Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 12:26



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1091 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 73  Następna strona
 Jak pogodzić ewolucję z Biblią? 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Osiris napisał(a):
Teologia to nie nauka.

Pudło. Wyróżniamy nauki przyrodnicze i humanistyczne. Teologia należy do tej drugiej grupy: https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/nauki ... 13207.html

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt paź 13, 2017 19:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Małgosiaa napisał(a):
Osiris napisał(a):
Teologia to nie nauka.

Pudło. Wyróżniamy nauki przyrodnicze i humanistyczne. Teologia należy do tej drugiej grupy: https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/nauki ... 13207.html


Teologia była uznawana za naukę przez długi czas, zapewne stąd jest to hasło w PWN.
Ale to nie jest nauka. Teologia nie posługuje się metodami naukowymi. Posługuje się niejasnymi, nieprecyzyjnymi pojęciami. Nauka uzasadnie twierdzenia empirycznie. Teologia zestawia poglądy i formułuje odpowiedzi zgodne ze stanowiskiem danej religii, co nie ma nic wspólnego z naukowym sceptycyzmem i obiektywizmem. Teologia uznaje swoje dogmaty za nie podlegające dyskusji (jak zmartwychwstanie).
Można jeszcze wspomnieć o tym, że teologowie uważają, iż nabywają wiedzę za pomocą objawienia bożego - czegoś takiego w nauce jako metody nie można uznać.


Pt paź 13, 2017 20:52
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Osiris napisał(a):
Teologia była uznawana za naukę przez długi czas, zapewne stąd jest to hasło w PWN.

A kto, kiedy i na jakiej podstawie zaprzestał owego "uważania"?
Osiris napisał(a):
Teologia nie posługuje się metodami naukowymi.

A jakie to są metody naukowe w przypadku nauk humanistycznych?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt paź 13, 2017 21:01
Zobacz profil
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Quinque napisał(a):
Specjacja to tylko sprawne manipulowanie definicją gatunku.
Rozumiem, że podasz nam definicję gatunku, której sam używasz? Wtedy przecież będziesz mógł nam czarno na białym pokazać, że ktoś dając przykłady ewolucji gatunku, zmanipulował tę definicję, prawda? Chyba że nie masz takiej definicji, bo nie chcesz mieć --- po to, żeby móc gołosłownie zarzucać manipulowanie...

Quinque napisał(a):
Nawet jeżeli uznamy specjację i płynną definicje gatunku to nie utworzy ona nic odrębnego.
Jak nie, jak tak? :o Przecież z płynności granic odmian, z płynności granic gatunków oraz zmienności wynika także płynne przechodzenie jednych gatunków, wskutek zmienności, w inne, nowe gatunki. Płynne, stopniowe wyłanianie się i wyodrębnianie nowych gatunków.

Quinque napisał(a):
Z ryby powstał ssak(co poszukują Darwiniści. Można co najwyżej w to wierzyć)
To nawet nie jest po polsku napisane. Masz problemy z poprawnym gramatycznie wyrażaniem się i poprawnym pisaniem, a uważasz, że rozumiesz, na czym polega teoria ewolucji?

Quinque napisał(a):
W ogóle nie odnosicie się do faktu że ewolucyjny teizm traktuje Boga jako zapchaj dziurę.
W ogóle nie odnosisz się do faktu, że teoria grawitacji traktuje Boga jako zapchajdziurę (tak się pisze to słowo, drogi gimnazjalisto). Przecież to Bóg osobiście porusza niebiosami, a nie jakaś grawitacja. Pierwszy Poruszyciel, Bóg, nadaje ruch sferze gwiazd stałych, a ta sfera nadaje ruch pozostałym krystalicznym sferom świata, które unoszą planety. Prawda?

Quinque napisał(a):
Pilaster, nie dopuszcza do siebie faktu że jak ktoś nie wierzy w ewolucję to z automatu musi wierzyć w kreacjonizm.
Jasne, że nie musi, bo kto go zmusi? Może w ogóle odrzucać wszelkie wyjaśnienia różnorodności gatunków. Może w kółko powtarzać: nic nie wiadomo, nic nie wiadomo. Bo nie chce mu się niczego się dowiedzieć ani porządnie przemyśleć.

Quinque napisał(a):
Nie wiem jak powstalo zycie (....) dlatego nie wymyślam sobie dziurawych hipotez(a taką niewątpliwie jest ewolucja)
Nawet takiej elementarnej rzeczy nie wiesz, a się wymądrzasz na temat ewolucji. Teoria ewolucji zajmuje się ewolucją, czyli zmianami życia biologicznego. Kwestia powstania życia biologicznego nie jest częścią tej teorii.

Quinque napisał(a):
Ewolucja jest dziełem przypadku i wyklucza istnienie Boga
Jawna brednia.
Quinque napisał(a):
a istnienie Boga wyklucza ewolucję
Kolejna brednia.

Quinque napisał(a):
Do tej pory nikt nie przedstawił mi sensownych argumentów aby te dwa wierzenia połączyć.
Może byś chociaż przeczytał jedną, jedyną książkę, sztandarowe dzieło ewolucji, mianowicie "O powstawaniu gatunków" Darwina, co ci już proponowano. Czarno na białym Darwin pokazał w niej, że ewolucja nie wyklucza wiary w Boga. Ale co tam! Przecież Quinque, który zmyśla sobie na własną rękę różne durnoty o ewolucji, wie lepiej i nie zamierza niczego się dowiadywać, bo po co? I tak wie lepiej. Do teleturnieju jakiegoś startuj -- wygrasz wszystkie.


Pt paź 13, 2017 21:06
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Robaczek, no dobra. przypadek i prawa przyrody :D

@up grawitacja to prawo nie teoria. Piękny sofizmat. Darwin był masonem nie mam zamiru go czytać. W ogole powoływanie się na ksiązke z przed 150lat, gdzie autor nie miał pojęcia o genetyce ani o mechanizmach "ewolucyjnych". Nie cytuj to co ci pasuje. Tam wyraźnie jest napisane "powstanie życia i CZŁOWIEKA". Doskonale wiem że zagadnieniem życia zajmuje się abiogeneza. Kto ustala czym jest gatunek? No właśnie. "Naukowcy za naukowe uważają to co sami uznają za naukę" definicję gatunku można dostosować tak aby pasowała do TE. Nie odniosłeś się do najważniejszej kwesti, mianowicie łączenie teizmu z ewolucją. Jak to niby miałoby wygladać? Eklektysta z Ciebie. Chcesz wierzyć Boga i ewolucję. Tak sie nie da. Tzn. Deistycznego Boga nie wyklucza, ale ja mówię o teizmie. Źle się okrrsliłem w sumie... Nie tyle co wyklucza ale czyni go zbędnym. Chyba jaśniej się nie da napisać


Pt paź 13, 2017 22:00

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Małgosiaa napisał(a):
A kto, kiedy i na jakiej podstawie zaprzestał owego "uważania"?


A co to ma do rzeczy kto i kiedy? potrzebujesz jakiegoś autorytetu który tak stwierdził?
Sprawdź sobie chociażby hasło w Wikipedii "teologia".
Podstawę podałem w moim poście więc go przeczytaj jeszcze raz.

Osiris napisał(a):
Teologia nie posługuje się metodami naukowymi.

A jakie to są metody naukowe w przypadku nauk humanistycznych?[/quote]

Chyba nie spodziewasz się przedstawiania podstaw które można znaleźć chociażby w Wikipedii.
Dlaczego nie odniesiesz się do moich argumentów tylko zadajesz banalne pytania?


Pt paź 13, 2017 22:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
robaczek2 napisał(a):
Osiris napisał(a):
Teologia przyjmuje dogmat Bóg istnieje co samo dyskwalifikuje ją jako dziedzinę nauki.

Geometria przyjmuje aksjomat "przez dwa rozne punkty przechodzi dokladnie jedna prosta" co samo dyskwalifikuje ja jako dziedzine nauki.
Litosci.


Dogmat to nie aksjomat. Aksjomat jest oparty na logice matematycznej.
Litości.


Pt paź 13, 2017 22:11
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Osiris napisał(a):
A co to ma do rzeczy kto i kiedy? potrzebujesz jakiegoś autorytetu który tak stwierdził?

No popatrz. Ty czepiasz się cudów, chociaż autorytety mówią, że owe zjawiska są niewytłumaczalne, a ja mam wierzyć Osirisowi na słowo? Ty masz być tym autorytetem? Ok, ale w takim razie poproszę dowód, że masz e tym zakresie kompetencje.
Osiris napisał(a):
Sprawdź sobie chociażby hasło w Wikipedii "teologia".

Wikipedia dla mnie nie jest zadnym źródłem z prostego powodu: każdy może sobie ją tworzyć i jest w niej niesprawdzonych informacji. No, ale jeśli dla Ciebie jest to źródło godne zaufania, to gratuluję wyboru.
Osiris napisał(a):
Chyba nie spodziewasz się przedstawiania podstaw które można znaleźć chociażby w Wikipedii.

Po pierwsze: wg regulaminu, to Ty powinieneś udowodnić swoje twierdzenia. Po drugie: patrz wyżej - moje zdanie na temat Wikipedii.
A po trzecie, właśnie spodziewam się, że wskażesz mi metody naukowe w naukach humanistycznych i to z podaniem źródeł (poza wikipedią), skoro twierdzisz, że teologia nie jest nauką, bo nie stosuje metod badawczych.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt paź 13, 2017 22:13
Zobacz profil
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Quinque napisał(a):
@up grawitacja to prawo nie teoria
Grawitacja to czołowe pojecie teorii grawitacji, tak samo jak ewolucja to czołowe pojęcie teorii ewolucji. Ale skąd ignoranci mieliby wiedzieć? Nie wiedzą i nie chcą się niczego dowiadywać, bo to lenie intelektualne.

Quinque napisał(a):
Darwin był masonem
Wyssane z brudnego palca brednie.

Quinque napisał(a):
W ogole powoływanie się na ksiązke z przed 150lat, gdzie autor nie miał pojęcia o genetyce ani o mechanizmach "ewolucyjnych"
Dla ciebie akurat, bo o genetyce i tak nie masz pojęcia. A mechanizmy ewolucyjne, różnorodne są w książce Darwina opisane z przykładami. Ona właśnie o tym jest, o mechanizmach ewolucyjnych. On miał o nich pojęcie, ty nie masz, bo nie chcesz się niczego dowiadywać.

Quinque napisał(a):
Kto ustala czym jest gatunek?
Ty ustal. Mówiłem ci już: podaj swoją definicję gatunku, to sprawdzimy. Zobaczymy, czy sam nie oszukujesz, czy ta definicja ma ręce i nogi, czy zgodnie z nią można wykazać ewolucję czy nie można. Nie masz takiej definicji? --- to z czym do ludzi, że ewolucja gatunków rzekomo nie zachodzi, skoro sam nie wiesz i nie potrafisz powiedzieć, co to w ogóle jest gatunek.

Quinque napisał(a):
Nie odniosłeś się do najważniejszej kwesti, mianowicie łączenie teizmu z ewolucją. Jak to niby miałoby wygladać?
Darwin pisze to w ostatnim podsumowującym rozdziale swojego dzieła, dokładniej: w ostatnim akapicie, a jeszcze dokładniej: w ostatnim zdaniu. Ale skąd miałbyś o tym wiedzieć, jak nie tylko nie czytałeś dzieła Darwina, ale nawet nie wiesz, co w nim jest, nie znasz go nawet ze streszczenia.

Quinque napisał(a):
Chcesz wierzyć Boga i ewolucję. Tak sie nie da.
Jeszcze tupnij nogą. Albo lepiej rzuć się na podłogę i waląc rękami i nogami krzycz, że się nie da.


Pt paź 13, 2017 22:21
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Osiris napisał(a):
Aksjomat jest oparty na logice matematycznej.
Że co?!?


Pt paź 13, 2017 22:26
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 17, 2017 13:52
Posty: 389
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Da się wierzyć w Boga i ewolucję. Oczywiście jeśli wiarę w Boga potraktujemy religijnie czyli jako wyartykułowanie dogmatów... Zawsze można sobie w głowie wszystko ładnie poukładać...Oczywiście nic nie jest to warte ale co tam


Pt paź 13, 2017 22:35
Zobacz profil
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Powyższą wypowiedź bardzo szanuje. W 100% oddaje to mój pogląd na teistyczny ewolucjonizm


Pt paź 13, 2017 22:44

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Małgosiaa napisał(a):
No popatrz. Ty czepiasz się cudów, chociaż autorytety mówią, że owe zjawiska są niewytłumaczalne, a ja mam wierzyć Osirisowi na słowo? Ty masz być tym autorytetem? Ok, ale w takim razie poproszę dowód, że masz e tym zakresie kompetencje.


Myślałem, że będziemy prowadzili normalną dyskusję ale widzę że tego nie chcesz.
Jakie autorytety? Nie przedstawiłaś żadnego naukowego autorytetu w kwestii cudów.
Podałem powody dla których teologia to nie nauka. To są racjonalne argumenty. Czyż teologia nie uznaje Boga jako pewnik? Nauka nie uznaje niczego za pewnik.


Cytuj:
A po trzecie, właśnie spodziewam się, że wskażesz mi metody naukowe w naukach humanistycznych i to z podaniem źródeł (poza wikipedią), skoro twierdzisz, że teologia nie jest nauką, bo nie stosuje metod badawczych.


Proszę bardzo, mam nadzieję, że potrafisz kliknąć na link...

http://www.repozytorium.put.poznan.pl/C ... Metody.pdf
http://naukowa.wikidot.com/metoda-badan-naukowych
http://nauka.metodolog.pl/metodologia-b ... metodolog/

To są ogólnie przyjęte zasady w środowisku naukowym. Jeśli tego nie rozumiesz to szkoda czasu na dyskusję.
Twoja taktyka ominięcia istotnej części mojego postu jest prymitywna. Przedstawiłem argumenty a Ty je ignorujesz skupiając się na nieistotnych sprawach.


Pt paź 13, 2017 22:50
Zobacz profil
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Quinque napisał(a):
grawitacja to prawo nie teoria

Grawitacja to ani prawo, ani teoria.

Quinque napisał(a):
Darwin był masonem nie mam zamiru go czytać.

Rozumiem że 3 maja biegasz po mieście i zrywasz flagi narodowe?

Quinque napisał(a):
W ogole powoływanie się na ksiązke z przed 150lat, gdzie autor nie miał pojęcia o genetyce ani o mechanizmach "ewolucyjnych".

W ogóle, powoływanie się na starogreckie reportaże z wikipedią izraelicką jako podbudową. Weź nam może nie opowiadaj o Bogu, nawet jako o idei czystej, co?

Quinque napisał(a):
Nie cytuj to co ci pasuje.

Proszę państwa, mówi do nas GOLEM XIV.

Quinque napisał(a):
Kto ustala czym jest gatunek?

Z pewnością nie szewcy, ani nie prokurator Scurvy. Ani nie hrabina Zbereźnicka-Podberezka nawet.

Quinque napisał(a):
Nie odniosłeś się do najważniejszej kwesti, mianowicie łączenie teizmu z ewolucją. Jak to niby miałoby wygladać? Eklektysta z Ciebie. Chcesz wierzyć Boga i ewolucję. Tak sie nie da.

Argument z autorytetu? Który po polsku pisać nie umie? BUCHACHA!!!

Quinque napisał(a):
Nie tyle co wyklucza [teizm] ale czyni go zbędnym. Chyba jaśniej się nie da napisać

Wiesz co, interpretacja kopenhaska czyni zbędną teorię fal pilotujących, przynajmniej tak to wyglądało w zeszłym stuleciu. W naszym stuleciu, niestety, ktoś wykopał EMDrive, który produkuje ciąg, chociaż w zgodzie z interpretacją kopenhaską nie ma prawa tego robić. Słuchaj, za równe dwadzieścia lat o 19.39 objawi nam się Jahwe w majestacie i co wtedy zrobisz?

W ogóle: wara od wiary bliźniego twego. Każdemu jego droga po ścianie na szczyt, po takich chwytach jakie mu los, tzn. pardon, Bóg zdarzył. Tymczasem Quinque siedzi sobie cały szczęśliwy na turniczce, trzy kilometry poniżej kulminacji i poręczówki odcina...


So paź 14, 2017 5:18
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Jak pogodzić ewolucję z Biblią?
Osiris napisał(a):
Myślałem, że będziemy prowadzili normalną dyskusję ale widzę że tego nie chcesz.
Jakie autorytety? Nie przedstawiłaś żadnego naukowego autorytetu w kwestii cudów.
Podałem powody dla których teologia to nie nauka. To są racjonalne argumenty. Czyż teologia nie uznaje Boga jako pewnik? Nauka nie uznaje niczego za pewnik.

Z Twoimi emocjami nie zamierzam dyskutować. Co do reszty: powtarzasz jak mantrę: teologia to nie nauka. Kto tak stwierdził?
Osiris napisał(a):
Proszę bardzo, mam nadzieję, że potrafisz kliknąć na link...

http://www.repozytorium.put.poznan.pl/C ... Metody.pdf
http://naukowa.wikidot.com/metoda-badan-naukowych
http://nauka.metodolog.pl/metodologia-b ... metodolog/

To są ogólnie przyjęte zasady w środowisku naukowym. Jeśli tego nie rozumiesz to szkoda czasu na dyskusję.
Twoja taktyka ominięcia istotnej części mojego postu jest prymitywna. Przedstawiłem argumenty a Ty je ignorujesz skupiając się na nieistotnych sprawach.

Pytałam o konkretne metody naukowe w naukach humanistycznych. W przypadku teologii można przyjąć metodę intuicyjną, a potem ankietową, tyle że ankiety wykazują, że większość ludzi wierzy w Boga (nieważne jakiego, ale wierzy): http://www.kopernik.org.pl/bazawiedzy/a ... ie-swiata/

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So paź 14, 2017 6:27
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1091 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 73  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL