Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 23, 2024 23:44



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1091 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 ... 73  Następna strona
 Jak pogodzić ewolucję z Biblią? 
Autor Wiadomość
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Ojeżu. Zdaje mi się, czy obracamy się w świecie, w którym węże mówią, a oślice nie mówią, chyba że anioł rozwiąże jednej język?

Obracamy się, proszę Małgosi, w świecie przedkartezjuszowskim i przedoświeceniowym, w którym zwierzę nie jest rzeczą, tylko kimś, kto swój rozum ma, bywa, że duszę, i kogo trzeba zabić, jak czlowieka, zanim się go zje.

"Nikt" we frazie "nikt, kogokolwiek spotka" może się więc odnosić do jakiegoś wygadanego zwierzęcia. Ale nie musi.

Bo obracamy się też, proszę Małogsi, w świecie, w którym ludzie żyją jakieś kilohektary czasu, jak Matuzalem. Jasne chyba, że Bóg daje Kainowi znamię na całe życie, a nie tylko na chwilę?


Pt lis 17, 2017 21:56

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Cytuj:
I na marginesie, w związku z obroną Marka przed zaliczeniem go do jednej paczki z Małgosią: pytania - skąd wziął się świat i skąd jedzie ten pociąg to nie ten sam rodzaj pytania. Pierwsze pyta o przyczynę istnienia świata , a drugie o początek podróży (nie o przyczynę ruchu pociągu). Pytanie: dlaczego powstał świat jest następnym pytaniem po "skąd"? Odpowiedź na pierwsze brzmi: Bóg stworzył świat, a na drugie: z miłości.
Niezależnie od odpowiedzi na pytanie "czy chciałbym być zaliczony do jednej paczki z Małgosią" (na które oczywiście nie widzę powodu odpowiadać tu publicznie) chciałbym zapewnić, że nie taka była moja intencja; w istocie nawet nie wgłębiałem się w Twój post Małgosiu na ten temat. Zobaczyłem jedynie "zaczepkę" Osirisa w stosunku do mnie.

Swoją drogą wywody Twoich Adwersarzy są dalszym ciągiem owej pogardy dla starożytnych, o której pisałem przy okazji wywodów innego forumowicza; taki mędrzec "odkrywa" że nie wiadomo skąd się wzięła reszta ludzkości po zabiciu Kaina i wydaje mu się, że starożytni Żydzi byli idiotami, którzy (znając tekst właściwie na pamięć) tego wielkopomnego odkrycia nie zrobili.
On po prostu przyjął, że traktują poemat o poczatku świata jako opis fizyczno - literalny i w swojej głupocie nie zauważyli tego niuansu :mrgreen:

Podobnie ma się sprawa z cytatem:
Cytuj:
Jezus rzekł: "Czy nie czytaliście, że Stwórca od początku stworzył ich jako mężczyznę i kobietę? 5 I rzekł: Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. 6 A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela"

Ciekawe, gdzie Twój adwersarz znalazł tu "dowód" na literalną interpretację Księgi ROdzaju.... :co:

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pt lis 17, 2017 21:58
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Drogi Marku,wiele razy widywałeś moje pytanie z wypowiedzią Pawła i zawsze (a były chyba ze trzy takie same) ale to zawsze je pomijasz.
A teraz proszę ja Ciebie,odnosząc się do mnie poboczami,bardzo proszę o konkretną odpowiedz na nie.
Tylko z sensem proszę,bo Paweł pisał to zdanie w realnym świecie(nie jakimś wzniosłym poemacie)do realnych prostych ludzi.
Mam nadzieję że tym razem się nie wymigasz. ;)

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Ostatnio edytowano Pt lis 17, 2017 22:06 przez Saqura, łącznie edytowano 1 raz



Pt lis 17, 2017 22:05
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
W którym miejscu napisałam, że ewolucja jest zgodna z Pismem? Nie wypowiadałam się na temat zgodności czy też niezgodności, a mówiłam, że nie ma sprzeczności, bo obie dziedziny (nauka i teologia) zajmują się zupełnie odmiennymi zagadnieniami.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt lis 17, 2017 22:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Małgosiaa napisał(a):
W którym miejscu napisałam, że ewolucja jest zgodna z Pismem?
Małgosiaa napisał(a):
Biblia nie jest sprzeczna z nauką ponieważ odpowiada na zupełnie inne pytania podstawowe (i nie tylko), a mianowicie: skąd się wziął świat (został stworzony przez Boga), natomiast nauka odpowiada na pytanie: w jaki sposób powstał świat? Nie widzę ani potrzeby, ani konieczności wiązania powstania świata (w jaki sposób?) z grzechem pierworodnym.


Na przykład tu..

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pt lis 17, 2017 22:09
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Nie jest sprzeczna nie znaczy jest zgodna. Wyjaśniłam przecież, że zajmują się zupełnie odrębnymi zagadnieniami.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt lis 17, 2017 22:11
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Mam pewną hipotezę: a może historia biblijna przedstawia prawdziwą historię a nauka celowo zafałszowane (doskonale) przez Boga dowody? Bo to by sprawdzić kto wierzy? (niekoniecznie się z tą hipotezą zgadzam)

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt lis 17, 2017 22:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Małgosiaa napisał(a):
Nie jest sprzeczna nie znaczy jest zgodna. Wyjaśniłam przecież, że zajmują się zupełnie odrębnymi zagadnieniami.


Moje przeoczenie,nie gniewasz się prawda? ;-)

Andy72 napisał(a):
Mam pewną hipotezę: a może historia biblijna przedstawia prawdziwą historię a nauka celowo zafałszowane (doskonale) przez Boga dowody? Bo to by sprawdzić kto wierzy?


Bóg wielokrotnie nam podawał że i fałszywi prorocy będą wypowiadać słowa dla nas będące prawdą,że obóz świętych będzie oblężony,krąg zaciskany...że będzie wielkie zwodzenie wybranych,wszak wszystko będzie się toczyć przeciwko "świętym".. cały świat,a w wierzącymi będą targać wątpliwości co do wiary...to wszystko jest w Słowie.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pt lis 17, 2017 22:26
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
A więc wierzysz że naukowa prawda jest nieprawdą?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt lis 17, 2017 22:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Andy72 napisał(a):
A więc wierzysz że naukowa prawda jest nieprawdą?


No nie cała,wiele nam pokazała,pokazała jak piękny ,potężny jest wszechświat który stworzył Bóg..
Czym więcej nauka odkrywa,tym mniejsza przed Stwórcą czuję się ja.
Ewolucja na wielką skalę? Nie,to przeczy temu co mówi do nas Bóg.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pt lis 17, 2017 22:32
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Dla mnie teoria ewolucji jest obrzydliwa, nadmiarowe istoty, testy, uśmiercanie by wybrać najlepiej dostosowanych, wygląda jakby szatan to wymyślił. Chciałbym wierzyć że nauka tu się myli.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt lis 17, 2017 22:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Andy72 napisał(a):
Dla mnie teoria ewolucji jest obrzydliwa, nadmiarowe istoty, testy, uśmiercanie by wybrać najlepiej dostosowanych, wygląda jakby szatan to wymyślił. Chciałbym wierzyć że nauka tu się myli.


Też tak myślę,wszyscy od jednego miniaturkowego praprzodka,to wręcz przeczy przekazowi nieba

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pt lis 17, 2017 22:41
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Saqura napisał(a):
Drogi Marku,wiele razy widywałeś moje pytanie z wypowiedzią Pawła i zawsze (a były chyba ze trzy takie same) ale to zawsze je pomijasz.
A teraz proszę ja Ciebie,odnosząc się do mnie poboczami,bardzo proszę o konkretną odpowiedz na nie.
Tylko z sensem proszę,bo Paweł pisał to zdanie w realnym świecie(nie jakimś wzniosłym poemacie)do realnych prostych ludzi.
Mam nadzieję że tym razem się nie wymigasz. ;)
ALe na co mam odpowiadać?

Musiałbyś najpierw powiedzieć, gdzie widzisz w tej wypowiedzi potwierdzenie swojej tezy ;)
Postawiłeś absurdalną tezę że ten werset rzekomo potwierdza to co mówisz i każesz mi na tę nieuzasadnione niczym twierdzenie odpowiadać? :?:

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pt lis 17, 2017 22:51
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
"Bo stworzenie z upragnieniem oczekuje objawienia się synów Bożych. Stworzenie bowiem zostało poddane marności - nie z własnej chęci, ale ze względu na Tego, który je poddał "
"Albowiem zapłatą za grzech jest śmierć"
"Dlatego też jak przez jednego człowieka grzech wszedł na świat, a przez grzech śmierć"

Mam cytować więcej? Podaje słowa z NT bo tych ze ST możesz nie odbierać literalnie :-)

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pt lis 17, 2017 23:03
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Saqura napisał(a):
"Bo stworzenie z upragnieniem oczekuje objawienia się synów Bożych. Stworzenie bowiem zostało poddane marności - nie z własnej chęci, ale ze względu na Tego, który je poddał "
"Albowiem zapłatą za grzech jest śmierć"
"Dlatego też jak przez jednego człowieka grzech wszedł na świat, a przez grzech śmierć"

Mam cytować więcej? Podaje słowa z NT bo tych ze ST możesz nie odbierać literalnie :-)
Nie, nie cytuj więcej, jesli dalej masz podawać cytaty, które niczego w kwestii odbioru literalnego nie wnoszą.
Zapewne zrobiłeś tam sobie w główce jakieś rozumowanie, z którego Ci wyszło, że jest jakiś związek, ale go nie ujawniłeś :)

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pt lis 17, 2017 23:21
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1091 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 ... 73  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL