Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 9:48



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 149 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
 Dlaczego wierzyć (do niedowiarków i racjonalistów) 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Dlaczego wierzyć (do niedowiarków i racjonalistów)
Małgosiaa napisał(a):
Osiris napisał(a):
Piąte przykazanie : nie zabijaj. Gdzie tu mowa o morderstwie?

לֹא תִגְנֹב, - Thou shalt not murder. - nie będziesz mordował. http://www.mechon-mamre.org/p/pt/pt0220.htm


No tak... czyli cały czas polski Kościół przedstawiał błędne tłumaczenie jednej z fundamentalnych zasad swojej religii.


N lis 26, 2017 12:58
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Dlaczego wierzyć (do niedowiarków i racjonalistów)
Osiris napisał(a):

No tak... czyli cały czas polski Kościół przedstawiał błędne tłumaczenie jednej z fundamentalnych zasad swojej religii.

Bzdury opowiadasz. "Nie zabijaj" zawsze tłumaczono w sensie zabójstwa, czyli mordu. Niby skąd przyzwolenie na wojny obronne?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N lis 26, 2017 13:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Dlaczego wierzyć (do niedowiarków i racjonalistów)
Małgosiaa napisał(a):
Osiris napisał(a):

No tak... czyli cały czas polski Kościół przedstawiał błędne tłumaczenie jednej z fundamentalnych zasad swojej religii.

Bzdury opowiadasz. "Nie zabijaj" zawsze tłumaczono w sensie zabójstwa, czyli mordu. Niby skąd przyzwolenie na wojny obronne?


Popatrz sobie na polskie przekłady - w większości jest "nie zabijaj".
Powinno być tłumaczone "nie morduj" aby uniknąć nieporozumień. Jest to po prostu nieścisłość i tyle.


N lis 26, 2017 13:19
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego wierzyć (do niedowiarków i racjonalistów)
Jak ktoś zna nauczanie Kościoła, to nie ma z tym żadnych problemów. Ba! Wystarczy samo przeczytanie Biblii w całości, aby się zorientować, że tam nie chodzi o każde pozbawienie życia drugiego człowieka, ale właśnie o morderstwa.


N lis 26, 2017 13:25
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Dlaczego wierzyć (do niedowiarków i racjonalistów)
Jakoś nigdy nie stanowiło to problemu, jesli zaszła konieczność obrony. Problem jest tylko dla walczących z Kosciołem i ... ŚJ.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N lis 26, 2017 13:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Dlaczego wierzyć (do niedowiarków i racjonalistów)
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Jak ktoś zna nauczanie Kościoła, to nie ma z tym żadnych problemów. Ba! Wystarczy samo przeczytanie Biblii w całości, aby się zorientować, że tam nie chodzi o każde pozbawienie życia drugiego człowieka, ale właśnie o morderstwa.


Ja piszę o niedokładnym tłumaczeniu. Sam napisałeś, że hebrajski odpowiednik znaczy "nie morduj".
Jeśli zostało to przetłumaczone jako "nie zabijaj" to jest błąd. I tyle.
Ty uważasz, że to nie jest problem, ja twierdzę, że to błąd tłumacza, i to poważny.
Co do Biblii, znasz historyjkę o proroku i dwóch niedzwiedziach. Dzieci zostały zgładzone gdyż obraziły proroka. To jest czysty przykład morderstwa.
Więc mylisz się jeśli twierdzisz, że przeczytanie Biblii pozwala ustalilć czym jest zabójstwo a czym morderstwo.


N lis 26, 2017 13:43
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego wierzyć (do niedowiarków i racjonalistów)
Osiris napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Jak ktoś zna nauczanie Kościoła, to nie ma z tym żadnych problemów. Ba! Wystarczy samo przeczytanie Biblii w całości, aby się zorientować, że tam nie chodzi o każde pozbawienie życia drugiego człowieka, ale właśnie o morderstwa.

Ja piszę o niedokładnym tłumaczeniu.

Mnie zaś to guzik obchodzi, bo tekst Pisma Świętego to nie jest zlepek oderwanych od siebie zdań, które interpretuje się oddzielnie.

Cytuj:
Co do Biblii, znasz historyjkę o proroku i dwóch niedzwiedziach. Dzieci zostały zgładzone gdyż obraziły proroka. To jest czysty przykład morderstwa.

Według ciebie, ateisto.


N lis 26, 2017 13:45

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Dlaczego wierzyć (do niedowiarków i racjonalistów)
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Osiris napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Jak ktoś zna nauczanie Kościoła, to nie ma z tym żadnych problemów. Ba! Wystarczy samo przeczytanie Biblii w całości, aby się zorientować, że tam nie chodzi o każde pozbawienie życia drugiego człowieka, ale właśnie o morderstwa.

Ja piszę o niedokładnym tłumaczeniu.

Mnie zaś to guzik obchodzi, bo tekst Pisma Świętego to nie jest zlepek oderwanych od siebie zdań, które interpretuje się oddzielnie.

Cytuj:
Co do Biblii, znasz historyjkę o proroku i dwóch niedzwiedziach. Dzieci zostały zgładzone gdyż obraziły proroka. To jest czysty przykład morderstwa.

Według ciebie, ateisto.


Nie istniało żadne prawo żydowskie które zezwalało na mordowanie dzieci tylko dlatego, że śmiały się z łysiny jakiegoś dziada.
Jeśli na ulicy dwoje dzieci zacznie śmiać się z starszej osoby (powiedzmy biskupa) a on wyciągnie pistolet i zastrzeli te dzieci to jak to nazwiesz?


N lis 26, 2017 13:51
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego wierzyć (do niedowiarków i racjonalistów)
Yarpen_Zirgin napisał(a):

Przykro mi nie jest, bo nie zdołasz zmienić faktu, że to przykazanie zakazuje morderstw, a nie np. zabicia w obronie własnej czy innych ludzi, wykonania wyroku śmierci itp. Nie zdołasz włożyć w nauczanie Biblii pacyfizmu wyznawanego przez cześć protestantów i postprotestanckich sekt.

Na szczęście nie wszyscy w Kościele tak uważają:

"Jezusowy sposób zwalczania zła jest zupełnie inny. Określa go właśnie paradoksalne powiedzenie: Nie przeciwstawiajcie się złu! (por. Mt 5, 39). To znaczy: gdy spada na ciebie krzywda, gdy deptane są twoje prawa, nie broń twego szczęścia odpowiadając gwałtem na gwałt, przemocą na przemoc, złem na zło, ale raczej umieraj sobie, pozwól się ukrzyżować, tak jak Jezus nie bronił swego świętego prawa do życia, ale dał się ukrzyżować. Aż do tego stopnia posuń twoją miłość do nieprzyjaciół!

W tym jednak miejscu należy wypowiedzieć jedno "ale", które odtąd często będziemy musieli sobie przypominać. Etyka Jezusowa nie jest przykro-jona na miarę naszej ludzkiej mentalności, ani na miarę naszych ludzkich sił. Ona zakłada zaistnienie w człowieku pewnej bardzo wielkiej i radykalnej przemiany. Żeby móc nie opierać się złu, należy najpierw jeszcze raz się urodzić, urodzić z Ducha Świętego, trzeba jeszcze raz być stworzonym przez Boga, trzeba naprawdę zmartwychwstać z Jezusem do zupełnie nowego życia, życia wiecznego. To wszystko dzieje się wprawdzie z nami w chrzcie, ale ten sakrament małemu dziecku, gdy jest chrzczone, daje tę rzeczywistość dopiero w embrionie. Ten embrion musi się rozwinąć w naszym życiu dojrzałym. Dopiero gdy ten rozwój zaistnieje, pojawia się w nas - nie naszą mocą, ale mocą Boga - otwartość na miłość do nieprzyjaciół i zdolność praktykowania jej."

ks. Alfred Cholewiński TJ

http://adonai.pl/rozwazania/?id=81


N lis 26, 2017 13:52
Post Re: Dlaczego wierzyć (do niedowiarków i racjonalistów)
Pytanie do Małgosi, Yarpen Zirgina i Medieval_Mana.
Czy czytaliście książkę "ABC chrześcijaństwa" Alfreda Cholewińskiego?


N lis 26, 2017 17:24
Post Re: Dlaczego wierzyć (do niedowiarków i racjonalistów)
Nie.


N lis 26, 2017 17:30
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Dlaczego wierzyć (do niedowiarków i racjonalistów)
Nie.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N lis 26, 2017 18:15
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego wierzyć (do niedowiarków i racjonalistów)
Serdecznie polecam. Właśnie ją "przekartkowałem". Nadmienię tylko dla tych, którzy nie znają autora, że był nim prof. Pisma Świętego na jezuickim Wydziale Teologicznym "Bobolanum" w Warszawie i w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie. Opublikował wiele artykułów naukowych oraz audycji w Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego. Biorąc pod uwagę to, że podobnie jak nasz papież był jezuitą, jestem pewny, że nasz Kościół zmierza we właściwym kierunku.
Poniżej link do pobrania:

https://www.google.pl/url?sa=t&source=w ... Ew5L-5zzRA


Ort. - YZ


N lis 26, 2017 18:29
Post Re: Dlaczego wierzyć (do niedowiarków i racjonalistów)
No i co z tego? Kościół nadal będzie rozróżniał, tak samo jak Bóg, zabicie człowieka w np. obronie własnej od morderstwa.


N lis 26, 2017 18:34
Post Re: Dlaczego wierzyć (do niedowiarków i racjonalistów)
Yarpen_Zirgin napisał(a):
No i co z tego? Kościół nadal będzie rozróżniał, tak samo jak Bóg, zabicie człowieka w np. obronie własnej od morderstwa.

Ale czy to nie dziwne, że akurat dzisiaj, w Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, okazało się, że nie jestem heretykiem?


N lis 26, 2017 18:46
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 149 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL