie Twoja sprawa.

A co do rzekomego "mojego nauczania", to zapytam: słyszałeś albo widziałeś nauczanie katolickie mówiące, że Biblia powstała poza Kościołem?

No i nieśmiało przypominam o cytatach...

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


N lis 26, 2017 20:47
Zobacz profil
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Niedoczekanie. Jesteś księdzem, czy nie? Jak mi na to odpowiesz tak albo nie, to się podzielę z tobą moim kontekstem. Do tego czasu będę się bawił, bo może internetowy mędrek załapie rzecz bez wskazówek. Kto wie?


N lis 26, 2017 20:52
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1091 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67 ... 73  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL